Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha



Wystawa grzybów w bibliotece

(Zam: 04.09.2018 r., godz. 15.11)

W Polsce jest ponad 12 tys. gatunków grzybów, z czego przeciętny grzybiarz zbiera od 3 do 8 gatunków. Warto dobrze je poznać, by bezbłędnie odróżniać te jadalne od trujących. Edukacji w tym zakresie służy wystawa dostępna od 4 września w miejskiej bibliotece.

Wystawę grzybów zorganizowali Nadleśnictwo Wyszków i Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Wyszkowie. Jej otwarcie odbyło się 4 września.
- My Polacy uważamy się za znawców grzybów, ale z ich znajomością jest różnie. Ta wystawa ma zachęcać do nauki, poznawania gatunków. Jeśli nie jesteśmy pewni, lepiej grzyba nie zbierajmy, bo życie nasze nie jest tego ryzyka warte – podkreśliła Beata Kiliańczyk-Szawłowska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wyszkowie. - Jeśli chodzi o narody w Europie, przodujemy w statystyce zatruć grzybami. W początkach lat 90. w Polsce było odnotowywanych ok. 500 zatruć rocznie, od 2008 r. ta ilość zmniejszyła się do ok. 100.
Jak poinformowała dyrektor Sanepidu, w 2016 r. w kraju było 45 zatruć grzybami, w ubiegłym roku tylko 26, w tym, niestety, zdarzają się zatrucia śmiertelne.
- W zasadzie są chyba tylko dwa narody , które zbierają grzyby i je jedzą – Polacy i Indianie południowoamerykańscy. Wydawałoby się, że powinniśmy wiedzieć o nich wszystko – zabrał głos wyszkowski nadleśniczy Waldemar Wańczyk. - Jednym z aspektów tej wiedzy jest rozróżnianie grzybów podczas zbiorów. Mam nadzieję, że wystawa przyczyni się do szerszego zainteresowania nimi, bo grzyby to też organizmy bez których w zasadzie życie na ziemi byłoby niemożliwe, o czym często nie zdajemy sobie sprawy. Są nieodłącznym składnikiem ekosystemów leśnych
Ciekawy miniwykład wygłosił prof. Andrzej Grzywacz ze Szkoły Wyższej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przedstawił statystyki dotyczące występujących w Polsce grzybów.
- Nie sposób nauczyć się wszystkich gatunków - podkreślił.
Według niego, szacuje się, że w naszym kraju rocznie zbiera się 90-100 tys. ton świeżych grzybów, których wartość rynkową ocenia się na 740 mln zł.
- Gdy wciąć także pod uwagę zioła, jagody w Polsce wynosi się z lasów ok. 1 mld zł – dodał.
Zmienia się podejście do grzybów. Np. kiedyś olszówki uważane były za jadalne dziś klasyfikowane są jako niejadalne. Są doniesienia, że polarna gąska zielona u osób podatnych spożyta w większej ilości może powodować uszkodzenia w mięśniu sercowym. Dziś także bardziej podkreśla się wartości odżywcze popularnych wśród grzybiarzy gatunków. Jedno jest pewne – wszystkie grzyby pełnią ważną rolę w przyrodzie, dlatego, jak podkreślił prof. Grzywacz, nie należy ich niszczyć.
Wystawę można oglądać do 18 września od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 i w soboty w godz. 10.00-13.00.
J.P.








































Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta