Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 maja 2018 r., imieniny Magdaleny, Urbana

Świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym

(Zam: 19.08.2017 r., godz. 07.37)

Po zasiłku chorobowym można starać się o świadczenie rehabilitacyjne. W ubiegłym roku ponad 28 tysięcy osób na Mazowszu skorzystało ze takiego wsparcia. Suma wypłat w województwie wyniosła 320 mln zł.Jeżeli pół roku zwolnienia lekarskiego nie wystarczy na zakończenie leczenia i pełen powrót do zdrowia, to warto zapytać lekarza o możliwość kontynuowania terapii w ramach świadczenia rehabilitacyjnego. Warunek jest jeden – rokowania muszą dawać szansę, że po rehabilitacji wrócimy do pracy. Trzeba pamiętać, że świadczenie rehabilitacyjne przysługuje dopiero po wykorzystaniu limitu zwolnienia lekarskiego. Nie można otrzymywać go zamiast lub w trakcie zasiłku chorobowego. Żeby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek musi trafić do ZUS-u co najmniej 1,5 miesiąca przed zakończeniem zwolnienia.
Na zwolnieniu lekarskim można być nieprzerwanie przez 182 dni, przy czym w przypadku ciąży i gruźlicy jest to 270 dni. Niestety, nie zawsze ten okres wystarczy na pełen powrót do zdrowia. Świadczenie rehabilitacyjne pozwala na kontynuowanie leczenia i rehabilitację przez maksymalnie 12 miesięcy. Można je otrzymać, o ile lekarz orzecznik stwierdzi, że jest szansa na powrót do zdrowia.
Komplet dokumentów powinien trafić do właściwego według miejsca zamieszkania oddziału ZUS co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu zasiłkowego. Warto dopełnić wszelkich formalności wcześniej, ponieważ Zakład ma na wypłatę 30 dni od momentu przyznania tego zasiłku.
Świadczenie rehabilitacyjne można pobierać maksymalnie przez rok. O tym, czy się należy, decyduje lekarz orzecznik ZUS. Na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej ZUS wydaje decyzję w sprawie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego. Warto podkreślić, że może się o nie starać nie tylko pracownik, ale również zleceniobiorca lub osoba prowadząca działalność gospodarczą – o ile podlegali ubezpieczeniu chorobowemu (wypadkowemu, jeżeli przyczyną niezdolności do pracy była choroba zawodowa lub wypadek przy pracy).
Nie ma jednej wysokości świadczenia rehabilitacyjnego. W przypadku pracownika przez pierwsze 90 dni będzie ono wynosić 90 proc. przeciętnych zarobków, a za pozostały okres 75 proc. 100 proc. dostaniemy natomiast w przypadku ciąży lub wypadku przy pracy czy też choroby zawodowej. W grudniu 2016 roku średnie świadczenie rehabilitacyjne wypłacone w kraju wyniosło ok. 1 568 zł miesięcznie. Tak jak w przypadku zasiłku chorobowego płatnikiem jest ZUS lub pracodawca – zależy to od wielkości firmy.
Więcej informacji o świadczeniu rehabilitacyjnym, w tym o wymaganych dokumentach znajduje się na stronie www.zus.pl oraz w każdej placówce ZUS.
Oprac. J.P.
Na podstawie informacji z ZUS

Komentarze

Dodane przez Molska, w dniu 19.08.2017 r., godz. 12.05
Życie w grzechu zamienia się w odgrodzone murem getto.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl