Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 16 maja 2024 r., imieniny Jędrzeja, Wieńczysława



Nauczyciele przeciwni obniżkom pensji

(Zam: 22.06.2020 r., godz. 15.01)

„Nikt nie chce z nami rozmawiać, zwierzchnictwo jest głuche na nasze argumenty i nie traktuje nas poważnie. Jesteśmy kulą u nogi, zbędnym wydatkiem” - piszą w liście otwartym nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego.



Pod listem podpisało się 70 z 92 nauczycieli pracujących w ośrodku. Protestują przeciwko planom obniżenia im m.in. dodatków za pracę w warunkach trudnych.
Poniżej treść listu.

***
„Racjonalizacja” w powiecie wyszkowskim = ostre cięcia w szkolnictwie specjalnym
My Nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego 
im. M. Konopnickiej w Wyszkowie protestujemy przeciw tzw. „racjonalizacji” wydatków na szkoły w powiecie, która ma się odbyć kosztem naszych pensji.
Fragment z wypowiedzi wicestarosty pana Leszka Marszała na łamach wyszkowskich mediów: „Zarząd szuka racjonalizacji wydatków poprzez skierowanie środków finansowych na zajęcia wyrównawcze dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz ósmoklasistów, którzy rozpoczną kształcenie w szkołach powiatowych w nowym roku szkolnym 2020/21. (..) Jesteśmy zobligowani przepisami prawa oświatowego do wprowadzania warunków na rzecz rozwoju zainteresowań i uzdolnień uczniów przez organizowanie zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych oraz kształtowania aktywności społecznej i umiejętności spędzania czasu wolnego i jeżeli zracjonalizujemy wydatki na dodatki za warunki trudne, to będziemy mogli uruchomić zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze dla uczniów, którzy nie mogli kształcić się efektywnie w czasie nauki zdalnej”.
Bardzo dobrze brzmi, prawda? Dobrze, ale dla kogo.
W całej wypowiedzi pana wicestarosty, nie ma ani słowa o dzieciach 
i młodzieży uczących się w szkołach specjalnych w powiecie wyszkowskim oraz jasno wynika z niej, że „racjonalizacja” wydatków ma się odbyć kosztem pracowników szkolnictwa specjalnego, a tym samym i kosztem uczniów.
Pytanie brzmi:
Czy uczniowie szkolnictwa specjalnego nie mają potrzeb rozwoju zainteresowań i uzdolnień? A może nie mają też potrzeby udziału w zajęciach, które im się zwyczajnie należą?
Czy nasze dzieci są dziećmi gorszego Boga, a my nauczycielami drugiej kategorii?
Z punktu widzenia nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego, redukcja naszych dodatków w celu przeznaczania ich na rozwój innych szkół i uczniów jest wyrazem zupełnego lekceważenia i marginalizacji naszej pracy oraz naszych podopiecznych.
Na przestrzeni lat po raz kolejny doświadczamy ze strony Zarządu Powiatowego braku wsparcia szkół specjalnych. Dalsze deprecjonowanie naszej pracy może doprowadzić jedynie do upadku szkół, ośrodków specjalnych; do odchodzenia od zawodu młodych, wykształconych nauczycieli oraz do tego, że dzieci niepełnosprawne będą mogły uczyć się wyłącznie w prywatnych placówkach. Kogo będzie na to stać? Czy uczniowie niepełnosprawni będą mogli w godny sposób kształcić się i rozwijać? Protestujemy przeciwko temu.
Nikt nie chce z nami rozmawiać, zwierzchnictwo jest głuche na nasze argumenty i nie traktuje nas poważnie. Jesteśmy kulą u nogi, zbędnym wydatkiem. Organ, który odpowiada za jakość funkcjonowania pracowników i szkół, którymi zarządza zapewne zdaje sobie sprawę, że czujemy złość i frustrację oraz, że nasze postulaty są słuszne. Zarząd Powiatu nie wykazuje chęci spotkania się z nami i konsultacji Projektu Regulaminu Płac.
Czy jest to strach, czy może zwykłe lekceważenie słabych nauczycieli, którzy nie będą palić opon?
Nie prosimy o podwyżki. Zależy nam, aby poziom płac został zachowany i chcemy być partnerami do współpracy, a nie tylko źródłem oszczędności w powiatowym szkolnictwie.
Oszczędności dotyczą również organizacji pracy z uczniami niepełnosprawnymi. Łączenie w jednej klasie uczniów bez uwzględnienia ich dysfunkcji i specyfiki potrzeb, brak etatu psychologa, brak gabinetu pielęgniarki, przepełniona świetlica wpływa na przebieg procesu dydaktycznego i wychowawczego w naszej szkole. A to bezpośrednio przekłada się na gorsze funkcjonowanie uczniów i ogólne obniżenie warunków nauczania specjalnego. W znaczny sposób pogarsza również poziom naszej pracy i skutecznie obniża naszą motywację.
Od dawna przeznaczamy prywatne pieniądze na potrzeby szkoły i dzieci. Za swoje pieniądze kupujemy podstawowe artykuły niezbędne w szkole - papier ksero, toner do prywatnych drukarek, kleje, kredki, pinezki, szpilki, materiały i akcesoria do wszelkiego rodzaju przedstawień szkolnych, które często są oklaskiwane przez zwierzchnictwo.
Podczas zajęć pracujemy na prywatnych laptopach, drukujemy na własnych drukarkach karty pracy dla uczniów, bo stare szkolne ksero zazwyczaj nie działa. Taka jest prawda o naszej pracy i, jak się okazuje, jesteśmy karani za nasze poświęcenie, za nasze oddanie uczniom, którzy potrzebują szczególnej uwagi.
Otrzymywane przez nas dodatki powodują, że czujemy się doceniani, że jesteśmy traktowani poważnie i podobnie do innych nauczycieli. Ich znaczna redukcja na pewno wpłynie na obniżenie poziomu naszej pracy oraz zwykłego ludzkiego bytowania, które polega na płaceniu rachunków i kredytów. Kto lubi być poniżany i traktowany jako narzędzie racjonalizacji i jako środek do zaspakajania cudzych potrzeb? Cięcia dotyczyć mają m.in. dodatku za warunki trudne i uciążliwe w wysokości nawet do 60 % procent w przypadku nauczyciela dyplomowanego.
Zależy nam na tym, aby profesjonalnie pomagać naszym uczniom i dlatego ciągle inwestujemy w szkolenia i kursy. Dokształcamy się za własne pieniądze.
Mamy świadomość i poczucie wielkiej odpowiedzialności wobec naszych uczniów 
i ich rodziców za jakość profesjonalnej opieki i pomocy.
Co otrzymujemy w zamian od Organu Prowadzącego, odpowiedzialnego za jakość funkcjonowania szkół i procesu dydaktycznego?
Potężne cięcia finansowe, nieustające i rosnące poczucie braku wsparcia, akceptacji, szacunku dla naszej pracy, a tym samym braku szacunku dla dzieci, młodzieży, z którymi pracujemy oraz dla ich rodzin.
Nauczyciele SOSW w Wyszkowie

Komentarze

nauczyciele przeciw nauczycielom
Dodane przez sympatyk, w dniu 22.06.2020 r., godz. 18.06
A co na to przewodnicząca komisji oświaty w Radzie Powiatu p. Marzena Dyl i członek zarządu p. Paweł Deluga , w końcu nauczyciele znający specyfikę pracy nauczyciela. Z cała pewnością muszą okazać lojalność albo wobec nauczycieli, albo wobec układu w którym są. Moim zdanie wybór jest prosty. Wielki szacunek dla poprzedniego Zarządu Powiatu , który miał odwagę wycofać sie z proponowanych zmian gdy spotkał sie z nauczycielami i uczniami SOSW w Wyszkowie.
Dodane przez Janda, w dniu 23.06.2020 r., godz. 00.24
Dyl to kojarzy mi się z tym, że swego czasu wchodząc do rady gminy Długosiodło z listy PiS, szybko dla profitów niewybrednych się przekalibrowała i poszła tańczyć z PSL. Czego więc od obrotowej przewodniczącej oczekiwać? Zdradziła PiS to nauczycieli nie zdradzi? Deluga kojarzy mi się Dyzmą. Podsuńcie mu przy okazji do rozwiązania zadanie z matematyki z kl. VII i dyktando z kl VIII, o samodzielnej rozprawce nie wspominając. Gwarantuję, będzie beka. O czym my tu mówimy drodzy nauczyciele.
Musicie napisać do Jarosława.
Dodane przez do Jandy, w dniu 23.06.2020 r., godz. 13.32
Ty tu nie zwalaj na Dyl, za finansowanie oświaty w powiecie odpowiada nowe odkrycie towarzyskie Nowosiela w Powiatowym CUW, była bankierka, nawet nie macie się gdzie poskarżyć. Marszał i Deluga, ludzie Nowosiela wolą pompki robić a nie zajmować się nauczycielami, dostali dobre fuchy, Nowosiel zwalnia w gminie to co mają się przejmować.Trzeci z zarządu to pewnie Frąckiewicz, który się nie wychyla i zawija sreberka. Starosta to pewnie nie ma głowy do oświata a pewnie za oświatę w powiecie odpowiada jego zastępca. Jedynie co można to do pani Tereski Czajkowskiej ale ona sobie nie poradzi z czterema ignorantami. Waldek to pewnie ma uraz do Zakolejowej, że go nie zaprosili na spotkanie z Dudową. Zostaje jedynie Mróz z PO i potajemnie zainteresować PSL, które chce wrócić do władzy. Piórkowską oszczędzą bo jest ich ale Jaroszowa to pewnie będzie ciąć po etatach, żeby utrzymać stanowisko. Źle się dzieje w Wyszkowie i nie zanosi się na lepsze.
Dodane przez pani, w dniu 23.06.2020 r., godz. 19.17
A gdzie w tym wszystkim dzieci, rodzice.....nauczyciele????
Dodane przez Paweł, w dniu 23.06.2020 r., godz. 22.19
Nauczyciele mają DOSYĆ, przez ostatnich kilka lat ogranicza się pracę nauczyciela w każdej szkole na różną skalę (efekt gotującej się żaby), moje uwagi!!! dotyczące szkolnictwa specjalnego. 1. Absurdalne łączenie klas, gdzie dobro dziecka jest na ostatnim miejscu. Realizacja podstawy programowej w 11 osobowej klasie, gdzie oprócz niepełnosprawności intelektualnej jest duża paleta sprzężeń, czyli dziecko ze spektrum autyzmu realizuje program z dzieckiem o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim, dzieckiem z niepełnosprawnością ruchową, mutyzmem wybiórczym, słabowidzącym. Dodając dramatyzmu, w takich oddziałach realizuje się program klas 1-3. Pytam się, gdzie jest dobro dziecka w tym wszystkim!!! nie mówiąc o pracy jaką nauczyciel musi w takich oddziałach wykonać (indywidualizacja i dostosowanie wymagań w pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych). W regulaminie z 2009 roku jest zapis o 25% dodatku za klasy łączone, którego nikt nie widział. 2. Brak pomocy nauczyciela (2 etaty wykorzystywane na dowozy dzieci), co może skutkować gorszą jakością edukacyjną, ponieważ nauczyciel zamiast realizować cel zajęć, często wykonuje czynności higieniczne i opiekuńczo - wychowawcze. Nie skarżą się i robią swoje, by uczniowie byli bezpieczni i zadowoleni. 3. Mityczne dodatki motywacyjne  . Moim zdaniem powinny być obligatoryjne jako składnik wynagrodzenie. Dlaczego w I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida dodatek motywacyjnych jest na poziomie 60% budżetu przeznaczonego na ten cel, a nie 100% (moim zdaniem zasługują na wykorzystanie całej puli przeznaczonej na ten cel), potem jest coraz gorzej i dochodzimy do szkół specjalnych na poziomie 12%. 4. Pomoce dydaktyczne, dostosowane do potrzeb i możliwości uczniów, wykonywane gdzie? W domu. Drukowane gdzie? W domu albo w szkole na drukarce z tonerem za własne pieniądze. Wydruk w szkole „ok”, ale z własnym papierem. Zastanawiam się, kiedy zacząć zabierać ze sobą papier toaletowy do pracy w celu racjonalizowania wydatków. Sprzęt komputerowy naprawiany przez informatyków SOSW. Chór nauczycieli SOSW poświęcając swój wolny czas reprezentował nas i pozyskiwał fundusze na szkołę, organizowane weekendy szkoleniowe za darmo przez naszych nauczycieli - z oferty szkoleniowej skorzystało 400 osób. NIEWYKORZYSTANY POTENCJAŁ!!! 5. Praca bezpośrednio z uczniem poza godzinami naszej pracy!!! Nigdy się na to nie skarżyliśmy. Jesteśmy szczęśliwi, przyczyniając się do uśmiechu uczniów oraz zadowolenia i odciążenia choć przez krótki pobyt w szkole ich rodziców. 6. Dyrektorzy nasi są dyskryminowani: przedstawiają plan finansowy, który jest obcinany albo dostosowywany do narzuconych z góry kwot. Organizują pracę szkoły zgodnie z prawem oświatowym i potrzebami ucznia, ale Organ Prowadzący przedstawia swoje propozycje, kierując się oszczędnościami, czy jak kto woli racjonalizowaniem wydatków. Dodatek funkcyjny dyrektorów szkół masowych uzależniony jest od ilości oddziałów, gdzie najwyższy jest dla dyrektorów szkół zarządzających powyżej 34 oddziałami. Dyrektor szkoły specjalnej, mimo iż zarządza powyżej 30 oddziałami, to wysokość jego dodatku kończy się na 14 oddziałach i więcej. Gradacje nie są analogiczne. Nie uwzględniają ilości pracowników, którymi trzeba zarządzać. W podziękowaniu za pracę otrzymujemy - brak nadgodzin sukcesywnie zmniejszany na przestrzeni kilku lat doprowadzając do tzw. gołych etatów, projekt nowego regulaminu, gdzie średnio obcina się 50% dodatków za warunki uciążliwe i trudne, co realnie wpływa na obniżenie pensji, praktycznie brak dodatków motywacyjnych. Zaprasza się na „negocjacje” związki zawodowe – pytam się, jak można nazwać negocjacjami projekt, który radykalnie obcina nasze pensje, w którym stosuje się zapis kwotowy (obecnie procentowy), pozbawiając waloryzacji. Przecież nie występujemy o podwyższenie dodatków!!!
Dodane przez ola, w dniu 23.06.2020 r., godz. 22.36
Wstyd, to jedno ze słów jakie przyszło mi do głowy. Jestem za nauczycielami. Szkoda dzieci, myślę, że rodzice powinni też wesprzeć nauczycieli.
Dodane przez Ragau, w dniu 24.06.2020 r., godz. 06.23
Zarząd Powiatu Wyszkowskiego oszczędzając w ten sposób pokazuje że jest nieudolny w swoich poczynaniach. Nie potrafi znaleźć innego rozwiązania. Nigdy nie powinno oszczędzać się na kulturze i oświacie. Osoby, które w ten sposób szukają oszczędności są bardzo prostymi ludźmi, mało kreatywnymi i elastycznymi. Nie mam zamiaru nikogo obrażać ale osoby z zarządu Powiatu Wyszkowskiego powinni stanąć przed lustrem i głośno powiedzieć - nie nadaję się do tej pracy. A pani Naczelnik Deptuła powinna złożyć rezygnację razem z Zarządem. Zniszczyła społeczność czwórki teraz przyczynia się do niszczenia powiatowej oświaty o której nie ma pojęcia. Tak jak odpowiedzialny za to Marszał.
Tak się kończy polityka rozdawnictwa
Dodane przez Wyszkowianin, w dniu 24.06.2020 r., godz. 07.34
PIS przejadł cały budżet i teraz nie ma pieniędzy na szkoły. Poco kształcić ludzi. Niewykształconą masą łatwiej manipulować. Jak widać dotyczy się to również naszego Starosty :(
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 24.06.2020 r., godz. 07.43
mamy to czego można było się spodziewać po tym zarządzie
Dodane przez Anonim, w dniu 24.06.2020 r., godz. 07.55
Jak to mawiał Wasz prezydent (bo za czasów koalicji PO-PSL obsadzaliscie się rodzinami w placówkach - zarabiasz za mało? zmień prace i weź kredyt. Zastanówmy się kiedy mieszkańcy miasta będą pisać coś o nas pracownikach Quad, którzy dostaliśmy solidarnie -20% albo wypowiedzenie umowy? Gdzie te nagłówki? Kiepsko wyglądałaby ramówka z napisem Dramat! -20% wynagrodzenia podstawowego (nie dodatków) dla pracownika produkcji!!! To się nie sprzeda bo każdy w dupie ma pracownika co 12 godzin przewala palety.... on ciężko nie pracuje.. bo jest nikim! I nic nie wnosi.. A Wam drodzy nauczyciele wszyscy od września wpadnie kolejny procencik do podstawowego wynagrdzoenia od Państwa! A nam co? Wypowedzenie i problem na rynku pracy, który znowu będzie rynkiem przedsiębiocy czyli im mniej wymagasz tym jesteś lepszy..
Dodane przez Anonim, w dniu 24.06.2020 r., godz. 09.34
W zarządzie powiatu jest trzech przedstawicieli Nowosa: Marszał, Deluga i Frąckiewicz.Czyli większość w 5 osobowym Zarządzie Powiatu. Czekają tylko na wskazówki Nowosa, bo bez nich nic nie zrobią, są bezradni. Tak solidaryzowali się z strajkami ZNP w tamtym roku to niech teraz płacą nauczycielom pełne stawki. Arbaszewski był ostatnim naczelnikiem co znał się na oświacie, teraz będzie tylko gorzej, dobrze, że zdążył jeszcze przygotować do reformy oświaty. Nie mam współczucia dla nauczycieli bo znakomita większość strajkowała podczas egzaminów gimnazjalistów i 8-klasistów oraz maturzystów rok temu, nic sobie nie robili z próśb rodziców a jeszcze byli agresywni w stosunku do łamistrajków.
Dodane przez Cyrk, w dniu 24.06.2020 r., godz. 11.39
Jak trwoga to do Boga. Do nauczyciela prowodyra się zgłoście Trześniewskiego. To kolega z klatki Delugi. Cyrk.
Do Ragau
Dodane przez Abc, w dniu 24.06.2020 r., godz. 22.23
Pani Naczelnik to zadaniowiec, taki stachanowiec: zrobi wszystko, co jej każą. Teczkę nosi, jest ważna w całej wsi. Kto nie doświadczył jej " profesjonalizmu", ten nie rozumiał, dlaczego nauczyciele z dawnego gimnazjum chcieli odwołania tej pani. Teraz pora na Zakolejową, poradnię. Pozostali niech się mają na baczności. A pan Maciej Wójcik co teraz powie? Przecież to koledzy...
Dodane przez rodzic, w dniu 25.06.2020 r., godz. 10.11
Żadna rewelka, wybraliście liberałów Nowosa, którzy likwidują a nie wspierają to macie na co zasłużyliście. Śmiech na sali.
Dodane przez Anonim, w dniu 25.06.2020 r., godz. 12.53
hahahahahahahaha a Adasio cięzki temat pyk cmyk i na wakacjach! Typowy polityczek, później powie że nic nie wiedział, i ciekawe następna kobitka i gwiazda polityki w Wyszkowie Garbarczyk. Co takiego ważnego było, że akurat się nie pojawiła???? Wymiękła? Uklad się sypie???
Dodane przez Anonim, w dniu 25.06.2020 r., godz. 13.03
Wspólnota samorządowa Nowosielskiego ramie w ramie z Pisem.
Dodane przez Jo lo, w dniu 26.06.2020 r., godz. 10.56
Dziwi fakt, że 12 osób w Radzie Powiatu głosowało za obniżeniem pensji nauczycielom. Do tej grupy należy radna Marzena Dyl, nauczycielka i Przewodnicząca Komisji Oświaty. WSTYD. TERAZ NIECH WÓJT Jastrzębski obniży jej pensję, a burmistrz powinien obniżyć wynagrodzenie Deludze też nauczycielowi. Dopiero wtedy może by zrozumieli jak haniebny czyn popełnili.
Czajkowska
Dodane przez Kurka Wodna, w dniu 26.06.2020 r., godz. 12.01
Dyl to nikt z Długosiodła. A największa płaczka, co najwięcej roboty ma za najmniejszą pensję, jak głosowała?
Czajkowska - masz odpowiedź
Dodane przez Maria, w dniu 26.06.2020 r., godz. 13.25
Ewa Bartosiewicz Teresa Czajkowska Paweł Deluga Marzena Dyl Bogusław Frąckiewicz Agnieszka Ołdak Renata Rębała Piotr Wykowski Katarzyna Wysocka Iwona Wyszyńska Waldemar Sobczak Jerzy Żukowski >>> maszynki do głosowania (jak Pan długopis do podpisywania)...oby bez głosów w następnych wyborach. Zaradna Czajkowska liczy teraz na poparcie Dudy przez środowisko nauczycielskie? Nikczemnicy!
Dodane przez Zawiedziony wyborca PiS, w dniu 26.06.2020 r., godz. 15.37
Dziwi zachowanie Pani Teresy Czajkowskiej, która płakała widząc schorowane, skaczące i krzyczące dzieci, dziwi głos Pana Geniusza Sobczaka, który sam ma dziecko niepełnosprawne, które chodziło do szkoły specjalnej.
Dodane przez observer, w dniu 30.06.2020 r., godz. 16.22
Lista hańby. Ewa Bartosiewicz Teresa Czajkowska Paweł Deluga Marzena Dyl Bogusław Frąckiewicz Agnieszka Ołdak Renata Rębała Piotr Wykowski Katarzyna Wysocka Iwona Wyszyńska Waldemar Sobczak Jerzy Żukowski Miarą naszego człowieczeństwa jest nasz stosunek do osób niepełnosprawnych a to znaczy także wobec ludzi, którzy niosą im pomoc, są ich nauczycielami i przewodnikami przez życie. Ci wyżej wymienieni odbierając wynagrodzenie nauczycielom dzieci niepełnosprawnych nie zdali egzaminu z człowieczeństwa. Wstyd. Ludzie. Pamiętajcie ich nazwiska gdy będą wybory.
oszczędności?
Dodane przez William Blake, w dniu 01.07.2020 r., godz. 17.34
Powiat się popisał, a w szczególności ci radni głosujący za cięciami wynagrodzeń nauczycieli, notabene też nauczyciele - niezła mi solidarność zawodowa, ale to Polska i Wyszków - prowincja intelektualna (chyba przesadziłem z tą intelektualna). Mam nadzieję, że powiedzenie "karma wraca" nie jest bezzasadne i ci państwo (pisownia zamierzona) w niedalekiej przyszłości poniosą polityczną konsekwencję swojej krótkowzroczności. Czekam też na gest z ich strony i obniżenie uposażeń członków rady - NO BO PRZECIEŻ POWIAT SZUKA OSZCZĘDNOŚCI.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta