Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 15 grudnia 2018 r., imieniny Celiny, Edyty

500 złotych kary za palenie śmieci

(Zam: 13.01.2018 r., godz. 13.11)

Policjanci lub strażnicy miejscy mogą wejść na prywatną posesję i skontrolować, jakie materiały są używane do palenia w piecu. Urząd Miejski przypomina, że obowiązuje ustawowy bezwzględny zakaz spalania odpadów na ternie nieruchomości i w piecach domowych. Mandat może wynieść nawet 500 zł.

„To, czym się pali w domowym piecu nie jest wbrew pozorom prywatną sprawą właściciela lokalu. Od jego rozsądku, wiedzy, ale też samodyscypliny zależy jakość powietrza i czystość w okolicy. Spalanie śmieci w piecu jest nie tylko lekkomyślne, ale również wykroczeniem” – informuje Urząd Miejski. „Z ustawy o odpadach jasno wynika, że palenie śmieci możliwe jest tylko w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów. Dla porównania: podczas spalania odpadów w paleniskach domowych jest emitowanych ponad 700 razy więcej dioksyn niż podczas spalania odpadów w profesjonalnej spalarni”.
Straż miejska lub Policja mają prawo wejść na prywatną posesję i skontrolować, jakie materiały są używane do palenia w piecu. Straży miejskiej takie uprawnienia przyznają władze samorządowe. Uprawnieni funkcjonariusze mogą wejść do domu w godz. 6.00-22.00, przeprowadzić badania specjalnym sprzętem i ustalić, jakie materiały palone są w piecu, żądać wyjaśnień i niezbędnych dokumentów.
Za uniemożliwianie wykonania tych czynności można dostać karę (nawet pozbawienia wolności do lat trzech). Mandat za palenie śmieci w piecu może wynieść nawet 500 zł. Odmowa jego przyjęcia spowoduje skierowanie sprawy do sądu, a wtedy kara z reguły jest wyższa. Ten, kto nie zgodzi się na sankcję nałożoną przez policjanta lub strażnika miejskiego, ryzykuje, że spędzi 30 dni w areszcie lub zapłaci grzywnę nawet do 5 tys. zł. Obwiniony, który przegra sprawę, uiści także koszty postępowania sądowego, chyba że w czasie postępowania udowodni, iż spalał w piecu jedynie dozwolone materiały.
Oprac J.P.
Na podstawie informacji Urzędu Miejskiego
***

Podstawa prawna: art. 379 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2016 r. poz. 672 ze zm.). Art. 225 par. 1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. z 2016 r. poz. 1137). Par. 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z 10 listopada 2015 r. w sp. listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz.U. z 2016 r. poz. 93 ze zm.).

Komentarze

OOO!
Dodane przez Anonim, w dniu 13.01.2018 r., godz. 14.09
i wszyscy razem!
?????????????
Dodane przez Anonim, w dniu 13.01.2018 r., godz. 15.52
przeprowadzić badania specjalnym sprzętem i ustalić, jakie materiały palone są w piecu, żądać wyjaśnień i niezbędnych dokumentów.niezbędnych dokumentów czyli co mam zapisywać w zeszycie najlepiej A4 co ile i o której godzinie wrzucam do pieca?
Dodane przez Napalony, w dniu 13.01.2018 r., godz. 16.01
czas to pieniądz
Dodane przez Josek, w dniu 13.01.2018 r., godz. 21.41
Ci co palili świeczki pod Sądem też w pewien sposób przyczynili sie do pogorszenia jakości powietrza w Wyszkowie !!!!
Dodane przez AWP, w dniu 14.01.2018 r., godz. 08.50
Czy Nowosielski osobiście ze strażą miejską będzie kontrolował nasze kotłownie i karał PO 500 zł? Bo mam na sumieniu spalenie pudełka z lakierowanym nadrukiem. Po świątecznych prezentach. Niech przyjdzie, juz gotuję wodę...
do josek
Dodane przez Anonim, w dniu 14.01.2018 r., godz. 09.10
Dym z tych zniczy pod sądami wpłynął negatywnie na twoje zdrowie psychiczne,które słabiutkie to jednak nadal się pogarsza
troche za puzno
Dodane przez czytelnik, w dniu 14.01.2018 r., godz. 09.19
ciekawe czy borka wsadza za spalanie smieci na stolarskiej ciec pawlak nadal spala smieci borka wystarczy sprawdzic monitoring usasiada lesna terz dziala
Kara dla burmistrza
Dodane przez A.S., w dniu 14.01.2018 r., godz. 09.30
W pierwszej kolejności kara dla burmistrza, jego ekipy i Komendanta Straży Miejskiej za palenie świeczek przed sądem.
Jaki sprzęt?
Dodane przez lala, w dniu 14.01.2018 r., godz. 18.28
Jaki sprzęt posiada straż miejska w Wyszkowie do badania popiołu? Czy to nie czcze pogróżki? To jest straż , która nie pracuje w weekendy! Moja sąsiadka, która mieszka w czymś w rodzaju wyremontowanej komórki pali raczej węglem a i tak cały dzień śmierdzi, bo węgiel jest z Donbasu. Czy ten sprzęt stwierdzi zasiarczenie węgla?
Dodane przez Anonim, w dniu 15.01.2018 r., godz. 10.15
Palenie zniczy pod sądem z paleniem śmieci ma się tak jak krzesło do krzesła elektrycznego
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 15.01.2018 r., godz. 11.26
Bolą was te znicze palone pod sądami, czerwona hołoto, oj bolą.
Urzedniku- smog to utrata zdrowia lub życia dla wielu mieszkańców
Dodane przez EKOLOG, w dniu 15.01.2018 r., godz. 12.08
Tzw Ustawa Antysmogowa nakłada na samorządy obowiązek zwalczania smogu . Problem jest bardzo poważny ,więc samorządy stosują różne metody i środki do eliminowania smogu i jego żródeł.Jedni stosują drony czy też mobilne laboratoria do namierzenia trucicieli ,nakładają l kary finansowe inni jak w Wyszkowie odwołują się do ,jak napisali w powyższej notatce „do wiedzy i rozsądku mieszkańców”. Problem, który rocznie uśmierca w Polsce około 50 tys ludzi miejscowa administracja pozostawia dobrej woli obywateli – jak zechcą to nie będą truć, a jak nie zechcą to będą produkować smog.Toż to czysty absurd i nie wywiązywanie się z obowiązku jaki nakłada ustawa.Straż Miejska zdaniem miejscowych urzędników MOŻE wejść na prywatną posesję i sprawdzić czym się pali w piecu- według obowiązującego prawa strażnicy MUSZĄ wejść jeśli jest podejrzenie spalania byle czego. Jeśli nie wchodzą to nie wykonują swoich obowiązków i przyczyniają się tym samym do chorób i zgonów ludzi.Kiedy to wreszcie dotrze do tych rządzących w Wyszkowie.Nie apele do mieszkańców są skuteczną bronią do walki ze smogiem , a KARY FINANSOWE nakładane na trucicieli. W miastach gdzie jest najwięcej ukaranych tym coraz mniejszy smog. Mam propozycję dla Rady Miasta i Burmistrza – przestańcie finansować budowę parkingów przykościelnych – ostatnio w Lucynowie wydano około 300 tys PLN na tel cel, a zakupcie mobilne laboratorium do badania spalin wydobywających się z kominów domów prywatnych- koszt około 200 tys PLN- i ZACZNIJCIE NAKŁADAĆ KARY.Nie jest znany ani jeden przypadek aby parking przykościelny poprawił sytuację zdrowotną mieszkańców czy tez uratował komuś życie. Natomiast mobilne laboratorium TAK.
Ekolog G. NowoSmoksielski
Dodane przez Szewczyk, w dniu 15.01.2018 r., godz. 17.41
Jeszcze aktualne jest zagrożenie, że NowoSmok-sielski Grzegorz ściągnie jednak do Wyszkowa spalarnię śmieci. Krematorium zwlak już mamy, teraz brakuje nam jeszcze spalarni obsługującej pół Mazowsza. Nikt jej nie chce i zlikwidowali ją w Szelkowie, Makowie, a NowoSmoksielski przyjął ją z otwartymi rękami. Przed wyborami jej nie sprowadzi ale ma zamiar jak tylko wygra. Precz ze spalarnianym Smokiem i takim burmistrzem.
Dodane przez Anonim, w dniu 15.01.2018 r., godz. 17.47
Czytelniku coś Ty wystiudował?
Smog powstaje tylko w czasie spalania przemysłowego!
Dodane przez Do EKOLOG, w dniu 15.01.2018 r., godz. 19.26
polecam artykuł dr n. med. Jerzy Jaśkowski "Smog powstaje tylko w czasie spalania przemysłowego!" , gdzie czytamy: "Tak więc wszelkie dywagacje o tym, że to niska emisja, czyli piece mieszkaniowe są przyczyną smogu jest konfabulacją eunuchów intelektualnych lub płatnych agentów wpływów. Niska emisja z pieców domowych to zanieczyszczenia do ok. 40 metrów, czyli wysokości wieżowców. Smog to zanieczyszczenia powyżej 100 metrów." - polecam cały artykuł i jeszcze taki "DLACZEGO STRASZĄ CIĘ SMOGIEM?! CHODZI O GRUBY SZMAL KTÓRY ZAROBI BIZNES!" i td, itd........
Wyszków, się bawi!!!
Dodane przez cała wieś rączki w górę, w dniu 16.01.2018 r., godz. 12.25
Śmieci to kolejny przyczynek do dyskusji o kosztach jakie zmuszani są POnosić mieszkańcy wsi z tytułu mariażu z wyszkowską metroPOlią. Mieszkaniec miasta produkuje śmieci dwa razy więcej niż mieszkaniec wsi, a Wyszków od 2005 r. po zamknięciu wysypiska na Tumanku nie wykonał żadnego działania w kierunku racjonalizacji kosztów gospodarki odpadami. PO co? Suchy chleb, trawa, liście i inne biodegradowalne odpady wożone są po kilkadziesiąt km stąd. Ale kto w "Mieście seksu i biznesu" będzie babrał w śmieciach i sobie głowę nimi zaprzątał? Jeszcze mu za to nie POdziękują. A za Bal Wenecki, Sławomira, Pięknych i Młodych, i owszem, chociaż to za POdatników pieniądze.
Dodane przez chcę być zdrowy, w dniu 16.01.2018 r., godz. 17.01
W niektorych miastach Mazowsza ,szczegolnie zatrutych dymem spalanych smieci ,powstała mapa trucicieli.Tych co niszczą środowisko przez swoją głupotę lub chamskie cwaniactwo.Są to naniesione na plan ulic miasta posesje ,ktorych wlaściciele uporczywie zatruwają powietrze,majac za nic zdrowie swoich sąsiadów i prawo obowiązujące w Polsce .Taka mapa to doskonały sposób na to , aby straż miejska mogła szybko namierzyć trucicieli i ukarać ich działania przeciwko zdrowiu i życiu ,do czego jest bezwzględnie zobowiązana.Jeśli chcemy normalnie żyć,powinniśmy głośno mówić o takich przestępcach a ich adresy przekazywać straży lub policji.tam gdzie ludzie aktywnie pomagają zwalczać takie zachowania sytuacja systematycznie ulega poprawie.To jest ludzki ,obowiązek walczyć z ciemnotą ,która cofa cywilizacyjny rozwój społeczeństwa do średniowiecza .Taka mapa już powstaje w Wyszkowie i wkrótce otrzyma ją policja i straż miejska .Dobry człowiek nie może być obojętny na niszczenie zdrowia ludzi i powinien aktywnie powiadamiać o takich trucicielach.
Dodane przez stop, w dniu 16.01.2018 r., godz. 17.03
Czy ktoś widział leniwych strazników w walce ze smogiem w Wyszkowie?
do EKOLOGA
Dodane przez POdsądny, w dniu 16.01.2018 r., godz. 17.29
A za komPOstownik ile można dostać? A próchnicę w zębach będą sprawdzać, czy organiczna?
Dodane przez Anonim, w dniu 17.01.2018 r., godz. 14.45
Narobiła władza chodniczków ale odśnieżyć to już nie łaska.
takkk
Dodane przez oooo, w dniu 17.01.2018 r., godz. 15.10
Zamiast parkingu zrobionego bez żadnego pomysłu w Lucynowie trzeba było zrobić kawałek drogi dla ludzi budujących się za kościołem. Za taką kasę zrobiłby prawie kilometr i nie musielibyśmy wybijać sobie zębów dojeżdżając do domów. Drogi równane co 2-3 tygodnie i rozpacz. Przejedzie się Pan Burmistrz do Lucynowa i sprawdzi, bo pewnie dawno Pan nie był.
Dodane przez Aleksander, w dniu 17.01.2018 r., godz. 21.29
STARA ZASADA !! BUDUJ NOWE A NIE REMONTUJ STAREGO PRZED WYBORAMI !!!! A ZYSKASZ NOWYCH WYBORCÓW !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
też szkodzą zdrowiu
Dodane przez wiedza i świadomość nierzadko, w dniu 18.01.2018 r., godz. 13.15
Zamiast POdnosić ciśnienie ludziom, POdnieście ciśnienie atmosferyczne i pułap chmur. Kilkadziesiąt lat temu na palcach rąk można było policzyć dni kiedy dym z komina ścielił się po ziemi. Dzisiaj ściele się na okrągło mimo wentylatorów instalowanych w piecach. Kupcie więcej urządzeń do kontroli, zatrudnijcie więcej POciotów, to są wasze POwinności i jedyne kompetencje w łataniu a to dziury ozonowej, a to przeciwstawianiu się globalnemu ociepleniu, a to walce ze smogiem. Do listy sankcjonowanych zagrożeń proPOnuję dołączyć grillowanie mięsa, picie mleka i jego przetworów oraz jedzenie glutenowego chleba i ryb ciężkich od metalu a na końcu narkotyki, brawurę na drogach, pielęgniarki i lekarzy śpiących na dyżurach. Tych, co abortują na życzenie i nie obsługują pacjentów z PiS nagradzać. Ta PObudzana świadomość prozdrowotna i ekologiczna może na końcu zaszkodzić PiS, jeśli dalej będą na wszystkich frontach sankcjonować również swoich wyborców, którzy na dzisiaj jeszcze są w większości.
Do hejtera "wiedza i świadomość nierzadko" z godziny 1315
Dodane przez EKOLOG, w dniu 18.01.2018 r., godz. 15.28
Pisząc ten hejt i wyrażając wielkie oburzenie pomyliły Ci się adresy. Otóż autorem tzw Ustawy Antysmogowej jest Platforma z PSlem , a nie PIS .Ustawa ta została napisana przez Ministra Środowiska Macieja Grabowskiego - PO,posłem sprawozdawcą był poseł PO Tadeusz Arkit.Głosowano za nia 5-ego sierpnia 2015 i została ona uchwalona głosami posłów PO i PSL ,SLD w liczbie 285, przeciw byli posłowie PiS -145.Zatwierdzona przez Senat głosami senatorów PO & PSL. PiS doszedł do władzy w połowie Listopada 2015 roku, gdy Ustawa była już uchwalona.No i co Ty na to powiesz teraz? Według Ustawy to samorządy określają jakim paliwem będzie można palić w piecach/kotłach i wyznaczą standardy techniczne dla tych urządzeń. Dla Mazowsza uchwałę szczegółową przyjął 24 pażdziernika 2017 roku Sejmik Województwa Mazowieckiego ,którego Marszałkiem jest Struzik ( PSL) a rządzi koalicja PO - PSL. Zanim coś napiszesz włącz myślenie ,bo inaczej kompromitujesz siebie i swą matkę partię PO.
Dodane przez Nowosielski musi odejść!, w dniu 19.01.2018 r., godz. 00.39
Smok Nowosielski chce zakazać w ogóle palenia w piecach. On się ogrzeje.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl