Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 stycznia 2019 r., imieniny Ildefonsa, Rajmunda

Kolejna debata oksfordzka

(Zam: 11.04.2018 r., godz. 16.17)

"Wyścig szczurów wśród młodzieży – czy się opłaca?" – na ten temat rozmawiali uczestnicy 2. Debaty Oksfordzkiej, która odbyła się 11 kwietnia w hali sportowej Zespołu Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie.

Pierwsza tego typu debata odbyła się w listopadzie ubiegłego roku w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Jowisz”, a jej tematem było zagadnienie „Wyszków jako miejsce z perspektywami zawodowymi dla młodych ludzi”. Celem dyskusji z udziałem uczniów szkół średnich była aktywizacja młodzieży, pokazanie jej roli w życiu publicznym i rozwoju miasta, zainicjowanie dyskusji na temat szans i możliwości dla młodych ludzi w gminie Wyszków, pokazanie, że możliwa jest kulturalna dyskusja.
Środowej dyskusji, zgodnie z założeniami debat oksfordzkich, przewodniczyli marszałek prowadzący dyskusję i wspierający go sekretarz. W tej roli wystąpili wicestarosta Adam Mróz i współzałożycielka Wyszkowskiego Centrum Rozwoju Biznesu Ewa Trzcińska. W gronie jury zasiedli: zastępca burmistrza Aneta Kowalewska, lider ds. komunikacji wewnętrznej i budowania marki pracodawcy w Quad Graphics Joanna Krzyżaniak, naczelnik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego Krzysztof Arbaszewski oraz Urszula Zadworna z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wyszkowie.
Dyskusję toczyła młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. CK Norwida, Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”, Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie, Zespołu Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego. Uczestnicy zostali podzieleni na podstawie losowania na dwie grupy – broniących i kwestionujących wartość wyścigu szczurów. Podział ten niekoniecznie musiał odzwierciedlać ich prywatne poglądy.
- Debata nie służy temu, by przekonywać do swoich racji, ale jest formą dialogu, ma za zadanie uczyć kultury słowa, szacunku do rozmówcy, posługiwania wiedzą – tłumaczyła Ewa Trzcińska.
Adam Mróz podkreślił z kolei, że nauka debatowania jest tym cenniejsza, że współcześnie w sferze polityki mamy do czynienia ze spadkiem poziomu debaty publicznej.
- Wszyscy mamy prawo do własnego zdania, ale nie potrafimy się przekonywać nawzajem w sposób merytoryczny – podkreślił.
Według Ewy Trzcińskiej wyścig szczurów to zjawisko, które dotyczy nie tylko sfery zawodowej, ale pojawia się już na poziomie szkół podstawowych i średnich. Młodzież szeroko omówiła to zjawisko znajdując szereg argumentów za i przeciw pogoni za materialnym, zawodowym sukcesem. Swoje zdanie na ten temat mogła też przedstawić publiczność głosująca za pomocą kartek.
J.P.
Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl