Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 12 grudnia 2019 r., imieniny Adelajdy, Aleksandra

Spotkali się mieszkańcy centrum

(Zam: 16.07.2019 r., godz. 19.12)

Zakończenie budowy placu Miejskiego, budowa łącznika między ul. Bankową a Pułtuską, przebudowa ul. Daszyńskiego, a także nasadzenia zieleni na placu Wyzwolenia to niektóre zmiany planowane na terenie osiedla nr 7 położonego w centrum miasta. Jego mieszkańcy spotkali się 7 maja w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego.Zebrani wyrazili pozytywną opinię w sprawie proponowanych zmian w statucie osiedla, które polegają na dodaniu do niego nowych ulic oraz wydłużeniu kadencji zarządu osiedla z 4 do 5 lat. Tematem spotkania były też inwestycje, o których informowali obecni w sali przedstawiciele samorządów. Naczelnik wydziału inwestycji i bezpieczeństwa Urzędu Miejskiego Adam Mróz wspomniał o placu Miejskim, którego budowa jest na finiszu.
– To inwestycja rozpoczęta w minionym roku – duże, ważne przedsięwzięcie, potrzebne i temu osiedlu, i całemu miastu – stwierdził. – To plac, na którym będzie można odpoczywać, spotykać się, rozmawiać. Z pewnością dzięki ofercie gminy i organizacji pozarządowych będzie tętnił życiem. Dzięki zamianie ogrodzenia na ażurowe, przyjęte w tym miejscu rozwiązania powoli państwo już widzą. Teren jest częściowo utwardzony pod deptak, chodnik, ale też pod powierzchnię fontanny. Od strony biblioteki zakładamy duży plac trawiasty, który też ma służyć odpoczynkowi mieszkańców. Na placu przewidzianych jest bardzo dużo ławek, wynika to m.in. z faktu, że społeczeństwo nam się starzeje i potrzebna jest tego typu infrastruktura. Są też leżaki, by można było zażyć kąpieli słonecznych. Mam nadzieję, że ta infrastruktura spotka się z uznaniem mieszkańców.
Wykonawca placu buduje obok niego 23 miejsca parkingowe. Całość inwestycji ma zakończyć do czerwca.
Adam Mróz poinformował, że Urząd Miejski zamierza starać się o dofinansowanie, które chce przeznaczyć na nasadzenia zieleni na placu Wyzwolenia.
Samorząd niebawem zamierza też ogłosić przetarg na budowę łącznika (ciągu pieszo-jezdnego) między ul. Bankową a Pułtuską – ma on ułatwić komunikację, ale też wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. Niejednokrotnie mieszkańcy centrum skarżyli się, że w tym kwartale gromadzą się osoby pijące alkohol. Wybudowana infrastruktura będzie oświetlona, co ma wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.
Adam Mróz wspomniał o wybudowanym na terenie osiedla i cieszącym się bardzo dużym zainteresowaniem boisku ze sztucznej nawierzchni na stadionie WOSiR. Gmina ma w perspektywie przebudowę pozostałej części stadionu, ale tu także, ze względu na wysokie koszty, będzie zabiegała o zewnętrzne dofinansowanie.
Przewodniczący osiedla Wojciech Chodkowski zwrócił z kolei uwagę na kolejną istotną zmianę w przestrzeni centrum miasta – wprowadzenie płatnego parkowania, które ma ruszyć 1 lipca tego roku. Jest zwolennikiem tego rozwiązania.
– Zaczęliśmy od minimum, wzorem innych miast, po zebraniu doświadczeń, będziemy rozszerzać tę strefę – zakomunikował burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Na razie zaczynamy. Do mnie raczej docierały pytania, zdziwienia, dlaczego obejmujemy płatnym parkowaniem tak mały obszar. Pochodziły m.in. od prowadzących działalność gospodarczą, mających powierzchnię pod najmem. Na razie nie spodziewamy się rewolucji, ale do efektu chcemy dochodzić ewolucyjnie, przyzwyczajając mieszkańców i gości do zmiany.
Obecny podczas spotkania były poseł, a teraz przedsiębiorca Bartłomiej Bodio stwierdził, że prowadzący swoje interesy w położonych w centrum galeriach handlowych wyczekują wprowadzenia płatnego parkowania.
– Nie ma możliwości w dzień tam zaparkować, wszystkie miejsca są zajęte, więc klienci odpływają do sklepów wielkopowierzchniowych, zagranicznych dyskontów – stwierdził. – Jeśli szybko tego problemu nie załatwimy, stracimy lokalny wyszkowski biznes, będziemy zdani na niemieckie, portugalskie sieci handlowe, które teraz oferują niskie ceny, rabaty, ale kiedy będą miały monopol, może być już inaczej.
Bartłomiej Bodio apelował też o montaż większej ilości koszy na śmieci w okolicach centrów handlowych przy ul. Ratuszowej. Jego zdaniem, teraz jego pracownicy i okolicznych sklepów muszą sprzątać znaczne ilości odpadów z chodnika.
Burmistrz poinformował, że samorząd prowadzi rozmowy z zarządcami dróg wojewódzkich i krajowych, by na swoim terenie w Wyszkowie także wprowadzili możliwość czasowego parkowania. Podkreślił, że gmina działa na rzecz przejęcia wojewódzkich odcinków ul. Sowińskiego (od ul. Pułtuskiej do ul. Kościuszki) i Pułtuskiej (od ronda do Daszyńskiego).
– Chcielibyśmy mieć możliwość kształtowania zabudowy, kreowania ruchu miejskiego, a nie tranzytowego – zaznaczył.
Gmina planuje dofinansować przebudowę ul. Daszyńskiego (jest w zarządzie powiatu). Póki co, Starostwo zarezerwowało w tym roku w swoim budżecie 50 tys. zł na przygotowanie koncepcji i projektu inwestycji. Wicestarosta Leszek Marszał nie ukrywał, że samorząd powiatowy będzie się starał pozyskać wsparcie zewnętrzne (rządowe) na to zadanie.
Zdaniem Wojciecha Chodkowskiego ul. Daszyńskiego powinna być, podobnie jak inne rejony miasta, ozdobiona lampkami w okresie świątecznym. Najlepszym momentem na ich montaż, zdaniem burmistrza, będzie postawienie nowych latarni przystosowanych do podpięcia lampek.
Wojciech Chodkowski poddał też pod rozwagę jeszcze jeden pomysł – rozpylania środków przeciw kleszczom w miejskim parku. Jak podkreślił, to miejsce często odwiedzane przez wyszkowian, a zastosowanie oprysków mogłoby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza i w konsekwencji zakażenia boleriozą. Burmistrz zadeklarował, że zapozna się z możliwościami stosowania oprysków i doświadczeniami innych samorządów w tej kwestii. Przy okazji podkreślił, że park miejski jest terenem, gdzie sukcesywnie będą realizowane prace m.in. związane z budową alejek. Na jego obszarze w okolicach komendy policji będzie dokonana wycinka drzew. Samorząd zamierza realizować nasadzenia zieleni – tę inwestycję dofinansowuje Unia Europejska.
Obecność dzielnicowego była okazją do rozmowy o kwestiach bezpieczeństwa. Burmistrz poinformował m.in., że na najbliższej sesji Rady Miejskiej radni będą rozważać propozycję przeznaczenia 30 tys. zł na nowy rejestrator, który pozwoli lepiej funkcjonować monitoringowi miejskiemu.
W trakcie spotkania Gerard Składanowski po raz kolejny podniósł postulat wprowadzenia ruchu dwukierunkowego na ul. Wąskiej. Nie ma jednak szans na zmianę organizacji ruchu. Zwolennikiem nie jest samorząd, ale także przedsiębiorcy prowadzący tam działalność.
J.P.Komentarze

Dodane przez niezadowolony, w dniu 06.08.2019 r., godz. 12.36
Działacz Chodkowski może pogonić PWiK, żeby załatali dziurę na wyjeździe z Białego Domu. Usunęli awarię kilka miesięcy temu a gruz nadal zamiast kostki betonowej. Centrum miasta to najbardziej sfatygowane miejsce naszego miasta, zamiast Grzybka zrobili melinę na placu miejskim. Więcej koszy by wrzucać małpki czy butelki po piwie. Obroty wzrosły pośle Bodio ? Na spotkaniu sam kwiat wyszkowskich działaczy.
Dodane przez Polonez, w dniu 06.08.2019 r., godz. 17.09
Wykonanie ulicy Centralnej czyli ok. 700 metrów, do końca września czyli ok. pół roku to jest szok. Czy nie można było lepiej zadziałać ?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl