Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 14 sierpnia 2018 r., imieniny Alfreda, Euzebiusza

Po co nam KONSTYTUCJA?

(Zam: 08.08.2018 r., godz. 17.52)

Kto wie? Kto potrafi powiedzieć, po co nam KONSTYTUCJA. Ilu z nas się nad tym zastanawiało? Może jest zbędna? Wystarczy mądry polityk, który złapie nas wszystkich za gardło.

Wystarczy dobry polityk, który powie jak mamy żyć, sypnie groszem i będzie dobrze. Bez KONSTYTUCJI da się żyć. Musi się znaleźć dobry polityk, który sypnie groszem. Będziemy się wtedy łasić, merdać ogonem i lizać pana po rękach. Będziemy szczęśliwi i najedzeni. Dobry pan czasem nas podrapie za uchem, poklepie, uściśnie dłoń – super! Wszystko dobrze, ale tylko do czasu, kiedy pan przestanie nas głaskać. Wszystko dobrze, dopóki pan nie znajdzie sobie innego pupila albo do czasu, aż przyjdzie inny pan. Każdy pan robi, jak chce. Kogo chce, to głaska. Kogo chce, to bije. Kogo chce, zamyka w klatce albo zakłada kaganiec...
Tak już jest z panami, nic nie trwa wiecznie. A „łaska pańska na pstrym koniu jedzie”. KONSTYTUCJA to taki kodeks drogowy. Zbiór zasad, aby każdy wiedział, jak się poruszać. Weźmy na przykład takie czerwone światło na skrzyżowaniu. Nawet mój czteroletni syn wie, że na czerwonym nie wolno jechać. Czerwone znaczy „stój”, tak jest w kodeksie, bo tak się umówiliśmy. Dzięki temu można przeżyć przejazd przez skrzyżowanie. Wyobraźmy sobie teraz dla odmiany wielką ciężarówkę zapakowaną tonami towarów. Kierowca ciężarówki nagle sobie powie, że na czerwonym świetle musi się zatrzymać tylko ten, co ma mniej niż dwadzieścia ton, a ten cięższy nie musi, bo jest ciężki. W sumie, dlaczego wielka ciężarówka ma się przejmować osobówką kierowaną przez matkę z dziećmi. Dlaczego wielka ciężarówka ma się przejmować rowerzystą, pieszym albo inwalidą na wózku. Jeśli wielka ciężarówka nie będzie przestrzegać przepisów tylko dlatego, że jest wielka, to prędzej czy później zginie matka z dziećmi w osobówce, zginie rowerzysta, zginie pieszy i zginie inwalida na wózku inwalidzkim. Ciężarówka za to będzie miała się świetnie i będzie mogła rozwijać coraz większe prędkości. Jak ciężarówka będzie sobie wybierać, których przepisów warto przestrzegać, a których nie trzeba, to stopniowo będzie miała coraz mniej przeszkód na drodze. Kodeks drogowy chroni matki z dziećmi, inwalidów i rowerzystów przed ciężarówkami. Nie może ciężarówka decydować, od ilu ton masy kodeks przestaje obowiązywać. Podobnie jest z konstytucją. KONSTYTUCJA chroni słabszych przed silniejszymi, określa zasady życia, tak jak kodeks zasady ruchu. KONSTYTUCJA to taka umowa społeczna, dzięki której świat idzie do przodu. Czy to robi różnicę, jaki kolor światła na drodze oznacza stój, a jaki jedź. Bez znaczenia, czy na skrzyżowaniu zatrzymujemy się na czerwonym, na niebieskim, czy na różowym. Możemy się umówić, jak chcemy. Aby przetrwać, wszyscy muszą przestrzegać umowy i zatrzymać się na tym samym świetle. Jednym może się nie podobać czerwone, innym zielone, czy niebieskie światło, ale do czasu kiedy obowiązuje umowa, nie wolno jej zmieniać. Nie może ktoś jednostronnie zmieniać zasad tylko dlatego, że jest silniejszy. To jest najkrótsza droga do katastrofy. KONSTYTUCJA, ta nasza umowa, określa, że mamy trzy władze.
Władza ustawodawcza tworzy prawo, wykonawcza wykonuje to prawo, a sądownicza ostatecznie rozstrzyga spory. Demokracja zagwarantowana w konstytucji zakłada całkowitą niezależność władz od siebie. Trójpodział władzy, kadencyjność i wybory mają zagwarantować, że żadna ciężarówka nie wjedzie na skrzyżowanie na czerwonym świetle i nie zabije matki z dziećmi. Sympatie ludzi się zmieniają, dziś wygrywa jedna partia, jutro inna, a wczoraj rządziła trzecia. W trójpodziale władz w demokracji najważniejsze jest, aby wszystkie władze podlegały wzajemnej kontroli. Po to w konstytucji mamy kadencje. Sejm pracuje 4 lata, prezydent 5 lat, a prezes Sądu Najwyższego 6 lat. Po to tak wymyślono, aby kto inny był w Sejmie, kto inny prezydentem, a kto inny w sądzie. Przy trójpodziale władz konieczna jest współpraca i kompromis przedstawicieli trzech władz wybranych w różnych kadencjach. Po to jest trójpodział, po to jest kadencyjność, aby inna partia była w Sejmie, inna partia miała prezydenta, a inna obsadziła prezesa sądu. Konstytucja gwarantując trójpodział władzy gwarantuje bezstronność. Niestety, co jakiś czas pomimo różnych długości kadencji wybory odbywają się w tym samym czasie. Jeśli jakieś ugrupowanie jest w danym czasie popularne, to może jednocześnie zdobyć demokratyczny mandat w Sejmie oraz mandat prezydenta. Demokracja w takich wypadkach przewidziała trzecią władzę, czyli Sąd Najwyższy ze stałą kadencją prezesa sądu. Niestety, jak ktoś jest duży, jak ciężarówka na skrzyżowaniu, to może sobie ustalić, że przepisy obowiązują tylko do 20 ton. Jak ktoś wygrał wybory do Sejmu i jednocześnie prezydenckie to może sobie pomyśleć, że przepisy obowiązują tylko do 65 roku życia i można zwolnić prezesa sądu. To smutne, że nasza władza zachowuje się jak ciężarówka na skrzyżowaniu... Wbrew konstytucji zawładnęli Trybunałem Konstytucyjnym, Krajową Radą Sądownictwa, próbują zawłaszczyć Sąd Najwyższy. Wbrew demokracji, wbrew KONSTYTUCJI jedzie pisowska ciężarówka przez kraj. Sypie groszem, głaszcze za uchem jednych, a gazem łzawiącym uderza w innych. Wsadza do więzienia posła opozycji a swojego senatora, oskarżonego dokładnie o to samo, nie aresztuje. Pisowska ciężarówka oddaje miliony na fundację Rydzyka, a wymusza wydatkowanie milionów przez fundację Owsiaka pod pretekstem zapewnienia ochrony. Za napis „Sejm jest dla ludzi” wsadzają do więzienia, za napis „Europa jest dla białej rasy” nie wsadzają do więzienia. Każdy pobity przez policję jest automatycznie oskarżony o napaść na policję. Oskarżyli emeryta broniącego konstytucji o napaść na pięciu młodych narodowców, mimo że nagrania jasno pokazują atak emeryckich pleców na buty narodowców.
System się zamyka. Trybiki zaczynają pracować... Nie ma już demokracji, nie obowiązuje konstytucja. Pupile merdają ogonami i biją brawo, bo dostają ochłapy… Ale do czasu...
Po co nam demokracja, jak jest dobry wódz, to bez demokracji też może być super. W Chinach jest fajnie, w Rosji, na Białorusi, w Korei Północnej, w Afryce w kilku państwach, i na Węgrzech, i w Turcji. Można mnożyć przykłady, gdzie odniesiono sukces bez demokracji i konstytucji.
A TY? Zastanawiałeś się kiedyś, po co Ci KONSTYTUCJA? Myślałeś kiedyś nad tym?

Bartłomiej Bodio
Poseł na Sejm VII Kadencji

Komentarze

Konstytucja, demokracja, wolność, korytowcy.
Dodane przez pisior, w dniu 10.08.2018 r., godz. 08.47
Potwierdziło się Bachański, że ty żadny fachowiec jesteś i przyszła dobra zmiana, poznała się na tobie i cię wyrzuciła z braku kompetencji. Ani w spółkach podległych ministerstwom, ani w radach nadzorczych. Zarabiałeś kiedyś jak premier Szydło ok. 250 tysięcy a teraz ile rozżalony biedaku. Zobacz na Waldka Sobczaka, rządzicie w gminie Wyszków, a on fachowiec się ostał w PWiK, bo jest dobry, jest bardzo dobry. Nawet w WARSie go potrzebują i nadzoruje taką wielką spółkę. Skończyłeś Bachański jak twój poseł Bodio, jako specjalista od gofrów, lodów i śmieciowego jedzonka. Może razem zrobicie restaurację U SOWY w Wyszkowie, żebyście mogli popsioczyć na PiS.
Dodane przez Anonim, w dniu 10.08.2018 r., godz. 09.58
Dlatego na Sobczaka i PiS nie zagłosuję bo robią parodię demokracji w Wyszkowie. Udają, że oni to co innego niż koalicja PO-PSL w Wyszkowie a razem z Nowosielskim współrządzą i dzielą się stanowiskami. W 30 lat po obaleniu komuny nadal mamy komunę w Wyszkowie z PiSem ją wspierającą.
Dodane przez Anonim, w dniu 10.08.2018 r., godz. 10.24
Dlaczego władze PiS krajowe nie zanteresują się lokalnymi władzamy PiS. Jak mają wygrać w wyborach samorządowych?
Dodane przez Wyborca, w dniu 10.08.2018 r., godz. 12.07
Połowa obecnego zarządu PiS w Wyszkowie pracuje lub pracowała w jednostkach podlegających obecnemu Burmistrzowi. Należy pamiętać o Sobczaku i jego kandydatce na Burmistrza.
Dodane przez Krystian, w dniu 10.08.2018 r., godz. 13.28
Wyszkowski PiS z Sobczakiem na czele to parodia demokracji i ogromny wstyd dla lokalnej społeczności. Zarząd Wyszkowskiego PiS to zwykli korytowcy i kombinatorzy. W kombinacjach i układzikach już dawno pokonali PSL. Na Sobczaka - szkoda nawet słów. To jakaś kolosalna pomyłka.
Dodane przez Anonim, w dniu 10.08.2018 r., godz. 14.18
"A TY? Zastanawiałeś się kiedyś, po co Ci KONSTYTUCJA? Myślałeś kiedyś nad tym?" - jeśli Pan pyta, odpowiem. W zasadzie posłużę się cytatem z sieci " Prawo jest jak płot – żmija zawsze się prześliźnie, tygrys zawsze przeskoczy, a bydło przynajmniej się nie rozłazi, gdzie nie powinno."
Dodane przez Wyborca, w dniu 10.08.2018 r., godz. 15.06
Ci posłowie z naszego okręgu to podobni jak Sobczak tylko na głosach im zależy.
Dodane przez obserwator, w dniu 13.08.2018 r., godz. 13.37
A t r o l l dalej swoje - zagrożona konstytucja czy brak dostępu do pełnego koryta.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl