Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 15 grudnia 2018 r., imieniny Celiny, Edyty

Konferencja na inaugurację

(Zam: 02.03.2018 r., godz. 09.37)

Sesją popularnonaukową gmina Długosiodło zainaugurowała świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości. Głos zabrali badacze historii.

Wśród słuchaczy, którzy 27 lutego zgromadzili się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Długosiodle, przeważali uczniowie gminnych szkół. Wśród gości byli też samorządowcy, przedstawiciele instytucji, organizacji (m.in. Związku Piłsudczyków, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych), mieszkańcy gminy.
- Nigdy za wiele takich konferencji, wystąpień naukowych, które przybliżają nam historię naszej ojczyny – podkreślił wójt Stanisław Jastrzębski witając gości. – Chciałbym, by odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniu „co współcześnie zrobić, by niepodległości nigdy nie stracić”. Mówi się, że lepiej uczyć się na cudzych błędach. Warto zadać pytanie, jakie były przyczyny utarty niepodległości? Czy były to pewne zachowania, błędy, wady narodowe? Może warto o nich mówić, by nie powtarzać błędów. Historia lubi się powtarzać, oby w tym przypadku tak nie było.
Wójt przeczytał list do gości konferencji od patronującego wydarzeniu marszałka województwa Adama Struzika.
- Życzę wielu wzniosłych chwili, obyśmy wszyscy wyszli z konferencji bogatsi w wiedzę i z poczuciem satysfakcji, że mogliśmy się dziś spotkać – zakończył Stanisław Jastrzębski.
Wstępem do spotkania był też program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów SP w Długosiodle.
Z powodu nieobecności dra hab. Janusza Szczepańskiego jego wykład zatytułowany „Długosiodło i okolice w drodze walk o niepodległość Polski 1795-1920” przeczytała nauczycielka SP w Długosiodle Marta Piotrak.
„Długosiodło z czasów staropolskich” to tytuł wykładu dra hab. Radosława Lolo z Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Z kolei prof. dr hab. Adam Czesław Dobroński wygłosił wykład „Kresy wschodnie
w drodze do niepodległej Polski”.
J.P.
Więcej na ten temat w najbliższym numerze „Wyszkowiaka”


Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl