Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 lutego 2019 r., imieniny Eustachego, Leona

Dzień pod znakiem nauki

(Zam: 13.06.2018 r., godz. 14.09)

VIII Wyszkowski Dzień Nauki, po raz pierwszy odbywający się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, był okazją dla młodzieży do zaprezentowania projektów edukacyjnych. Odbywał się pod hasłem „1918-2018 – Piękna Niepodległa”.

Dzień Nauki organizuje gmina Wyszków przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży. W tym roku samorząd przygotował spotkanie we współpracy z filią Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku oraz Szkołą Podstawową nr 1 im. Adama Mickiewicza. Wykłady, prezentacje, wręczenie nagród odbyło się w siedzibie wyszkowskiej filii płockiej uczelni.
- Wiedza jest kapitałem największym, chcemy wyposażyć w nią najmłodszych, by robili z niej dobry użytek przez całe życie – podkreślił burmistrz Grzegorz Nowosielski otwierając spotkanie. – Organizujemy ten dzień, byście wyrośli na światłych i mądrych obywateli – stwierdził.
Doceniając zaangażowanie i wysiłek uczniów organizatorzy wręczyli dyplomy liderom projektów gimnazjalnych. Nagrodzili także laureatów Wyszkowskiego Dyktanda o Pióro Pierwszej Damy i zwycięzców w konkursie filmowym „Pokochaj Wyszków”.
Młodzież wysłuchała wykładu prof. Radosława Lolo z Akademii Humanistycznej im Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, który mówił o polskiej drodze do odzyskania niepodległości.
- Były trzy skrajnie różne pomysły na Polskę – lewicowy, konserwatywny, socjalny, ale żadna opcja nie wygrała, bo wszyscy liderzy pogodzili się i oddali władzę Piłsudskiemu. Są sprawy ważniejsze niż prywatne ambicje i w polityce, i w życiu codziennym – podkreślił naukowiec. – Taką sprawą powinna być dla was niepodległa Polska. Dziś, w kraju skłóconym, podzielonym taka lekcja jest potrzebna.
Jak podkreślił profesor, odzyskanie niepodległości nie było sprawą oczywistą w 1918 r. Ukraińcy, Białorusini czekali na nią jeszcze wiele lat, Słowacy zmuszeni byli do funkcjonowania w ramach Czechosłowacji, a takie narody jak Bośniacy, Serbowie czy Słoweńcy egzystowali w ramach Jugosławii.
- To nie jest tak, że niepodległość wszystkim się po prostu należała. Trzeba było mnóstwa wysiłku, żeby jej odzyskanie się udało – zaznaczył prof. Radosław Lolo. – Za to, że tu jesteśmy zginęło w czasie I wojny światowej milion ludzi. Coś jesteśmy im winni. Ojczyzna to nasza matka i o niej zawsze mówmy życzliwie. O tej wielkiej – Polsce – i o tej małej – Wyszkowie – mówimy tak, by wszyscy wiedzieli, że jest ona dla nas wartością. Ta ojczyzna o też wasi koledzy, dlatego potrzeba też wzajemnej życzliwości.
Nieodłącznym elementem Wyszkowskiego Dnia Nauki są pokazy – młodzież prezentowała projekty edukacyjne związane z różnymi dziedzinami nauki.
Wykład dla nauczycieli „Obraz prawa w Rzeczypospolitej w „Panu Tadeuszu” wygłosił prorektor ds. filii w Wyszkowie doc. dr Henryk Goryszewski.
J.P.


Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl