Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Teodora



Śladem miejsc pamięci

(Zam: 22.02.2017 r., godz. 14.02)

W wybranych miejscach pamięci na terenie powiatu wyszkowskiego 8 lutego odbyły się uroczystości z okazji 154. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

W uroczystościach wzięli udział starosta Bogdan Pągowski, wicestarosta Adam Mróz (inicjator uroczystości), członkowie Zarządu Powiatu Wyszkowskiego, przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg Nadbużański w Wyszkowie z płk. Konradem Wróblem na czele, prawnuk powstańca styczniowego poległego pod Suwinem, wiceprezes Oddziału Piłsudczyków w Pułtusku, uczniowie klasy mundurowej Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie z Danutą Przybysz, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych wraz z opiekunami oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.
W Wyszkowie złożyli kwiaty przy tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Kapelanów Puszczy Białej znajdującej się w Sanktuarium św. Idziego. W Deskurowie celem uczestników była tablica pamiątkowa poświęcona pamięci Bronisława Deskura – majora Powstania Styczniowego. W Suwinie (gmina Somianka) znajduje się pomnik poświęcony 12 powstańcom, mieszkańcom Suwina poległych 22 czerwca 1863 r. w potyczce pod Popowem (odsłonięty w 1986 r.). W Sieczychach (gmina Długosiodło) jest dąb „wieszaciel” rosnący przy trakcie wiodącym z Porządzia do Sieczych. Według przekazów, na jego pochylonych nad drogą konarach Rosjanie wieszali schwytanych w puszczy powstańców. W Przetyczy (gmina Długosiodło) postawiono kapliczkę poświęconą powstańcom, którzy 28 lutego 1863 r. odnieśli zwycięstwo w potyczce pod Przetyczą (dowodził jej Władysław Cichorski ps. „Zameczek”).
W Łączce (gmina Długosiodło) znajduje się uroczysko „Bykowce” – teren obozowiska powstańców i potyczki 23 maja 1863 r.
W Porębie (gmina Brańszczyk) delegacja odwiedziła kapliczkę powstańców 1863 r., grób płk. Karola Fryczego, ciężko rannego w bitwie pod Łączką 23 maja 1863r. W Brańszczyku na terenie domu pomocy społecznej znajduje się tablica pamiątkowa (niegdyś znajdował się tu szpital powstańczy). Jest też kapliczka poświęcona uczestnikom Powstania Styczniowego z parafii Brańszczyk.
We wsi Cygany (gmina Obryte) zlokalizowana jest kapliczka poświęcona powstańcom biorącym udział w bitwie pod Sokołowem Włościańskim i Cyganami. Pod Cyganami, Rząśnikiem i Porządziem w dniach 14-16 lipca 1863 r. zginęło 87 Polaków, 36 było rannych, a 35 wzięto do niewoli.
Miejsca pamięci poświęcone ofiarom Powstania Styczniowego szczególną opieką objęli członkowie Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg Nadbużański w Wyszkowie.
W trakcie podróży mogli poznać historie związane z dowódcami Powstania Styczniowego w Puszczy: Władysławem Cichorskim „Zameczkiem”, mjr. Bronisławem Deskurem, płk. Karolem Frycze, płk. Ignacym Mystkowskim, działaczem patriotycznym Wiktorem Godlewskim oraz kpt. walczącymi w oddziale Ignacego Mystkowskiego Janem Podbielskim i Władysławem Ostaszewskim.
Oprac. J.P.
Źródło: powiat-wyszkowski.pl

Komentarze

Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 22.02.2017 r., godz. 20.35
Upamiętnienie śladów Powstania Styczniowego w naszej okolicy to wspaniała, wieloletnia praca Piłsudczyków, a w największym stopniu praca płk. Konrada Wróbla. To dzięki naszym wyszkowskim Piłsudczykom wiele wydarzeń i spraw z tego odległego już powstania zostało upamiętnionych. Ale chylę czoła również przed wszystkimi, którzy w to dzieło się włączają. Mam na myśli zarówno przedstawicieli władzy ( starostów, wójtów itp.), choć tak na prawdę to ich obowiązek, jak i lokalne środowiska - szkoły, sołtysi i po prostu lokalne elity. Sam uczestniczyłem kilkakrotnie w wydarzeniach związanych np. z nadaniem ryngrafu, lub odsłonięciem kapliczki i mam przekonanie, że to bardzo ważne wydarzenia dla kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta