Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Sykstusa



Podzielone zdania na temat pomnika

(Zam: 04.03.2018 r., godz. 08.27)

Gwiazda Dawida w podstawie monumentu i jego lokalizacja wzbudzały największe wątpliwości wśród uczestników konsultacji zorganizowanych 20 lutego w Urzędzie Miejskim. Zebrani zapoznali się z koncepcją pomnika przedwojennego burmistrza Stanisława Wolskiego.



Projekt stworzył profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Czesław Dźwigaj. Pomnik miałby zostać odsłonięty pod koniec maja tego roku na placu Wyzwolenia przy ul. Kościuszki. Jego koszt Urząd Miejski ocenia na ok. 200 tys. zł.
– Wolski zasługuje na upamiętnienie, ale nie w tym miejscu i nie z gwiazdą, sporo moich wyborców jest tego samego zdania – podkreślił radny miejski Krzysztof Sobieski, według którego lepszym miejscem będzie plac Miejski (między ul. 11 Listopada a Sowińskiego). – Może trzeba zapytać rodziny Wolskiego, czy chcą, żeby ta gwiazda była. Mamy napiętą sytuację polityczną. Żydów ratowali prości ludzie, którzy pomników nie mają. Dziś słyszymy, że Polacy mordowali Żydów, a my tu chcemy jeszcze gwiazdę stawiać. W tej napiętej sytuacji źle się kojarzy pomnik i z tą gwiazdą.
Radny uznał, że Urząd Miejski, jego zdaniem, zbyt późno ogłosił konsultacje.
– Co mówi prawo miejscowe? Konsultacje ogłaszamy na 10 dni przed ich terminem, a nie było tych 10 dni. Niektórzy przeczytali o nich dziś w „Wyszkowiaku” – stwierdził, choć burmistrz jest zdania, że dziesięciodniowy termin został zachowany.
– Ten pomysł realizowany jest za szybko. 11 listopada szliśmy do pomnika w Rybienku w błocie do kostek. Może lepiej przeznaczyć te 200 tys. na tę drogę – narzekał K. Sobieski.
Konrad Wróbel zauważył, że zamiast gwiazdy w postumencie można umieścić kontury II Rzeczpospolitej.
– Inaczej możemy się narazić na uwagi przedstawicieli Gmin Żydowskich – stwierdził. – W końcu niedługo dzieci, które za parę lat się urodzą, powiedzą, że ta gwiazda to herb miasta albo Polski.
Koncepcji pomnika bronił Karol Pękul.
– Wyszków jest miastem bez tradycji, pamiątek miejskich. Mimo kilkusetletniej obecności Wyszkowa na mapie miast Polski, jest ich mało. Nasz przedwojenny burmistrz chyba jako jedyny z mieszkańców Wyszkowa jest znany na całym świecie, bo ma swoje drzewko w Yad Vashem. Ten człowiek wykonał rzecz, która pokazuje, jak piękna może być postawa człowieka, pokazał dobrą stronę ludzkiego wymiaru. Powinniśmy być dumni z tego, że to był burmistrz Wyszkowa. Pomnik będzie miał ogromną rolę edukacyjną dla młodego pokolenia – zauważył.
– Bryła nawiązuje do osoby Janusza Korczaka. Ja tu widzę Janusza Korczaka z dziećmi. Jego pomniki podobnie wyglądają, choć żadne z nich nie pokazuje go w kontekście Gwiazdy Dawida – stwierdziła Anna Król. – Wolski nie ma pochodzenia żydowskiego, a stoi na Gwieździe Dawida. Każdy, kto będzie wjeżdżał w kluczowym miejscu Wyszkowa co zobaczy? Korczaka na Gwieździe Dawida? Moim zdaniem, jak i osób, z którymi rozmawiałam, taki jest przekaz. Ta bryła nie przedstawia samorządowca.
– Ja tu podobieństwa do Korczaka nie widzę, za to zauważam postaci podobne do tych tworzonych przez ilustratora bajek Jana Szancera – wtrącił Marek Siekierski. –Tylko co to ma do rzeczy? Ja tu widzę przede wszystkim katolika, chrześcijanina, który dał świadectwo człowieczeństwa.
Według Anny Król, zamiast Gwiazdy Dawida lepszym rozwiązaniem byłoby nawiązanie do medalu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.
– Medal nie zawiera Gwiazdy Dawida, a my próbujemy wyjść mocno przed szereg umieszczając ją – stwierdziła.
– Gwiazda to jest symbol, którym my, mieszkańcy Wyszkowa, moglibyśmy odnieść się do tych, którzy tu byli, mieszkali, pracowali, płacili podatki, cieszyli się z Wyszkowa i już ich nie ma – podkreślił Karol Pękul. – Gwiazda jest potrzebna choćby dla wymiaru edukacyjnego. To pomnik wyszkowianina. Nikt go nie zna poza Wyszkowem. My też go nie znaliśmy, dla nas to nowa postać, będziemy się jej uczyć. To jest świetne i ważne dla nas, że tu żył.
– A wyobrażacie sobie, że postać stoi na godle Polski? Mnie trudno to sobie wyobrazić – stwierdził Konrad Wróbel.
– Wygląda to tak, jakby ta gwiazda była deptana– dodał Roman Składanowski.
– Konsultowaliśmy projekt ze środowiskami żydowskimi. One nie widzą zastrzeżeń co do wykorzystania tego motywu – zaznaczyła zastępca burmistrza Aneta Kowalewska.
Zwolennikiem pomnika w zaproponowanym kształcie i jego lokalizacji na placu Wyzwolenia jest Wojciech Chodkowski.
– Jestem w kontakcie z rodziną Stanisława Wolskiego. O pracach też jest informowana żyjąca wciąż kobieta ocalona przez Wolskiego. Cała rodzina Wolskich akceptuje i popiera tę formę upamiętnienia – poinformował.
To od Wojciecha Chodkowskiego wyszła inicjatywa, by autorem pomnika był prof. Dźwigaj.
– Szukałem w Internecie kogoś, kto ma dorobek. Okazało się, że ten artysta projektował pomnik Chrystusa naprzeciwko „Wyszkowianki”, wiele pomników Jana Pawła II, Pomnik Tolerancji w Jerozolimie. Wydawało się, że artysta z takim dorobkiem będzie w stanie podjąć temat pomnika Wolskiego – poinformował.
Koncepcja podoba się też Piotrowi Płochockiemu, choć miał uwagi do szczegółów.
– Wolski jest bardzo ciekawą postacią, zasługuje na upamiętnienie. Zmarł zaraz po wojnie jako zaharowany człowiek, który włożył wysiłek w pracę społeczną, miał organizm wyniszczony wieloma chorobami, był ciężko ranny w I wojnie światowej. To był samorządowiec, którego poświęcenie jest zepchnięte na plan dalszy, jest mniej oczywiste, bo nie poniósł ofiary ginąc za ojczyznę z karabinem w ręku. Jego upamiętnienie to bardzo dobry wybór – podkreślił.
P. Płochockiemu nie przeszkadza Gwiazda Dawida zawarta w projekcie.
– Nie uważam, by w jakiś sposób szargało to cześć, uczucia narodu żydowskiego. Postument też ma swoją symbolikę – uznał. – Postać Wolskiego nie ma nóg – nie wiem, czy to się wszystkim podoba, ale nie jestem za tym, by robić pomniki pod gawiedź. Nie musi się wszystkim podobać.
– To pomnik ocieplający wizerunek miasta, bardzo mi się podoba. Będzie miał walor edukacyjny. Wolski, który był związany z Wyszkowem, zasłużył się pięknym czynem, stąd pomysł pomnika – napomknęła Elżbieta Piórkowska.
– Mnie zależy, żeby to nie był pomnik kontrowersyjny. Gwiazda pasuje do pomnika, jest udana architektonicznie, ale jeśli ma budzić kontrowersje, to byłbym za tym, by z niej zrezygnować. Uważam jednak, że będzie trudno ładnie przedstawić kontury przedwojennej Polski – stwierdził Grzegorz Nowosielski.
J.P.

  • (fot. Justyna Pochmara)

  • (fot. Justyna Pochmara)

  • (fot. Justyna Pochmara)

  • (fot. Justyna Pochmara)

  • (fot. Justyna Pochmara)

Komentarze

Dodane przez ?, w dniu 04.03.2018 r., godz. 14.10
Z jednej niewoli pod drugą - dobre usytuowanie ha ha.
Dodane przez synanoga, w dniu 04.03.2018 r., godz. 19.16
"ale nie jestem za tym, by robić pomniki pod gawiedź. Nie musi się wszystkim podobać." Panie Płochocki, ja się pana pytam, do jakiej elity pan się zaliczasz? Czy pan jesteś elitą w pierwszym pokoleniu, czy dziedzicznie jesteś pan obciązony, jak bankier Rotschild? Ile pan możesz wysupłać z kieszeni swojego chałata, nie żeby na pomnik, ale na jego podstawę? I to miej pan na uwadze, ze broda mędrca ni czyni i od drapania się po niej rozumu nie przybywa, najwyżej łupieżu.
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 05.03.2018 r., godz. 09.49
Cyt : "– Mnie zależy, żeby to nie był pomnik kontrowersyjny. Gwiazda pasuje do pomnika, jest udana architektonicznie, ale jeśli ma budzić kontrowersje, to byłbym za tym, by z niej zrezygnować. Uważam jednak, że będzie trudno ładnie przedstawić kontury przedwojennej Polski – stwierdził Grzegorz Nowosielski. " Panie burmistrzu, odwagi, nie można pozwolić by grupka zdziczałych antysemitów i oszołomów z jakiegoś klubu antypolskiego szmatławca, ośmieszających nas wszystkich na zewnątrz wywierała wpływ na życie naszego miasta. Żydzi byli częścią polskiego społeczeństwa unicestwianą nie tylko przez Niemców, ale i przez Polaków antysemitów, w głównej mierze przez środowiska "narodowe", jak same siebie określają. Sądzę, że umieszczenie gwiazdy Dawida jest też po części oddaniem hołdu tej części Polaków, która będąc ludźmi innego wyznania tej naszej Polski broniła, budowała ją i tworzyła jej kulturę.
Dodane przez Grzegorz Gajewski, w dniu 05.03.2018 r., godz. 12.41
Przepraszam panie Eychler, ale w spotkaniu konsultacyjnym u burmistrza, klub Gazety Polskiej w Wyszkowie nie brał udziału. Marek Głowacki, przewodniczący naszego klubu, wydał stosowne, wyważone, wcześniej skonsultowane wśród członków, stanowisku w tej sprawie, które znajduje się na stronie Wyszkowiaka. Pana zaślepienie ideologiczne niepotrzebnie obniża poziom wszelkich debat i konsultacji.
Do seledynowego psedofilosemity M. E.
Dodane przez Josek, w dniu 05.03.2018 r., godz. 17.28
Różnic zdań między zwolennikami i przeciwnikami tej koncepcji pomnika nie da się wyeliminować. Są zjawiskami normalnymi i potrzebnymi w dyskusji. I nie ma co się obrażac czy złościć, kiedy inni mają odmienne zdanie. Problemem jest czy ten pomnik w tym kształcie i takiej cenie jest mieszkańcom Wyszkowa potrzebny? Jest pan niestety już w wieku balzakowskim , ale pomimo to nie nadąża pan za uporządkowanym i wyważonym tokiem myśli pana Głowackiego, który przedstawił w tej sprawie stanowisko Klubu Gazety Polskiej w Wyszkowie. Pana mózg nie ma po prostu takiej wydolności - ani odpowiedniego treningu do obracania się wokół pojęć nie tylko abstrakcyjnych. A tak na marginesie , to zacytuję komentarz oli ( pod felietonem M.G. "Andrzej Duda -to się uda.") skierowany do Marka E., czyli pana w dniu 09.08.2015 o godz. 21.40 - "... Jednak takim zachowaniem podsuwasz pan tylko pożywkę swoim adwersarzom, sam kreując się na ksenofoba i niepopularnego, szczególnie w reprezentowanej przez siebie Platformie Obywatelskiej, antysemitę. PS. PO jest przecież partią najliczniej reprezentowaną przez potomków dawidowego domu. Sama sie z takiego wywodzę." Nic więcej tutaj nie potrzeba dodać. Ola wie co pisze !!!!!!!!!!!!!
Pomnik
Dodane przez Emeryt !!!!!, w dniu 05.03.2018 r., godz. 17.46
Panie Eychler za bardzo Pan sobie pozwalasz młody wyszkowiaku. Wyszkowiak od pokoleń tak jak Pan. Pozdrawiam.
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 06.03.2018 r., godz. 07.01
Mieliśmy do czynienia w minionym miesiącu z oszczerczym, kłamliwym i niezwykle brutalnym atakiem na Polskę ze strony różnych, wpływowych środowisk żydowskich. To nie nowość, choć skala zjawiska wymaga przemyślenia - o co tu chodzi ? Ataki są inspirowane przez żydowską 5 kolumnę, w znacznej mierze związaną z Gazetą Wyborczą i TVNem, a także innymi komunistycznymi lub komunizującymi środowiskami np. Krytyką Polityczną, które w III RP prowadzą zakrojoną na szeroka skalę antypolską działalność. Bardzo często za nasze pieniądze, co świadczy o kompletnym skolonizowaniu nas jak o kraju w III RP. Przykładem są filmy Pokłosie, czy też Ida, albo też działalność makabrycznego bajkopisarza, udającego historyka niejakiego Jana Tomasza Grossa. W tej sytuacji promowanie gwiazdy Dawida, która miałaby być fundowana w centralnym miejscu Wyszkowa za pieniądze z naszych podatków zakrawa na jakąś kpinę z nas.
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 06.03.2018 r., godz. 08.09
Głowacki, twój cytat : " zakrawa na jakąś kpinę z nas"? Przecież cały cywilizowany świat już z was kpi i to od dawna, nie przyzwyczaiłeś się jeszcze?
Dodane przez synanoga, w dniu 06.03.2018 r., godz. 08.14
"Różnic zdań między zwolennikami i przeciwnikami tej koncepcji pomnika nie da się wyeliminować." POdobnie podziału na "gawiedż" i elitę. Elitę na więcej stać, stąd POstuluję, by POwołała do życia społeczny komitet budowy POmników w Wyszkowie, organizowała publiczne zbiórki pieniędzy, sama dając największe dowody swojej hojności. I żadna "gawiedź" nie będzie ingerować w bryły, formy, POdstawy i koncepcje. Tym bardziej, że tak wielu z was na samorządowym garnuszku siedzi, a niektórzy nawet całymi rodzinami. Więc POkażcie, na co was stac.
Oświadczenie
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 06.03.2018 r., godz. 08.32
Ja, niżej podpisany obywatel RP oświadczam, że zbrodni na Żydach – m.in. w Radziłowie, Szczuczynie, Jedwabnem, Rajgrodzie, Goniądzu, Rutkach, Grajewie i ponad 250 innych miejscowościach – dokonali Polacy. Uważam, że istniały powiaty, miasta, miasteczka i wsie, w których Polacy, przedstawiciele narodu polskiego, z inspiracji bądź bez inspiracji nazistów, w sposób spontaniczny lub zorganizowany, uczestniczyli w pogromach dokonywanych na ich współobywatelach, na ich żydowskich sąsiadach. Masowe denuncjacje i popełnione w czasie II wojny światowej zbrodnie były w moim przekonaniu przejawem współuczestnictwa Polaków w Holocauście, aktem kolaboracji wpisującym się w zbrodnie nazistowskie, których się dopuściła III Rzesza Niemiecka. Przypisywanie inspiracji okupantowi nie zmniejsza, a wręcz zwiększa ciężar tych haniebnych aktów, za które my jako Polacy, jako przedstawiciele narodu polskiego, również ponosimy odpowiedzialność. Wypierając się polskiej odpowiedzialności lub współodpowiedzialności, powiększamy rozmiar tamtych zbrodni, a jednocześnie umniejszamy bohaterstwo tych Polaków, którzy z narażeniem życia udzielali prześladowanym pomocy. Ponieważ obecny prezes IPN uznaje za fakt, że »za zbrodnię w Jedwabnem w pełni odpowiadają Niemcy«, a »fakt« ten ma obecnie osłonę rangi ustawowej i próba jego podważenia jest zagrożona karą więzienia, zdaję sobie sprawę, że wygłoszonymi przed chwilą słowami popełniłem przestępstwo. Nie uciekając zatem od odpowiedzialności, a odwołując się do zwykłej ludzkiej przyzwoitości oraz do zasady, że prawdę ustalają historycy, nie politycy, a także mając na względzie postulat otwartości debaty wokół trudnej historii stosunków polsko-żydowskich, czekam spokojnie na zawiadomienie o popełnieniu przeze mnie w sposób publiczny przestępstwa na podstawie art. 55a ust. 1. Ustawy z dnia 18 grudnia 1998 roku o Instytucie Pamięci Narodowej. Marek Eychler. P.S. - No do roboty panowie i panie z Klubu jakiejś tam gazety.
Dodane przez lipa, w dniu 06.03.2018 r., godz. 08.49
post p. Głowackiego w rzeczy samej ma sens.
Dodane przez lipa, w dniu 06.03.2018 r., godz. 12.20
pamietam lata 60 w Wyszkowie i naszych braci zydow,zatem nie jestem filosemitą
pchła
Dodane przez Anonim, w dniu 06.03.2018 r., godz. 12.37
Do emeryta - do was to mi jeszcze bardzo daleko. Czy tego chcemy , czy też nie ciąg dalszy poczytamy wszyscy.
PO co się tak drapać?
Dodane przez Łupież prowadzi do łysiny., w dniu 06.03.2018 r., godz. 14.13
P. Pała już na mural wymalowała. Żeby nie było, w kontrkście pieniedzy od gawiedzi a jakże inaczej. Gdzie panie Piotruś te szkolne wycieczki pod muralem uczące się historii w kontekście a jakże, gawiedzi? Wiosna za pasem czas wyruszyć w plener i edukować pod Sowińskim młodocianą gawiedź. Za pieniądze jej rodziców, a jakże.
Dodane przez ola, w dniu 06.03.2018 r., godz. 17.52
Synagoga, ty się brodatym mędrcom nie narażaj.
Dodane przez synanoga, w dniu 06.03.2018 r., godz. 23.21
Wziąłbym to za dobrodziejstwo, gdyby wyszkowski sztetl zorganizowal się w kahał, w końcu przed wojną tyle lat o to zabiegali wyszkowscy żydzi. A dla "gawiedzi" z 28 sołectw ustanowiłbym odrębną jednostkę administracyjną i wyznaniową.
Dodane przez Gonzo Długowłosy, w dniu 07.03.2018 r., godz. 09.31
"Czesław, nie Dźwigaj więcej takich pomników, bo znów będą same Skargi!".
Dodane przez Anonim, w dniu 07.03.2018 r., godz. 09.35
Eychler, ten twój manifest OBywateli RP to bredzenie pijanego do inteligentnych ludzi. Jesteście zwykłą szczujnią na normalnych Polaków, kładziecie się pod legalne manifestacje itd. Nikt wam w Wyszkowie palenia świeczek pod sądem nie blokował i nie krzyczał o rzeczach nieprzyzwoitych. Po co was ścigać za przestępstwa jak i tak pewnie później będzie się wypierać niepoczytalnością albo pomrocznością całkowitą lub częściową. Zobaczymy jak będzie się tłumaczył twój lider z KODu, Kijowski, za poświadczenie nieprawdy i przywłaszczenie 121 tysięcy złotych z zbiórek od obywateli.
Dodane przez Sztetl, w dniu 07.03.2018 r., godz. 10.04
Płochocki, pomniki nie dla gawiedzi, więc nie wyciągaj skostniałych łap po pieniądze od gawiedzi. Proste? Widać, że tworzycie zgraną gminę: Płochocki, Chodkowski, Pękul, Nowosielski, Kowalski, Marszał, Kowalewska, Szczuka, Siekierski, Kosewska. 10 osób po 20 tys. i macie pomnik jaki sobie wymażyliście. Gawiedź nie musi gminnej żydofilskiej elicie sztetlu Wyszków pomagać. Bo niby w imię czego, poddańczej politycznej poprawności? Zrzutka kupiony mądralo.
do anonima z 07.03.2018 r., godz. 09.35
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 07.03.2018 r., godz. 10.07
Po co nas ścigać? Bo takie prawo uchwalił wasz nierząd. Ośmieszacie się przed całym światem, ośmieszacie mój kraj - Polskę, a jak co do czego przyjdzie to dostajecie sr ...czki galopki. Hej, "bohaterzy", niech no który się zdobędzie na odwagę i wytoczy proces, macie za sobą prawo, ustawę zakazującą mówić prawdę o historii. Czekam z tęsknotą.
Dodane przez Smacznego ;), w dniu 07.03.2018 r., godz. 11.32
Rzeczywiście przypomina to kiepską podróbkę Korczaka. Aneta Kowalewska niech ją sobie postawi na posesji w Rybienku Leśnym. Będzie niewątpliwą ozdobą, reklamą i zachętą w trzygwiazdkowym ineresie rodziców "Baśniowa". Gaiazda Dawida będzie jego czwartą. Menu zmienić jeszcze tylko na bardziej koszerne, zatrudnić pejsatych kelnerów. Nie ma tego złego. Smacznego ;)
Dodane przez Rabe, w dniu 07.03.2018 r., godz. 13.08
Mural cichcem, pomnik cichcem co to za kultura skryta? Geszeft?
Dodane przez ~(), w dniu 07.03.2018 r., godz. 13.10
rodzina chodkowskiego?
Dodane przez gruu, w dniu 07.03.2018 r., godz. 14.01
Gdy jesteś martwy nie masz świadomości tego, że jesteś martwy. Cierpią inni ludzie. To samo, gdy jesteś idiotą (albo Seledynem).
Duza satyskwakcja
Dodane przez Anonim, w dniu 07.03.2018 r., godz. 14.07
Drogi Czesiu - skarga to dla mnie nie nowosc, doskonale wiem na co was stac . Niech inni wreszcie poznaja cene decyzji i konsekwentnie, zgodnie z Kodeksem Pracy wymowienie. To nie sa juz zarty.
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 07.03.2018 r., godz. 14.21
Skoro w dzisiejszej Polsce demonstracje i marsze faszystów są legalne to my będziemy robili to co nielegalne. Proste?
Dodane przez Kirkutowo, w dniu 07.03.2018 r., godz. 15.13
To ten sam Nowosielski, co na bubel mural Sowińskiego z oberwaną nie tą nogą, wydał lekką ręką 30 tys. zł a pożałował, odmówił wręcz paru stówek na przedsezonowe uprzątnięcie żydowskiego cmentarza? Teraz mieni się być pierwszym sprawiedliwym śród narodów świata? Jaki on jest fałszywy.
symboliczny POsument
Dodane przez Pan Piotruś, w dniu 07.03.2018 r., godz. 16.14
"Konsultowaliśmy projekt ze środowiskami żydowskimi. One nie widzą zastrzeżeń co do wykorzystania tego motywu." Do czego mieliby zgłaszać, do połowy hexagramu, do trójkąta zwróconego w dół, co ma okultystyczne znaczenie. O antychrześcijańskiej symbolice tak zwróconego trójkąta nie będę się rozwodził. Pan Dźwigaj znany jest z tego, że z premedytacją przemyca do swoich dzieł pewne znaki, ale kto w Wyszkowie odpowiada za tak prowokacyjną filozofię POlityki historycznej? Jest wiele ważnych POwodów, żeby zmienić włodarzy Wyszkowa, ale kto wie, czy ten nie jest najważniejszy.
do Kirkutowo
Dodane przez synanoga, w dniu 07.03.2018 r., godz. 19.50
Wszystkie kamienice w Warszawie, Krakowie i innych polskich miastach mają żydowskich spadkobierców, ale nagrobki na żydowskich kirkutach, żadnego
Dodane przez Pies, w dniu 08.03.2018 r., godz. 19.54
Nowosielski wypowiedział mieszkańcom wojnę. Polegnie prędzej czy później.
Dodane przez Nd, w dniu 08.03.2018 r., godz. 20.08
Synagoga, w samo sedno.
Dodane przez Anonim, w dniu 08.03.2018 r., godz. 21.03
Wszystkie mieszkania w blokach kupiliście za grosze po komunie i żaden pissowiec nie przyznaje się do tego.Woli pier..i o latach 30-tych.
Paserski wykup Polskiego Majątku od zaborców !!!
Dodane przez Josek, w dniu 09.03.2018 r., godz. 20.47
Klęski polskich powstań narodowych powodowały ogromne straty materialne i ludnościowe oraz konfiskatę majątków uczestników powstania. Szczególnie dotkliwie odczuli to Polacy po powstaniu styczniowym. Dotknę tu tylko aspektu materialnego. Po powstaniu listopadowym tylko w Królestwie Polskim skonfiskowano 730 majątków ziemskich, natomiast po powstaniu styczniowym w Królestwie skonfiskowano już 6186 majątków ziemskich i kościelnych oraz dokonano kasacji wszystkich klasztorów. Nie mówiąc o zabraniu wielu miastom praw miejskich, co przyczyniło sie także do pauperyzacji ludności tam zamieszkałej. Skonfiskowane majatki wydzierżawiano lub sprzedawano za grosze , oczywiście nie Polakom, ale osobom innych narodowości. Wiele majątków przeznaczono także na donacje, czyli rozdawnictwo ziemi osobom rosyjskiego pochodzenia, szczególnie osobnikom zasłużonym dla władzy lub tym, którzy przyczynili się do upadku polskich powstań narodowych. W wiekszości obdarzeni po-powstańczymi darami urzednicy i oficerowie carscy sprzedawali zagrabione majątki polskie lokalnym spekulantom mojżeszowego pochodzenia za przysłowiowego rubla, gdyż nie czuli się na terenach polskich na tyle bezpiecznie, aby inwestować w jakąkolwiek gospodarkę. W praktyce okazało się, że dekret cara Aleksandra II, zabrany Polakom majątek nadawał za współpracę z okopantem XIX -wiecznym szmalcownikom wiadomego pochodzenia. Stąd w większości miast na początku XX wieku anty-polskie wspólnoty mogły wynędzniałym i wyzutym z majątków Polakom śmiać się prosto w twarz i krzyczeć: "Wasze ulice, nasze kamienice".

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta