Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 maja 2018 r., imieniny Magdaleny, Urbana

Odbiór śmieci – kolejne zmiany

(Zam: 19.08.2017 r., godz. 07.42)

Radni 10 sierpnia podjęli uchwałę, dzięki której od nowego roku do mieszkańców działek letniskowych po odbiór śmieci będzie przyjeżdżać wyłoniona przez gminę firma. Od 1 kwietnia do 31 października odpady będą odbierane co dwa tygodnie (na przemian segregowane i niesegregowane). W pozostałym okresie firma przyjeżdżać będzie raz w miesiącu.Urzędnicy uważają, że nie ma potrzeby częstszego odbioru, bo w okresie jesienno-zimowym działki letniskowe nie są zamieszkane, a ich gospodarze przyjeżdżają jedynie od czasu do czasu, by skontrolować swoją posesję.
Przepisy te nie dotyczą ogródków działkowych, ponieważ, zdaniem władz miasta, te obiekty mają swój zarząd, który powinien zapewnić odbiór odpadów od korzystających z działek.
Odbieranie śmieci raz segregowanych, raz zmieszanych dotyczyć będzie wszystkich mieszkańców objętych gminnym systemem i ma ich skłonić do segregowania odpadów. Im więcej odpadów segregowanych, tym większa szansa, że gmina Wyszków osiągnie wymagany prawem procent odpadów przekazywanych do recyklingu. Do 2020 r. w ten sposób ma być przetwarzanych połowa śmieci zbieranych w naszej gminie. Niewywiązanie się z tego warunku dla samorządu będzie oznaczało konieczność płacenia kar nałożonych przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. Rocznie mogą one wynieść nawet 350 tys. zł (przy zachowaniu obecnego poziomu recyklingu).
Wyegzekwowanie segregowania odpadów spadnie nie tylko na Urząd Miejski. W blokach swoich mieszkańców mają przypilnować zarządcy nieruchomości.
– Rozmawialiśmy z zarządcami największych spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, zasygnalizowaliśmy im problem z małą ilością odpadów segregowanych – tłumaczyła radnym podczas posiedzenia połączonych komisji 7 sierpnia Marta Ciuraj-Makarewicz z wydziału gospodarki komunalnej, mieszkalnictwa i rolnictwa Urzędu Miejskiego. – Ich odpady pozostawiają wiele do życzenia, jeśli chodzi o jakość segregacji, ale nie mamy możliwości jako urząd wpływać na poszczególnych mieszkańców spółdzielni, nie postawimy strażnika miejskiego przy każdym koszu. To każdy zarządca odpowiada za odpady. Czy zdecyduje się na większe opłaty, czy na altany śmieciowe z kluczami, to jego decyzja, na którą nie mamy wpływu. Możemy go tylko wspierać prowadząc akcje edukacyjne.
Urzędnicy gminni proszą też mieszkańców o zgłaszanie przypadków, gdy firma do jednego wozu zbiera odpady segregowane i zmieszane, bo takich śmieci nie można już przeznaczyć do recyklingu. Może się natomiast zdarzyć, że firma będzie zbierać do jednego kontenera różne rodzaje odpadów posegregowanych. Zdaniem urzędników, takie śmieci i tak później trafiają do sortowni, ale możliwe jest ich ponowne wykorzystanie.
Od lipca w całej Polsce obowiązuje nowe prawo nakazujące segregowanie śmieci w podziale na plastik i metal (pojemnik/worek żółty), papier (pojemnik/worek niebieski), szkło (pojemnik/worek zielony), odpady biodegradowalne (pojemnik/worek brązowy). Do pojemnika na odpady zmieszane należy wyrzucać tylko to, czego nie da się poddać odzyskowi. Na wymianę lub dostosowanie pojemników na te we właściwych kolorach gminy mają czas do 30 czerwca 2022 r., jednak dotychczasowe pojemniki muszą być oznakowane do końca tego roku. Wprowadzenie nowych zasad segregacji odpadów w gminach jest zależne od terminu zakończenia dotychczasowych umów z firmami odbierającymi śmieci.
Utrzymanie dotychczasowych stawek opłat pobieranych od mieszkańców za odbiór śmieci w gminie Wyszków może być trudne. Doszła bowiem konieczność odbierania i zagospodarowania nowej frakcji (odpady biodegradowalne). Ceny poznamy jednak po rozstrzygnięciu przez gminę Wyszków przetargu, do którego ogłoszenia się przygotowuje.
W systemie gospodarki odpadami nadal będzie funkcjonował Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (Wyszków, ul. Leśna). Od nowego roku każdy z chcących oddać tam odpady będzie musiał przedstawić dokument potwierdzający zamieszkanie w gminie Wyszków lub dowód ostatniej opłaty za wywóz śmieci. Zdarza to się bowiem, że do PSZOK-u trafiały odpady od przedsiębiorców, którzy są zobligowani do podpisywania indywidualnych umów z firmami odbierającymi śmieci.
Do PSZOK-u mieszkańcy mogą oddawać opakowania z papieru i tektury, tworzyw sztucznych, drewna, metali, zmieszane odpady opakowaniowe, zużyte opony, odpady z betonu i gruz z rozbiórek i remontów, drewno, szkło, tworzywa sztuczne, tekstylia, baterie, akumulatory itd.
W przypadku niektórych typów odpadów obowiązują jednak ograniczenia. Odpadów budowlanych i rozbiórkowych z remontów prowadzonych samodzielnie oddać do PSZOK-u można jedynie 1 m szesc. rocznie. PSZOK przyjmie rocznie taką samą ilość odpadów ulegających biodegradacji i zielonych. Jeśli mamy niepotrzebne opony, PSZOK może przyjąć rocznie od jednej osoby 4 sztuki z samochodów o dopuszczalnej masie do 3,5 tony.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 19.08.2017 r., godz. 08.54
Czyli dyskryminacja przedsiębiorców w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.Przedsiębiorca nie może oddać tam skoszonej trawy a inni mogą.Przedsiębiorca to nie mieszkaniec.
Dodane przez obatel, w dniu 19.08.2017 r., godz. 09.25
Rzeż drzew przez Szyszkę,kataklizm na Pomorzu a teraz to co po lasach zostało będzie zawalane śmieciami.Nie kombinujcie,tylko odbierajcie wszystkie śmieci.Zadnych limitów,co za idiotyzmy.
Dodane przez wwy, w dniu 19.08.2017 r., godz. 14.25
A co z tymi, co sobie podjeżdżają pod jakiś blok i wywalają tam swoje śmieci?
Dodane przez Anonim, w dniu 19.08.2017 r., godz. 20.55
GRZYBOWSKI WRACAJ
do wwy
Dodane przez Anonim, w dniu 19.08.2017 r., godz. 21.21
Pod bloki podjedzie znacznie więcej i spółdzielcy zapłacą.Pozdrawiam.
Dodane przez Anonim, w dniu 19.08.2017 r., godz. 21.26
Nie powinno być monopolu na wywóz śmieci a taki jest w mieście Wyszkowie.Coś tu nie tak.
Dodane przez Ciechocinek na Olszance, w dniu 19.08.2017 r., godz. 21.31
Co z obiecaną "biznesmenowi" spalarnią panie ups. burmistrzu Nowosielski?
Dodane przez Aleksander, w dniu 19.08.2017 r., godz. 21.40
No to SZOK ...Od tego menela tam pracującego będzie zależało czy oddałeś już w tym roku ten metr sześć czy mniej.Jak do kieszeni dostanie to mniej zapisze.Myślcie trochę i ruszcie głowami urzędasy !!
Dodane przez Afera wiatrowa, w dniu 20.08.2017 r., godz. 20.51
Na światło dzienne wychodzi kolejna afera związana z rządami PO-PSL o roboczej nazwie "afera wiatrowa". W 2013 r. farmę wiatrową pomiędzy Leszczydołem Starym a Łosinnem chciał mieszkańcom zafundować Balonik Grzesio Dresik Nowosielski! Czas pokaże czy współdziałał wówczas z firmami podejrzanymi o przekręt.
Dodane przez Anonim, w dniu 21.08.2017 r., godz. 09.08
Afera to będzie jak lasy zapełnią się śmieciami na skutek złych decyzji urzędników
afera wiatrowa czy Twoje "wiatry" w Internecie
Dodane przez Aleksander, w dniu 21.08.2017 r., godz. 21.04
Afera polega na tym,że Pis zmienił warunki finansowania dla przedsiębiorców wytwarzających czystą energię......Zmienili zasady gry podczas jej trwania.....Do typków typu Głowacki i inne jego wcielenia na tym forum to nigdy nie dotrze....Dla tych ludzi liczy się walka z nie istniejącymi komunistami,wznowienie wojny między narodami i rozdrapywanie ran wewnętrznych a nie teraźniejszość a najmniej ekologia.Aby do wyborów !!
Dodane przez hajke, w dniu 24.08.2017 r., godz. 00.05
PO chciała sprzedać Lasy Państwowe, zapomnieliście. Nawet nagrzana na geszeft klientela już był ustawiona w kolejce. To by dopiero była ekologia oluś.
Aleksander
Dodane przez Anonim, w dniu 24.08.2017 r., godz. 09.18
Pis chciał stworzyć "Trójmorze" pod swoim dowództwem a tu nawet żaby w sadzawce się go nie słuchają.Totalny rząd popierający agresję skrajnych organizacji działających na granicy prawa,nie słuchający narodu zasługuje na totalną opozycję.......Doprowadziliście do lekceważenia Polski przez wszystkich w Europie a siłą nieda się wymusić szacunku i sympatii.Życiorys kaczyński ma krótki.Jeden wers,jedną wadę.Brak osiągnięć.Mierność otoczona jeszcze większą miernością.Pis to są nacjonaliści bez kompetencji.Wszelkie rekordy po misiewiczu bije nijaki tarczyński.PIS CHCE NASZEGO DOBRA ?? NIE DAJMY MU GO ZABRAĆ
Anonim 09.18 czyli Aleksander,seledynow itd...
Dodane przez Jasio, w dniu 24.08.2017 r., godz. 15.52
Zamiast pisac,aby pisac i nie wiedzac efektu,swojej ciezkiej pracy,jak na twoje mozliwosci intelektualne. lepiej byloby,prosic o zdroweczko, o co inne,nie masz szans. Tytul artykuly jest ,,Odbior smieci" a ty jak zwykle piszesz sam do siebie i nie na temat. Domyslec sie tylko mozna,ze wlasciwy osobnik,wybral to,gdzie jego miejsce.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl