Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 17 czerwca 2019 r., imieniny Adolfa, Laury

Budżet (nie)realny

(Zam: 08.01.2019 r., godz. 09.31)

27 mln zł powiat wyszkowski zamierza wydać na inwestycje w 2019 r. Radni uchwalili budżet 27 grudnia.
Najwięcej zastrzeżeń do planu wydatków i dochodów miał Bogdan Pągowski.Władze powiatu zaplanowały, że dochody wyniosą 106 423 860 zł, wydatki 110 296 862 zł (w tym na inwestycje 27 194 739 zł). Deficyt wyniesie 3 873 002 zł i zostanie sfinansowany z kredytu.
Wśród zaplanowanych inwestycji są:
– budowa drogi powiatowej na odcinku Wyszków-Rybno-Kręgi-Somianka (etap III) – 6 704 128 zł
– budowa drogi powiatowej Wyszków-Rybno-Kręgi-Somianka (etap IV) – 4 518 469 zł
– przebudowa drogi powiatowej Leszczydół Nowiny-Porządzie – 2 000 000 zł
– przebudowa drogi powiatowej w Kamieńczyku – 250 000 zl
– przebudowa drogi powiatowej Turzyn-Zakręzie do skrzyżowania z ul. Chopina w Brańszczyku – 2 267 116 zł
– budowa drogi powiatowej w Ślubowie – 16 593 zł
– przebudowa drogi powiatowej Leszczydół Stary-Leszczydół Działki (projekt) – 40 000 zł
– przebudowa drogi powiatowej poprzez budowę ścieżki rowerowej na odcinku Rybno-Gulczewo (projekt) – 30 000 zł
– przebudowa drogi powiatowej na odcinku Poręba Średnia-Udrzynek (projekt) – 60 270 zł
– budowa chodników – 100 000 zł
– przebudowa mostów w Nowej Pecynie i Dudowiźnie (projekt) – 50 000 zł
– podniesienie stanu technicznego drogi odcinkowo na terenie gminy Brańszczyk i Długosiodło – 8 662 040 zł
– Regionalne Partnerstwo Samorządów Mazowsza dla aktywizacji społeczeństwa informacyjnego w zakresie e-administracji i geoinformatyzacji – 95 872 zł
– adaptacja części budynku oświaty na budynek usług towarzyszących – administracji (wydział komunikacji) – 928 000 zł
– dostosowanie budynku Starostwa Powiatowego do przepisów przeciwpożarowych – 65 000 zł
– modernizacja elewacji budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Zakolejowej – 40 000 zł
– wpłata na Fundusz Wsparcia Policji – 10 000 zł
– wpłata na fundusz wsparcia PSP – 15 000 zł
– modernizacja i rozbudowa systemów łączności radiowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie – 30 000 zł
– dotacja dla SPZZOZ w Wyszkowie na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji i zakupów inwestycyjnych – 443 352 zł
– zakup mikrobusu dziewięcioosobowego przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych na dwa wózki inwalidzkie dla Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku – 68 400 zł
– modernizacja ogrodzenia od strony parku – 26 500 zł
– Powiatowe Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturalnego Rybołówstwa w Popowie Kościelnym – 651 999 zł.
Zadłużenie powiatu na koniec 2019 r. ma wynieść 13 mln 625 tys. zł.
– Pan starosta powiedział, że budżet jest realny i że przedstawił go poprzedni zarząd powiatu. Ale od 15 listopada wiele się zmieniło, a obecny zarząd zrobił tylko niewielkie korekty – stwierdził Bogdan Pągowski.
Podważał realność budżetu podkreślając, że w ogłoszonych dotychczas przetargach na przebudowę drogi Wyszków-Rybno-Kręgi-Somianka firmy proponowały ceny znacznie wyższe niż kwota zaplanowana przez powiat. Sugerował, że w kolejnym przetargu powiat może znów nie wyłonić wykonawcy. Jego zdaniem, w budżecie nie ma wystarczających środków na wsparcie inwestycji realizowanych w wyszkowskim szpitalu.
Powołał się też na rządowe obietnice uruchomienia programu przebudowy dróg powiatowych, w ramach którego samorządy mogłyby uzyskać 80 proc. dofinansowania. Sugerował obecnym władzom powiatu, by ubiegały się o to wsparcie, rezygnując już z przyznanego, ale 50-procentowego.
Starosta Jerzy Żukowski wyraził nadzieję, że ceny na rynku spadną i uda się rozstrzygnąć postępowanie na przebudowę drogi Wyszków-Rybno-Kręgi-Somianka, na którą powiat uzyskał zewnętrzne dofinansowanie.
– Zarząd obradował w sprawie szpitala, który prosi nas o wkład własny do inwestycji wynoszący przeszło 1,5 mln zł. Do tej pory powiat dawał rocznie w granicach 443 tys. zł. Nie mówię, że nie powinniśmy wspomóc szpitala, ale możliwości budżetowe są, jakie są – podkreślił Jerzy Żukowski.
Wspomniał jednocześnie, że rządowy program dotyczący dróg powiatowych nie jest jeszcze uruchomiony.
– Jeśli pojawi się taka możliwość, będziemy korzystać z tych środków – zadeklarował.
– Poprzedni zarząd złożył dwa wnioski do Programu przebudowy gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Przyznano 50 proc. dofinansowania – zaznaczył przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Sobczak. – Rezygnacja z tych środków byłaby dla nas niedobrym rozwiązaniem. Projekt ten jest waszym dzieckiem i burzenie go w tym stadium nie jest dobrym pomysłem – zwrócił się do przedstawicieli PSL-u.
W sprawie finansowania wkładu własnego na inwestycje w szpitalu starosta obiecał prowadzić rozmowy.
– Przez ostatnie kilka lat było podejmowanych wiele działań w celu pozyskania środków zewnętrznych na realizację wielu inwestycji w szpitalu. To się udało, ale mamy problem pokrycia wkładu własnego – stwierdziła dyrektor szpitala Cecylia Domżała. – Jesteśmy w trakcie bardzo dużej inwestycji polegającej na modernizacji budynku interny i kardiologii. Szpital zapewnia dużo środków własnych. Mamy też dofinansowanie na zakup sprzętu i aparatury medycznej. Zwróciliśmy do zarządu powiatu o wsparcie finansowe. Wysokość środków, które otrzymamy uzależniona jest od realizacji porozumienia podpisanego z gminami. Jeśli to porozumienie nie będzie realizowane przez najbliższe 5 lat, to wystąpimy do powiatu o ok. 4 mln 330 tys. zł. Jeśli będzie pomoc z gmin, będzie potrzebna pomoc w kwocie 1 971 tys. zł. Mam nadzieję, że wsparcie będzie, bo udźwignięcie tych projektów samodzielnie przez szpital będzie trudne, a sprzęt jest w nim na tyle wyeksploatowany, że trzeba go wymienić.
Za budżetem na 2019 r. zagłosowali wszyscy radni.
J.P.

Komentarze

Cecylia odchodzi, ale...
Dodane przez Kadrowa, w dniu 08.01.2019 r., godz. 12.55
Nową dyrektorką szpitala będzie od lipca nasza wice Aga Ogonowska. Konkurs jest rozstrzygnięty jeszcze przed jego ogłoszeniem :))), bo za naszą Agnieszką stoi burmistrz. Ponoć w PiS-ie się łudzą, że przyjdzie ktoś od nich i wprowadzi nową jakość. Marzyć to Wy sobie możecie, ha!
Dodane przez Ibse, w dniu 08.01.2019 r., godz. 19.15
Oczywiście, że budżet na te inwestycje jest nie realny. Starosta widać człowiek bez wiedzy i doświadczenia. W budowlance skokowy wzrost kosztów, a ten liczy na spadki cen?? Druga sprawa to Pągowski nagle zauważa nierealność budżetu? Śmieszne jak mu nagle przez 1,5 miesiąca zmieniły się poglądy na sytuacje. Żałośni ludzie, ale taka jest polska polityka tego małego i dużego formatu. Ciemny naród jak zawsze kupi obietnice bez pokrycia
Dodane przez Jaco, w dniu 09.01.2019 r., godz. 01.13
Eks-starosta Pągowski nie może pogodzić się z przegraną, to widać i słychać. Idź pan na emeryturę i nie przeszkadzaj rządzić tym, których wybrał suweren. To są mądrzy ludzie, którzy (wierzę i mam nadzieję) zrobią po poprzedniej władzy porządek w powiecie (CEZIU! - oby jak najszybciej, szpital i ZS 1). A dyrektor szpitala niech nie wypowiada się, bo i tak dostatecznie skompromitowała się już swoimi działaniami i traktowaniem m. in. pielęgniarek.
Dodane przez k, w dniu 09.01.2019 r., godz. 11.28
a gdzie nowy most co burmistrz obiecal ?
Zima znów zaskoczyła urzędników
Dodane przez Msrta, w dniu 09.01.2019 r., godz. 13.23
Czy w urzędzie jest osoba odpowiedzialna za stan dróg i chodników???? To co jest na mieście to stan beznadziejny. A to dopiero początek opadów śniegu.
Dodane przez Budujemy mosty dla pana starosty?, w dniu 09.01.2019 r., godz. 15.34
Radny Sobczak obiecał drugi most w Wyszkowie ;)
Dodane przez wk...wiony, w dniu 09.01.2019 r., godz. 18.07
poprawcie ścieżkę rowerową przy Pałacowej .Tam aż się prosi o wypadek.
A kogo obchodzi szpitał?
Dodane przez do Kadrowa, w dniu 09.01.2019 r., godz. 21.13
Szpital ma się dobrze. Płaczą pielęgniarki, ale dostały 500+ i cicho siedzą. Tylko Domżałowa ciągnie kaski ile wlezie. Pogrozi, poprosi i albo PSL da albo burmistrz. Inwestycja za miliony, którą nadzoruje kto trzeba. Żyć nie umierać. Nic się nie zmieni, bo ZSL-owski układ musi zarabiać.
Zabrodzie
Dodane przez xyz, w dniu 09.01.2019 r., godz. 22.06
Radni się zmieniają poprzedni przesiedzieli swoja kadencję Giza i Gatka, była nadzieja na dwie nowe Panie a jednak efekt ten sam zero inwestycji powiatu na terenie gminy Zabrodzie Drogie Panie Oładak i Bartosiewicz zróbcie coś dla swojej gminy poza pozowaniem do zdjęć i zajmowaniem stołków
zazdrość z Zazdrości
Dodane przez chłop, w dniu 10.01.2019 r., godz. 06.48
Teraz? W zimie? Bałwana wam ulepią
Dodane przez Zabrodzie jak zwykle, w dniu 10.01.2019 r., godz. 21.39
Co się dzieje? W gminie dla nieznanej przewodniczącej rady najwyższa dieta aż musieli zmniejszać bo prawo zabrania. Dla niedoświadczonego wójta najwyższa pensja. W sumie można powiedzieć od razu skok na gminną kasę. No i na koniec tu. Ani jednej inwestycji z powiatu. Wyrzucone nasze głosy. Po coś tu przyszła jedna z drugą? Lansować się na wigilii i przed pomnikami? To nie na tym polega. Po raz kolejny wybraliśmy źle. Wpłacona kasa za szkołę poszła z Zabrodzia do Długosiodła. Kasa z działek w Dębinkach pójdzie do Brańszczyka bo na straży tych pieniędzy stoją tylko malowane lale. Winszuję współpracy ponad podziałami w rozdrapywaniu majątku gminy.
Zgadzam się
Dodane przez do Jaco, w dniu 10.01.2019 r., godz. 23.54
Szpital pod rządami dwóch pań C. i A. jest tak zarządzany, że pielęgniarki mają serdecznie dość. Ze strategią nie ma to nic wspólnego, co najwyżej doraźnym administrowaniem i łataniem przysłowiowych dziur. Czas na zmianę. Nawet na "dobrą zmianę".
Dodane przez zielony, w dniu 11.01.2019 r., godz. 09.44
PSL rządząc w powiecie przez wiele lat ustabilizował urzędy powiatowe i szpital, zdarzały się głupie sprawy jak zatrudnienie w POKiS czy innych partyjniaków w urzędach ale wydaje się, że teraz nie będzie lepiej. Już Nowosielski i Sobczak nie opanowali sprawy dyżurów nocnych w aptekach i odbija się to w mieszkańców Wyszkowa, którzy będą musieli jeździć w nagłych przypadkach do innych miast. Chcą zamienić na dyrektor Agę, której też chyba mąż lekarz pracuje w szpitalu, zaczną sie niesnaski, odejścia lekarzy, a co za tym idzie utrata kontraktów, strajki pielęgniarek bo to one nie dostaną podwyżek albo obniżki itd. Głupi nauczyciele z ZNP wymyślili, że będą strajkować podczas matur, odchodzi naczelnik oświaty, a tu dwa roczniki wchodzą do szkół ponadpodstawowych. A kto rządzi w powiecie ? Tu jest spychologia. Po komitetach Nowosielskiego i PiS Sobczaka niczego dobrego nie możemy się spodziewać, obserwujcie to dokładnie, żeby drugi raz nie dać się oszukać.
Dodane przez Bielińska, w dniu 11.01.2019 r., godz. 23.02
Starosta Misio ma dzieci ustawione. Dobra zmiana?
do zielonego
Dodane przez Obserwator, w dniu 12.01.2019 r., godz. 07.31
Oj "zielony" ty chyba nie wiesz o czym piszesz. A może sobie przypomnisz działania PSL polegające na niszczeniu ludzi i ich rodzin gdzie głównym prowodyrem był Stanisław Jastrzębski Przykładów aż nadto. Niszczono wszystkich kto nie był "zielony". Szkoły, Szpital , Sanepid itd i tp. Niszczono wszystko od kierownictwa do sprzątaczki. Wygłodniała sitwa PSL owska dopingowała i czekała na zatrudnienie. Co do naczelnika oświaty - to krzyż na drogę. Ten człowiek - wcześniejszy działacz PZPR nigdy nie znał się na oświacie tylko na propagandzie. To dla tego wyszkowska oświata zawodowa jest tam gdzie jest jest - czarnej dziurze. Rządy PSL owskiego Stanisława Jastrzębskiego pozostawiły po sobie wiele złego i tego nie da się zagadać. Co zrobią obecne władze nie wiadomo ale tak sobie myślę że szkodnika PSL nikt nie przeskoczy.
sympatyk
Dodane przez Anonim, w dniu 12.01.2019 r., godz. 17.09
Ewa Runo powinna zostać naczelnikiem oświaty osoba bardzo dobrze ułożona Panie Waldemarze nie czekaj ....
Dodane przez Suweren, w dniu 12.01.2019 r., godz. 23.27
Dlatego głosowałem za dobrą zmianą, aby ona nastąpiła. Minęło kilka miesięcy od wyborów samorządowych i co zmieniło się? Nic! Jestem zawiedziony, bo miałem nadzieję, że nowa władza posprząta po poprzedniej (Jastrzębski, Pągowski). I co? Królowe ZSL-u (ceziu i szpital) nadal robią co chcą i traktują swoje placówki jak własne folwarki a pracowników jak śmieci i parobków. Panowie (starostowie) zróbcie coś, bo siostra oraz żona (wraki psychiczne przez swoje caryce) wykończą mi się! Jak tak dalej będzie to w wyszkowskich aptekach zabraknie tabletek na uspokojenie!
sympatyk
Dodane przez Anonim, w dniu 13.01.2019 r., godz. 12.15
Jestem za Ewą , a co zrobiła pani Teresa Czajkowska i Iwona Wyszyńska w sprawie
Wszystkie zmiany blokuje burmistrz
Dodane przez Wyszkowianka, w dniu 13.01.2019 r., godz. 20.20
Nie trza byc wybitnym jakims zeby glebiej pomyslec. Zmiany by nastapily gdyby chcial burmistrz. PIS doporsili do stolu na ktorym nic nie ma. Jakby PIS mogl by zmienili a o wszystkim decyduje burmistrz. Burmistrz nie chce zmian, to nie bedzie nowych dyrektorow i kierownikow. Nie bedzie krzywdzic PSL bo mu sie to nie oplaca. PISOWI na nic nie pozwoli. Taka zmiana to jest wlasnie. Zamiast nowych rzeczy bedzie dzieki burmistrzowi tak jak jest. Bylo dac wiecej glosow PISOWI, a tak szkoda czasu.
Dodane przez mieszkaniec, w dniu 13.01.2019 r., godz. 21.29
A gdzie środki na sprzątanie miasta - dalej ma być brudno ?
Wyszków tonie
Dodane przez Magda, w dniu 14.01.2019 r., godz. 09.40
Miasto jest brudne i zapyzisłe. Może ktoś kto odpowiada za wizerunek miasta jest niekompetenty.
nauczka
Dodane przez Zabrodzie, w dniu 14.01.2019 r., godz. 09.48
Można wyraźnie powiedzieć. Przez najbliższy rok nie będą realizowane żadne inwestycje powiatowe na terenie gminy Zabrodzie. Żadne nowe osoby się nie sprawdziły zaczynając od wójta a kończąc na radnych powiatowych. Dla gminy w zakresie inwestycji powiatowych to rok stracony i tego się nie cofnie. Przykro mi to mówić ale niestety urzędnik, nauczyciel, sklepowa, sekretarka, osoby które podczas wyborów nie obiecują niczego nigdy się nie sprawdzą, bo nie mają pojęcia co jest nam potrzebne i co potrzebne jest gminie. Nie wiedzą także co mają załatwiać i jak. W następnych wyborach trzeba to wziąć pod uwagę i nie wybierać tych co nie mają nic do zaoferowania.
Dodane przez Sąsiad, w dniu 14.01.2019 r., godz. 11.11
No pani Ewie za ten fatalny wynik przy tak dobrej koniunkturze PiS należy się przecież intratna synekura! Do czego innego się nadaje?
??
Dodane przez do zgadzam sie, w dniu 14.01.2019 r., godz. 13.21
pielegniarki to taka grupa zawodowa, ktorej niestety ciezko dogodzic - zawsze im zle i zawsze chca wiecej...
Pielęgniarki?
Dodane przez Anonim, w dniu 15.01.2019 r., godz. 09.02
To zupełnie jak z nauczycielami czego przykładem jest Runo. Ciągle mało i ciągle chce więcej, tylko kompetencji brak.
Dodane przez Anonim, w dniu 15.01.2019 r., godz. 12.25
No i nauczyciele nie odpowiadają za brak umiejętności i kompetencji. Dzieci chcą lepsze oceny, rodzice zapłacą za korepetycje.
?????
Dodane przez Do anonim, w dniu 15.01.2019 r., godz. 13.56
A Ty skąd wiesz, że jej brak kompetencji? Z PiS jesteś? :D
Dodane przez Anonim, w dniu 15.01.2019 r., godz. 16.20
Nie, wystarczy, że Runo jest z PiS :D
Dodane przez AWP, w dniu 16.01.2019 r., godz. 06.44
I z PiS jest przewodniczący komisji rozwoju miasta i wsi Zaremba bez prawa jazdy i konta w banku. Jakość powalająca, widać to na sesjach także.
Dodane przez Anonim, w dniu 16.01.2019 r., godz. 08.37
Jakość tych przebierańców z PiS powala.
Dodane przez Anonim, w dniu 16.01.2019 r., godz. 11.00
Czy duma SLD Garbarczyk teraz jest członkiem PiS?
Zima
Dodane przez Ola, w dniu 16.01.2019 r., godz. 11.15
A ja się pytam publicznie dlaczego zima zaskoczyła służby miejskie i jest ślisko. Widziałam dziś rano jak przewróciła się na chodniku kobieta
Wyszkowski PIS jak SLD
Dodane przez Krystian, w dniu 16.01.2019 r., godz. 12.57
To główna działaczka SLD jest teraz w PIS? A to ci heca. Sobczak eliminuje z PIS ludzi o poglądach prawicowych a brata się z szefostwem SLD. Nic dziwnego że w Wyszkowie nic nie ulegnie zmianie. Burmistrz broni drani z PSL a Sobczak z SLD. Los jednak pokarał mieszkańców. Gdzie nie spojrzysz to jeszcze gorzej.
Ale podpisał, że ...Nie toleruje zła...
Dodane przez Hipokryzja etyczna?, w dniu 16.01.2019 r., godz. 14.14
Sobczak nie toleruje zła! A ustawka w nagonce na Andrzejewskiego? Na PSL? Na samodzielnie myślących współczłonków? Dziś przyjacielem typa jest postkomuna, co świeczki przeciw PiS pod sądami pali, a największym wrogiem jest niezależna od satrapy prawica.
Ścieżka rowerowa do Rząśnika
Dodane przez Działkowiec, w dniu 27.01.2019 r., godz. 12.42
Kiedy w końcu gmina Rząśnik i powiat dokończy plan , od 5 lat planują dokończenie ścieżki rowerowej i nic tylko obiecanki a pracownicy interwencyjni w Rząśniku tylko zamiatają teren wokół gminy . Brak tablic informacyjnych z dojazdem do gminy i do Lubiela Nowego z Wyszkowa . Gmina super położona a brak inwestycji w tereny zielone .

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl