Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 stycznia 2020 r., imieniny Fabiana, Sebastiana

Dziękowali za plony

(Zam: 24.08.2017 r., godz. 18.33)

W Długosiodle na placu targowym rolnicy z powiatu wyszkowskiego świętowali zakończenie żniw. Uroczystość rozpoczęła się w południe od mszy odprawionej w miejscowym kościele.Stamtąd, w deszczu, delegacje gmin naszego powiatu, rolnicy i ich rodziny przeszli na plac targowy, gdzie m.in. prezentowali przed sceną bogato zdobione wieńce. Korowód poprowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Wyszkowa grająca pod kierownictwem Franciszka Józefa Bieganowskiego, która dała też minikoncert na scenie.
Starosta powiatu Bogdan Pągowski, jako współgospodarz uroczystości, odebrał chleb z rąk starostów dożynek Urszuli i Krzysztofa Fabisiaków.
– Dziękuję za ten wspaniały bochen wypieczony z tegorocznego ziarna. Obiecujemy, że będziemy go dzielić sprawiedliwie, aby dla wszystkich wystarczyło – podkreślił w imieniu wójtów, którzy wraz z starostą podzielili się chlebem z uczestnikami niedzielnych dożynek.
– Chleb jest darem pracy rąk ludzkich, ta praca jest już łatwiejsza, inna niż ta, jaką pamiętali nasi dziadowie. Ale nadal wymaga ona poświęcenia i trudu – podkreślił wójt Stanisław Jastrzębski.
Święto plonów było, jak co roku, okazją do wyróżnienia i nagrodzenia rolników. Odznakę „Zasłużony dla rolnictwa” przyznaną przez ministra Krzysztofa Jurgiela otrzymali: z gminy Brańszczyk – Wiesław Jachna, Danuta Szymańska, z gminy Długosiodło – Anna Bloch, Anna Puścian, Renata i Andrzej Żebrowscy, z gminy Somianka – Adam Ciach, z gminy Wyszków – Jarosław Liwski, Jan Rzemek, z gminy Zabrodzie – Sylwester Jędrasik, Janusz Jędrasik, Andrzej Michalik. Wyróżnienia gratulowali rolnikom europoseł Jarosław Kalinowski, radna sejmiku województwa mazowieckiego Cecylia Domżała, starosta Bogdan Pągowski, wójt Stanisław Jastrzębski.
Podczas dożynek nagrodzono także rolników z gminy Długosiodło, wykonawców wieńców, producentów mleka.
– Żniwa dobiegły końca, dlatego organizując dożynki chcemy podziękować naszym rolnikom za trud pracy, który nie ogranicza się tylko do okresu żniw, jest trudem całorocznym – zaznaczył starosta Bogdan Pągowski. – Ostatnie lata to widoczne zmiany w rolnictwie zachodzące w powiecie. Wielu rolników dzięki wsparciu z funduszy unijnych unowocześniło swój warsztat pracy. Wyodrębniła się grupa gospodarstw nowoczesnych, z wysokim poziomem produkcji, ale są też i gospodarstwa tradycyjne, które szukają swojego miejsca na rynku rolnym, a niekiedy sprawdzają się w innych dziedzinach, m.in. w agroturystyce. Jako samorządy gminne i powiatowy chcemy, aby nasza wieś była nowoczesna, ale też zachowała tradycyjne zwyczaje i wartości. Inwestujemy w infrastrukturę, drogi, wodociągi, kanalizację, odnawialne źródła energii, aby na terenie miejscowości wiejskich żyło się wygodniej i nowocześniej.
W imieniu marszałka województwa Adama Struzika wystąpiła radna sejmiku Cecylia Domżała. Do zebranych zwrócił się również europoseł Jarosław Kalinowski.
– Od września Parlament i Komisja Europejska rozpoczynają prace nad kolejnym budżetem Unii Europejskiej na lata 2021-2028. Przed uzyskaniem członkostwa w Unii mówiłem, że najwięcej może zyskać wieś i rolnicy, teraz mam duże obawy – zaznaczył. – Wiążą się one z polityką polskiego rządu. Jeśli nie chce on wyprowadzić Polski z Unii Europejskiej, to prowadzi kraj na manowce, na margines Unii. I przyjdzie za to zapłacić. W pierwszej kolejności najwyższą cenę, obawiam się, zapłacą polscy rolnicy i polska wieś – uznał.
Wydarzenie obfitowało w wiele atrakcji artystycznych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Gaik”, wokalistów z Europejskiej Fundacji Promocji Sztuki Wokalnej, Zespołu „Puszcza Biała”, formacji Gesek, Baflo, Camasutra. Na stoiskach można było degustować wiejskie przysmaki. Swoje prezentacje przygotowały też instytucje i firmy.
J.P.Komentarze

Dodane przez Rola, w dniu 29.08.2017 r., godz. 08.55
Plon niesiemy plon.
Do wypowiedzi kalinowskiego
Dodane przez PIS-ak, w dniu 07.09.2017 r., godz. 15.17
Nawet tutaj przyjechał popsuć ludziom dożynki uprawiając durna kampanie polityczną straszac ludzi. Za grosz nie ma honoru.
Pis-ak 15.17
Dodane przez Sasiad, w dniu 07.09.2017 r., godz. 19.21
Zgadzam sie zTwoja wypowiedzia.PSL nigdy nie odzyska juz twarzy. Nie majacych wstydu za dranstwa jakie uczynili. Walesaja sie jeszcze,z nadzieja na jakis obryw. Patrzac na ich facjaty,wyczytac z nich mozna wszystko. Mieszkancy Wyszkowa i okolic poznali sie na waszych ,,osiagnieciach" aby jak najwiecej zagarnac dla siebie. Wiemy z jaki zasobami materialnymi startowali przed wstapieniem do PSL, wiemy czym teraz dysponuja.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl