Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 marca 2019 r., imieniny Bogdana, Józefa

Projekt ławeczki Różyckiego

(Zam: 10.05.2018 r., godz. 14.44)

Rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie Karol Badyna wykona ławeczkę Różyckiego – rzeźbę, która do końca października tego roku ma być zamontowana w miejskim parku niedaleko miejsca, gdzie stało przedwojenne gimnazjum.

Karol Badyna jako jedyny odpowiedział na ogłoszony przez Urząd Miejski konkurs na zaprojektowanie ławeczki upamiętniającej absolwenta przedwojennego wyszkowskiego gimnazjum, naukowca, który współuczestniczył w sukcesie złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Artysta najpierw złożył wniosek o dopuszczenie do udziału w konkursie, a potem, zgodnie z jego regulaminem, do 7 maja przedstawił pracę. Oceniał go powołany przez burmistrza sąd konkursowy, w którego skład weszli: Leszek Marszał (naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego), Beata Milewska (kierownik referatu ds. zamówień publicznych Urzędu Miejskiego), Piotr Płochocki (regionalista, historyk), Irena Filipowicz (przedstawiciel WOK „Hutnik”, plastyk), Agnieszka Długołęcka (Stowarzyszenie Form Artystycznych i Turystycznych FormAT w Wyszkowie, malarz, grafik), Joanna Krajewska (przedstawiciel WOK Hutnik, artysta plastyk). Ocenili propozycję na 95 punktów (na 100 możliwych) według kryteriów: zgodność przesłania zawartego w pracy konkursowej z celem konkursu, wyrazistość przekazu, walory artystyczne, pomysłowość (oryginalność), użyteczność, forma estetyczna.
Wykonawca zaproponował wykonanie ławeczki za 75 000 zł brutto. Siedząca na niej postać będzie odlana z brązu. Jerzy Różycki będzie przedstawiony jako młody człowiek z czasów gimnazjum, ubrany stosownie do epoki (garnitur, krawat), patrzący w kierunku byłego gimnazjum koedukacyjnego. Obok postaci Jerzego Różyckiego mają znajdować się trzy książki (na jednej symbol Enigmy), czapka studencka. Ławeczka będzie trzyosobowa. Podobne stopniowo będą montowane w miejskim parku zastępując dotychczasowe.
Karol Badyna jest autorem i wykonawcą podobnych rzeźb – serii sześciu ławeczek Jana Karskiego w Waszyngtonie, Kielcach, Nowym Jorku, Łodzi, Tel-Awiwie i Warszawie. W jego dorobku są też m.in.: pomnik Artura Rubinsteina w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, Fryderyka Chopina w ogrodzie botanicznym w Singapurze, Jezusa Miłosiernego w Stąporkowie, Izaaka Bashevisa Singera w Biłgoraju.
Powstanie ławeczki jest częścią dofinansowanego przez Unię Europejską projektu wartego 695 526,29 zł, który zakłada również budowę ścieżki edukacyjno-informacyjnej, podświetlenie pomników przyrody w parku, renowację obelisku Wazów. Unijne wsparcie wynosi 478 215,74 zł.
J.P.


Komentarze

Pomysł na czasie,dyć wszędzie te ławki
Dodane przez tom, w dniu 12.05.2018 r., godz. 07.28
Najlepiej by się ta ławka prezentowała przed pałacykiem ,ale wiadomo że nigdy nie będzie kasy na jego odbudowę,poza tym może kiedyś przez park będzie przebiegać szeroka jak rzeka ośmiornica śródmiejska 2 ? ;) pozdrawiam Wyszkowian :)

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl