Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 14 sierpnia 2018 r., imieniny Alfreda, Euzebiusza

Wyprawa na Podlasie

(Zam: 14.09.2017 r., godz. 14.21)

Perełki podlaskiej ziemi odwiedzili uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną. Piękną przyrodę, muzea, budynki kryjące tajemnice i niezwykłe historie można było obejrzeć w ramach trzydniowej wyprawy (1-3 września).To była kolejna z cyklu wycieczek odbywających się z inicjatywy miejskiej biblioteki. Tym razem zaproponowała wyprawę do północno-wschodnich terytoriów Polski zatytułowaną „Magiczne Podlasie”. To tereny nie tak odległe od Wyszkowa, a jednak zachwycające swoją odmiennością, tradycją, współistnieniem nacji i kultur. To świat, gdzie żyje się po prostu wolniej niż na Mazowszu.
Pierwszym przystankiem, dla niemal czterdziestoosobowej grupy podróżującej autokarem, był Tykocin i zamek, którego historia związana jest z takimi postaciami jak Janusz Radziwiłł, Stefan Czarniecki, August II Mocny i Jan Klemens Branicki. Dziś obiekt znajduje się w rękach prywatnych i jest stale rozbudowywany według historycznych, zachowanych po dziś dzień, planów. Zamek jest miejscem przechowywania przekazów i pamiątek historycznych, ale też służy współczesnym – odbywają się tu wydarzenia kulturalne, prywatne imprezy, jak np. przyjęcia komunijne.
Kolejnym punktem wycieczki był malowniczy Tykocin, gdzie powstało szereg filmów m.in. „U Pana Boga w ogródku”. Tam można było zobaczyć barokowy kościół pw. Świętej Trójcy (będący obecnie w remoncie) i synagogę (m.in. z misternymi zdobieniami na ścianach) oraz rynek i pomnik Stefana Czarnieckiego. W Narwiańskim Parku Narodowym, mimo deszczu, uczestnicy zdecydowali się przejść przez kilometrowy drewniany mostek – wśród przyrody, wodnych przepraw i tablic informujących o unikalnej faunie i florze, jaką można podziwiać w tym miejscu.
W Białymstoku uczestnicy odwiedzili cmentarz wojskowy, gdzie składając kwiaty upamiętnili przypadającą tego dnia rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wśród mogił poległych zaśpiewali kilka patriotycznych piosenek będących hołdem dla walczących. Podczas trzydniowej wyprawy symbolicznie też uczestniczyli w akcji „Narodowe Czytanie”, czytając na zmianę fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego (biblioteka zorganizowała wspólne czytanie wyszkowian 2 września na placu przy fontannie).
Kolejnym punktem programu były odwiedziny w zespole pałacowo-parkowym Branickich w Białymstoku, zwanym także Wersalem Podlasia, gdzie funkcjonuje Uniwersytet Medyczny. Uczestnicy przeszli dalej (m.in. pasażem poświęconym słynnym polskim bluesmenom) do centrum miasta pod pomnik Józefa Piłsudskiego i odwiedzili pobliską katedrę.
Wyjątkowym zwieńczeniem pełnego wrażeń dnia była wizyta w słynnym, szeroko docenionym przez świat artystyczny Teatrze Wierszalin w Supraślu. W niewielkim, niepozornym budynku swoje miejsce znaleźli artyści, którzy kreują awangardowy teatr. Specjalnie dla gości z Wyszkowa wystawili spektakl „Wziołowstąpienie” który był dużą dawką humoru i doskonałego aktorstwa. To nie była jednak ostatnia wizyta w Supraślu w trakcie tej wycieczki.
Po odpoczynku w hotelu usytuowanym w sercu Puszczy Knyszyńskiej, rano goście z ziemi wyszkowskiej pojechali do wsi Kruszyniany, gdzie znajduje się jeden z punktów tzw. szlaku tatarskiego – meczet. Uczestnicy, oprowadzani przez członka lokalnej społeczności muzułmańskiej, zobaczyli nie tylko wnętrze tego drewnianego obiektu, poznali podstawowe zasady życia polskich tatarów osiadłych na tych terenach, ale także odwiedzili pobliski cmentarz, gdzie od wieków składane są ciała zmarłych członków społeczności muzułmańskiej.
W drodze z Kruszynian turyści zatrzymali się w Sokółce przy Sanktuarium Cudu Eucharystycznego, miejscu gdzie w 2008 r. według wielu doszło do cudu (na hostii miała się pojawić tkanka mięśnia sercowego). Chętni mogli się pomodlić w świątyni.
Sokółka była też świetnym miejscem dla wielbicieli słodkich przysmaków. Wielu skusiło się na lokalne lody, podobno najlepsze w tej części Polski. Wyjazd był bowiem nie tylko czasem przeżyć kulturalnych i duchowych, ale też okazją do posmakowania lokalnych specjałów. Dużym powodzeniem wśród uczestników wycieczki cieszył się sękacz, który przywieźli ze sobą do Wyszkowa. Nie obyło się w trakcie wyprawy bez kartaczy, czy kromek chleba ze smalcem.
Na szlaku wycieczki drugiego dnia znów pojawił się Supraśl, znany m.in. z Muzeum Ikon będącego oddziałem Muzeum Podlaskiego. To wyjątkowe miejsce nie tylko ze względu na pokaźną kolekcję dzieł sztuki, ale też ze względu na aranżację wnętrz i doskonałą grę świateł. Z komentarzem przewodniczki uczestnicy mogli choć po trosze poznać tajemnicę ikon (w ubiegłym roku miejska biblioteka w swojej siedzibie organizowała wystawę i prelekcję dotyczącą tej dziedziny sztuki). Gratką była wystawa czasowa ikon współczesnego artysty Jerzego Nowosielskiego (warto dodać, że szlak wyprawy wiódł przez okolice, gdzie mieszka inny uznany współczesny artysta, Leon Tarasewicz). W Supraślu było trochę czasu, by odwiedzić lokalne knajpki, posmakować jedzenia, które na Podlasiu wydaje się wyjątkowo smaczne.
Kolejny nocleg był w Augustowie. Po odpoczynku z samego rana uczestnicy pojechali do Muzeum Wigier im. Alfreda Lityńskiego w Starym Folwarku. To obiekt Wigierskiego Paru Narodowego, gdzie można poznać zwierzęta, rośliny, występujące na tym terenie, poznać ciekawostki związane z tym unikalnym przyrodniczo terenem.
Wśród wyjątkowych miejsc na mapie Podlasia jest też Pokamedulski Klasztor w Wigrach, związany ze św. Janem Pawłem II. Tu od 8 do 10 czerwca 1999 r. wypoczywał ówczesny papież. Uczestnicy mogli zobaczyć skromnie wyposażone pomieszczenia, gdzie przebywał. Goście z Wyszkowa zawitali też nie tylko do miejscowego kościoła, ale także jego podziemi, gdzie znajdują się kamedulskie katakumby.
Pełna wrażeń wycieczka dobiegła końca, a jej uczestnicy rozstawali się śpiewając w autokarze tuż przed Wyszkowem przeboje „Czerwonych Gitar”.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna ma w swojej ofercie szereg fascynujących spotkań z artystami, ale też wyjazdy do teatrów, czy opery itp. Warto więc śledzić na bieżąco jej propozycje, a także korzystać z jej bogatego księgozbioru.
J.P.

Komentarze

brawo
Dodane przez zadowolona, w dniu 18.09.2017 r., godz. 11.09
gratulacje i podziękowania dla MGBP
Dodane przez Aga, w dniu 20.09.2017 r., godz. 10.23
Biblioteka od lat trzyma poziom.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl