Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Leona



Pół wieku koła Polskiego Związku Niewidomych

Ikona
(Zam: 24.05.2011 r., godz. 11.40)

Wyszkowskie koło Polskiego Związku Niewidomych (PZN) w tym roku obchodzi 50-lecie powstania. By to uczcić i przypomnieć dotychczasową działalność, 18 maja odbyły się uroczyste obchody jubileuszu. Uhonorowano osoby, które okazały kołu życzliwość i wsparły je w jego działalności.

Koło Polskiego Związku Niewidomych w Wyszkowie powstało w maju 1961 r. z inicjatywy Zarządu Wojewódzkiego w Warszawie. Funkcję pełnomocnika przez siedemnaście lat pełniła Natalia Kwiatkowska, sekretarz Polskiego Czerwonego Krzyża, która za swą pracę otrzymała Złotą Odznakę PZN. Na początku koło skupiało dziesięć osób. W latach 1977-1992 funkcje przewodniczących pełnili: Irena Zdunek, Kazimierz Reluga, Władysław Babiński. Od 1992 r. do 2007 r. przewodniczącą była Stanisława Warszawin, uhonorowana Złotą i Brązową Odznaką PZN oraz Złotym Krzyżem Zasługi. W 2007 r. obowiązki te przejęła Dorota Kowalska.
Koło Polskiego Związku Niewidomych w Wyszkowie to jedna z większych organizacji społecznych pozarządowych, z którą gmina Wyszków ściśle współpracuje. Jego działalność skupia się na udzielaniu pomocy w adaptacji do życia po utracie lub pogorszeniu wzroku. Organizuje poradnictwo i rehabilitację psychiczną, społeczną, fizyczną i zawodową. Obecnie zrzesza sto dwanaście osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem uszkodzenia wzroku. W miarę możliwości, członkowie koła są zaopatrywani m.in. w białe laski, gleukometry, uczestniczą w piknikach i spotkaniach świątecznych. Te i inne zadania realizowane są dzięki składkom członkowskim, sponsorom, wpłatom z 1 proc. podatku oraz pracy społecznej członków koła. Współpracuje ono z innymi organizacjami na rzecz osób niepełnosprawnych, szczególnie z Urzędem Miejskim i zarządem powiatu, okręgiem mazowieckim PZN, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Powiatowym Urzędem Pracy.

W jubileuszowym spotkaniu 18 maja uczestniczyło wielu gości, m.in. starosta Bogdan Pągowski i burmistrz Grzegorz Nowosielski, dyrektor PUP Grażyna Polak, dyrektor OPS Agnieszka Mróz, dyrektor PCPR Krystyna Kurowska, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego Dariusz Glinka, przewodnicząca wyszkowskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Urszula Mikołajczyk, ks. proboszcz Waldemar Krzywiński, przewodniczący Rady Ociemniałych Diabetyków Stefan Zalewski. Zarząd główny PZN reprezentowała Wiesława Kowalska.

Uroczystość rozpoczęła się uhonorowaniem osób aktywnie wspierających organizację. Prezes Okręgu Mazowieckiego PZN, Sylwester Peret oraz dyrektor okręgu mazowieckiego PZN Dorota Data-Pawlak w obecności prezes wyszkowskiego koła PZN wręczyli Złote Odznaki Grzegorzowi Nowosielskiemu, Bogdanowi Pągowskiemu, prezesowi Zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Wyszkowie Ireneuszowi Mroczkowi, prezesowi Polskiego Banku Spółdzielczego w Wyszkowie Sławomirowi Chmielakowi. Brązowe Odznaki otrzymali: Dorota Kowalska, wiceprezes wyszkowskiego koła PZN Ewa Wydryszek, członek zarządu Ryszard Kozłowski oraz Adam Łoziński, który zapewnia muzyczną oprawę wielu imprez. Podziękowania za ofiarowane serce i dotychczasową współpracę w postaci Odznaki Przyjaciela Niewidomych otrzymali: Agnieszka Mróz, Krystyna Kurowska, Grażyna Polak, Barbara Bernat i Zofia Kuchta (dwie wiceprezes Banku Spółdzielczego w Wyszkowie), Dariusz Glinka, Natalia Kwiatkowska, Jerzy Żołyński (dyrektor Huty Szkła w Wyszkowie), Justyna Garbarczyk (przewodnicząca Rady Powiatu), Grażyna Szymańska-Pasek (prezes Sądu Rejonowego w Wyszkowie), ks. Stanisław Szulc, ks. Józef Kanicki (były członek wyszkowskiego koła PZN, obecnie mieszkający w Płocku) oraz naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu w Urzędzie Miejskim, który odpowiada za współpracę z organizacjami pozarządowymi, Lidia Stępkowska.
– Koło jest bardzo potrzebne, pomaga odnaleźć się wielu ludziom w życiu – zabrał głos Bogdan Pągowski. – Aby patrzeć w serce, nie trzeba doskonałego wzroku.

Specjalne podziękowania skierowano do osób wspomagających koło i pracujących na jego rzecz: Stanisławy Warszawin, Janiny Kalisz, Haliny Sobiewskiej, Barbary Osińskiej, ks. Waldemara Krzywińskiego, Andrzeja Daleckiego. Członkowie koła z najdłuższym, ponad czterdziestoletnim stażem, otrzymali upominki: Teresa Kruk, Janina Pałaszewska, Zofia Stępnowska, Teresa Wróbel, Marian Zawisza.
Po oficjalnej części spotkania uczestnicy podzielili jubileuszowy tort.

E.E.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta