Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 marca 2024 r., imieniny Eustachego, Wiktora



Św. Idzi patronem miasta?

(Zam: 10.05.2017 r., godz. 17.59)

W opublikowanym 18 kwietnia artykule pt. „Pepisko – wszystko jest możliwe, bo wszystko zależy od nas” opisującym ważniejsze przedsięwzięcia stowarzyszenia „Pepisko” oraz komitetu „Kalejdoskop” realizowane na przestrzeni minionych lat, wspomniana została godna uwagi inicjatywa mająca na celu oficjalne ustanowienie św. Idziego patronem Wyszkowa.

Wiosną 24 kwietnia 2001 r. Komitet Inicjatyw Społecznych „Kalejdoskop”, w nawiązaniu do jubileuszu 500-lecia nadania naszemu miastu praw miejskich, przy poparciu ówczesnego proboszcza ks. kanonika Wojciecha Borkowskiego oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, po raz pierwszy występuje do Rady Miasta z wnioskiem o podjęcie stosownej uchwały w sprawie ustanowienia św. Idziego patronem Wyszkowa. Na wzór sąsiednich: Pułtuska, gdzie patronem jest św. Mateusz i Serocka – św. Wojciech. W tym czasie funkcję burmistrza piastuje jeszcze Jan Malinowski, a przewodniczącym miejskiej rady jest Zbigniew Wiśniewski. Oddolny, obywatelski wniosek do końca kadencji, mijającej w listopadzie 2002 r., pozostaje bez żadnej odpowiedzi. W tym czasie nowym burmistrzem zostaje Grzegorz Nowosielski, a przewodniczącym rady Wojciech Chodkowski. 16 grudnia 2002 r. Kalejdoskop ponownie składa swój wniosek, tym razem poparty przez piastującego od 25 sierpnia 2001 r. funkcję proboszcza parafii św. Idziego Waldemara Krzywińskiego oraz KSM i stowarzyszenie „Pepisko”. Odpowiedź z urzędu przychodzi po prawie ośmiu miesiącach. Nowy przewodniczący rady nie podejmując tematu, oczekuje od wnioskodawcy dostarczenia opinii innych parafii oraz przeprowadzenia szerokiej publicznej dyskusji z udziałem mediów, a sprawa na lata trafia do tzw. „zamrażarki”.

Kult Idziego
Parafia św. Idziego w Wyszkowie erygowana została w 1378 r., choć już pod koniec XI i na początku XII w. w Wyszkowie funkcjonował poświęcony mu kościół, który spłonął, podobnie jak późniejsze drewniane świątynie na przestrzeni wieków. Powstała w latach 1793-1795 murowana świątynia, wielokrotnie niszczona i odnawiana spłonęła we wrześniu 1939 r. W ołtarzu odbudowanego w 1952 r. kościoła postawiono nową figurę św. Idziego. Jak pisze ks. Waldemar Krzywiński „z kilkudziesięciu kościołów pod wezwaniem świętego Idziego po dziewięciu wiekach zostało niewiele, w tym nasz, w którym święty Idzi był i jest wiernie czczony przez kilkadziesiąt pokoleń. Szczególnymi oznakami kultu św. Idziego oprócz wielowiekowej ciągłości wezwania i uznawanej za cudowną figurę w ołtarzu głównym, są: miejscowa legenda zawarta w pieśni o św. Idzim i najstarsza, jedna z dwóch znanych, litania. Litania jest znana jako litania do św. Idziego z Bałdrzychowa, jednak układ inwokacji i bibliografia wskazują, że pierwotnie odmawiana była w Wyszkowie, najdawniej na ziemiach polskich. W pieśni o św. Idzim jest podana legenda o zjawieniu się świętego na górze wyszkowskiej (...)”.

Niezwykła książeczka
W czerwcu 2012 r. staraniem Marka Filipowicza i redaktor „Wyszkowiaka” Justyny Pochmary ukazuje się reprint, odnalezionej w zbiorach Biblioteki Naukowej Księży Jezuitów w Krakowie, niezwykłej książeczki z 1893 r. pt. „Wiadomość o życiu św. Idziego na Górze Wyszkowskiej objawionego”.
Przy osobistym zaangażowaniu Teresy Trzaski oraz Zarządu Powiatu Wyszkowskiego udało się sfinansować pierwsze od ponad 120 lat wydanie. 17 czerwca, z okazji jubileuszu 25-lecia kapłaństwa ks. proboszcza Waldemara Krzywińskiego, starosta Bogdan Pągowski oraz członek zarządu Teresa Trzaska, przekazują na jego ręce cały nakład. Jej nieoficjalna premiera odbyła się we wspomnienie patrona 1 września. Podczas mszy opustowych, do rąk wiernych trafiło kilkaset egzemplarzy. Rok później kolejne wydanie, na potrzeby m.in. Punktu Informacji Turystycznej, sfinansowała gmina Wyszków.
Niestety, żaden z oryginalnych egzemplarzy tego niezwykle ciekawego wydawnictwa nie zachował się w naszym mieście, a i pamięć o nim się wśród mieszkańców zatarła. Treść książeczki tworzy m.in. „Litanja do świętego Idziego, z żywota Jego zebrana”, gdzie odnajdziemy odniesienie do wyszkowskiego kultu: „św. Idzi na, górze wyszkowskiej sławiony” i „św. Idzi patronie najosobliwszy m. Wyszkowa i całej okolicy” oraz „Pieśń o świętym Idzim – wyjęta z podania ludowego” w innych źródłach znana jako „Pieśń do świętego Idziego wyszkowskiego”.
Pieśń o Świętym Idzim
wyjęta z podania ludowego
Witaj ozdobo cnych braci opacie
Cudowny Idzi w niebieskim Senacie,
Zasiadłeś miejsce między purpurami,
Ażebyś błagał Boga i za nami.
Szczęśliwaś góro nad Bugiem leżąca,
Strumieniem wody miasteczko dzieląca,
W ziemi pułtuskiej Wyszkowo nazwana,
Teraz w Idziego łaski już przybrana.
W którym to miejscu moc Boska sprawiła,
Że tu świętego Idziego zjawiła,
Którego raczył Bóg dać za patrona,
Miejscu tu temu by z niego obrona.
W każdej potrzebie każdemu się stała,
A przez to Bogu była większa chwała,
Jakiej obrony tak wielu doznali,
Którzy do Ciebie szczerze się udali.
Szczególniej matki cieszyłeś płaczące,
Co niosły dziatki już umierające,
Dziadki te cudownie do zdrowia wracały,
A matki nie płodne płodnemi się stały.
Potem Ci kościoły w kraju budowano
I za patrona Ciebie obierano,
W tenczas i Wyszkowie taka myśl powstała,
Żeby tu Świątynia była okazała.
Jakoż praojcowie do pracy się wzięli
I pod twym imieniem Kościół wystawili,
Dzisiaj ta świątynia z daleka widnieje,
Gdzie lud pobożny łzy codziennie leje.
I błaga Boga by łaski swej zdroje
Zlał na swe dzieci w Święte imie Twoje,
Wszakże przez Ciebie cuda Bóg objawił,
By lud tu wierny zawsze Ciebie sławił.
Tuś był widziany na tej naszej górze,
Z dziką banieczką w biskupim ubiorze,
Czasem Cię widziano nad naszą strugą,
Która z pól płynie przez dolinę długą.
I światłość niezwykła nad kościołem była
Przed dniem Twego święta cudownie świeciła,
Szczęśliwe dusze, które to widziały
I daru Bożego Idziem cię bądź znały.
I Twoja statua z drzewa wyrobiona
W wielkim ołtarzu jest cudem wsławiona,
Co starsi młodszym dziś opowiadają
I do czci Ciebie, wszystkich zachęcają.
Dlatego szczerze Ciebie dziś wielbimy
I Twoje Imię pobożnie chwalimy,
Cudowny Idzi tu w naszym kościele,
Byś nasze smutki obrócił w wesele.
Wyprosił zdrowie dla wszystkich cierpiących
I był ratunkiem wszystkich konających,
Dla Ciebie dzisiaj niebo jest łaskawe,
Bierz więc w obronę ważna naszą sprawę.
Sprawę zbawienia nas wszystkich grzeszników,
Ratuj od piekła wszystkich niewolników,
Co w nałogach grzechu, jakby w błocie leżą,
Że Bóg sprawiedliwy mało temu wierzą.
Bądź nam pośrednikiem, nasz św. Patronie!
Do Boga naszego tam w górnym Syjonie,
Gdzie z Nim królujesz na wiek wieków wiecznie,
Byśmy i z Toba na wieki statecznie,
Z Bogiem się cieszyli i Ciebie wielbili
A po naszej śmierci z Tobą się złączyli.

Sanktuarium
1 września 2014 r. po poprzedzającym okresie różnorodnych działań zaangażowanego w sprawę proboszcza Golana, w obecności wielu osobistości władzy kościelnej i świeckiej, kapłanów, sióstr i braci zakonnych oraz licznej rzeszy wiernych, wyszkowska świątynia została ustanowiona Sanktuarium św. Idziego. Godność ta, szczególnie podniesiona została pozyskanymi z Rzymu przez ks. biskupa Janusza Stepnowskiego, liczącymi ponad 1 300 lat relikwiami św. Idziego pierwszego stopnia. Dziś jest to drugie po Mikorzynie w diecezji kaliskiej sanktuarium świętego w Polsce.
Wydaje się być rzeczą normalną, że kolejnym krokiem podkreślającym szczególny kult św. Idziego w naszym mieście winno zostać oficjalne ustanowienie świętego patronem Wyszkowa. Ponownej próby rozpoczęcia tego procesu podjęło się stowarzyszenie „Pepisko” nawiązując kontakt z ks. kanonikiem dr. Zdzisławem Golanem, który przyznał, że inicjatywa powinna być oddolna i wyjść od ludu. Zapewnił również o swoim poparciu oraz pomocy. Wspomniał też śp. Juliana Bielawskiego, prezesa Nadbużańskiego Bractwa Ligi Morskiej i Rzecznej, który na niedługo przed śmiercią także upomniał się u ks. proboszcza o przyznanie św. Idziemu statusu patrona miasta. Był on jednym z inicjatorów ufundowania sztandaru dla sanktuarium. W najbliższym czasie stowarzyszenie „Pepisko” zamierza oficjalnie poprosić o wsparcie idei władze i organizacje kościelne, chrześcijańskie i patriotyczne organizacje świeckie, aby wspólnie wystąpić do miejskiej rady o podjęcie stosownej uchwały i zwrócenia się do Kurii Biskupiej, której zadaniem będzie przedłożenie wniosku w Watykanie. Wg ks. Golana, realnym terminem załatwienia niezbędnych procedur może być 1 września 2018 r.
Marek Filipowicz

Komentarze

Dodane przez Jątek, w dniu 12.05.2017 r., godz. 14.36
Niech się stanie. Tylko po co ten zapytajnik na końcu tytułu. Idzi patronem był, jest i będzie, czy się to Z. Wiśniewskiemu i W. Chodkowskiemu podoba czy nie.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta