Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 17 lutego 2019 r., imieniny Łukasza, Zbigniewa

"Miejski salon" za ponad 6 mln zł

(Zam: 12.07.2018 r., godz. 08.26)

Pół miliona złotych dołożyli miejscy radni do budowy placu Miejskiego. Realizacja inwestycji ma kosztować łącznie ok. 6,4 mln zł.
Potrzeba więcej pieniędzy, bo w przetargu najniższa cena przekraczała tę zarezerwowaną w miejskim budżecie. Miejscy radni spotkali się na sesji nadzwyczajnej 11 lipca, by dokonać przesunięć w budżecie i wygospodarować dodatkowe 514 tys. zł. Na kwotę tę złożyło się: 344333 z tytułu wypłaty poręczeń i gwarancji (kwoty rezerwowane na zabezpieczenie zobowiązań finansowych miejskich spółek), 40000 zł (kwota na rozbudowę ul. Matejki, po fiasku starań o dofinansowanie, miejscy radni wykreślili tę inwestycję z budżetu), 50000 zł na wymianę oświetlenia na energooszczędne (kwota zarezerwowana na prace koncepcyjne i możliwość ubiegania się o unijne dofinansowanie; do tej pory nie zostały ogłoszone nabory wniosków), 50000 zł - na koszty aktów notarialnych, 30000 zł zakup usług pozostałych.
- Zależy nam, by jak najszybciej rozstrzygnąć przetarg, bo budowa placu Miejskiego to zadanie wyjątkowo duże, a cena z przetargu, patrząc na rynek, jest godziwa, niewiele większa od kosztorysowej - tłumaczył skarbnik Dariusz Korczakowski.
Przeciwko inwestycji był Piotr Turek, do niedawna wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, po deklaracji o kandydowaniu na burmistrza coraz częściej krytykujący decyzje większości radnych. Tym razem również został przez większość przegłosowany.
- Komu na tym placu tak bardzo zależy? Inwestycja jest za 6,5 mln zł, a w gminie nie wszędzie jeszcze jest wodociąg, kanalizacja - stwierdził. - W niedalekiej odległości od placu Miejskiego jest Skwer Jana Pawła II, plac Wyzwolenia, który budowany był od 2015 r. i został skończony w tym roku. A my dyskutujemy nad kolejnym placem za 6,5 mln zł budowanym w ciągu 4 miesięcy. Jestem przeciwny budowie w tak krótkim czasie i w tym momencie.
Piotr Turek złożył wniosek o wykluczenie budowy placu Miejskiego z budżetu i pomniejszenie tym samym deficytu budżetowego.
Włodzimierz Gryz wyrażał wątpliwości, czy firmy, które zgłosiły się do przetargu dają gwarancję solidnego wybudowania placu w tak krótkim czasie.
- To święte prawo opozycji, by być przeciw, by mówić czego jeszcze nie ma. A pan od niedawna się do opozycji wpisał - burmistrz Grzegorz Nowosielski odpowiadał Piotrowi Turkowi. - Nikt z mieszkańców nie przyjdzie protestować, że nie ma placu, tak jak przychodzili prosić o drogę. Jednak mieszkańcy we wszystkich badaniach, które robimy, mówią, że brakuje im takiego miejsca w Wyszkowie. Tłumaczą, że najpiękniejszym miejscem do spędzania czasu jest teraz park. Wszystkie standardy, opisywane na wszelkich spotkaniach, szkoleniach samorządowych, mówią, że wyzwaniem dla samorządów jest tworzenie tzw. miejsc trzech, gdzie będziemy mogli spędzać czas między miejscem zamieszkania a pracą. Taki właśnie ma być plac Miejski. Z powodów technicznych, znajdującego się pod nim uzbrojenia, nie może być on dzielony jako inwestycja wieloletnia, bo podroży to realizację i utrudni ją. Nigdy nie było tak, że inwestycję zdejmowaliśmy z budżetu. Jedyną na jaką się nie zdecydowaliśmy była ul. Matejki, gdzie wybudowanie 800 m miało kosztować 13 mln zł. Musimy się jednak przywyczaić do takich cen. Podniesiona jest pensja minimalna, wzrosły koszty robocizny, materiałów budowlanych. Ten poziom cen będzie się przez najbliższe lata utrzymywał.
Burmistrz przekonywał, że te gminy, które nie stawiają na rozwój, tracą mieszkańców.
- Plac będzie służył mieszkańcom, którzy będą się tam uspołeczniali, wypoczywali, zawierali znajomości. Plac estetyką będzie cieszył przejeżdzających samochodami. Będzie to centrum miasta, którego brak tak wiele osób nam zarzuca - stwierdził burmistrz.
Przypomniał, że gmina wyłoniła koncepcje placu w konkursie, zaprojektowała go, a na początku roku radni przeznaczyli na jego realizację kwotę w budżecie.
- Wydaje mi się niekonsekwencją niebudowanie placu. I co? Odłożymy go na później, nie zrealizujemy w ogóle, czy na siłę jego realizację będziemy dzielić? Proszę spojrzeć na portfolio firmy, która zgłosiła się do przetargu - realizowała wiele inwestycji, z całą pewnością ma doświadczenie, które predestynuje ją do tego, by plac Miejski wykonać właściwie - zapewniał Grzegorz Nowosielski.
Piotr Turek zwracał uwagę, że zarówno plac Wyzwolenia jak i plac Miejski położone są przy ruchliwych drogach.
- Pytałem ludzi, wolą park, bo jest cicho. Nikt nie będzie siedział na placu, bo przejeżdżają auta. Jego realizację można w całości przenieść na przyszły rok. Pod koniec kadencji ceny zawsze są wyższe, w przyszłym pewnie będą niższe - stwierdził Piotr Turek.
Entuzjastycznie o budowie placu Miejskiego wyraziła się z kolei przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Piórkowska.
- To bardzo dobra decyzja, że dojdzie do budowy placu. Sami, kiedy budujemy dom, nie myślimy o maleńkich pokojach, ale robimy piękne salony. Potraktujmy plac jako takie miejsce, wizytówkę miasta, gdzie będziemy mieli gdzie usiąść i nie będziemy musieli jeździć w tym celu do innych miast - stwierdziła. - To jest fajna polityka zarządzania pieniędzmi, że prócz dróg mamy coś dla wszystkich mieszkańców. Na pewno, będzie dużo opozycjonistów, nie wszyscy będą szczęśliwi, ale mam nadzieję, że większości spodoba się ten pomysł.
- Budując plac pozbywamy się możliwości budowy ratusza w tym miejscu - wtrącił Włodzimierz Gryz.
- Koncepcja przewiduje miejsce na ratusz, ale błędem byłoby czekanie na niego. Zostawienie pustego placu byłoby niecelowe - budowa ratusza nie jest na dziś najpilniejszą potrzebą - stwierdził burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Plac Wyzwolenia ma być witaczem - wjeżdżamy do Wyszkowa, i tak jak kiedyś widok był nieestetyczny, tak teraz wjeżdżamy do miasta z przyjemnym widokiem. Ławki są tam po to, by przysiąść na chwilę. Nie jest to miejsce, by siedzieć i wypoczywać, bo jest tam droga krajowa. Tam celowo nie robiliśmy fontanny. Przy ul. Sowińskiego będzie mniejszy ruch dzięki obwodnicy śródmiejskiej, w przyszłości w ogóle wyeliminujemy stamtąd ruch ciężkich pojazdów. To miejsce będzie enklawą, gdzie życie będzie trochę spowolnione. To ma być salon w naszym miejskim domu.
Wniosek o wycofanie inwestycji z tegorocznego budżetu poparli jedynie jego autor, Waldemar Paradowski i Włodzimierz Gryz. Większość radnych zdecydowała o dołożeniu pieniędzy i budowie placu w tym roku.
J.P.


Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 12.07.2018 r., godz. 10.30
Brawo p. Turek. Późno, ale się pan przebudził z nowosielskiego koszmaru.
Kolejna inwestycja dla wybranych ...
Dodane przez 123, w dniu 12.07.2018 r., godz. 13.03
Kolejna inwestycja pod wybranych biznesmenów tj. Galerii Zyska i Łukasiuka, oni zabudowali swoje działki na 110 %, a miasto buduję im drogi, parkingi i tereny zielone na grube miliony. Czy Nowosielski z bezradnymi Radnymi myślą, że mieszkańcy tego nie widzą ? Dość prywaty za nasze pieniądze. Nowosielski robi to bezczelnie
Dodane przez Anonim, w dniu 12.07.2018 r., godz. 15.31
A Radni to w ogóle mają coś do powiedzenia?Wstyd mi,ze naszym miastem,gminą rządzą takie pierdoły
Dodane przez Anonim, w dniu 12.07.2018 r., godz. 16.24
Zgadzam się z 123.nie od dziś wiadomo,ze burmistrz jest przychylny miejscowym biznesmenom.szkoda tylko,ze nie ma osob,ktore zglosilby odpowiednim służbom kontrole w naszym urzędzie, a konkretnie inwestycji.
Dodane przez ~(), w dniu 12.07.2018 r., godz. 17.22
pierdoła nie brała by dopłat na wspólnotę
Dodane przez anonim, w dniu 12.07.2018 r., godz. 22.41
Nowosiel i jego chłopaki nie mają pomysłu i będą walić kostkę. Czas aby ta ekipa poszła w niebyt. Już z parku zrobili ogród botaniczny z przyschniętymi kwiatami. Te ciężko zarobione nasze miliony wyrzucone w błoto.
Dodane przez Wyszków, w dniu 13.07.2018 r., godz. 07.11
Dokładnie tak jak pisze anonim, kontrola jak w Pułtusku i radni wraz ze swoim guru zamiast w urzędzie zasiedli by w swoim "nowym salonie" :) być może z firanką w kratę ...
Dodane przez lipa, w dniu 13.07.2018 r., godz. 08.55
Piotrek kto wie?moim zdaniem możesz namieszać w tych wyborach, nawet osągnąć cel Burmistrza
Szpiatla
Dodane przez 123, w dniu 13.07.2018 r., godz. 16.20
A tymczasem GBurmistrz z bezradnymi Radnymi, zmienia plan na potrzeby Borka przy Szpitalnej, żeby mógł wybudować tam wieżowce 8 piętrowe, kolejne działanie pod wybranych biznesmenów.... brak słów i bezczelność GBurmistrza, wszystko na szybką, aby tylko za obecnej kadencji uchwalić nowy plan. Już głównie pod Borka osiedle są robione nowe place zabaw przy Szpitalnej, nie jeden- kilka, a na innych, starszych osiedlach małe place zabaw z kilkoma urządzeniami, wstyd i bezczelność. Panie Nowosielski, mieszkańcy widzą co Pan robi...
Dodane przez Anonim, w dniu 13.07.2018 r., godz. 19.07
Mieszkańcy to ciemnota! pozwalają na takie praktyki i uklady burmistrza z biznesmenami
biedne miasto
Dodane przez śmiech, w dniu 14.07.2018 r., godz. 18.00
No i mamy ratusz.
Dodane przez Anonim, w dniu 14.07.2018 r., godz. 20.58
za ponad 6 mln to zdaje się wybudowano przedszkole na Meliorantów.
do anonima z 14.07.2018 20.58
Dodane przez zdziwiony, w dniu 16.07.2018 r., godz. 07.06
o ile dobrze pamietam ten plac był zakupiony przez burmistrza przed laty za 6 milionów złotych (pięć tysięcy metrów kwadratowych) . Wartość tego placu po modernizacji to ponad 12 milionów. A więc ok. 2400 zł za metr kwadratowy. Czekam na sprostowanie o ile się mylę.
Dodane przez Anonim, w dniu 16.07.2018 r., godz. 16.39
Widac i burmistrzowi się juz w d...e przewraca! A radni bezradni jeszcze przyklasują.No ale co tu wymagać jak większość radnych nie ma pojęcia po co tam jest i jak głosować?
Dodane przez Observer, w dniu 16.07.2018 r., godz. 20.26
Typowe Polaczki. Niby wszyscy wiedzą, niby wszyscy widzą, a nikt nic nie zrobi. Jeżeli wszyscy wiecie o tych przekrętach to czemu nikt nie zadzwoni na infolinię BCA? Przecież burmistrza można odwołać, nie trzeba czekać do kolejnych wyborów. Jak ktoś ma patrzeć perspektywicznie jak cała rada to dziadki, ciemnota lokalna, odzwierciedlenie najgorszych cech tego narodu. Takich wybieracie (wybieramy) i takie miasto jest. Zbliżają się wybory, zaproponujcie konkretne rozwiązania, startujcie w wyborach. Co zabrakło odwagi? A może jednak pomysłów jest mało? Malkontenci ... Polska to taki naród, że zawsze coś przeszkadza. Jedni chcą zieleni, to drudzy narzekają, że zamiast na kwiatki powinno się drogi z kostki robić...

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl