Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 maja 2018 r., imieniny Magdaleny, Urbana

A gdyby tak polecieć za ocean…

(Zam: 27.07.2017 r., godz. 17.24)

O kraju, w którym mówi się dwoma językami, istnieje jeden z najsłynniejszych na świecie wodospadów, i gdzie dzieci nie mają zadawanych prac domowych opowiadała w miejskiej bibliotece Marta Gierlicka.

Marta Gierlicka na co dzień pracuje w Komendzie Powiatowej Policji w Wyszkowie, lecz przez 10 lat mieszkała w Kanadzie, państwie w Ameryce Północnej, drugim co do wielkości na świecie. Dzieci zebrane na III piętrze biblioteki mogły zapomnieć o padającym za oknem deszczu i przenieść się w świat niezwykłych miast, zjawisk przyrody, atrakcji turystycznych, które Marta Gierlicka pokazywała na zdjęciach i firmach. Młodym słuchaczom spodobał się fakt, że wszystkie dzieci w Kanadzie rozpoczynają lekcje o godz. 8.00 i kończą o 15.30, nie mając zadawanych prac domowych. Uczą się dwóch języków urzędowych – angielskiego i francuskiego, których dominacja jest konsekwencją kolonizowania przed wiekami tego lądu przez obywateli brytyjskich i francuskich. Plemiona tubylcze to dziś zaledwie 2 proc. ludności Kanady, kraju, który co roku 1 lipca świętuje swoje urodziny – proklamowanie państwa, które nastąpiło w 1867 r.
Dzieci dowiedziały się o słynnej wieży telewizyjnej w Toronto (553 m długości), która pełni funkcję turystyczną – ma taras widokowy, obrotową restaurację. Widać ją z każdego punktu w mieście. Uczestnicy wakacyjnych zajęć zobaczyli film z wyprawy na gigantycznym rollercoasterze, widoki wodospadu Niagara o różnych porach roku i dnia. Dowiedzieli się też o syropie klonowym – jednym ze sztandarowych przysmaków Kanadyjczyków oraz o fakcie, iż mieszkańcy najchętniej jedzą frytki, pizzę, hamburgery itp.
Na koniec dzieci celująco odpowiedziały na wszystkie pytania quizu podsumowującego wiedzę zdobytą podczas spotkania. Marta Gierlicka podziękowała dzieciom podarowując im czekoladki z napisem „merci” (fr. dziękuję).
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl