Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 marca 2019 r., imieniny Bogdana, Józefa

Klub dyskusyjny "Razem o historii" w Jaszczułtach

(Zam: 01.04.2018 r., godz. 08.49)

W niewielkie wiosce Jaszczułty położonej wśród lasów sosnowych Puszczy Białej, która była świadkiem wielu wydarzeń historycznych, powstał w grudniu 2016 r. Klub Dyskusyjny „Razem o historii”.

Swoją siedzibę znalazł w gościnnej wiejskiej świetlicy, a wymyśliła go i założyła pasjonatka historii, rodowita warszawianka, która obecnie mieszka w Grądach Szlacheckich – Barbara Ślubowska.

Jest bibliotekarką, pracownikiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Długosiodle, kocha książki i historię, szczególnie tę najnowszą. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Podczas cyklicznych comiesięcznych spotkań porusza ciekawe tematy, zaprasza gości i coraz więcej osób zaraża swoją pasją. Z każdym rokiem przybywało przyjaciół klubu, nie tylko z gminy Długosiodło, ale i z gmin sąsiednich, którzy przy filiżance herbaty oglądali, słuchali i dyskutowali. Właśnie minęła 2. rocznica klubu, która poświęcona była „Rocie – pieśni niepodległościowej”.
Na tych spotkaniach pani Basia przedstawiła m.in. tematy: „Żołnierze Wyklęci i ostatni partyzant Puszczy Białej Jan Kmiołek” (opowiadał o nim regionalista z Biblioteki Miejskiej w Wyszkowie Mirosław Powierza), „Józef Piłsudski, w tym rola kobiet w życiu Józefa Piłsudskiego” (dużą wiedzą podzielił się z zebranymi pan Konrad Wróbel, prezes Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański z Wyszkowa), „Powstanie Warszawskie widziane oczami mieszkańców” (wspomnieniami dzielił się Krzysztof Jaworski, członek klubu), „Elżbieta Zawadzka (generał Zo) – cichociemny” (prelekcja Mirosława Widlickiego), „Zapora – cichociemny, niezłomny”, „Rzeź wołyńska”, „Wizerunki Matki Bożej Katyńskiej”, „Kardynał Stefan Wyszyński”, „Kapral Wojtek i Baśka Murmańska”, „Historia hymnu „Boże coś Polskę”, „Golgota Wschodu” (historię zesłańców syberyjskich przedstawiła Anna Staszewska ze Związku Sybiraków”, „Rota – pieśń niepodległości”.
Spotkania obywają się w świetlicy wiejskiej w Jaszczułtach. Uczestnikami spotkań byli mieszkańcy Jaszczułt, w tym członkowie Klubu Seniora „Jutrzenka”, Związku Piłsudczyków, dzieci i nauczyciele z SP im. J. Korczaka w Dalekiem, nauczyciele i dyrektorzy gminnych szkół oraz mieszkańcy gminy Długosiodło i inni zainteresowani historią, radni, wójt Stanisław Jastrzębski, wicewójt Ewa Karczewska.
Wsparcia technicznego udziela Gminna Biblioteka Publiczna i Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.
Stałymi punktami spotkań jest prezentacja multimedialna, panel dyskusyjny i poczęstunek. Są też ciekawe wystawy książek tematycznych.
Na rocznicowe spotkanie pani Basia przygotowała prezentację, wszyscy odśpiewali pieśń – oczywiście na baczność i z ręką na sercu. Usłyszeli historię powstania tego utworu. Przybyło wielu przyjaciół i sympatyków klubu – Jan Piórkowski, Mirosław Włodarczyk z rodziny Kmiołków, proboszcz z Długosiodła ks. kan. Zygfryd Żebrowski, wicewójt Ewa Karczewska, nauczyciele i mieszkańcy Jaszczułt. Na salę wjechał pyszny tort w kształcie cegły. Przyjaciele dziękowali za dotychczasowe pomysły i prosili o następne spotkania.
Przyjaciel klubu T. Przygoda

Komentarze

Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 02.04.2018 r., godz. 07.28
Z wielką przyjemnością przeczytałem o tej inicjatywie. To dowód na to, że wszędzie są ludzie aktywni i myślący po polsku. Gratuluję organizatorom Klubu Dyskusyjnego z Jaszczułt dobrego pomysłu i życzę wytrwałości.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl