Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 kwietnia 2019 r., imieniny Kaji, Łukasza

Protest pracowników pomocy społecznej

(Zam: 01.12.2018 r., godz. 12.04)

Rząd nakłada coraz więcej obowiązków, ale nie przeznacza na ich realizację wystarczających pieniędzy – twierdzą pracownicy wyszkowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy przyłączyli się do ogólnopolskiego protestu tzw. czarnego tygodnia (19-23 listopada).

„Tysiące pracowników pomocy społecznej w Polsce protestuje przeciwko lekceważeniu ich przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz w celu realizacji postulatów pracowniczych i profesjonalnych” – informowała Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.
Pracownicy wyszkowskiego OPS-u także chcą, by rząd wsłuchał się w ich argumenty.
– Za nakładanymi na nas zadaniami nie idą pieniądze konieczne na ich realizację. Jesteśmy słabo finansowani – podkreśla dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkowie Agnieszka Mróz. – Wszelkie zadania, zanim trafią do nas do realizacji, powinny być szeroko konsultowane i przemyślane. A realia są takie, że w okresie urlopowym, od lipca musimy intensywnie pracować, by zrealizować formalności związane ze składaniem wniosków i wypłatą świadczeń. Musimy zmobilizować wszystkich pracowników, mimo że oni mają dzieci i także potrzebują wyjechać na urlop – dodaje. – Zapis w rozporządzeniu dotyczącym realizacji programu 300 plus mówi, że 10 zł od wypłaty jest przeznaczane na obsługę systemu, w tym 8 zł na wynagrodzenia pracowników. Pozostałe 2 zł nie wystarcza na obsługę m.in. informatyczną.
Kontrowersyjny, zdaniem pracowników pomocy społecznej jest prezydencki projekt ustawy o Centrach Usług Społecznych. Federacja Związkowa podaje, że „projekt powołania CUS został solidarnie oprotestowany przez pracowników pomocy społecznej. Pozwala on bowiem m.in. na tworzenie przez sąsiadujące gminy wspólnych i scentralizowanych Centrów, a przez to ograniczenie dostępności do pomocy dla wrażliwych odbiorców, jakimi są osoby niepełnosprawne, starsze, chore, pozostające w kryzysach psychicznych etc. Powołanie CUS narusza również spójność systemu pomagania, pozwalając gminom na praktycznie dowolne kształtowanie pomocy społecznej”.
Pracownicy zatrudnieni w ośrodkach pomocy społecznej mają gruntowne wykształcenie, niejednokrotnie wieloletnie doświadczenie, podejmują się niełatwych zadań w często trudnych środowiskach, gdzie występuje przemoc, nałogi i in. Za ich wysiłkiem nie idzie jednak satysfakcjonujące, ich zdaniem, wynagrodzenie. W ramach protestu, chodzili w czarnych strojach, nie świętowali Dnia Pracownika Socjalnego (21 listopada).
– Chodzi o systemowe rozwiązania. Standardy i wymagania rosną, w pomocy społecznej też powinny konkretne zmiany nastąpić, ale nie może się to odbyć bez zapewnienia odpowiedniego zaplecza finansowego – podkreśla Agnieszka Mróz.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 02.12.2018 r., godz. 08.46
Jeśli Pani Mróz coś nie pasuje to niech zmieni pracę a nie protestuje.Za mało jeszcze ma? Żenada.
Do Anonim
Dodane przez Alvaro, w dniu 02.12.2018 r., godz. 19.20
Ty byś chciał aby wszyscy zapierdzielali za miskę ryżu. Popatrz na Paryż , jak tam wyrażali swoje niezadowolenie z poczynań rządu. Nie? Nie da rady? No tak mantalnie jesteś w Moskwie. Nie każda grupa społeczna ma siłę przebicia. Niepełnosprawnych olali ale policjantów już nie. Czemu? Ci pierwsi nic nie mogą i są niepotrzebni do ochrony pokazowej demonstracji. Pomyśl co będzie jak życie Cię kopnie i będziesz musiał skorzystać z pomocy pracowników socjalnych. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. No chyba, że chciałeś po prostu dokopać osobie za zdjęcia bo jej nie lubisz, a artykułu nie czytałeś.
Dodane przez abc, w dniu 02.12.2018 r., godz. 21.59
Dokładnie Anonim... przecież jest rekordowo niskie bezrobocie... jak nie Wyszków to może lepsze wynagrodzenie dostanie w Warszawie...
Każdy medal ma dwie strony.
Dodane przez Mirosław P., w dniu 03.12.2018 r., godz. 09.02
Dobrze prawisz panie "Alvaro". Musisz jednak uwzględnić fakt, że w Wyszkowie ta służba jest na niezbyt wysokim poziomie. Pracownicy MOPS zatrudniają się na kilku "pracach" w ramach tego samego etatu. Nie usprawiedliwia tu fakt, że czynią to w ramach jakiegoś przetargu lub programu. Niektórzy nawet chwalą się swoją operatywnością mówiąc "pracuję na kilku pracach" i jestem taka zmęczona.(Wypowiedź Pani Ewy) Każdy medal ma dwie strony.
Dodane przez anonim, w dniu 03.12.2018 r., godz. 10.04
Dziwny to protest, przecież OPS podlega gminie a nie rządowi. Mróz czy Kacpura, która startowała z listy Nowosielskiego, powinny rozmawiać z burmistrzem, on jest w koalicji z PiS to powinien załatwić większe pieniądze. Pachnie to polityką, pewnie pracownice OPS, podobnie jak sportowcy z listy wyborczej chcą dołączyć do elyty Wyszkowa. Weźcie się za robotę, bo prywatnemu za darmo nikt nie płaci.
Dodane przez Wieki średnie, w dniu 03.12.2018 r., godz. 11.50
Czyli powodem protestu jest nieodpowiednie unormowanie kalendarza urlopowego? Do tego nie potrzeba konsultacji społecznych, administracja wewnętrzna winna ustalić grafik na cały rok z góry, każdy będzie usatysfakcjonowany. Mierzi mnie jedno w RP, że wciąż "strajkują" grupy uprzywilejowane, bo wiedzą doskonale, że każda władza odgórna od Nich zależy, boją się? Jak nie policjanci, to pielęgniarki, to nauczyciele podążają, stają w kolejce, po "pieniądze", wyczuliście? We wcześniejszych latach nie było możliwości, bo wszystko pod Siebie rozkradali a Ci obecni "dobrego serca" socjaliści?. Tylko nie działajcie za pochopnie, emocjonalnie wokół jak "hieny", oby padliny nie trafić. Szanowne "pracowite", zwrócić oczęta ku swym "podległym", dzięki którym funkcjonujecie. Zdarzyć się może, iż teraz na górze stoicie, a nadejdzie dzień "łaskawy", że będziecie na dole. A upadek dyskomfort może spowodować, bo Wy przyzwyczajone towarzyszki do "luksusu", prawda?
Dodane przez Anonim, w dniu 03.12.2018 r., godz. 17.39
Pracuję- nie udaję w dyskoncie i gdybym tylko wspomiała o podwyżce (3500 brutto), to z pewnością dostałaby liścik pożegnalny.
Dodane przez Anonim, w dniu 03.12.2018 r., godz. 17.40
8.700 brutto to mało Pani Dyrektor?to pensja burmistrza
Dodane przez Anonim, w dniu 04.12.2018 r., godz. 09.41
8700 zł za wypełnianie czy wydawanie papierków to mało ? Ludzie, wyszkowska elyta odleciała.
Pani Mroz
Dodane przez Anonim, w dniu 04.12.2018 r., godz. 14.03
Jak się nie podoba Pani Mróz, to niech się zwolni i poszuka sobie innej pracy, wg większości mieszkańców i tak zarabia za dużo.
Do pani Mróz
Dodane przez Krystian, w dniu 04.12.2018 r., godz. 17.26
Pani Mróz 8700 zł pani uposażenia budzi zdziwienie. Za co tak wysokie wynagrodzenie. Za darmowe wycieczki do Francji i Turcji w ramach jakiegoś wolontariatu, no nie tylko pani wielu innych też z instytucji którą pani kieruje. Chcecie podwyżek? To wam jeszcze mało? A pani mąż "dyzma" realizując zapotrzebowanie PSL i chorą ambicje pani Kalinowskiej doprowadził do zatracenia materialnego oświaty zawodowej w Wyszkowie. Tego nikt myślący wam nie wybaczy. Wstydu to wy na prawdę nie macie. Koryto ponad wszystko to wasz główny cel.
Dodane przez WWY, w dniu 04.12.2018 r., godz. 20.22
He he, pracownicy jednostki gminnej, której dyrektorem jest żona wyszkowskiego działacza PO protestują przeciwko rządowi PiS. Ciekawe. W Wyszkowie są też inne jednostki gminne, w niektórych pracownicy od lat nie mieli podwyżek i tam nikt nie zastrajkuje ani nie zaprotestuje bo dyrektor zarabia dobrze i ma w ... gdzieś ile zarabiają pracownicy - im mniej tym lepiej bo trzebaby burmistrza prosić o pieniądze a za to się nie dostaje premii na koniec roku.
Dodane przez Kasia, w dniu 04.12.2018 r., godz. 21.57
Pani Mróz może i zarabia dużo ale jest solidarna ze swoimi pracownikami. Wiecie ile zarabiają pracownicy socjalni, którzy niejednokrotnie "użerają się" z patologiami? Mało! Co do męża pani Mróz - nie on jeden z naszych włodarzy dał się omotać PSL-owi i rodzinie europosła. Nowe władze na to się nie nabiorą.
Dodane przez Anonim, w dniu 04.12.2018 r., godz. 22.28
Nowe władze ha ha ha.
Do Kasi
Dodane przez Anonim, w dniu 04.12.2018 r., godz. 22.52
Ta! Dał się najpierw omotać burmistrzowi,potem PSLowi,a za chwilę bedzię zniewolony przez PiS. Tu o kasę i stołek chodzi a nie omotanie.Wie co robi
Dodane przez Anonim, w dniu 05.12.2018 r., godz. 07.50
I jak widać można całe życie przepracować na państwowym stołku i być wiernym swoim ideałom „ nieważne z kim ale ważne aby przy korycie” :-)
Maciek
Dodane przez Do pana Sobczaka i pana Starosty, w dniu 06.12.2018 r., godz. 21.43
Krystian słusznie napisał, że mąż pani Mróz "realizując zapotrzebowanie PSL i chorą ambicje pani Kalinowskiej doprowadził do zatracenia materialnego oświaty zawodowej w Wyszkowie." Takie było przyzwolenie władz powiatowych i wystarczy tylko sprawdzić, skontrolować. Jak Wy tego nie zrobicie to zrobi to "wyższa instancja".
Dodane przez Anonim, w dniu 08.12.2018 r., godz. 22.55
Czyżby chodziło o NIK i CBA?
Co ja widzę
Dodane przez Ops, w dniu 10.12.2018 r., godz. 11.01
Sport a ta pani z lewej na zdjęciu to protestuje czy śpi
Co ja widzę
Dodane przez Magda, w dniu 13.12.2018 r., godz. 07.33
Tak chyba się nie protestuje ale chyba ta Pani nie pracuje w OPS
Dodane przez ew, w dniu 13.12.2018 r., godz. 22.55
Czepiacie się tej pani, która pewnie zwyczajnie mrugnęła oczami a w tej samej chwili zrobiono jej zdjęcie. Moim zdaniem takie zdjęcie nie powinno ukazać się w prasie !
Po co te tlumaczenia
Dodane przez Justyna, w dniu 14.12.2018 r., godz. 12.08
Oj chyba odezwał się jakiś wielbiciel który chce decydować co powinno a co nie powinno ukazywać się w prasie.
Dodane przez Anonim, w dniu 14.12.2018 r., godz. 12.38
Co z Olą? Gdzie się podziały jej czarne proroctwa dla Polski. Sponsor odciął nakład dla klakierów?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl