Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Sykstusa



Najpierw pilotaż

(Zam: 29.08.2019 r., godz. 15.26)

Wójt Krzysztof Jezierski nie wyklucza złożenia wniosku o dofinansowanie do publicznego transportu na terenie gminy. Najpierw jednak samorząd przyjrzy się, jak z przywracaniem nierentownego połączenia poradzi sobie powiat.

Powiat wyszkowski jako jedyny samorząd na naszym terenie złożył wniosek do Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o wsparcie finansowe kursów na linii Wyszków-Brańszczyk-Białebłoto-Kobyla-Wyszków. Niewiele gmin na Mazowszu zdecydowało się na skorzystanie z tej możliwości (wśród wnioskodawców nie ma gmin z powiatu wyszkowskiego). Samorządy miały niewiele czasu na przygotowanie wniosków, ale niebawem będzie kolejna szansa na pozyskanie środków.
Wójt Krzysztof Jezierski uczestniczył w zorganizowanym w Starostwie Powiatowym w Wyszkowie spotkaniu dotyczącym m.in. dofinansowania publicznego transportu.
- Powiat wyszkowski z gminą Brańszczyk zdecydował się na pilotażowy, czteromiesięczny projekt, którego efekty zamierza obserwować. W październiku jest kolejny nabór wniosków. Nie wykluczam, że jeśli te obserwacje będą pozytywne, zastanowimy się nad złożeniem wniosku o dofinansowanie kursów z wykorzystaniem autobusu szkolnego – poinformował wójt podczas sesji Rady Gminy 20 sierpnia. – Organizowanie transportu to skomplikowana sprawa, dużo zależy od zainteresowania regularną jazdą. Dofinansowanie wynosi maksymalnie 1 zł do kilometra, a wiadomo, że koszty są dużo wyższe. U nas przedsięwzięcie miałoby sens, gdyby udało się połączyć transport dorosłych z wożeniem dzieci do szkół.
Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu 28 sierpnia radni podjęli uchwałę wyrażając zgodę na zawarcie przez powiat wyszkowski umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego o charakterze użyteczności publicznej na linii Wyszków-Brańszczyk-Białebłoto-Kobyla-Wyszków. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały: „Dopłacie ze środków Funduszu podlegają linie komunikacyjne niefunkcjonujące co najmniej 3 miesiące przed dniem wejścia w życie ustawy oraz linie, na które umowa o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po dniu wejścia w życie ustawy.
Dopłata przysługuje do ceny usługi dla organizowanych linii użyteczności publiczne, na których odnotowano ujemny wynik finansowy netto. Jednym z warunków skorzystania z dopłaty jest zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego.
Deficyt na danej linii komunikacyjnej pokryty będzie ze środków Funduszu oraz ze środków własnych organizatora w wysokości nie mniejszej niż 10 %.
50 % środków własnych zadeklarowała Gmina Brańszczyk, przez której obszar przebiega linia użyteczności publicznej”.

Komentarze

Dodane przez Zabrodziak, w dniu 29.08.2019 r., godz. 23.48
Nic nie wiemy. Nie mamy koncepcji ani rozeznania. Przypatrujemy się. Może mieszkańcy coś zaproponują?Zanim podejmiemy decyzję czas minie i będzie z głowy. Nie robimy kanalizacji bo szamba są lepsze a te bez dna znacznie tańsze od innych. W końcu zamiast budowy domów będziemy kopać nory. Ich utrzymanie jest bardzo tanie. Taka w przyszłości będzie gmina Zabrodzie.
Dodane przez Top, w dniu 30.08.2019 r., godz. 14.55
Po prostu kolejny swojak.Jak było to będzie. Nic nie poradzę.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta