Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 17 stycznia 2019 r., imieniny Antoniego, Jana

Miasto i wieś – trudna równowaga

(Zam: 03.11.2017 r., godz. 10.07)

– Jest dotacja dla WOSiR-u, 6 mln zł na zieleń, wymiana lamp i dobrze, bo chodzi o wizerunek Wyszkowa. Ale co z wsiami – drogi zaniedbane, ciężko o lampy, dzieci chodzą 2 km do autobusu. Polikwidowano szkoły, zapomniano o wsi – stwierdził sołtys Krąg Nowych Mirosław Piątek występując na sesji Rady Miejskiej.

– Proponuję, żeby wśród radnych wiejskich sporządzić wniosek o odłączenie gminy wiejskiej od miasta, wtedy będziemy mieli szanse np. na solary. Wizerunek miasta jest wizerunkiem wsi – zakończył, a sołtysi zareagowali na jego słowa oklaskami.

Chodnik ważny dla bezpieczeństwa
Podczas sesji burmistrza Grzegorza Nowosielskiego nie było. W obronie polityki samorządu wystąpiła zastępca burmistrza Aneta Kowalewska, która wymieniła szereg inwestycji realizowanych na terenach wiejskich gminy Wyszków.
– To jest odwieczny problem – miasto mówi, że za dużo dajemy na wieś i odwrotnie – zaznaczyła. – Niesprawiedliwe jest twierdzenie, że dla wsi inwestycji nie ma, staramy się zaspokajać potrzeby wszystkich, szukamy równowagi, co nie zawsze jest łatwe. Rozmawiajmy ze sobą, potrzeba więcej zrozumienia.
Mirosław Piątek od lat walczy o budowę chodnika wzdłuż drogi krajowej 62 prowadzącej do Krąg, który miałby poprawić bezpieczeństwo poruszającym się wzdłuż ruchliwej drogi pieszym i rowerzystom.
– Nie możemy podjąć działań bez porozumienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Tam są załatwiane sprawy – informowała naczelnik wydziału inwestycji Urszula Fijałkowska.
– Odpowiedzi nie otrzymuję w tej sprawie tyle czasu i ten chodnik w końcu przepadnie, a 75 tys. zł zostanie przesunięte na inny cel – stwierdził sołtys Krąg Nowych.
Kwotę, którą wymienił, gmina miała przekazać na projekt inwestycji, na podstawie której GDDKiA miała budować chodnik.
– My nie mamy wpływu na Generalną Dyrekcję – podkreśliła U. Fijałkowska.
– Rowerzystka została tam potrącona, mamy czekać, aż ktoś zginie? – polemizował Mirosław Piątek.

„Zgoda jest najlepszym murem obronnym miasta i wsi”
– Niesprawiedliwie nas pan potraktował. Na każdej sesji słyszymy podziękowania od sołtysów za drogi i inne inwestycje. Nie jest tak, że nie dbamy o wieś, to stwierdzenie jest dla nas obraźliwe – zabrała głos przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Piórkowska.
– Też chciałbym kiedyś móc wam podziękować – odparł M. Piątek.
– I będzie miał pan okazję – zapewniła E. Piórkowska.
Po jej słowach niektórzy sołtysi uznali, że powinni złożyć podziękowania władzom.
– W imieniu mieszkańców Drogoszewa dziękuję za wykonanie ul. Jesiennej, za wykonanie chodnika w miejscowości – stwierdził Bogusław Frąckiewicz. – Mam inne zdanie niż pan sołtys – dodał.
– Dziękuję za wykonanie drogi. Nieprawdziwe są słowa pana sołtysa z Krąg – zaznaczyła sołtys Świniotopi Stanisława Kędzierska.
– Kręgi mają niefortunne położenie, bo jest droga krajowa 62 – my możemy GDDKiA prosić, błagać. Mieli być przyjazną firmą, a są tylko na papierze – zauważył Wojciech Rojek, radny, sołtys Skuszewa. – Wieś przez 10 dziesięć lat „troszeczkę” się zmieniła.
– Nie licytujmy się, jesteśmy jedną społecznością, zgoda jest najlepszym murem obronnym miasta i wsi. Widać migrację między wsią a miastem, państwo ze wsi korzystacie z infrastruktury miejskiej. Bądźmy jednością i walczmy, byśmy mogli coś dla siebie skorzystać. Wiemy, że jest wiele do zrobienia, ale jeśli będziemy się kłócić, nie pójdziemy ani krok do przodu – przekonywała Aneta Kowalewska.
Czesław Lach (radny i przewodniczący osiedla) bronił decyzji władz o budowie kładki pieszo-rowerowej wzdłuż mostu na Bugu (inwestycja współfinansowana z funduszy unijnych).
– Walka o tę inwestycję trwa od długiego czasu, mieszkańcy lewej strony Bugu będą z niej korzystać, jest bardzo im potrzebna – stwierdził.
– Równowaga w inwestycjach między miastem a wsią w tym roku została zachwiana świadomie, bo mówimy tu od dużych inwestycjach jak obwodnica. Panu sołtysowi Krąg zabrakło cierpliwości. W kolejnych latach ta równowaga wróci do stanu z lat ubiegłych – zapewniał Sławomir Wróbel.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 03.11.2017 r., godz. 13.55
Prawdę sołtys powiedział.Radnym z miasta się nie dziwię,ze ciągną do siebie,ale radni ze wsi też o nią nie walczą;dbają tylko o swój teren i o mandat radnego
Dodane przez ella, w dniu 03.11.2017 r., godz. 17.56
radni bezradni wstyd wstyd wstyd budzą się tylko przed wyborami a jak już ich wybiorą to mają wszystko gdzieś. Dobrze że są jeszcze ludzie którym zależy na wsi chociaż troche...
Dodane przez Anonim, w dniu 03.11.2017 r., godz. 20.46
W mieście brak kanalizacji,drogi, chodniów czyli Modra,Chabrowa,Ruczajowa a wieś ??
Dodane przez Anonim, w dniu 04.11.2017 r., godz. 23.07
Sołtysi nie powinni składać podziękowań władzom. Bo niby czemu? Obowiązkiem Gminy jest uchwalenie takiego budżetu, jaki odpowiada potrzebom mieszkańców. Chętnie przeczytałabym obiektywny artykuł na temat tej sesji zawierający np. informacje o tym, co zrealizowano, co postanowiono, jakie były postulaty, o co wnioskowali sołtysi, która z wsi została jak dotąd najbardziej dofinansowana, która najmniej, które zgłoszenia odłożono (na kiedy i dlaczego) i co w zasadzie z tej sesji wynikło. Opisywanie przepychanek słownych trąci tanią sensacją. Dokładnie tak jak brak kontaktu z GDDKiA - wyuczoną bezradnością.
Dodane przez Anonim, w dniu 06.11.2017 r., godz. 19.10
Powiem krótko;Najgorsza Rada Miejska odkąd pamiętam.Wstyd,ze tacy ludzie nas reprezentują i rządzą naszą gminą.W ogóle to dziwię się niektórym radnym,ze podjeli się tej funkcji wiedząc,że nic swoją osobą nie wyniosą oprócz podnoszenia ręki podczas głosowań(pewnie też nie zawsze wiedzą o co chodzi w podejmowanych uchwalach)
Dodane przez nie/równowaga, w dniu 06.11.2017 r., godz. 19.35
Jaka równowaga Panie Radny Wróbel?ona[równowaga]kiedyś była? Rybno i Leszczydół-Nowiny(radni)powinni wspierać inne wioski,ale po co?trzeba wyciągnąć ile się da dla siebie,inni mogą tonąć w błocie...
Dodane przez lipa, w dniu 07.11.2017 r., godz. 14.06
Cynizm i pazerność w sprawie własnej pana radnego Sławomira Wróbla z Gulczewa osągają wysokość Himalaji nie pozdrawiam.
Dodane przez obywatel, w dniu 09.11.2017 r., godz. 15.54
Z wielkim zachwytem patrze co urząd wyczynia na drogach wiejskich. Najpierw nawiozą rozbity materiał budowlany na drogi. Obywatele pokryją to ziemią na kołach samochodów i traktorów, ubiją i jest względnie. Po opadach zrobią się dziury i urząd je wyrównuje znowu wywalając rozbity materiał budowlany na wierzch drogi. Ni jak nie da się jeździć. Wcześniejszy naczelnik Szewczyk uzupełniał to żwirkiem i był spokój ale obecny jest cholernie oporny na lepsze rozwiązania. A może by przejechał się rowerkiem po takiej drodze usłanej rozbitym materiałem budowlanym.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl