Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Sykstusa



Lekcja historii na wodzie

(Zam: 16.07.2019 r., godz. 18.45)

25 kwietnia odbył się spływ kajakowy organizowany od 2012 r. w rocznicę bitwy polskich okrętów na rzece Prypeć pod Czarnobylem. W jego trakcie spotykają się młodzież, przyjaciele i osoby zainteresowane historią.



W tym roku obchodziliśmy 99 rocznicę bitwy. Dziewczęta wykonały z tej okazji pływający wieniec z biało-czerwonych kwiatów, które zakupił Marek Siekierski z Klubu Przyjaciół Wyszkowa. Kiedy już uczestnicy zgromadzili się, pojechaliśmy do Brańszczyka, w którym odbyło się wodowanie kajaków użyczonych nieodpłatnie przez Fundację nad Bugiem. Na szerokim w tym miejscu korycie rzeki połączyliśmy kajaki w jedną dużą tratwę. Tak dryfując opowiadaliśmy historię tworzenia marynarki wojennej po odzyskaniu niepodległości, mówiliśmy o problemach organizacyjnych i zadaniach czekających polską flotę w wojnie z bolszewikami. Omówiliśmy ówczesne okręty będące w posiadaniu polskiej floty, ich uzbrojenie i warunki hydrograficzne rzek, na jakich przyszło walczyć. Większość uczestników jednak najchętniej słuchała o przebiegu samej bitwy. Stracie to zakończyło się pełnym polskim sukcesem przy zatopieniu jednego wrogiego okrętu i ciężkim uszkodzeniu 2, bez strat własnych. Owa bitwa walnie przyczyniła się do zdobycia portu w Czarnobylu i, na czas trwania ofensywy kwietniowej, zapewnienia polskiego panowania na Prypeci.
Bitwa ta, praktycznie nieznana w polskim społeczeństwie, wspomniana została dopiero w 1993 r. na jednej z tablic Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, wpisana zaraz pod bitwą pod Oliwą jako bitwa o podobnym znaczeniu moralnym dla narodu polskiego.
Młodzież z grupy streetworkerskiej zawsze chętnie uczestniczy w tym wydarzeniu, dziewczęta pracują przy wieńcu, chłopcy zajmują się sprzętem pływającym, a często, tak jak w tym roku, uatrakcyjniają rejs wykonując pokazy ratunkowe i reagowania na komendę „człowiek za burtą”.
Andrzej Grajczyk, oprac. J.P.
Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków i realizowanego od roku 2015 przez Fundację Nad Bugiem.



Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta