Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 maja 2018 r., imieniny Magdaleny, Urbana

Znamy oficjalny kształt IV ligi na Mazowszu

(Zam: 13.07.2017 r., godz. 17.24)

Na posiedzeniu Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, które odbyło się 27 czerwca, zatwierdzono regulamin rozgrywek MZPN w sezonie 2017/18 oraz dokonano podziału na grupy w IV lidze.

Zacznijmy od podziału na grupy. Sezon 2017/18 będzie ostatnim, podczas którego na Mazowszu będziemy mieli do czynienia z dwoma grupami rozgrywkowymi IV ligi. Jesienią, w każdej z grup (północnej i południowej), rywalizować na boiskach będzie po 16. drużyn. W grupie północnej będą to: Huragan Wołomin (spadkowicz z III ligi), Mazovia Mińsk Mazowiecki, MKS Ciechanów, Wisła II Płock, KS Łomianki, Ożarowianka Ożarów Mazowiecki, Błękitni Raciąż, Pogoń II Siedlce, MKS Przasnysz, Bzura Chodaków, Mławianka Mława, Dolcan Ząbki, Korona Ostrołęka (beniaminek), Mazur Gostynin (beniaminek), Drukarz Warszawa (beniaminek) oraz oczywiście Bug Wyszków. W grupie południowej wystąpią: Pogoń Grodzisk Mazowiecki (przegrany barażu o występ w III lidze – 1:2 oraz 1:1 z Victorią Sulejówek), Broń Radom, Mszczonowianka Mszczonów, Mazur Karczew, Pilica Białobrzegi, Oskar Przysucha, Sparta Jazgarzew, MKS Piaseczno, Energia Kozienice, Wilga Garwolin, Błonianka Błonie, LKS Promna, Znicz II Pruszków, Drogowiec Jedlińsk (beniaminek), Naprzód Skórzec (beniaminek), Perła Złotokłos (beniaminek).
Redukcja grup w sezonie 2018/19 oznacza, że drugi rok z rzędu połowa ligi będzie zagrożona spadkiem. Połączona IV liga ma liczyć bowiem 20 zespołów. Przy obecnej liczbie lig okręgowych na Mazowszu (sześć) i założeniu, że po sezonie 2017/18 awans uzyska mistrz każdej z nich (daje nam to sześciu beniaminków w IV lidze), do połączonej grupy akces uzyskałoby jedynie po siedem zespołów z obu obecnych grup IV ligi. Do lig okręgowych spadnie więc aż 9 zespołów z każdej z grup (co z kolei zepchnie kolejne drużyny do A-klasy itd.). Dochodzimy zatem do kuriozalnej sytuacji, w której w ubiegłym już sezonie bardziej opłacało się spaść do ligi okręgowej i wygrać ją w nadchodzącym sezonie niż utrzymać się i następnie zająć miejsce w czołowej „7” rozgrywek czwartej ligi. Powyższe założenia są w dużej mierze płynne, ze względu na nieuwzględnienie liczby spadkowiczów z III ligi oraz ewentualnych zmian w systemie awansów i spadków dla lig okręgowych (być może MZPN zdecyduje się na zredukowanie liczby zespołów uzyskujących awans do IV ligi, pn. poprzez rozegranie barażów). O tym jednak przekonamy się najprawdopodobniej w czerwcu przyszłego roku.

Zmiany w regulaminie
Oprócz podziału na grupy rozgrywkowe w IV lidze, MZPN dokonał również zmian w przepisach dotyczących wszystkich rozgrywek seniorskich znajdujących się pod kuratelą związku (od B-klasy do IV ligi). Od przyszłego sezonu zniesiony został obowiązek gry młodzieżowca (do tej pory jeden zawodnik o tym statusie musiał znajdować się na boisku). Zwiększony został również limit zmian w składzie w trakcie meczu. Od przyszłego sezonu w miejsce 4, będzie można dokonać aż 7 zmian. Obie wymienione modyfikacje regulaminu są bardzo kontrowersyjne i szeroko komentowane w środowisku piłkarskim (najczęściej negatywnie). Zarzuca się im, że są krokiem w tył, ograniczają bowiem możliwości „ogrywania się” piłkarskiej młodzieży oraz faworyzują zespoły „bogate”, posiadające szeroką kadrę. Co wszystkie wymienione decyzje oznaczają dla Bugu Wyszków? Oznaczają, że naszego czwartoligowca czeka bardzo ciężki sezon, a walka o utrzymanie będzie niezwykle trudna. Bug posiada relatywnie młody skład, do którego cały czas wprowadzani są młodzieżowcy. Miejsce w czołowej „7” może „9” ligi będzie również bardzo trudne, ze względu na wysoki i bardzo wyrównany poziom zespołów w grupie północnej. Miejmy nadzieje, że to co utrudnia się przy „zielonym stoliku”, Bug zdoła wywalczyć sobie na boisku.
Turu

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl