Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 17 lutego 2019 r., imieniny Łukasza, Zbigniewa

Wakacje w bibliotece

(Zam: 03.07.2018 r., godz. 14.34)

Do wysłuchania fascynujących opowieści i wspólnych zabaw zaprosiła najmłodszych mieszkańców Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, która przez pierwsze dwa tygodnie wakacji organizuje dla nich zajęcia.

Spotkania zatytułowane „Egzotyczne wakacje w bibliotece” przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat. W poniedziałek 2 lipca w ich trakcie gościł Jarosław Górski - kulturoznawca, pisarz, krytyk literacki, popularyzator kultury, który w w bibliotece prowadził warsztaty interpretacji malarstwa. Dzieciom opowiedział o ich rówieśnikach żyjących 100 lat temu w Polsce wolnej, ale niezmiernie biernej, w której dla dzieci rarytasem były zwykłe landrynki, a wydarzeniem pójście do kina. Najmłodsi dowiedzieli się, jak wyglądał system nauki, fartuchy szkolne wykonane z cienkiego płótna chroniące ubrania przez plamami z atramentu, ławki, stalówki. Słuchaczy bardzo interesowało m.in. to ile kosztowały w owych czasach przybory szkolne oraz inne przedmioty i produkty potrzebne człowiekowi na co dzień.
Dzień później Dorota i Wojciech Smółkowscy zaproponowali dzieciom opowieść o Gambii, z której przywieźli m.in. zdjęcia. Uczestnicy zajęć tym razem również usłyszeli informacje m.in. o swoich rówieśnikach - żyjących współcześnie, ale w kraju biednym. Tam w szkołach uczniowie nie mają podręczników, a zeszyty przecina się na pół, by wystarczyło ich dla jak największej liczby dzieci. Jak tłumaczyła Dorota Smółkowska, gambijskie dzieci nie mają zabawek - bawią się tym co znajdą, w gry, które wymyślą.
- W Polsce dzieci są najważniejsze. Tam rodzice zajmują się zdobywaniem jedzenia i dzieci pozostają same sobie - stwierdziła.
A gdy już jest jedzenie, w pierwszej kolejności zaspokajają głód dorośli, bo to oni musza mieć siłę do zdobywania kolejnego pożywienia.
Dzieci zadały mnóstwo pytań m.in. o to, jaki w dotyku jest krokodyl, jaka religia panuje w Gambii, na czym śpią mieszkańcy.
J.P.


Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl