Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 czerwca 2024 r., imieniny Bogny, FlorentynyChcesz wymienić kocioł? Złóż deklarację

(Zam: 16.04.2018 r., godz. 09.43)

Wzorem innych gmin także Rząśnik zamierza starać się o dofinansowanie na wymianę kotłów. Mieszkańcy mogliby o wiele taniej zastąpić stare urządzenia bardziej efektywnymi i ekologicznymi.Do 23 kwietnia Urząd Gminy Rząśnik prowadzi nabór deklaracji od mieszkańców zainteresowanych uczestnictwem w projekcie. Formularze dostępne są w urzędzie i na stronie internetowej www.rzasnik.pl. Dodatkowe informacje na temat projektu będzie można uzyskać na planowanym spotkaniu informacyjnym. Informacje o jego terminie i miejscu będą dostępne w Urzędzie Gminy, telefonicznie pod numerem 29 592 92 60, a także na stronie internetowej gminy.
Gmina przystąpi do konkursu, jeśli zbierze deklaracje od co najmniej 30 osób zainteresowanych zakupem i montażem kotłów ekologicznych i efektywnych energetycznie (klasa A) wykorzystujących energię pochodzącą z biomasy, gazu, oleju, a także działające na energię elektryczną. Każdy zamontowany kocioł będzie musiał być wyposażony w automatyczny podajnik paliwa (nie dotyczy to kotłów zgazowujących drewno) i nie powinien posiadać rusztu awaryjnego ani elementów umożliwiających jego zamontowanie.
Uczestnictwo w projekcie dla mieszkańców wiąże się z koniecznością opracowania świadectwa energetycznego (jego koszt od 200 do 500 zł), zapłaty wkładu własnego za zakup i montaż kotła oraz podatku VAT.
Podczas marcowej sesji Rady Gminy wójt Paweł Kołodziejski zastrzegł, że kwota dostępna dla ubiegających się o dofinansowanie samorządów jest niska.
– Województwo ogłosiło, że będzie to 12 mln zł. Gdy podzielić to przez 300 gmin, to wypada ok. 40 tys. zł na jedną, co wystarcza na cztery instalacje – stwierdził. – Jeśli w takim tempie przebiegać będzie wymiana kotłów, to nie skończymy tego za naszego żywota. Pieniądze są na niskim poziomie, a trzeba pamiętać, że wniosek na fotowoltaikę mieliśmy profesjonalnie przygotowany i nie dostaliśmy dofinansowania. Więcej jest szumu medialnego wokół tych środków niż samego efektu. Ale żeby nie powiedział ktoś, że wójt nic nie zrobił, będziemy składać wniosek na kotły. Do jego przygotowania trzeba specjalistów, nie zrobi tego urzędnik, to muszą być osoby z uprawnieniami. Wiem, że inni wójtowie też będą składać wnioski.
J.P.

Komentarze

Niezły kocioł
Dodane przez Barter, w dniu 18.04.2018 r., godz. 13.15
W Ministerstwach PiS ciąg dalszy patologii. Minister Rolnictwa rozdał podwaładnym 173 mln zł nagród za 2017 r.
Dodane przez Anonim, w dniu 18.04.2018 r., godz. 16.07
Barter szk0da, że tobie nic nie skapło.
Dodane przez Barter, w dniu 18.04.2018 r., godz. 17.15
A komu skapło?

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta