Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha



W rejs z Orkiestrą

Ikona
(Zam: 29.03.2011 r., godz. 11.38)

W 66. rocznicę „Walk o Kołobrzeg i Zaślubin Polski z Morzem”, które odbyły się w tym mieście w marcu 1945 roku, mieszkańcy gminy Brańszczyk mogli wysłuchać uroczystego koncertu w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej im. ppor. mar. Kazimierza Deptuły z Wyszkowa.

Z okazji uroczystości przygotowano koncert oraz specjalną wystawę prac i zdjęć na temat zaślubin Polski z Morzem, historii Ligi i zasłużonych działaczy. Otwierając uroczystość Paweł Różański, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Brańszczyku, nawiązał do chlubnej przeszłości Brańszczyka i wyjaśnił, dlaczego to właśnie tu świętowana jest rocznica zaślubin z morzem. Tędy prowadził jeden z najstarszych w Europie szlaków handlowych łączących Morze Czarne z Bałtykiem. Wykorzystywano wtedy na równi drogę wodną i lądową, wiodącą wzdłuż Bugu. Nawiązując do tych tradycji, Publiczne Gimnazjum w Brańszczyku od 1 września 2009 roku stało się członkiem Ligi Morskiej i Rzecznej.

Ceremonia, w której wzięło udział wielu gości i sympatyków, m.in. liczni przedstawiciele Zarządu Głównego LMiR – płk pilot Kazimierz Pogorzelski, kapelan mazowiecki LMiR ks. dziekan Waldemar Krzywiński, dyrektor wyszkowskiego Sanepidu Tomasz Liwartowski, wójt gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul – stała się okazją do przyjęcia nowych członków Bractwa i wręczenia im legitymacji. Otrzymali je uczniowie Publicznego Gimnazjum w Brańszczyku: Natalia Kossakowska, Aleksandra Kowalska i Przemysław Archacki oraz wicedyrektor ZPO w Brańszczyku Izabela Lewandowska, nauczyciel gimnazjum Piotr Bralewski i dyrektor domu kultury Maria Puścian. Specjalne wyróżnienie otrzymała Paulina Suchenek z Brańszczyka za przygotowanie prac na temat Bractwa i morza.
Julian Bielawski, komandor Bractwa LMiR w Wyszkowie, zaprosił zebranych w rejs dookoła świata z orkiestrą, która w czasie koncertu pod batutą kmdr. Józefa Kowalewskiego zawijała do różnych portów. Koncert prowadził sam dyrygent. Na początek zebrani wysłuchali pieśni „Morze, nasze morze” wykonywanej w duecie przez Sylwię Jończyk i bsm. Stanisława Rapacza. Kolejne utwory pochodziły z różnych krajów: Austrii, Anglii, Włoch, Rosji, USA. Zebrani wysłuchali też włoskiej pieśni „Funiculi – Funicula”, w której partię solową wykonał bsm. Rapacz. Na zakończenie wykonane zostały „Marsz Radetzy’ego” oraz „Marsz Sokół”.
Kom. Bielawski wyraził nadzieję, że koncert ten już na stałe wpisze się w kalendarz imprez Brańszczyka.
– A zatem do usłyszenia za rok. Trzymajmy się morza! – zakończył.

D.L.

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta