Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 marca 2019 r., imieniny Bogdana, Józefa

Piotr Turek przedstawił program

(Zam: 06.09.2018 r., godz. 08.10)

Darmowa komunikacja miejska, stworzenie klubu wioślarskiego, uruchomienie tramwaju wodnego, przywrócenie kuchni w szkołach to tylko niektóre z pomysłów Piotra Turka, który chce zyskać poparcie wyszkowian jako kandydat na burmistrza. Przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego przedstawił swoje pomysły na gminę Wyszków 5 września w trakcie konferencji prasowej w miejskiej bibliotece.

Razem z nim z dziennikarzami spotkali się kandydaci do Rady Miejskiej Joanna Zaremba-Kot, Monika Kaczmarska, Krzysztof Rogowski (szef sztabu wyborczego).
- Burmistrz powinien być urzędnikiem, managerem, ale przede wszystkim uczciwym człowiekiem, dobrym, sprawiedliwym gospodarzem - stwierdził Piotr Turek, który w tej kadencji samorządu jest radnym miejskim.
Jeszcze niedawno był też wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej, jednak w kwietniu zrezygnował z tej funkcji w proteście przeciwko budowie placu Miejskiego, by niedługo potem ogłosić swoją kandydaturę w wyborach na burmistrza. Będzie też równolegle ubiegał się o kolejny mandat w Radzie Miejskiej.
Wśród swoich postulatów ma zwiększenie wpływu mieszkańców na zarządzanie miastem i gminą. Jako burmistrz chce organizować częste spotkania z mieszkańcami osiedli, ich przewodniczącymi, mieszkańcami wsi, sołtysami, radami sołeckimi.
- Ważne jest bezpośrednie informowanie mieszkańców o możliwościach inwestycyjnych, a nie narzucane z góry inwestycji przez burmistrza - stwierdził.
Planuje wprowadzenie funduszy osiedlowych (na wzór działającego już w gminie Wyszków funduszu sołeckiego) i budżetu obywatelskiego (2 proc. budżetu inwestycyjnego gminy rocznie rozdysponowywaliby bezpośrednio mieszkańcy zgłaszając pomysły, a potem wybierając jeden w głosowaniu).
Dalej Piotr Turek wspomina o konieczności zrównoważonego rozwoju gminy z wykorzystaniem walorów naturalnych, aktualizacji istniejących i wytyczeniu nowych szlaków turystycznych pieszych i rowerowych.
- Wydział promocji powinien się zająć rozpropagowaniem tych szlaków, a nie promocją burmistrza - stwierdził.
Kandydat zamierza wytyczyć w parku miejsca na pikniki rodzinne, przy każdej gminnej szkole oraz w innych miejscach uzgodnionych z mieszkańcami zamontować samoobsługowe stacje naprawy rowerów (zawierające pompkę, podstawowe klucze itp.). Mówi o budowie przystani kajakowych i wytyczeniu szlaków kajakowych, ściślejszej współpracy z nadleśnictwem, organizacjami harcerskimi i społecznymi (oraz wspólnym organizowaniu np. podchodów w lasach, gier ulicznych itp.), powołaniu klubu wioślarskiego przy Wyszkowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.
- Potrzebna jest współpraca z sąsiednimi gminami w celu uruchomienia tramwaju wodnego Brańszczyk- Zegrze, wypromowanie cyklicznej imprezy o zasięgu ogólnokrajowym z wykorzystaniem walorów rzeki - stwierdził (jej rodzaj miałby być uzgodniony z mieszkańcami).
- Żadna inwestycja, jak chodnik, nie ma żadnych poglądów politycznych, wszystkie są dla nas, mieszkańców małej ojczyzny - zaznaczył. - Każda nowa inwestycja musi być poprzedzona licznymi konsultacjami. Nie może być tak, że mieszkaniec dowiaduje się o niej dopiero niej w trakcie realizacji.
Piotr Turek widzi konieczność budowy kładki dla pieszych i rowerzystów w miejscu starego mostu pontonowego, amfiteatru w parku miejskim w niedalekiej odległości od przystani kajakowej, odkrytego basenu miejskiego.
- Musi być robiona analiza wniosków wpływających do budżetu. Nie mogą być one pomijane tylko dlatego, że nie ma radnego z danej miejscowości albo jest, ale z opcji przeciwnej burmistrzowi, albo zbyt mało głosów jest z danego rejonu do wzięcia - zauważył. - Przykładem jest wodociąg w Ślubowie - sołtys mówi, że sześć razy składała wniosek do budżetu i zawsze był pomijany. W XXI wieku nie mamy zwodociągowanych, skanalizowanych miejscowości, a mamy plac miejski za 6 mln zł, a dodając do tego koszt wykupu gruntów, wychodzi w sumie kilkanaście milionów złotych. Tak, ten plac trzeba zagospodarować, ale niekoniecznie za taką kwotę. Nowe inwestycje drogowe trzeba realizować w oparciu o potrzeby mieszkańców - to oni powinni je zgłaszać, a nie burmistrz, czy urzędnik siedzący za biurkiem.
Piotr Turek postuluje równomierne rozplanowanie inwestycji w ciagu całej kadencji.
- Nie może być tak, że mają być otwierane na dwa miesiące przed wyborami. Skumulowanie inwestycji w jednym roku powoduje korki, znaczne podniesienie kosztów - firmy biorą więcej i jest ich mniej na rynku, bo realizowanych jest dużo zadań - stwierdził.
Według niego, autobusy komunikacji miejskiej jeżdżą praktycznie puste. Uważa, że przejazdy powinny być bezpłatne dla mieszkańców i rozkłady jazdy dostosowane do potrzeb m.in. osób zmierzających do pracy. To rozwiązanie ma zwiększyć zainteresowanie komunikacja miejską, rozładować korki, uwolnić większą ilość miejsc parkingowych, dać pozytywne efekty także dla środowiska.
- Będę dążył do powstania szybkiego połączenia kolejowego Wyszków-Warszawa ze wsparciem finansowym gminy. Mieszkańcy zarabiają w Warszawie, w Wyszkowie wydają pieniądze i płacą podatki. Trzeba im dać alternatywę do coraz droższych biletów autobusowych - zaznaczył kandydat.
Zamierza przeprowadzić audyt organizacji ruchu, ściślej współpracować z powiatem w zakresie budowy dróg i chodników. Infrastruktura ma być poddana przeglądowi i dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, rodziców poruszających się z małymi dziećmi. Piotr Turek zapowiada też audyt ścieżek rowerowych pod kątem ich oznakowania i dostosowania do potrzeb mieszkańców (zapowiada zastosowanie jednolitych kolorów kostki przy ich budowie). Chce doświetlić przejścia dla pieszych, zmodernizować oświetlenie uliczne (zastosowanie technologii ledowej).
- Będę optował nad powołaniem miejsko-gminnego urbanisty odpowiedzialnego za pilnowanie ładu przestrzennego - zaznaczył.
Kandydat ma też swoją wizję oświaty, która, jak twierdzi, nie może być postrzegana tylko przez pryzmat pieniędzy. Postuluje zatem okresowe doroczne przeglądy stomatologiczne w szkołach (przez gabinety wyłonione w przetargu), przywrócenie w nich kuchni, współfinansowanie z budżetu gminy zajęć pozalekcyjnych, organizację spotkań strażników miejskich i policjantów z uczniami, ponowne zatrudnienie personelu sprzątającego (rezygnacja z zewnętrznych firm sprzątających), zagospodarowanie niewykorzystanej powierzchni w szkołach.
Według niego, w naliczaniu opłat za śmieci należy uwzględnić realną ilość oddawanych przez gospodarstwo domowe odpadów oraz stosować ulgi na podstawie karty dużej rodziny.
- Konieczny jest transparenty system ulg podatkowych, bo nie może być wątpliwości, dlaczego dany mieszkaniec ją otrzymał - zaznaczył kandydat.
Jest za przejrzystością w realizacji programu dotowania organizacji pozarządowych i szerokim informowaniem o konkursach na wolne stanowiska urzędnicze, aby każdy miał możliwość dotarcia do takiego ogłoszenia. Postuluje wdrożenie elastycznych godzin pracy w Urzędzie Miejskim dostosowanych do potrzeb mieszkańców.
- Chciałbym, by ludzie wychodząc z urzędu mieli poczucie, że urzędnicy poświęcili im całą swoją uwagę, a ich sprawa będzie rozpatrzona pozytywnie - zaznaczył. - Ja będę do dyspozycji w urzędzie w godzinach pracy cały czas, nie trzeba się będzie do mnie zapisywać. Moim celem jest obniżenie kosztów życia w całej gminie przy zrównoważonym rozwoju naszej ojczyzny małej. Chciałbym, by mieszkańcy poczuli, że to wybory lokalne, samorządowe, zagłosowali na konkretnego człowieka. Proszę o udział na wyborach i oddanie na mnie głosu.
Lokalny PSL w najbliższych wyborach samorządowych zamierza zgłosić kandydatów do Rady Miejskiej we wszystkich okręgach. Będzie też brał udział w wyborach do Rady Powiatu.
J.P.


Komentarze

Dodane przez lipa, w dniu 06.09.2018 r., godz. 08.49
Myslę ze program Kandydata na Burmistrza Piotra Turka jet Ok oby był tylko realizowany i zrealizowany
Dodane przez Anonim, w dniu 06.09.2018 r., godz. 09.11
Straciłem do Was resztę szacunku za te swieczki pod sądem.Po+PSL jedno zło!Jeszcze dorzucić do tej ekipy burmistrza i jego radnych bezradnych.Przeciez wiadomo,ze wszyscy na jednym wozku jadą
Dodane przez Radny bezradny -Turek, w dniu 06.09.2018 r., godz. 10.13
Panie Radny bezradny, nagle Pan olśnienia dostał po prawie 4 latach w Radzie Miejskiej, że był marionetką w naszej radzie w rękach GBurmistrza, w zamian za dietę ??? Otrzymał już Pan raz mandat zaufania od mieszkańców i zmarnował go, stracił Pan nasze zaufanie. Czerwona Kartka panie Radny Bezradny za podnoszenie ręki jak burmistrz kazał. Nie głosujemy na ludzie bez honoru, co sprzedali się za parę talarów dla własnego dobra, a nie dla dobra mieszkańców.
Dodane przez roms, w dniu 06.09.2018 r., godz. 10.32
"Proszę o ... oddanie na mnie głosu"? Przecież to obywatelom ma się opłacać wybór najwłaściwszej osoby a nie kandydatowi z aspiracjami. Zazwyczaj prosi ten, kto chce coś zyskać.
Dodane przez ~(), w dniu 06.09.2018 r., godz. 11.25
a dlaczego w archiwum nie ma już nic o dożynkach, ale to chyba nie dlatego że był o v-ce?
Proszę ustosunkować się do problemu Panie Turek i PSL
Dodane przez Czy starczy Panu cywilnej odwagi?, w dniu 06.09.2018 r., godz. 11.29
Dodane przez plebs, w dniu 05.09.2018 r., godz. 08.30 Dodane przez My plebs panie burmistrzu, w dniu 04.09.2018 r., godz. 20.56 czekamy na podobną konferencję vis a vis biblioteki, gdzie nowosielski działkę wartą miliony zamienił z biznesmenem na kawałek bezwartościowej łąki pod lasem pomiędzy sosnową (studzienną) a natalinem). na działce przy Szopena powstał już jeden, warty miliony apartamentowiec, a w planach jest kolejny. prosimy o wyjaśnienie mieszkańcom na czym polegał ten "cud" interes. jako mieszkańcy, czujemy się oszukani. prosimy o wyciągnięcie wszystkich dotyczących sprawy kwitów. może być na środowej konferencji nowosielskiego. mam nadzieję, że starczy mu jaj i cywilnej odwagi upublicznić kontrowersyjny interes.
Dodane przez Anonim, w dniu 06.09.2018 r., godz. 12.42
Podrzucę wam lepszy pomysł niż tramwaj wodny - kolejkę linową z Wyszkowa do Rybienka. No i drugi jeszcze - na łęgach lotnisko.
Dodane przez Michał, w dniu 06.09.2018 r., godz. 12.43
Komunikacja nie jeździłaby pusta gdyby informacja o tym że istnieje była podawana w największych zakładach pracy w Wyszkowie, w szkołach, urzędach i na mieście w miejscach do wywieszania ogłoszeń i reklam. Jak wszyscy wiedzą, że autobus z Poloneza czy Rybienka Leśnego jedzie na 8 do centum to jest pełno ludzi. A pozostałe autobusy? Przykład: zajęcia w ZS1,2 i 3 kończą się 15 minut po odjeździe autobusu. Zmiana w Jeronimo, Quadzie i TI czy Lidlu kończy się w godzinach, w których nie jeździ żaden autobus nie mówiąc już o tym, że przy Jeronimo i Lidlu nie ma przystanku i chyba nie ma autobusu, który tamtędy kursuje. W Galerii, Galeo, okolicznych sklepach w centrum ludzie też zaczynają i kończą pracę w wyznaczonych, stałych pgodzinach. Wystarczy zapytać ludzi o której ten autobus ma przyjeżdżać i odjeżdzać. Radziłbym przeprowadzić konsultacje i dostosować rozkład i trasy do potrzeb mieszkańców i zakładów pracy, a gwarantuję Wam, że nie będzie trzeba rzucać w każdej kampanii kiełbasy wyborczej w postaci darmowej komunikacji. I autobusy nie będą jeździły puste.
panie turek.
Dodane przez KUCHAREK, w dniu 06.09.2018 r., godz. 13.28
panie turek tylko pomonol pan jeden wielki problem dla mieszkancuw mieszkalnictwo spoleczne mieszkania komunalne dla najuboszych sporo rodzin jest w gminnie co oczekuje na mieszkanie z listy po 12lat i dluzej co pan nato.
Dodane przez pisior, w dniu 06.09.2018 r., godz. 13.50
Mówi o budowie przystani kajakowych i wytyczeniu szlaków kajakowych, ściślejszej współpracy z nadleśnictwem, organizacjami harcerskimi i społecznymi (oraz wspólnym organizowaniu np. podchodów w lasach, gier ulicznych itp.), powołaniu klubu wioślarskiego przy Wyszkowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. - Potrzebna jest współpraca z sąsiednimi gminami w celu uruchomienia tramwaju wodnego Brańszczyk- Zegrze, wypromowanie cyklicznej imprezy o zasięgu ogólnokrajowym z wykorzystaniem walorów rzeki - stwierdził Kandydat Turek i inny z PSL, Wróbel, byli w koalicji obecnej z Nowosielskim w Wyszkowie, przez 4 lata i nawet zwykła plaża nad Bugiem nie działała a tu nagle obiecanka z tramwajem wodnym. Czy myślicie że wyszkowianie to głupki ?
Dodane przez ola, w dniu 06.09.2018 r., godz. 15.06
Okazuje się, że każdy kandydat jest o niebo lepszy od Nowosielskiego.
Dodane przez Monter, w dniu 06.09.2018 r., godz. 16.22
Z tym lepszym i szybszym połączeniem kolejowym do Warszawy to dziś naprawdę realne. Tylko jak taki burmistrz ma zamiar wpłynąć na zmianę rozkładu i zachęcić do korzystania z kolei...? Do tej pory w tym kierunku nie było robione NIC i tak będzie po wyborach. Wiem, że Wyszków zasługuje na lepsze połączenie z Warszawą tylko nikt tego tematu nie ruszył a tu raptem się urodził pomysł.. Coś mi tu śmierdzi. Kiełbasa wyborcza do tego już zielona, nie kupuję.
Dodane przez Anonim, w dniu 06.09.2018 r., godz. 18.52
Pytanie do p. Turka: komu pan zabierze, jakie będą źródłach finansowania tych obietnic. To brzmi mniej więcej tak "Wydam wasze pieniądz na...... "
Dodane przez Anonim, w dniu 06.09.2018 r., godz. 19.32
Po wygranej powie budżet jest nasz a nie wasz.
Dodane przez Pani, w dniu 06.09.2018 r., godz. 21.06
Wyszków to zasługuje na lepszego burmistrza i zastępcę.
Dodane przez Anonim, w dniu 06.09.2018 r., godz. 21.18
Te panie to są w komitecie za karę?
Dodane przez Ameno, w dniu 06.09.2018 r., godz. 21.56
Nikt wam tyle nie da co wam PSL (Turek) obieca
Dodane przez Anonim, w dniu 06.09.2018 r., godz. 22.21
PiS chował Kaczyńskiego, Nowosielski chowa Kapciową, a PSL Bachańskiego.
Dodane przez MK, w dniu 06.09.2018 r., godz. 22.54
Ustawione klany rodzinne obsadzające zarządy, spółki i inne podmioty wykonujące usługi na rzecz gmin, miast i powiatów. Krótko mówiąc te mała państwa w państwie dają robotę od Miejskich Domów Kultury, przez stanowiska dyrektorów szkół i miejskich oczyszczalni ścieków, aż po stołki na najwyższych szczeblach lokalnej władzy. Prawdziwymi mistrzami w budowaniu siatek powiązań i rodzinnych biznesów jest PSL, które dostało, żeby nie powiedzieć ukradło, olbrzym kawałek tortu. Pewne jest, że takiego wyniku wyborczego, jak osiągnęli cztery lata temu, nie mają szansy powtórzyć i to dobra informacja, PO też będzie osłabiona i tym samym maleją szanse na utrzymanie władzy. Niezmierne ważne jest także to, że na poziomie lokalnym tworzą się sitwy, które oplatają szczebel centralny. Słynne połączenie: sędzia, prokurator, komendant policji, burmistrz miasta, to cała tajemnica patologii życia samorządowego. Każdą sprawę da się w takim układzie przepchnąć i każdego konkurenta zgnoić. Tak jak udało się ukrócić mafie paliwowe i VAT-owskie, tak na dole mniejsze i większe przekręty idą nadal.
Dodane przez Anonim, w dniu 07.09.2018 r., godz. 07.29
Przetargi na wykonanie inwestycji wygrywają " zaprzyjaźnione " firmy poniżej kosztów kalkulacyjnych. Towar zastosowany to pozagatunkowe odrzuty- na fakturach pierwszogatunkowy. Pracownicy, to często panowie spod budki z piwem- na fakturach specjaliści. Firmy z góry wiedzą, że odbiorą im wszystko (dlaczego można się domyślić) dlatego czas inwestycji w Wyszkowie wlecze się, jak flaki z olejem. Żaden porządny gospodaż nie odebrałby takich bubli jak w naszej gminie i powiecie. Nasi radni- bezradni przyklaskują temu. Ktoś z tego musi mieć niezłe obrywy.
Dodane przez Marek, w dniu 08.09.2018 r., godz. 12.17
Panie Turek, niech pan kończy ten mecz. Nie podobało się z nami razem w koalicji to pójdziemy w koalicji do gminy i powiatu z PiSem. To stabilny partner.
Wsiowo
Dodane przez Anonim, w dniu 11.09.2018 r., godz. 22.57
Jak to czytam to odnoszę wrażenie, że Pan Turek zamierza kandydować na wójta gminy wiejskiej a nie burmistrza Wyszkowa. Zapatrzony w swojego mentora z PSL proponuje pomysły na poziomie i rodem z Długosiodła. No cóż, wsiowy kandydat, wsiowa wyobraźnia.
Dodane przez zielony, w dniu 19.09.2018 r., godz. 11.49
Rozegrał Grzechu tą partię wiejską, że aż dziwne. Wystawili Sławka znajomka Grzecha na jedynce a kandydat na Burmistrza Turek uciekł do okręgu trzeciego, jakby miał tam szanse nie robiąc kampanii. A te Rogowski, szef sztabu, to jeździec bez głowy. Skąd tacy się biorą śmieszni i naiwni, że tak spenetrowani przez Grzecha coś mogą. Na starcie na ocenę negatywną.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl