Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 maja 2018 r., imieniny Kryspina, Wiktora

My nie służymy partii, tylko obywatelom

(Zam: 20.07.2017 r., godz. 17.43)

– Patrzę sceptycznie na ostatnie zmiany, dotychczasowe mechanizmy dobrze działały. Trwa uderzenie w OSP, uzależnianie OSP od państwa – mówił w miejskiego bibliotece były komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz. Gościł w Wyszkowie 11 lipca na zaproszenie Klubu Obywatelskiego.Według generała, Ochotnicze Straże Pożarne (OSP) są istotnym elementem bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Jego zdaniem, lokalne OSP działają w sprzyjającym środowisku dynamicznie rozwijającego się Wyszkowa.
– Jestem pod wrażeniem, jak to miasto się zmienia. Tylko ślepi i głusi nie są w stanie zauważyć tego, co się tu wydarzyło w ostatnich latach. Wielu może pozazdrościć. Tu idzie nowoczesność. I w tym wszystkim rozwijają się ochotnicze straże. Są w nich nie tylko chłopcy, którzy jeżdżą do pożaru. Ważne, że mają swoich przewodników – ocenił gość. – Mówi się, że OSP to środowisko PSL-u, ale to nieprawda. Ochotnicy chcą pomagać drugiemu człowiekowi. Nie ma większej wartości dodanej dla naszego społeczeństwo niż OSP.
Prowadzący spotkanie Adam Mróz zapytał gościa o jego ocenę zmian w prawie, zgodnie z którymi część środków z firm ubezpieczeniowych przekazywanych jest ochotnikom nie jak dotąd za pośrednictwem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP (ZOSP), ale Państwowej Straży Pożarnej (PSP).
– Pierwszym ruchem zabrano ok. 34 mln zł na rozwój OSP, te pieniądze mają trafiać przez komendy powiatowe PSP do OSP – tłumaczył generał. – Inne źródło to pieniądze z firm ubezpieczeniowych, czyli dochody ok. 32 mln zł na rozwój OSP. Związek prowadził pewną działalność gospodarczą, ale ona służyła temu, by realizować cele statutowe na rzecz OSP. Ochotnicy chodzą w jednolitych mundurach, to skutek realizacji zadań związku. Dołączają do tych formacji młodzi ludzie, tworzone są orkiestry dęte, to też działania związku. Związek brał na siebie szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy – zaznaczył. – Siłą OSP jest mocny ZOSP. Jeśli się go osłabia, osłabia się samorządność w kraju. Strażacy wytrzymali czas komunistyczny, teraz też te zmiany wytrzymają. Gdzie będziemy szukać lepszych patriotów, jak nie w strażach ochotniczych – podkreślił.
– Zapał, bezinteresowność strażaków wymaga wsparcia, a zapewnienie gotowości bojowej spoczywa na samorządowcach. Widzimy przenoszenie konieczności finansowania na samorządy, deprecjonuje się związek – dodał Adam Mróz.
– Widzimy świetną pracę samorządowców ziemi wyszkowskiej na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Inwestując w straż inwestuje się w bezpieczeństwo obywateli. Do 15 min. dojeżdżamy w każde miejsce na terenie całego powiatu. Polityka polityką, a bezpieczeństwo obywateli powinno być poza wszystkim. My nie służymy partii, tylko obywatelom – zapewnił generał. – Jesteśmy mocnym partnerem w strukturach europejskich. PSP jest zhierarchizowana, w Niemczech, Austrii straże są samorządowe i tam stworzenie grupy reagowania międzynarodowego nie jest proste. Polska jest elementem mechanizmu ochrony ludności UE. Jesteśmy bardzo dobrze oceniani na świecie z punktu widzenia organizacji działań, sprzętu, jaki mamy. Doszliśmy do wniosku, że najpierw inwestujemy w sprzęt dla straży, a potem warunki bytowe dla strażaków. Główne środki szły na sprzęt. Dziś OSP ma sprzęt równy PSP, ale też i umiejętności. Goście z zagranicy widzą to. Wysokie oceny społeczne straży wynikają z zaangażowania i dobrego wyszkolenia.
– Zmiany wprowadzane są chaotycznie poselskimi projektami, mają uproszczony tryb procedowania. „Dobra zmiana” nie proponuje poważnych konsultacji. Pozbawienie finansowania straży to prawo zmienione szybko niemalże na poziomie ministerstwa i komendy głównej PSP bez praktycznie żadnych konsultacji. Protesty ZOSP nie miały znaczenia – podkreślił Adam Mróz. – OSP budowane na solidarności, idei pomagania człowiekowi przetrwają tę trudną zmianę. Przez sto lat niesienia pomocy przechodziliśmy różne zagrożenia, mam nadzieję, że uda się nam wytrzymać tę „dobrą zmianę”.
– Trzeba mieć kompetencje do dialogu i rozmowy. Jak po ich stronie nie widzę tego. Poseł z naszego terenu mówił, że jesteśmy niekompetentni, niewyszkoleni, obraził innych ochotników. Żal, że ze strony innych ugrupowań rzadko nas broniono – zaznaczył Marek Curuł, sołtys Kamieńczyka i członek miejscowej jednostki OSP. – Jednostki najlepsze zostały ukarane poprzez zabranie pieniędzy. Trzy jednostki w naszej gminie są pozbawione dotacji. Nie wiemy też, czy dostaniemy pieniądze pochodzące od firm ubezpieczeniowych. Na burmistrza i radnych spadnie decyzja o naszym przetrwaniu. Pieniądze nam zostały mocno ograniczone. Ale my przetrwamy – zaznaczył. – Niektórzy starają się doprowadzić do złości między OSP a PSP. Zamiast współpracować, to próbują skłócić. Komendant główny mówi, że OSP nie dostanie nowych samochodów. To jest szok dla strażaków. Nie mówię już o mundurach wyjściowych, ale bojówki mają atesty i swoje lata, i wszystko trzeba wymieniać. Mówię do radnych, że będziemy chcieli z Urzędu Gminy więcej środków. Co zrobić, by było lepiej dla nas, ochotników po tych zmianach?
– Pamiętam czasy, kiedy państwo zapewniało gotowość bojową OSP. Poprawiło się, kiedy jednostki przeszły pod samorządy. Ostatnie dwa lata pokazują jednak, że nie ma optymizmu – stwierdził Wiesław Leśniakiewicz. – Nie ma słabej jednostki w naszym kraju, są może słabo doposażone, ale jest duch bojowy. Widzimy angażowanie się młodych ludzi, budowanie społeczeństwa obywatelskiego – stwierdził. – Patrzę sceptycznie na ostatnie zmiany, dotychczasowe mechanizmy dobrze działały. Trwa uderzenie w OSP, uzależnianie OSP od państwa. To próba osłabienia związku i wzmocnienia komend powiatowych, ale komendant powiatowy nie zorganizuje koncertu orkiestr dętych, obozu dla młodzieżowych drużyn pożarniczych.
– Panuje mit dotyczący upolitycznienia OSP, który wziął się stąd, że Waldemar Pawlak jako prezes PSL był też prezesem ZOSP. O ile możemy mówić o przechyleniu na górze struktury, to zwykły strażak nie jest upolityczniony – stwierdził burmistrz Grzegorz Nowosielski.
– Na czele związku musi stać postać znana i szanowana, znacząca. To były wybory realizowane od samego dołu struktury związku – stwierdził generał.
– Ja po kilkunastu latach poznałem chłopaków działających w OSP i wiem, że głosują na różne partie, ale łączy ich duch niesienia pomocy, współdziałania. I na pewno będą ratować każdego bez względu na poglądy. Trudno mi się doszukać innego, jak polityczny powód zmiany finansowania OSP – stwierdził burmistrz. – Jeśli mówimy o zmianie organizacyjnej, jako obywatel mam prawo oczekiwać, że rządzący znajdą lepsze rozwiązania, sprawniejsze sposoby wydatkowania, a nie tego, że do straży trafią mniejsze pieniądze albo przechodzić będą przez kolejne sita decydentów. Kiedyś w oświacie samorząd był płatnikiem i decydentem, teraz powoli staje się tylko płatnikiem – dodał. – Byłem zszokowany wizytą komendanta wojewódzkiego w jednej z naszych świetnie doposażonych OSP. Powiedział, że „jak wymienimy burmistrza i starostę na naszego, to będzie dobrze”.
– To świadczy o upolitycznieniu komendantów – stwierdził gen. Leśniakiewicz. – Jestem zdegustowany takimi słowami. Pamiętam pierwsze spotkania, jakie odbyłem jako komendant wojewódzki w Mińsku Mazowieckim. Od razu dogadaliśmy co trzeba zrobić, nie patrzyłem przez pryzmat polityczny. Działaliśmy dla obywateli, dla strażaków.
Prezes OSP w Kamieńczyku Marek Kamiński mówił o znaczeniu Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG), w którego skład wchodzi, poza strażą zawodową, także ponad 4 tys. jednostek ochotniczych w całym kraju.
– Ideą KSRG jest jak najszybciej docierać do poszkodowanych. Jeśli będzie brakowało środków, system zacznie się pruć, nie będzie czym jeździć – zaznaczył. – Jako jednostka wyjeżdżamy 100 razy w roku, czyli średnio co trzeci dzień. W 3-4 minuty jesteśmy w wozie i pędzimy do akcji. Nigdy nam się nie zdarzyło, byśmy pytali przed udzieleniem pomocy, do jakiej partii ktoś należy. Każdy strażak oddaje pracy swoje serce. My nie mamy wolnego, jesteśmy do dyspozycji całą dobę.
J.P.
Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 20.07.2017 r., godz. 22.23
– Panuje mit dotyczący upolitycznienia OSP- jaki mit, w każdej jednostce szefem jesteś ktoś z PSL lub PO lub PiS. Dobry ruch rządu PiS - finansowanie poprzez PSP i będzie to rozliczane.
Dodane przez nielekkiej wagi strażak, w dniu 21.07.2017 r., godz. 09.42
"Niektórzy starają się doprowadzić do złości między OSP a PSP. " Gdzie te czasy, kiedy do akcji jechał 3-4 ochotników a pieniądze dostawali za 6. "Wybrani" byli w połowie drogi, kiedy syrena wzywała pozostałych do pustej remizy. Można POwiedzieć, że współpraca między PSP a OSP kwitła.
Dodane przez Anonim, w dniu 21.07.2017 r., godz. 09.57
Jak już mówimy o obywatelskości to wiem czego mi brakuje - celnych felietonów i prawdziwych podsumowań pani JUDYTY. Pani JUDYTO proszę wrócić - jest pani, podobnie jak pani Justyna Pochmara pięknym słoneczkiem nad Wyszkowem.
anonimie z 21.07.2017 r., godz. 09.57,
Dodane przez no też anonim, jak wszyscy, w dniu 21.07.2017 r., godz. 10.34
do twojej informacji. Panią Judytę objęła "dobra zmiana" więc nie wróci, to już historia. A co do słoneczka to widać że jesteś już leciwym kolesiem bo taką bajere to stosował mój ojciec w latach 70-tych. Jak ci się za nią tęskni to wyrwij laskę na weeknd, odhacz wykonanie zadania i po temacie. " pięknym słoneczkiem nad Wyszkowem" - "Wąski, czy tobie przypadkiem sufit na łeb się nie spadł".
Jack
Dodane przez Jacek, w dniu 21.07.2017 r., godz. 12.44
Szanowny Anonimie a komendanci PSP to nie są polityczni? Każdy jest jakoś polityczny i robienie z tego komuś zarzutów jest chore. Dobrze, że jeszcze w Polsce nie wypominamy sobie wyznania chociaż to już chyba tylko kwestia czasu...
Dodane przez ochotnik, w dniu 21.07.2017 r., godz. 18.15
Dziękuję Generale za ciągłą troskę o jakże pożyteczne inicjatywy realizowane przez nas ochotników, za Twój dorobek na rzecz straży pożarnej przez całą karierę zawodową. Za to dziś na czele PSP stoi człowiek głęboko politycznie związany z obecnie rządzącymi, potrafiący wysłać strażaków-podchorążych do typowo politycznych działań pod Sejmem RP. Robi wszystko aby tak ciężko wypracowane przez strażaków zaufanie społeczne w społeczeństwie podważyć i zniszczyć.
Dodane przez Josek, w dniu 22.07.2017 r., godz. 21.29
Emerytowany pan general pozostal mentalnie w glebokim PRL-u i Ochotnicza Straz Pozarna kojarzy mu sie z wiejskimi zabawami i potancowkami oraz ostra popijawa w dniu strazaka sponsorowana przez PSL.
Dodane przez Sam, w dniu 23.07.2017 r., godz. 15.22
Wzorem idealnego strażaka ochotnika jest Mróż Adam co ze wsi Ostrowy pochodzi. Gdzie za młodu nie palił się do OSP w swojej wsi rodzinnej. Jest teraz strażakiem w OSP Kamieńczyk. Zapytajcie w ilu akcjach uczestniczył. Za co ma te wszystkie medale i odznaczenia. Na czym polega bycie strażakiem OSP na jego przykładzie. Co on w tym galowym, obwieszonym jak choinka medalami mundurze reprezentuje?
Dodane przez Jacek, w dniu 23.07.2017 r., godz. 22.28
Jaki ma już pan Adam Mróz stopień? Na akcji nie był, ale już prawie generał OSP! PO cała jest taka zafałszowana.
Dodane przez Anonim, w dniu 23.07.2017 r., godz. 23.15
no właśnie!co ma Mróz wspólnego ze strażą,że przy każdej okazji w mundurze strażaka?żeby nim być trzeba się wykazywać
Dodane przez Kaliope, w dniu 23.07.2017 r., godz. 23.53
To się Pan Mróz wkurzy na te komentarze. POdobnym malowanym specjalistą prezesem jest inny z PO - Siekierski. Co go tylko zapytać, czy będą te tanie mieszkania TBS czy nie?
Dodane przez Anonim, w dniu 24.07.2017 r., godz. 12.05
Mieszkania będą, ale Siekierski i PO nie będzie miała z tym nic wspólnego.
Dodane przez anonim, w dniu 24.07.2017 r., godz. 17.34
Druh Adam jest strażakiem – płetwonurkiem. A mamy jeszcze w urzędzie strażaka - komendanta Kądziele, co nigdy dymem nie śmierdział.
do Anonim z 12:05
Dodane przez Bob Budowniczy, w dniu 24.07.2017 r., godz. 23.24
Tanie mieszkania będą, jak sobie z kartonu zbudujesz pod mostem. No chyba, że ci Jaro odda swój kwadrat na Żoliborzu. Wszak za darmochę od komunistów dostał. Dla niego było bardzo tanie i takie ma pojęcie o cenach mieszkań do dziś. Tak, PiS za darmo da ci mieszkanie i to bezczynszowe. Za 500+ w Decathlon-nie niezły namiot sobie kupisz. A swoją drogą zapytaj dziecko swoją matkę skąd i za ile ma mieszkanie. Zdziwisz się.
Seledynowy Bob Budowniczy
Dodane przez Anonim, w dniu 25.07.2017 r., godz. 13.48
Moze ty zapytaj matke,za ile ma mieszkanie,albo ile kosztowalo ciebie. Przyglupiasta propaganda,ludzika nadajacego sie tylko do specjalnej troski. Z ciebie taki glosiciel i szemrany ,,intelligent"ktorego mozna POrownac do chlopka,ktory kupil sobie kapelusz i nie wie jak i kiedy go nosic.
Dodane przez strażak, w dniu 25.07.2017 r., godz. 14.26
niech pan tak nie chwali tych z osp tam tez rządzą PSL i tez porobiły sie kliki tych najmądrzejszych ,którym cieżko odejsc od koryta i mowia ze ze strazy nie ma nic
Dodane przez Syn strazaka, w dniu 25.07.2017 r., godz. 17.33
Prawda,PSL rzadzi tam nie na prozno. Co zgotowalo nam PSL,najlepszym,tylko jednym z mnogich przykladow jest Wyszkow. Wiadomo,kto jest liderem i kto zgotowal tutaj pieklo tym co nie z nimi. Maja jeszcze czelnosc isc z podniesiona glowa,oni juz tacy sa,ida tam,gdzie widza korzysc,duzzza. Nie watpliwie,straszacy wykonuja niejednokrotnie prace z narazeniem zycia i tutaj nalezy pochylic czulo dla ich oddania pracy,natomiast PSL objelo mackami tych zacnych ludzi,aby moc manewrowac i wyslugiwac jako nagraniaczy do glosowania na nich. Prosze pofatygowac sie i zobaczyc jak ci biedacy z PSL zyja,jakie maja wypasione domy,samochody,co posiadaja ich dzieci,gdzie i za ile pracuja.Warto tez zapoznac sie co mieli zanim zostali peselowcami.wiekszosc z nich byla golodupcami. Teraz rzna panow,zapominajac ze zeby byc panem,nalezy w zyciu przestrzegac wartosc,aby zasluzyc na szacunek i slowa pan.
Dodane przez PO, w dniu 25.07.2017 r., godz. 22.48
Płetwonurek Mróz? I w dodatku strażak druh.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl