Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Teodora



Święto wojska

(Zam: 16.08.2018 r., godz. 18.50)

- Wojsko Polskie kontynuuje tradycje tamtych zwycięskich dni. Pamiętamy o oficerach, podoficerach i szeregowych poległych w czasie walk. Do dziś odkrywamy mogiły żołnierzy, którzy oddali życie w 1920 r., chociażby niedaleko stąd, w gminie Andrzejewo - zaznaczył ppłk Leszek Wieczorek w rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego. Podczas uroczystości zorganizowanej 15 sierpnia w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Wyszkowie wręczył nominacje, nagrody, wyróżnienia.

Komendant WKU ppłk Leszek Wieczorek witał na placu przed siedzibą jednostki przedstawicieli gmin, powiatu wyszkowskiego, służb mundurowych, instytucji.
- Przy okazji obchodzonego dziś święta zastanawiamy się nad naszym bezpieczeństwem i waszą funkcją w systemie bezpieczeństwa - zwrócił się do przedstawicieli wojska starosta Bogdan Pągowski. - Życzę przede wszystkim pokoju, ale aby on był, musimy przygotowywać się do wojny. Z przykrością muszę stwierdzić, że program modernizacyjny idzie dosyć słabo. Miejmy nadzieję, że zacznie działać lepiej, abyśmy byli nie tylko mocni duchem i siłą woli, ale też mieli dostęp do najnowocześniejszego sprzętu wojskowego.
Komendantowi na pamiątkę uroczystości przekazała pracę rysownika Piotra Karszni.
Prorektor ds. filii Szkoły Wyższej im Pawła Włodkowica doc. dr Henryk Goryszewski przypomniał o przypadającej w tym roku tysięcznej rocznicy popisania zwycięskiego dla Polaków traktatu w Budziszynie.
- Była to jedyna zwycięska wojna z Niemcami prowadzona własnymi siłami. Później odnosiliśmy zwycięstwa, ale zawsze z kimś w sojuszu. Pokój w Budziszynie zamykał 15-letnie zmagania obu państw. Tylko w pewnym sensie mogłoby się z nim równać Powstanie Wielkopolskie, które jednak formatem walk, skutkami politycznymi nie umywa się do tamtego wydarzenia - stwierdził. - Jestem szczęśliwy, że doczekałem czasów, kiedy doszedł do głosu program wychowawczy pogardliwie przez ludzi odległych od naszego narodu nazywany polityką historyczną. Musimy pamiętać o swoich dziejach i z nich wyciągać nauki - stwierdził. - Od zakończenia wojny minęły 74 lat. Trzy pokolenia Polaków nie przeżyło od tamtego czasu wojny i życzę, by następne trzy też wojny nie przeżyły. Byśmy mieli silną armię, by jej siła zademonstrowana wystarczyła jako gwarant naszego pokoju.
W związku z odbywaniem rotacyjnych ćwiczeń wojskowych i osiągnięciem bardzo wysokich wyników w szkoleniu i wykonywaniu zadań na stopień starszego szeregowego rezerwy wojskowy komendant uzupełnień mianował szer rez. Bogusława Buleckiego oraz szer rez. Piotra Rosińskiego. W uzdaniu szczególnych zasług z tytułu działalności na rzecz suwerennej i demokratycznej Polski na stopień starszego sierżanta rezerwy komendant mianował sierż rez. Wojciecha Decewicza, sierż rez. Stanisława Rapacza, na stopień sierżanta rezerwy - plut. rez. Stanisława Jastrzębskiego, na stopień plutonowego rezerwy - st. kpr. rez. Mariana Michalca, st. kpr. rez. Waldemara Brzostka, na stopień starszego kaprala rezerwy - kpr. rez. Mieczysława Pękula, kpr. rez. Jerzego Bauera, kpr. rez. Tadeusza Michalika, na stopień kaprala rezerwy - szer. Adama Dariusza Rachubę.
W uznaniu zasług za wykonywanie prac na rzecz obronności państwa na stopień starszego kaprala rezerwy została mianowana kpr. rez. Edyta Skoczeń, na stopień starszego szeregowego rezerwy - szer. rez. Anna Godlewska, szer. rez. Marlena Latek, szer. rez. Renata Jackowska, szer. rez. Monika Siekierska, szer. rez. Magdalena Wróblewska.
Za uczestnictwo w obchodach Święta Wojska Polskiego komendant wyróżnił uczniów klasy mundurowej z Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” - Adę Wiśniewską, Sandrę Podbielską, Natalię Górecką, Annę Kuleszę, Michała Oniszka, Adama Falbę, Kubę Mikołajczyka, Damiana Szatanka, Przemysława Białousza.
Na mocy decyzji ministra obrony narodowej na stopień porucznika został mianowany ppor. niepodlegający obowiązkowi służby wojskowej Kazimierz Witkowski.
Minister obrony narodowej wyróżnił nagroda pieniężną pracowników korpusu służby cywilnej - Katarzynę Dorsz, Karola Ungrowskiego, Jacka Bosia, Anetę Panek, Edytę Falkiewicz-Kosko, Danutę Góral, Joannę Pujer, Katarzynę Dawidzką, Hannę Hyrycz, Monikę Marcinkiewicz, Janusza Sępkowskiego, Monikę Postek, Ireneusza Piotrowskiego. Za zaangażowanie w przekazywaniu i krzewieniu idei patriotycznych związanych z obronnością kraju i tradycją oręża polskiego wojskowy komendant uzupełnień nadał prawo noszenia Odznaki Pamiątkowej Edycie Falkiewicz-Kosko i Katarzynie Dorsz. Komendant za wspieranie i współpracę z Terenowymi Organami Administracji Wojskowej wyróżnił pamiątkowym ryngrafrm gen. bryg. Bogusława Bębenka, ppłk. Mirosława Boruca, Andrzeja Żołyńskiego, Barbarę Polańską. Za wspieranie i współpracę z Terenowymi Organami Administracji Wojskowej wyróżnił pamiątkowym piórem WKU - Cecylię Domżałę, Bogdana Pągowskiego, Grzegorza Nowosielskiego, Roberta Dynaka, Jana Mroczkowskiego, upominkiem - Tadeusza Rojka, Jarosława Chrabotę, Jarosława Druchniaka, Zbigniewa Szczerbę, Andrzeja Grajczyka.
Uroczystość zakończyła się krótkim koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej im ppor. mar. Kazimierza Deptuły. Dyrygował kmdr Józef Kowalewski.
J.P.




























































Komentarze

Ola
Dodane przez Anonim, w dniu 17.08.2018 r., godz. 10.13
Przelot eskadry samolotów amerykańskich nad Wyszkowem przebił wszysko inne!
Dodane przez madA, w dniu 17.08.2018 r., godz. 14.52
F16 przy F22 to jak komar i mucha. Wielkie bydlę.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta