Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 17 stycznia 2019 r., imieniny Antoniego, Jana

Śmieci dadzą nam po kieszeni

(Zam: 04.12.2017 r., godz. 08.30)

Z 8 zł na 12,50 zł za śmieci segregowane i z 16 zł na 25 zł za niesegregowane mają wzrosnąć od stycznia opłaty, które ponoszą mieszkańcy. To podwyżka o ok. 56 proc.

Radni nie zmieniali opłat za śmieci od 2012 r., jednak m.in. przez wprowadzenie nowych przepisów, wzrosły koszty obsługi sytemu, w ramach którego gmina Wyszków w przetargu wyłania firmę odbierającą odpady od mieszkańców. Opłaty wnoszone do gminnej kasy powinny pokrywać koszty ich odbioru, wywozu i zagospodarowania.
Gmina ogłosiła kolejny przetarg obejmujący świadczenie usług w latach 2018-2019.
– W tym roku radni podjęli uchwałę o objęciu systemem także letników. Gmina ogłosiła przetarg. Po otwarciu ofert cena znacząco przewyższa tę, którą do tej pory płaciliśmy – mówi skarbnik gminy Wyszków Dariusz Korczakowski. – Poprzedni kontrakt był kilkuletni. W tym roku firma realizująca zadanie w gminie dopłacała do usługi, ale z uwagi na współpracę z nami nie chciała zrywać kontraktu. Wzrosły koszty obsługi systemu, bo wzrosły opłaty środowiskowe, które ponoszą firmy, wzrósł koszt utylizacji odpadów nieprzetwarzalnych.
Droższy jest też koszt obsługi znajdującego się przy ul. Leśnej Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, bo mieszkańcy oddają tam coraz więcej odpadów.
– Ważnym elementem wpływającym na cenę jest fakt, że mieszkańcy budynków będą mieli możliwość wystawiania w oddzielnych workach bez ilościowych ograniczeń odpadów zielonych – trawy, odpadów kuchennych. Ilość śmieci przez to wzrasta – podkreśla skarbnik. – Staraliśmy się skalkulować opłatę tak, by była jak najmniejsza – zapewnia.
Zgodnie z nowym prawem od stycznia w gminie Wyszków śmieci będą zbierane w podziale na frakcje – papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, biodegradowalne, zmieszane.
Stawki za śmieci w gminie Wyszków mieszkańcy uiszczają w przeliczeniu na liczbę osób zamieszkujących w gospodarstwie domowym, co oznacza, że jeśli np. urodzi się nam dziecko, fakt ten trzeba zgłosić do gminy regulując opłatę także za małego członka rodziny.
W uchwale przewidziane są także opłaty od nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub inne rekreacyjno-wypoczynkowe wykorzystywane jedynie przez część roku. Ma być to stawka ryczałtowa za rok naliczana od domku letniskowego lub innej nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowej – 300 zł za śmieci segregowane i 600 zł, jeśli właściciel takiej nieruchomości zdecyduje się nie segregować odpadów. Działkowcy będą musieli też złożyć w Urzędzie Miejskim deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Samorząd ocenia, że w gminie znajduje się 1 420 nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Według niego, koszt funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w 2018 wyniesie 6,5 mln zł – w tym zawierają się koszty odbioru, transportu, zagospodarowania odpadów, administracji systemu (zatrudnienie urzędników, materiały, pozostałe usługi), funkcjonowania PSZOK-u, zbierania odpadów z terenów komunalnych (tzw. dzikie wysypiska).
J.P.

Komentarze

Dodane przez Nieprzemyślana reforma rządu Tuska. Gdzie ochrona środowiska., w dniu 04.12.2017 r., godz. 10.15
To skandaliczna historia. Do reformy, w lipcu 2013 roku płaciłem 30 złotych/miesiąc za niesegregowane odpady a teraz 50 złotych/miesiąc a jak się przyczepią to nawet 100 zł/miesiąc. Ta podwyżka bije także w rodziny wielodzietne, głównie wiejskie, dlaczego radni wiejscy głosują za tą podwyżką kompletnie nie wiem. Z informacji, które są tu zamieszczone, jasno wynika, że ta nasza segregacja to żadna ekologia. Te surowce przez nas segregowane jak plastik, papier czy szkło powinny być powtórnie wykorzystywane a nie utylizowane czyli pewnie spalany plastik czy papier. Frakcje biodegradowalne np trawy, odpady kuchenne, powinny być np kompostowane i używane ponownie jako nawóz. Odbiorca odpadów powinien uzyskiwać dodatkowe dochody z tytułu biznesu śmieciowego a oni pewnie zajmują się tylko transportem tych śmieci dlatego ponosimy coraz większe koszty. Jeśli w ciągu 3,5 roku opłaty wzrosły o 56 % a koszty obsługi z 3,5 mln na 6,5 mln zł czyli o 85 % to co będzie za 4 lata. Urząd miejski ma obowiązek zajmowania się gospodarką odpadami a okazuje się, że pan Korczakowski wystawia nam tylko rachunki. Powtarzam, to jest skandal.
Dodane przez k, w dniu 04.12.2017 r., godz. 13.49
za co to placic wystarczy pomyslec szklo moze zabrac huta szkla na stluczke , plastik pomel na przemial papier drukarnia a metal i aluminium to sam znika bo zlomiarze zabiora wystarczylo by zrobic skup butelek plastikowych to by zadnej nie bylo jak z puszkami
Dodane przez Leśna, w dniu 04.12.2017 r., godz. 20.49
Nowosielki, co świeczki pod sądem pali, dopóki Borek wywoził przemysłowe śmieci do PSZOK opłacając marne grosze, to mu PSZOK pasował. Jak ukrócili koledze, to i PSZOK go przestał interesować. Nowosielski jest wypalony jak dół po śmieciach na Leśnej. Dajmy my już mu spokój z tym zarządzaniem i wybierzmy godnego Wyszkowa Burmistrza.
Dodane przez Anonim, w dniu 04.12.2017 r., godz. 21.21
Czy ta cholerna śmieciowa firma nie potrafi wysłać sms-a o zaległościach płacowych ?? Czy musi odrazu wysyłać "WEZWANIE PRZEDSĄDOWE DO ZAPŁATY"
Nowosielski musi odejść
Dodane przez Lepers, w dniu 04.12.2017 r., godz. 23.27
Diagnoza niePOradność, lekarstwo - POdwyżki!
Do Leśna
Dodane przez Anonim, w dniu 04.12.2017 r., godz. 23.40
A na kogo głosować jak konkretnych kandydatów brak?
Dodane przez Anonim, w dniu 05.12.2017 r., godz. 04.59
Pani Biezunska jest dobra kandydatka na burmistrza.
Dodane przez Quo vadis, w dniu 05.12.2017 r., godz. 08.42
Niech każdy zrobi rachunek sumienia i wedle tego wybierze swojego burmistrza.
Dodane przez Hesus Maria, w dniu 05.12.2017 r., godz. 15.09
Wyszków jest brudny i zaniedbany. Nie widać gospodarza. Trawniki są w fatalnym stanie, rozjażdżone, zabłocone. Nie ma pana. Śmieci się przelewają.
Dodane przez gość, w dniu 06.12.2017 r., godz. 10.44
Zgadzam się z tobą Anonimie. Monika Bieżuńska to nasza, wyszkowska Beatka Szydło. Niezmanierowana, serdeczna i inteligentna kobieta z Leszczydołu Starego.
Dodane przez Olszak, w dniu 06.12.2017 r., godz. 15.38
Pani Monika, poza swoimi trzema pomysłami na swojej wiosce nie angażuje się w nic poza tym. Zawsze wypada jej być chorą. Za chorowita widać jest na wyższe stanowiska. Trzymam kciuki, żeby została radną w prawej opcji. Porównanie jej do Pani Beaty Szydło na poziomie: niezmanierowana, serdeczna, inteligentna trafione. Jednak są to cechy, którymi ogólnie charakteryzują się mądre polskie kobiety. Nie znamy natomiast skuteczności Pani Moniki w zarządzaniu czymkolwiek.
Wszędzie śmieci to interes, także i u nas. Tylko tu, korzysta na tym wąskie grono...
Dodane przez Nowosielski musi odejść!, w dniu 06.12.2017 r., godz. 16.20
Nowosielski musi odejść. Jest jak doktor, który chorobę chce zwalczyć podnoszeniem dawki lekarstw, co jak wiadomo łączy się zawsze z podnoszeniem kosztów i wiadomo do czego w efekcjie prowadzi... On nie zastanawia się nad przyczynami choroby/patologii. On ją leczy podwyżkami. Widocznie ma w tym, jak i lekarze mają, swój interes. Może dostał śmieciowy, korporacyjny "długopis"? Którym dziś tak chętnie podpisuje tak liczne podwyżki.
Dodane przez Anonim, w dniu 06.12.2017 r., godz. 17.04
A ty olszak pies ogrodnika. Jak to nie jest aktywna. Przyczyniła się do chodnika wzdłuż głównej drogi przez wieś, w budżecie na przyszły rok ma być kasa na salę gimnastyczną dla szkoły w Leszczydole, na sesjach popiera działania innych sołtysów, ostatnio sołtysa Krąg. Jest chętnie zapraszana i nagradzana. Nawet gburmistrz strzelił sobie fotkę z aktywną Moniką Bieżuńską. Tak trzymać, Moniko "Beatko" Bieżuńska.
Dodane przez Anonim, w dniu 06.12.2017 r., godz. 22.28
A jakimy to dzialaniami zasluzyl sobie Nowosielski na to, ze go wypchneli na burmistrza?
Dodane przez ;), w dniu 06.12.2017 r., godz. 23.44
I Gronkiewicz Waltz została wypchnięta na prezydenta. Pani profesor prawa, nieskazitelna nietykalna... POpatrzmy jak to wszystko zaczyna wyglądać, kiedy "świętym" zaczynają się dobierać do tyłków. Myślicie, że Nowosielski jest prawdziwym świetym? Co dzień dowiadujemy się o jego niekompetencji. Wczorajszy przykład wyceny majątku zajmowanego przez MONAR przy Komunalnej na 500 tyś. przy wydaniu przezeń 100 tyś na kilka płyt karton gips osb, halogenów w ramach tzw. kiosku w urzędzie miasta. To są tylko małe szczegóły drodzy Państwo. Skończy jak HGW, bez dwóch zdań.
Dodane przez Anonim, w dniu 07.12.2017 r., godz. 00.14
Przyszedł czas, żebyśmy sami sobie wybrali kandydata na burmistrza, a nie jak dotychczas jakieś komuchy nam go podstawili. Pani Bierzuńska jest okej. A wykazać się będzie mogła, jak damy jej na to szansę.
Do Olszak
Dodane przez Oko prezesa(nie Waldka), w dniu 07.12.2017 r., godz. 00.47
Twoje zarządzanie tez ostatnio w słabej kondycji... Ale jak będziesz startował na burmistrza,to masz mój głos
Dodane przez anonim, w dniu 07.12.2017 r., godz. 09.10
Tak patrzę na przewodnią siłę w Wyszkowie, PO, partię Mroza i Nowosielskiego. Podobno 60 członków w powiecie, na wyborach było .....12. Pewnie ci co mają pracę w urzędach i spółkach komunalnych.
Dodane przez OKO, w dniu 07.12.2017 r., godz. 09.24
No przestańcie z Panią Bieżuńską, jeszcze radną nie zdążyła zostać. Nowosielski chciałby takich przeciwników,, już zaciera ręce. Skupcie się na tym, żeby zajęła miejsce statysty z Łosinnego.
Dodane przez ;), w dniu 07.12.2017 r., godz. 10.01
Ludzie mają dosyć tej wyszkowskiej bylejakości. Nowosielski z Mrozem są jak ładnie opakowana tandeta z lidlowej gazetki. Dają się nabrać na nią ludzie, PO czym rozczarowują się niskiej klasy chińszczyzną.
Dodane przez 12 @@@@@@@@@@@@, w dniu 07.12.2017 r., godz. 10.28
Być w PO i obnosić się z tym, zaczyna być obciachem. Pikieta POd sądem w obronie nadzwyczajnie skorumPOwanej kasty była jak ostatni rozbłysk kończącej się świecy. Teraz szczury będą się wybielały przy komiteciku Nowosielskiego. Nie dajmy się na ten fortel nabrać.
Dodane przez anonim, w dniu 07.12.2017 r., godz. 12.10
Pani Monika jest ważną osobą po prawej stronie i jej pracowitość jest zauważalna. Wnosi swoją witalność do samorządu. Co nas obchodzi Nowosielski ? Coraz więcej osób niezależnych jest OK i warto je pokazywać. Marek Głowacki, Adam Szczerba, Bogdan Osik, Marek Filipowicz, Piotr Płochocki, Michał Czajka, Małgorzata Ślesik Nasiadko, Justyna Pochmara, Monika Bieżuńska, Jadwiga Ickiewicz, Teresa Trzaska, pani Agnieszka z gimnazjum nr 2 i inni nieraz anonimowi ale pracujący dla dobra naszego społeczeństwa. Należy je promować bo władza zakochana w sobie tego nie zrobi albo partie polityczne w Wyszkowie, które wycinają nieco się wyróżniających.
do Waldka z 00.47
Dodane przez Kola, w dniu 07.12.2017 r., godz. 12.28
Każdy głos odebrany Nowosielskiemu ważny.
Dodane przez Anonim, w dniu 07.12.2017 r., godz. 14.19
POdwyżki to były ostatnie Nowosielskiego z PO.
Do anonima z 12.10
Dodane przez UG, w dniu 07.12.2017 r., godz. 16.17
Pani Jadwiga była porywcza dopóki nie miała drogi.teraz droga jest i porywczosc zniknęła... Sama determinacja nie wystarczy,trzeba jeszcze umieć się wypowiedzieć i mieć jakieś pojęcie. Już mamy całą switę radnych bezradnych.czas na zaradnych

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl