Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha



Krzyż na historycznej ziemi

(Zam: 31.01.2018 r., godz. 10.31)

W miejscu, gdzie kiedyś miejscowa ludność modliła się za powstańców styczniowych 30 stycznia odsłonięto i poświęcono krzyż. Uroczystość odbyła się w lesie w okolicach Łączki (gmina Długosiodło).

Zorganizowało ją Starostwo Powiatowe w Wyszkowie (fundator krzyża), Nadleśnictwo Wyszków (udostępniło teren) i Stowarzyszenie Wizna 1939, które na niedalekim uroczysku Bykowce przeprowadziło poszukiwania śladów po powstańczym obozie.
Uczestnicy – młodzież (w tym z klas mundurowych), organizacje społeczne, przedstawiciele instytucji, samorządów i in. – modlili się podczas mszy, której przewodniczył ks. Andrzej Grzybowski. Kapłan poświęcił też krzyż, który odsłonił uroczyście m.in. Mieczysław Grudziński – mieszkaniec miejscowości Dybki Grabniak, który opierając się na relacjach swoich przodków wskazał miejsce lokacji krzyża (tu, przy mogile powstańców, przed laty modliła się miejscowa ludność). On, jak i inni uczestnicy wydarzenia złożyli też podpisy pod listem dla potomnych zaświadczającym o czasie, miejscu postawienia krzyża oraz osobach, które zainicjowały przedsięwzięcie – a byli to prezes Stowarzyszenia Wizna 1939 Dariusz Szymanowski, kronikarz stowarzyszenia Piotr Karsznia. Wsparcia w realizacji projektu udzielili powiat wyszkowski, Nadleśnictwo Wyszków, Stowarzyszenie Wizna 1939, Stowarzyszenie Inicjatywa Białebłota. Krzyż zaprojektował etnolog Jacek Żukowski, a wykonał go zakład ZPD Sebastian Dańczyszyn.
List wraz z aktualnymi numerami „Wyszkowiaka”, w których relacjonowaliśmy m.in. stawianie krzyża, w metalowej tubie został wkopany pod krzyżem.
Obok krzyża stanęła tablica informująca m.in. o miejscu jego ulokowania i inicjatorach przedsięwzięcia. Ufundował ją Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i powiat wyszkowski.
Podczas wydarzenia można było oglądać odnalezione w czasie poszukiwań na uroczysku Bykowce pozostałości po powstańcach (m.in. kule, kosa), a także otrzymać pamiątkowe karty pocztowe z rysunkami Piotra Karszni wraz z unikalnym okolicznościowym stemplem.
Chętni skorzystali też z poczęstunku – OSP Białebłoto serwowało grochówkę.
J.P.
Więcej na ten temat w najbliższym numerze „Wyszkowiaka”






















































































Komentarze

Dodane przez patriota, w dniu 31.01.2018 r., godz. 11.05
Ci sami "zmęczeni bohaterowie",w większości!
Dodane przez P., w dniu 31.01.2018 r., godz. 12.17
Ku chwale Ojczyzny.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta