Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 maja 2018 r., imieniny Kryspina, Wiktora

W uznaniu dla codziennej, cichej i owocnej pracy

(Zam: 01.09.2017 r., godz. 09.29)

– Dziś przyszedł dzień radości z tej pożytecznej pracy, dzień wdzięczności i podziękowań. Dożynki w naszej polskiej tradycji są tego wszystkiego symbolem. Kłaniam się więc dziś nisko wszystkim wyszkowskim rolnikom – podkreślił burmistrz Grzegorz Nowosielski podczas święta plonów
zorganizowanego przy Sanktuarium Św. Rodziny.W niedzielne południe w świątyni modlili się wierni i uczestnicy uroczystości poświęconej pracującym w rolnictwie. Po mszy przeszli na pobliski plac, gdzie symbolicznie złożyli dary ziemi, dziękując za nie i wyrażając wdzięczność pracującym na roli. Korowód dożynkowy poprowadził Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków” z Leszczydołu-Nowin. Były w nim delegacje dziesięciu sołectw niosące wieńce lub kosze dożynkowe. Jedenastym wieńcem, który stanął przed sceną był ozdobiony herbem wieniec gminy Wyszków wniesiony w asyście strażaków ochotników. Starostami dożynek, którzy przekazali gospodarzowi gminy Grzegorzowi Nowosielskiemu okazały chleb byli Jadwiga Ickiewicz z Sitna i Jarosław Liwski z Leszczydołu-Podwielątek. Jadwiga Ickiewicz wraz z mężem Jackiem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 20 hektarów. Głównym kierunkiem produkcji są drzewka owocowe i hodowla bydła. W gospodarstwie produkuje się również zboże i kukurydzę, które wykorzystuje się na pasze. Gospodarstwo rolne Jarosława Liwskiego zajmuje około 20 hektarów (głównie zboża). Rolnik prowadzi również produkcję bydła opasowego (25 sztuk). Dodatkowo może pochwalić się użytkami zielonymi o powierzchni 7 hektarów. Najsilniejszą stroną gospodarstwa jest bardzo dobrze wyposażony park maszynowy.
– Przyjmijcie od nas, drodzy włodarze, ten bochen z tegorocznych zbiorów na ziemi wyszkowskiej. Uszanujcie go, ten chleb symbolizuje rzetelną pracę rolnika i szacunek do pracy na roli – podkreślił Jarosław Liwski. – Niech te wartości będą drogowskazem waszej pracy, niech budują jedność i zgodę. Zgodnie z tradycją podzielcie się z nami tym chlebem i miodem oraz ze wszystkimi gośćmi.
– Przyjmuję z wdzięcznością ten chleb i miód, obiecuję dzielić go sprawiedliwie i gospodarnie, tak, by żadnemu z mieszkańców go nie zabrakło – odparł burmistrz.
Zgodnie z tradycją dożynkową uczestnicy uroczystości podzielili się chlebem wypieczonym z zebranego w tym roku ziarna i złocistym miodem wyszkowskich pszczelarzy. Starostą bartnym tegorocznych dożynek był Ryszard Durka – zasłużony dla środowiska pszczelarskiego ziemi wyszkowskiej mieszkaniec Natalina. Wraz z synem prowadzi pasiekę 120 rodzin pszczelich. W asyście starosty bartnego występowali Wojciech Pawlak i Andrzej Wojtczak.
– Praca i duma z tego, co się robi jest źródłem szczęścia i powinna nim być. Zwykle ta dobra i pożyteczna praca jest cicha i niezauważalna. Piękne i cenne są jej efekty – szczególnie, gdy owoce tej pracy karmią dobro wspólne. Owoce pracy rolnika są smaczne, zdrowe, sycące. Zapach chleba to zapach Polski – podkreślił burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Nasza polska, nasza wyszkowska wieś zmienia się. Coraz bardziej nowoczesna, z rozbudowującą się infrastrukturą, otwarciem na świat i ludzi. Bez kompleksów, z pomysłem na rozwój, z przedsiębiorczymi mieszkańcami. Ale idąc z postępem cywilizacyjnym, ułatwiającym życie ludziom polska wieś zachowuje swoje piękno, obyczaje i tożsamość. I dzisiejsze święto jest wspaniałym tego przykładem. Zebraliście plony korzystając z tych wszystkich zdobyczy techniki, które człowiek zdołał wymyślić, ale radujecie się nimi tak, jak nasza wielowiekowa tradycja nakazuje.
Na scenie zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków”. Choreografię i taniec przygotował finalista programu „You Can Dance” 2016, współpracujący z grupą od niespełna roku Bartosz Wójcik.
Okolicznościowe wyróżnienia otrzymali Jarosław Liwski i Jadwiga Ickiewicz za zaangażowanie w organizację dożynek, aktywną i społeczną postawę, kultywowanie tradycji regionu i obrzędów ziemi wyszkowskiej. Burmistrz przyznał też wyróżnienia za wieńce dożynkowe, które w imieniu delegacji dożynkowych odebrali: Witold Król (Gulczewo), Bożena Grzegorczyk (Leszczydół-Nowiny), Janusz Rogulski (Leszczydół-Podwielątki), Monika Nozderka (Leszczydół-Pustki), Monika Bieżuńska (Leszczydół Stary), Zdzisław Bryk (Olszanka), Władysław Dudzik (Rybno), Jadwiga Ickiewicz (Sitno), Stanisława Kędzierska (Świniotop), Wacław Ciach (Tulewo).
Za promocję pszczelarstwa i pszczelich produktów, kultywowanie tradycji, promocję ziemi wyszkowskiej wyróżnienia otrzymali: Wojciech Pawlak (Wyszków, 20 rodzin pszczelich), Bartłomiej Durka (Wyszków, 60 rodzin), Jacek Gajewski (Wyszków, 12 rodzin), Jan Niedźwiedź (Wyszków, 160 rodzin).
Nagrody dla najefektywniejszych/najlepszych dostawców mleka z gminy Wyszków od firmy Mleks otrzymali: Danuta Decewicz (Leszczydół-Działki), Janusz Gołdys (Gulczewo), Franciszek Wróbel (Gulczewo), Bogdan Bartczak (Leszczydół-Pustki), Jan Rzemek (Leszczydół-Podwielątki).
Podczas dożynek dostępne były stoiska gastronomiczne, gdzie sołectwa przygotowały bezpłatny poczęstunek składający się wyłącznie ze swojskiego jadła. Prezentowały się firmy, instytucje i organizacje, m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzący loterię fantową i Klub Amazonek chwalący się swoją działalnością i zachęcający do wykonywania badań. Nie zabrakło stoisk z miodem, straganów z zabawkami itp.
Organizator wydarzenia, gmina Wyszków, zadbał także o stronę muzyczną spotkania. Prócz Zespołu Pieśni i Tańca „Wyszków”, wystąpiły lokalne grupy – Zespół Śpiewaczy „Wyszkowiacy”, Zespół Pieśni i Tańca „Oberek”. Później zagościła na scenie współczesna muzyka – publiczność bawiła się przy dźwiękach formacji Iness i Bayera.
J.P.
Zapraszamy też do oglądania zdjęć na naszym profilu na Facebooku www.facebook.com/wyszkowiak

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl