Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 17 stycznia 2019 r., imieniny Antoniego, Jana

Ważne dla posiadaczy pieców, kominków, kotłów

(Zam: 09.11.2017 r., godz. 17.50)

Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął uchwałę antysmogową dla Mazowsza. Wskazuje ona, jakie piece i opał można używać, a które trzeba ograniczyć.

Uchwała ogranicza m.in. używanie pieców, kotłów i kominków, które nie spełniają wymagań ekoprojektu. Są to normy jednolite dla całej Unii Europejskiej. Zawierają one minimalne wartości emisji zanieczyszczeń do powietrza dla kotłów oraz ogrzewaczy pomieszczeń (m.in. kominków). Wszystko, aby zmniejszyć zużycie paliwa i zredukować zanieczyszczenia emitowane przez przestarzałe urządzenia.
Przed zakupem pieca warto upewnić się (u sprzedawcy bądź producenta), czy posiada on certyfikat i jest zgodny z wymaganiami ekoprojektu. Co ważne, rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe, zakazuje wprowadzania do sprzedaży i użytkowania kotłów z rusztem awaryjnym.
Uchwała wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Wprowadza ograniczenia i zakazy, co do używanych urządzeń i paliw:
– od dnia wejścia w życie uchwały wszystkie nowe instalacje (piece, kominki i kotły) muszą spełniać wymagania ekoprojektu;
– od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc. (np. mokrego drewna);
– użytkownicy kotłów na węgiel lub drewno, czyli tzw. kopciuchów, które nie spełniają wymogów dla klas 3, 4 lub 5 wg normy PN-EN 303-5:2012, muszą wymienić je do końca 2022 r. na kocioł zgodny z wymogami ekoprojektu;
– użytkownicy kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 wg normy PN-EN 303-5:2012, muszą wymienić je do końca 2027 r., na kotły zgodne z wymogami ekoprojektu;
– użytkownicy kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności;
– posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 r. na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.
Uchwała antysmogowa przewiduje możliwość skontrolowania stosowanych urządzeń grzewczych. Kontrolę mogą przeprowadzać straże miejskie i gminne, wójt, burmistrz i prezydent miasta oraz upoważnieni pracownicy urzędów miejskich i gminnych, a także policja oraz Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, a naruszający te przepisy muszą liczyć się z mandatem do 500 zł lub grzywną do 5 000 zł. Na żądanie kontrolującego każdy użytkownik kotła, pieca lub kominka, zobowiązany jest do przedstawienia dokumentów potwierdzających, że stosowane przez niego urządzenie grzewcze spełnia wymagania uchwały. Dokumentem takim może być np. instrukcja użytkowania lub dokumentacja techniczna. Wymóg ten dotyczy także stosowanego paliwa. Aby potwierdzić jego jakość, użytkownik instalacji powinien posiadać odpowiedni dokument, np. fakturę zakupu paliwa lub świadectwo jakości. Dostawca węgla powinien – na żądanie klienta – przekazać mu świadectwo jakości, a klient ma prawo do informacji o sprzedawanym towarze, tj. o jego cenie, pochodzeniu czy parametrach i składzie.
Oprac. J.P.
Na postawie informacji Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie

Komentarze

Dodane przez Kuba, w dniu 09.11.2017 r., godz. 21.18
W każdym kominku czy piecu nawet tym najbardziej nowoczesnym,spełniającym wszelkie normy można spalać śmieci i zatruwać otoczenie a wymiana na nowy spalająca stare śmeci będzie kosztowała.Zapewne będę mógł palić drewno z certyfikatem z Puszczy Białowieszczańskiej
Dodane przez mieszkaniec, w dniu 09.11.2017 r., godz. 22.09
A gmina projekt baterii słonecznych gdzie ma ?
co za prawo?
Dodane przez arleta, w dniu 09.11.2017 r., godz. 22.27
Ja mam własne drewno, spalane po roku sezonowania w żelaznej kozie zakupionej 17 lat temu. Czy zapłacę 5000 zł kary? Co to wszystko oznacza? Poza tym w Wyszkowie nigdzie nie mierzy się pyłów w powietrzu! Może Burmistrz miasta zakupi parę urządzeń do pomiaru, po jednym na każde osiedle?
Dodane przez W proch i w pył, w dniu 10.11.2017 r., godz. 10.59
Burmistrz nie ma pieniędzy na takie urządzenia. Roztrwonił rezerwy na kiosk w urzędzie za 100 tys. zł., a brzydki i fałszywy z faktami mural, to kolejne 30 tys. zł. Prawda, że typ jest beznadziejny?
Dodane przez Aleksander, w dniu 10.11.2017 r., godz. 11.01
Jeden dron i zmienione przepisy (pozwalamy nawet nocą)
dron noca?
Dodane przez Arleta, w dniu 10.11.2017 r., godz. 21.11
Ludzie nocą śpią, nie pala w piecach. Najbardziej kp[ca pod wieczór.
Burmistrz - krytyka ale z umiarem
Dodane przez Arleta, w dniu 10.11.2017 r., godz. 21.19
Burmistrz nie jest dla niektórych chłopcem do bicia. Prawda jest taka,że rządził z tego co miał, część mieszkańców jest zadowolona z jego rządów. Liczyła się ciągłość i co obiecał , to robi. Mieszkańcom Skuszewa, Latoszka, Rybienka Leśnego obiecał kładkę i doprowadzi do tego. Drodzy krytycy- bardzo chcecie sie dorwać do steru, ąż dyszycie żądzą. Więc każda okazja jest dobra , by psuć opinię obecnemu Burmistrzowi. A alternatywą jest Sobczak. Dziękuję, długo już jest przy korycie. Chyba że PiS wystawi jakiś lepszych nieskompromitowanych kandydatów, to ludzie wybiorą i ocenią czy Nowosielski takim okropnym Burmistrzem jest!
Dodane przez mieszkaniec, w dniu 10.11.2017 r., godz. 23.10
Wystarczy wieczorem się przejść na Nadgórze i można stwierdzić bez żadnych dronów że palone są śmieci tak jak na Białostockiej niedaleko kościoła jeden pali opony .
Dodane przez Aleksander, w dniu 11.11.2017 r., godz. 09.47
Po wPISie widzę żeś z pis-u
Krytyka, ale z umiarem -
Dodane przez Pała, w dniu 11.11.2017 r., godz. 10.04
A może złodziejstwo, ale z umiarem? Nie, nikt nie powinien nkogo okradać. Niestety w Wyszkowie robi się to na wiele sposobów.
Widać jak koledzy gburmistrza sobie PO-czynają
Dodane przez Łupić z umiarem!, w dniu 11.11.2017 r., godz. 10.17
"Do PSZOK odpady masowo dowozili przedsiębiorcy Dodane przez Kontrol 22, w dniu 10.11.2017 r., godz. 17.41 Taki jeden z Leśnej, to całe busy ze śmieciami ze swoich np. budów przywoził. Albo z oponami z floty swoich ciężarówek TIR. Jak w PSZOK zaczęli odmawiać przyjęcia, bo uznali, że to już przegięcie pały, to się powoływano na burmistrza, wręcz straszono tymi znajomościami. Chodzi oczywiście o interes kolegi burmistrza. Później ustalono, że kolega będzie uiszczał opłaty 50 zł. za transport. Aż i to stało się zbyt uciążliwe dla PSZOK i odmówiono całkowicie, nie bacząc na znajomości biznesmena z burmistrzem. Pytanie brzmi: czy przedsiębiorcy, firmy, inne biznesy nie powinni mieć umów jako firmy? Co pracownicy kolegi burmistrza szukali przez tyle czasu w PSZOK? Co dziś ze śmieciami robi pan biznesmen kolega burmistrza?" Od siebie dodam, że takie praktyki, to również okradanie zwykłych mieszkańców, to oni płacą na PSZOK. Nic nie mają od gburmistrza za darmo.
Dodane przez Anonim, w dniu 11.11.2017 r., godz. 13.39
kopie doły na tyłach interesu i wypala w nich śmieci. straż miejska nie raz była informowana. z jakim skutkiem interweniowała? kolega znów powoływał się na znajomości z burmistrzem gburmistrzem? są w tym mieście święte krowy i byki
bzdety o firmach zwożących kontenery ze śmieciami do pszoku
Dodane przez Victor, w dniu 11.11.2017 r., godz. 20.54
Każda firma musi mieć podpisaną umowę na śmieci. Pszok jest tylko dla mieszkańców i trzeba pokazać kwit opłaty. Służby miejskie już dawno wiedzą o tych próbach i ustaliły ile mieszkaniec może przywieźć rocznie do pszoku.
Dodane przez Mieszkaniec, w dniu 11.11.2017 r., godz. 21.10
A Ty Aleksander z KOD bo uwielbiasz zapach smrodu?
Dodane przez Anonim, w dniu 11.11.2017 r., godz. 21.31
Opon nie należy przyjmować ale jakiekolwiek odpady po remontach tak.Robisz remont,w sklepach kupujesz,podatki płacisz,zarobić innym dajesz.
do mieszkaniec
Dodane przez Anonim, w dniu 11.11.2017 r., godz. 22.12
Wszystko śmierdzi od dwóch lat
Dodane przez K22, w dniu 11.11.2017 r., godz. 22.53
Kolega burmistrza buduje bloki i całymi busami przywoził do PSZOK np. worki po cemencie, odpadki karton -gips itp. Ma też firmę transportową i przywoził zużyte opony. Co straż miejska ma do powiedzenia na ten temat? Niech podejmie śledztwo. W sądzie za fałszywe zeznania świadek może wyłapać do 10 lat, dlatego nikt nie będzie koledze burmistrza chronił tyłka. Tak jeszcze do niedawna było i nie da się tej wiedzy niczym zagłuszyć. Tymczasem Nowosielski podnosi opłaty za śmieci. Interes zarejestrowany na żonę kolegi. Etyczni w biznesie?
Dodane przez ewa, w dniu 12.11.2017 r., godz. 09.38
Może konferencja, sympozjum, warsztaty nt. etyki wyszkowskiego biznesu panie burmistrzu Z pana przyjaciółmi biznesmenami w rolach głównych. I o tym jak na czarno zatrudniają nieletnich. Jak realizują prawo pracowników do urlopoów itp. Impreza oczywiście na koszt wyszkowskiego podatnika, a jakże!
Dodane przez Aga, w dniu 12.11.2017 r., godz. 10.51
Firma, która remontowała mi mieszkanie wywiozła skówkę łazienkową na PSZOK, bo ja jako właściciel słono płacący za śmieci mam do tego prawo. Ja, a nie firma. Firma wywiozła moje śmieci, bo ja nie mam np. przyczepki lub odpowiedniego transportu. W PSZOK nie było z tym problemu. Co innego, gzie deweloper z PSZOK robi sobie odbiorcę ton śmieci na koszt mieszkańca, czyli także mój koszt. I to powoływanie się na znajomości w urzędzie. Szok.
Szok i obciach
Dodane przez Szok, w dniu 12.11.2017 r., godz. 13.57
Ale co zrobisz, burmistrz ma słabość do kolegów byznesmenów. Stolarska przy interesie Borka, jakby nie było ważniejszych potrzeb, uliczka za hutą przy działce Borka, parking na Leśnej przy działce Borka. Dziwić się, że z pszok dla mieszkańców zrobiono sobie firmowe śmietnisko. A co z tym wypaleniem śmieci na zapleczu Leśnej. Straż miejska słyszała o skandalu, czy wiecznie przemęczony komendant dalej buja w obłokach?
Anonim, w dniu 11.11.2017 r., godz. 22.12
Dodane przez mieszkaniec, w dniu 12.11.2017 r., godz. 15.29
ja uważam , że znacznie dłużej ale cóż taki mamy klimat.
Dodane przez jaś-fas-ola, w dniu 12.11.2017 r., godz. 15.32
Etyka wyszkowskiego biznesu? No znalazłoby się kilku sprawiedliwych. Ale nie tych co żerują na układach z urzędem.
Dodane przez Jacek, w dniu 12.11.2017 r., godz. 18.42
Strażaki Miejskie byli powiadamiani o prywatnych spalarniach. Ale może nie wolno narażać się zaprzyjaźnionemu biznesowi, bo się z nimi przeniesie na Ukrainę. Tam ze spalaniem śmieci nie robią problemów.
Dodane przez ;), w dniu 12.11.2017 r., godz. 22.13
Stąd ta zaciekła walka Nowosielskiego o zlokalizowanie w Wyszkowie makowskiej spalarni w polach na Polonezie. Jak zapewniał ma być to super nowoczesna inwestycja jak cynkownia ;) Inaczej by przecież jej tu nam nie ściągał. Otwórzcie oczy ludziska ;)
Dodane przez Anonim, w dniu 13.11.2017 r., godz. 11.39
on ogólnie ma ciągoty do pachnących inaczej interesów
Dodane przez Anonim, w dniu 13.11.2017 r., godz. 13.09
Ekologiczna spalarnia, ekonomiczne skladowanie ( na betonie pod chmurką). Skąd my to znamy? Z takiej inwestycji to dopiero można sie "oblowić". Dym z kominów domów jednorodzinnych to "ziarenko piasku na plaży".
Dodane przez Anonim, w dniu 13.11.2017 r., godz. 16.33
co ustalono w związku ze spalarnią opon na zakolejowej? każdy prywatny składzik można sobie w tym patologicznym mieście podpalić i złożyć na pis na przykład
Dodane przez Bruh, w dniu 13.11.2017 r., godz. 21.45
Dajcie spokoj, podobno działalność człowieka zanieczyszcza srodowisko w 1%. Gorsze są gazy wydobywające się z zemi podczas ruchów plyt tektonicznych.
Dodane przez Piotr, w dniu 14.11.2017 r., godz. 09.17
Jak mu przykrócili na miejskim składzie, to zaczął kopać doły spalarniane na tyłach interesu. Straż był alarmowana, co zrobiła z tym wyszkowskim dziadostwem?
Dodane przez Aga, w dniu 14.11.2017 r., godz. 14.20
Skandal, a Nowosielski straszy kontrolami i mandatami zwykłych ludzi.
Dodane przez Anonim, w dniu 14.11.2017 r., godz. 14.21
NIE RÓBCIE OGRANICZEŃ W PSZOK BO W LASACH BĘDZIE SZOK I PRZYDOMOWE SPALARNIE ŚMIECI
Dodane przez Anonim, w dniu 14.11.2017 r., godz. 18.19
co z firmami kolegów nowosielskiego? daj znać jak będziecie palić po nocach ogniska na tyłach leśnej. siekiera ścąignie bidotę z pekinów, od ruciniaka wyżebrze kiełbaski i wyszkowiak zdjęcia zrobi i tubcia, jak to się pięknie profilaktyka z patologią mają pod honorowym patronatem burmistrza i opieką straży miejskiej.
wieczorna refleksja
Dodane przez Aleksander, w dniu 14.11.2017 r., godz. 21.13
Nie ma podobno bidoty bo jest pińcet-pisplus a jak nie zniknie to trzeba dać tyśak-pisplus......Jeżeli dalej będzie bidota nada dać tyśpięćset-pisplus i tak do momentu aż wykończy biedę i tych,którzy dają na jej zwalczanie......Zdrowie Nasze w gardła Wasze
Praca stricte na czarno
Dodane przez Monitoring, w dniu 14.11.2017 r., godz. 22.36
Właśnie trwa akcja zacierania śladów.
Szok!
Dodane przez Aga, w dniu 15.11.2017 r., godz. 09.26
A na temat prywatnych, brudnych spalarni śmieci wyszkowskich biznesmenów ma Aleksander coś do powiedzenia? Jak wy wszyscy unikacie tego śmierdzącego tematu, jakaś zapanowała w waszych kręgach dziwna zmowa milczenia. Bo chodzi o bliskich znajomych Nowosielskiego, i o to, że straż miejska jest w tym przypadku zupełnie nieskuteczna. Jam myślisz, dlaczego się tak w naszym mieście dzieje? Czy deweloper to osoba biedna, której nie stać na właściwe pozbywanie się śmieci, czy właściciel floty ciężarówek musi kombinować, aby stare opony upychać w PSZOK albo je cichcem po nocach palić? Tak trudno w naszym mieście zrobić z taką biznes elitą porządek? Liczę na Ciebie Aleksandrze.
Do Aleksander
Dodane przez Anonim, w dniu 15.11.2017 r., godz. 09.32
A ty Aleksander nie dostałeś pinset i innym zazdrościsz bidaku
Dodane przez Anonim, w dniu 15.11.2017 r., godz. 09.44
nie ma podobno bidoty? to po co udawać profilaktykę ulicy i wydawać tyle pieniędzy na ciuciubabkę
Do Aleksandra
Dodane przez Anonim, w dniu 15.11.2017 r., godz. 10.53
Co tak się spinasz z tym 500+ ?przecież Twoi wybrańcy [Grzesiu i spółka] obiecują po wygranych wyborach więcej,choć wcześniej twierdzili,ze nas na to nie stać A wieczorem najlepiej zrobić refleksję(rachunek sumienia)nad swoim życiem...
Dodane przez Kontrol 22, w dniu 15.11.2017 r., godz. 11.22
Zacieranie śladów trwa, też nocą. Chyba zaangażują nieletnich, bo pracy wiele a zaległości dużo.
Dodane przez KPP, w dniu 15.11.2017 r., godz. 13.29
Ciekawe czy burmistrzowie wyślą swoje POciechy dorobić?
Dodane przez Aga, w dniu 15.11.2017 r., godz. 14.15
Niech burmistrz weźmie sięlepiej za łamanie prawa wypalaniem śmieci i zdyscyplinuje Straż Miejską. Od czego ona w koncu jest?
Druga zmiana
Dodane przez Edek, w dniu 15.11.2017 r., godz. 16.51
Kennedy bardzo aktywny jesteś
Jebus
Dodane przez Icek, w dniu 15.11.2017 r., godz. 19.32
niech mają na uwadze ,że Polacy nie gęsi... , za darmo skury nie oddadzą.
Dodane przez Kiedy, w dniu 15.11.2017 r., godz. 21.54
Kiedy Pani Ewa zajmie się dziadowskim POziomem wyszkowskich biznesmenów?
Dodane przez AntyBox, w dniu 16.11.2017 r., godz. 10.21
Cicho będzie sPOtkanko o młodych w biznesie, POd patronatem gminy. Może na przykładzie pracy synków Nowosielskiego i Mroza na hali u Borka? Pani Ewa już wie jak się władzy wdzięczyć. Tylko za co Pani Ewo?
Dodane przez Anonim, w dniu 16.11.2017 r., godz. 15.35
art. zagrożenie zdrowia i życia plus Korsakow stąd te wdzięki.
Dodane przez olala, w dniu 16.11.2017 r., godz. 18.38
Dajcie spokój Pani Ewie. Ma klientów jakich ma. To gmina Wyszków i biznesmeni z Przedsiębiorczego Wyszkowa. Pani Ewo, ilu z pańskich klientów to praworządni i etyczni biznesmeni, co to szanuja prawa pracowników, dbają o BHP itd.?
Kasa na zdrowie
Dodane przez MaREK, w dniu 18.11.2017 r., godz. 10.30
Po pewnym czasie choroba Korsakowa, już tłumaczę - otępienie poalkoholowe, zanik nerwów w mózgu, wysokie ciśnienie tętnicze stąd agresja. Nie da się z tym normalnie odbijać a co się z tym głównie wiąże liczyć.Szczególnie jak ktoś już wcześniej pił lub wespół zespół popijał a kontynuował zabijając real już sam. Czy do końca to PROSTE ? Co tu dużo gadać, z całym przekonaniem nie, ja bym się nie zamieniła i do tego jeszcze niedrogie. No ale cóż mentalność to mentalność. Nie wycinajcie starych drzew same uschną albo wytrzeźwieją a i może jeszcze zmądrzeją. Świeże powietrze na pewien czas i znowu ta ciemna teraźniejszość, może to pomoże. Z taką postawą , rozumiem nikt nie da rady.
do MaREK
Dodane przez Anonim, w dniu 20.11.2017 r., godz. 10.05
Typowe niedotlenienie mózgu wywołane wdychaniem dymu z rac coś długo to TRWAM u ciebie MaREK-u Korsakow.Musi to być połączone z nadużywaniem alkoholu o którym tak tu piszesz naprawdę do zanudzenia czytelników.Przestań wreszcie chłopaku

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl