Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Sykstusa



Marzenia pana Janka

(Zam: 15.12.2018 r., godz. 19.29)

Jan Piórkowski, mieszkaniec miejscowości Budy Przetycz w gminie Długosiodło wymarzył sobie, że przed swoim domem postawi pomnik Józefa Piłsudskiego (wcześniej stanęła tam drewniana rzeźba Papieża Jana Pawła II). W 100-lecie urodzin niepodległej ojczyzny postanowił to marzenie spełnić.

Wspierała go w tym przedsięwzięciu najbliższa rodzina, szczególnie żona Elżbieta, i Związek Piłsudczyków, którego od kilku lat jest aktywnym członkiem. Postać Piłsudskiego towarzyszyła panu Jankowi od najmłodszych lat (pradziadek i jego synowie służyli w wojsku Marszałka). Często wsłuchiwał się w opowieści starszych. Wiele z nich pamięta. W tym małym chłopcu budził się duch patriotyzmu. I tak już pozostało do dzisiejszego dnia. Ojczyzna zajmuje w sercu Jana Piórkowskiego szczególne miejsce, a Piłsudski jest niezwykle ważny. Kilka lat temu został członkiem Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański Oddział w Wyszkowie, który kultywuje pamięć o życiu i działalności twórcy niepodległego państwa polskiego. Wstąpienie do stowarzyszenia przyspieszyło realizację marzenia. Pan Jan postanowił w miejscu, gdzie żyli i pracowali jego przodkowie postawić pierwszy w powiecie wyszkowskim pomnik J. Piłsudskiego. Żona Elżbieta go zaprojektowała, a wykonał rzeźbiarz z Lubiela. Na odsłonięcie popiersia gospodarz zaprosił rodzinę, przyjaciół, Związek Piłsudczyków z Wyszkowa i Ostrowi Mazowieckiej. Wśród zaproszonych gości był też Władysław Guzowski – prezes Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych z Długosiodła.
Uroczystość miała niezwykle podniosły charakter. Rozpoczęło ją wprowadzenie sztandaru Związku Piłsudczyków i wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Popiersie poświęcili ks. Paweł Stachecki (kapelan Związku Piłsudczyków) i ks. Andrzej Grzybowski. Odsłonięcia dokonał twórca pomnika Jan Piórkowski w asyście prezesów Związku Piłsudczyków z Wyszkowa i Ostrowi Mazowieckiej oraz prezesa Związku Kombatantów. Ks. Grzybowski podarował autorowi flagę Polski od prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Ten prosty chłopak z Przetyczy udowodnił, jak pięknie można żyć, pracować i służyć Polsce, a także dawać piękny przykład do naśladowania. W ten sposób wyraża swoją miłość do kraju i pokazuje, jak ważną rolę w jego życiu i jego rodziny odgrywają trzy magiczne słowa – Bóg, honor, ojczyzna. A poczynaniom dziadka przyglądają się wnukowie. I czyż to nie jest piękna międzypokoleniowa lekcja historii?
T. Przygoda

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta