Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 stycznia 2019 r., imieniny Ildefonsa, Rajmunda

Pomnik, który ma łączyć wyszkowian

(Zam: 04.06.2018 r., godz. 09.39)

- Nasz dziadek był w swojej wielkości człowiekiem niebywale skromnym. Kiedy pracował jako kierownik samorządu Wyszkowa, zależało mu przede wszystkim na dobru wspólnym, dobru mieszkańców tego miasta - mówił Rafał Wolski, wnuk Stanisława Wolskiego, któremu poświęcono odsłonięty w minioną niedzielę pomnik.

Monument poświęcony jest przedwojennemu burmistrzowi Wyszkowa, który w czasie II wojny światowej uratował przed śmiercią dwie żydowskie dziewczynki - Rachelę i Bruchę Rubinowicz, za co pośmiertnie został uhonorowany izraelskim odznaczeniem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Na uroczystość przybyła rodzina Wolskich, Rubinowiczów, która przyjechała z Francji i Izraela, w tym urodzona w Wyszkowie Brucha Rubinowicz, której rodzice i rodzeństwo zostali zabici w Treblince.
Uroczystość rozpoczęła się od mszy odprawionej w Sanktuarium św. Idziego. Po niej uczestnicy przeszli na plac Wyzwolenia, a prowadziła ich Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej, którą dyrygował honorowy obywatel gminy Wyszków Franciszek Józef Bieganowski.
To właśnie na placu, przy jednej z głównych ulic Wyszkowa wyszkowski samorząd postawił pomnik zaprojektowany przez profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Czesława Dźwigaja. Odsłonili go burmistrz Grzegorz Nowosielski, przedstawiciele rodzin Wolskich, Rubinowiczów, którzy wpatrzeni w podobizny Stanisława Wolskiego i dwóch dziewczynek stali w milczeniu dłuższą chwilę składając hołd dzielnemu człowiekowi.
Za pamięć o dawnych obywatelach i przedwojennym burmistrzu dziękował Wyszkowowi konsul generalny Rzeczypospolitej we Lwowie Rafał Wolski - wnuk Stanisława Wolskiego.
- Słyszałem od ojca i jego rodzeństwa, że Wyszków stał się na kilkanaście lat szczęśliwym schronieniem dla rodziny Wolskich, która w 1923 r. musiała opuścić rodzinne strony, Kijowszczyznę - stwierdził. - Jesteśmy wdzięczni, że szacunek do pracy naszego dziadka i pamięć o nim są obecne. Szczególnie jesteśmy wdzięczni za pamięć o tym, czego dziadkowie moi dokonali, kiedy już dziadek nie był burmistrzem, a moja babcia nie była prezeską Związku Pracy Obywatelskiej kobiet tylko gospodynią domową walczącą o codzienny byt swojej rodziny i o to, by czworo jej dzieci uczestniczących w konspiracji niepodległościowej przetrwało. Jesteśmy wdzięczni jako Wolscy za podtrzymywanie więzi z naszą rodziną. Nikt z nas już tu nie mieszka, ale pamiętam, jak mój nieżyjący już ojciec lubił i cenił to miasto, jego mieszkańców, ziemię. Zawsze mówił, że Wyszków był tym miejscem, gdzie spędził szczęśliwe dzieciństwo i burzliwą wojenną młodość. Był zawsze wdzięczny, że Wyszków odwdzięczył się mu honorowym obywatelstwem i było to jedno z wyróżnień, które najbardziej cenił - stwierdził Rafał Wolski. - Upamiętnienie Stanisława Wolskiego i, choć nie ma jej na pomniku, naszej babci Wincentyny Marii Wolskiej to zobowiązanie dla nas potomków, dla wyszkowian, także rozsianych po całym świecie. Pamięć o Stanisławie Wolskim niech będzie tym, co łączy wyszkowian - tych dawnych i tych obecnych, tych obecnych na dzisiejszej uroczystości i tych, którzy nie zdążyli na nią dotrzeć.
Rafał Wolski mówił o skromności i poświęceniu Stanisława Wolskiego, który latem i jesienią 1945 r. przeżył głód wraz z innymi mieszkańcami Bartoszyc, gdzie został burmistrzem.
- Te fatalne warunki życiowe spowodowały, że rozchorował się i w wieku 45 lat zmarł. Ostatnie dni życia spędził urzędując na łóżku wstawionym do swojego gabinetu burmistrza. Postawa mojego dziadka, urzędnika samorządowego, który zrobił wszystko, by nie jemu i jego rodzinie, tylko społeczności działo się dobrze, była tym, co mi przyświecało, kiedy wybierałem karierę w służbie publicznej - dodał.
- Nie myślałam, że wrócę jeszcze do Wyszkowa - zabrała głos Brucha Rubinowicz.
Prof. Czesław Dźwigaj tłumaczył znaczenie symboliki pomnika. Jak mówił, odciśnięte w podstawie stopy i ręce symbolizują ślady tych, którzy nie uratowali się z zagłady II wojny światowej. Na pomniku znajdują się też oryginalne odbicia medalu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.
- Postać burmistrza to jest duch unoszący się nad tymi dziewczynkami. Proszę spojrzeć, na jego duże ręce obejmujące dziewczynki. On sam nie ma nóg, jest ponad nimi. Zachował swoją tożsamość jako katolik, osoba otwarta i ratuje życie dziewczynek - starszej, nie godzącej się z losem i drugiej - milusińskiej, która nie wie, co to wszystko znaczy - stwierdził.
Jarosław Wolski mówił w imieniu swojej ciotki, Marii Banasiak z domu Wolskiej - córki Stanisława Wolskiego. „O tych mrocznych latach nie można zapomnieć, a takich ludzi, jak mój tata Stanisław Wolski było wielu - ryzykowali życiem swoim i własnych rodzin, ale nie uważali się za bohaterów. Była to dla nich miara człowieczeństwa” - cytował słowa Marii Banasiak, która z powodu wielkiego wzruszenia nie była w stanie sama publicznie zabrać głosu.
Wdzięczność za uhonorowanie Stanisława Wolskiego wyraził też honorowy obywatel gminy Wyszków płk pil. Janusz Decewicz. Okolicznościowe listy wystosowali też europoseł Jarosław Kalinowski oraz honorowy obywatel gminy Wyszków Eugeniusz Daszkowski.
J.P.


Komentarze

Dodane przez roms, w dniu 04.06.2018 r., godz. 10.37
Znakomity tytuł tego artykułu można równie dobrze zakończyć wykrzyknikiem co i pytajnikiem.
Dodane przez Hh, w dniu 04.06.2018 r., godz. 11.07
Akademia Sztuk Pięknych w Wyszkowie?
ja też wierzę, że zło zostanie pokonane, choć jest silne
Dodane przez Anonim, w dniu 04.06.2018 r., godz. 11.41
"że dobro zwycięża zawsze zło. Może nie od razu, może trzeba poczekać, ale na samym końcu dobro musi zwyciężać. W tym miejscu, przed pomnikiem naszego przedwojennego burmistrza, będziemy przypominać, że nasz wyszkowski samorząd jest silny, mądry, oparty na zgodzie i słuzbie drugiemu człowiekowi - zapewniał burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Dodane przez Ala, w dniu 04.06.2018 r., godz. 11.52
Ta dziewczynka z pomnika ma bardzo umięśnioną rękę
PODZIAŁ
Dodane przez CIEKAWY, w dniu 04.06.2018 r., godz. 15.53
Z TYTUŁU WYNIKA ŻE WYSZKOWIANIE SĄ PODZIELENI ???
ANONIM
Dodane przez Anonim, w dniu 04.06.2018 r., godz. 21.36
Stanisław Wolski bez nóg. To jakiś przekaz? Brak powagi i żart z samorządowca? Sztuczny tłum pracowników urzędu oraz ściągniętych szkoł ze sztandarami. I po sprawie bez wielkoego szumu na jakie liczyło towarzystwo Nowosielskiego.
Dodane przez Anonim, w dniu 05.06.2018 r., godz. 08.06
nagrań z sesji rady nie ma? Gdzie można obejrzeć ostatnią sesję? to taki problem zamieścić ja na stronie?
Dodane przez Anonim, w dniu 05.06.2018 r., godz. 10.59
Dla mnie ten pomnik nie budzi żadnych odczuć, jest mi obojętny. To projekt bardziej wizerunkowy obecnej ekipy wynikający z 16 lat lenistwa, braku jakichkolwiek działań w temacie 500-letniej historii naszego miasta i wynikających z tego wyznaczników promocji naszego miasta.Miasto z ciekawą historią - nie, miasto nowoczesne - też nie. Próbują temat żydowski w Wyszkowie ale w obecnych czasach gdy Izrael i lobby żydowskie w USA oskarża Polaków o Holokaust na równi z Niemcami to okazało się niewypałem i pośpiesznie usunięto gwiazdę Dawida z pomnika. Ponoć to dzieło artystyczne ale jednak ekipa burmistrza Nowosielskiego "ocenzurowała artystę" i usunięto ten element z pomnika. Burmistrz Nowosielski i jego ekipa, od wielu lat w ordynarny sposób działają przeciwko interesom naszego miasta i budzi to mój niesmak i sprzeciw. Żadne zabawne słowa o kondycji naszego wyszkowskiego samorządu tego nie zmienią, powinien być nowy burmistrz i za nową propozycją będę głosował. Jeśli chodzi o 100-lecie Niepodległej to jestem za narracją -wyszkowska plebania i wydarzenia lat 20-tych - pomnik Piłsudskiego na placu Wyzwolenia - pomnik przy moście kołowym i Żołnierze Niezłomni a nie narracja burmistrza Nowosielskiego - przedwojenny burmistrz ratujący dziewczynki żydowskie. Pamiętamy jeszcze niedawno jak urząd gminy wraz z prawicą z Głowackim na czele, sadziły Dęby Katyńskie, był przejazd motocyklistów. Nawet ta idea nie jest kontynuowana przez urząd. Zamiast patriotyzmu, który jest w naszych sercach mamy postkomunistyczną bylejakość władzy, która rozlewa się w różnych dziedzinach naszego lokalnego życia.
Dodane przez Anonim, w dniu 05.06.2018 r., godz. 11.35
Miał być prezydent Duda na odsłonięciu pomnika i co się stało ? Czy to był fake news Nowosiela ?
Dodane przez Żabik, w dniu 05.06.2018 r., godz. 11.42
Wszystko ok. tylko ta twarz umęczona, niewyraźna. Po prostu brzydka. Dziecko się dziada wystraszyło. Ale z wizjami wizjonerów się podobno nie dyskutuje. Artystów.
Dodane przez Anonim, w dniu 05.06.2018 r., godz. 11.50
Tez chetnie poslucham nagrania z sesji.podobno znow cos wydzierżawili Borkowi ?Czy ci Radni potrafią myśleć?już nawet nie kryją swoich powiązań z biznesmenami.Grzesiu mówi jak ma byc, a radni bezradni głosują (nie wszyscy oczywiscie).kto się w koncu za to wszystko weźmie?Powinno się zrobic porządek jak w Pułtusku
Ola
Dodane przez Anonim, w dniu 05.06.2018 r., godz. 15.27
Dziewczynki z pomnika raczej się twórcy artyście nie udały, niestety straszą, zamiast wzbudzać przyjemność estetyczną
do Anonim, w dniu 05.06.2018 r., godz. 08.06
Dodane przez 123, w dniu 05.06.2018 r., godz. 17.28
Nie ma nagranych obrad sesji na stronie, bo to cyrk. Radni bezradni, coś tam gadają, coś im się nie podoba, ale głosują jak Pan i władca karzę, szanowni Panujący GBurmistrz. Jedna wielka farsa i kompromitacja, najwyższy czas na zmiany, dość już tych emerytów, utrzymywanych na naszym wikcie. Czy Wyszkowa nie stać na normalnych Radnych, mających swoje zdanie ?
do Anomin 15.27
Dodane przez Anonim, w dniu 06.06.2018 r., godz. 08.24
Zgadzam się z tobą, u nas tak jak w Pułtusku, tylko jeszcze więcej... dlatego nie ma nagrań z sesji? A dzierżawy działek to sprawa dla organów ścigania. Też zadaje sobie to pytanie "kto się w koncu za to wszystko weźmie?" Kto trzyma nad obecnymi parasol ochronny? Jakby ktoś miał lub wiedział o dostępności nagrania z sesji, proszę o wpis na forum.
Dodane przez lipa, w dniu 06.06.2018 r., godz. 08.36
Dodane przez 123, w dniu 05.06.2018 r., godz. 17.28,tu nie chodzi o emerytów bo i oni mają prawo być Radnymi ale o jaja do prezentowania swoich racji, racji na rzecz wspólnoty.!!!
dziwicie się radnym?
Dodane przez Anonim, w dniu 06.06.2018 r., godz. 08.59
cyt. "Radny Paweł Chruszcz był bardzo sumiennym i aktywnym, głogowskim radnym. Walczył na wielu frontach. Swoją dociekliwością i nieustępliwością nadepnął na niejeden odcisk. Wiele wskazuje na to, że jego tragiczna śmierć, nie jest śmiercią przypadkową. Wiele wskazuje na to, że Paweł Chruszcz jest, co prawda nie piątkowym, ale „przedświątecznym samobójcą”." W tle m.in gospodarka nieruchomościami.....
Dodane przez Anonim, w dniu 06.06.2018 r., godz. 16.33
Ile waży tem pomnik. Jest trochę jak wydmuszka, taki blaszany bębenek. Puszka po piwie nie jest wiele cieńsza.
Dodane przez Piotrek, w dniu 06.06.2018 r., godz. 17.12
Sliczny Pomnik, tylko ten tytul chyba nie na miejscu. Czy juz i w Wyszkowie zaczyna komus uderzac woda sodowa do Glowy.
Dodane przez jasio małolat, w dniu 07.06.2018 r., godz. 08.22
"Pomnik, który ma łączyć wyszkowian" to już wam pomniki trzeba stawiać, żeby łączyć społeczeństwo lokalne?;)
dzierżawa działki przy Prostej - Boże dorgi, płaczmy
Dodane przez Anonim, w dniu 07.06.2018 r., godz. 09.17
"- Dostajemy plac zabaw za darmo, który kosztuje 300 tys. zł. Boże drogi, płaczmy – skomentowała wątpliwości radnych przewodnicząca Elżbieta Piórkowska. Większością głosów radni wyrazili zgodę na dzierżawę działki. Gmina ogłosi teraz postępowanie przetargowe" A co ma Bóg to dzierżawy gminnych nieruchomości? Już wiadomo pod kogo przetarg, kto wygra i co zrobi i z góry wszystko wiedzą, ciekawe hmm .....Boże, widzisz i nie grzmisz?
Dodane przez Anonim, w dniu 07.06.2018 r., godz. 09.21
Burmistrz "ocenzurował artystę" a ten się nie dał i stworzył pomnik ogólnie mówiąc skandaliczny. Gdyby to dotyczyło pomnika pisarza, aktora itp to można pewne przesłanie, które związane jest z tym artystą, zawrzeć poprzez formę tego pomnika ale tu mamy pomnik przedwojennego burmistrza, przedstawiciela społeczeństwa i przedstawienie go bez nóg, jako aniołka czy duszka, jest koncepcją absurdalną. Czy w tej ekipie Nowosiela, nie ma choć jednej osoby, która ma jakikolwiek smak czy wyczucie artystyczne?
Dodane przez Pielgrzym, w dniu 07.06.2018 r., godz. 21.45
Wraz z odsłonięciem pomnika przedwojennego Burmistrza Wyszkowa Stanisława Wolskiego zawitała do naszego miasta inna jakość. Świadectwo jego życia wyznacza inne standardy. Był to człowiek, który wraz z swoją żoną zaryzykował życie swoje i swojej rodziny ratując z zagłady dwie dziewczynki. Na tą uroczystość do Wyszkowa z Izraela przyjechała jedna z uratowanych. Zabrakło podczas uroczystość odsłonięcia pomnika przedstawiciel PiS oraz Marka Głowackiego i środowiska, które reprezentuje, dlaczego ? Chciałbym znać odpowiedź na to pytanie.
Nic mnie juz nie dziwi
Dodane przez andrzej f czerwinski, w dniu 08.06.2018 r., godz. 06.18
Od kiedy Generalowi Sowinskiemu obcieto na muralu nie ta noge co trzeba nic mnie juz w tym miescie nie zdziwi.
Dodane przez k, w dniu 08.06.2018 r., godz. 09.04
polaczyla by mieszkancow plaza miejska a nie kupa zlomu za kupe kasy
Dodane przez Światowyszków, w dniu 08.06.2018 r., godz. 09.55
Wyszków dzięki temu stanie się sławny na cały świat - Karol Pękul, Dyrektor w TVP 2.
Dodane przez Anna S., w dniu 08.06.2018 r., godz. 13.27
Pomnik mógłby mieć jakiś cokół niezależnie od tego z żydowskiej gwiazdy elementem. Jest za niski i nie czuć jego mocy.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl