Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Sykstusa



Oddani służbie

(Zam: 26.10.2016 r., godz. 13.26)

Wojewódzkie obchody Święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej odbyły się 20 października w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Mundurowi prezentowali swoją codzienną pracę, a wyróżniający się w niej otrzymali wyróżnienia.



Uroczystości były okazją do podsumowania działań Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego z Warszawy oraz wojskowych komend uzupełnień z województwa mazowieckiego.
Święto ustanowił zarządzeniem minister obrony narodowej w 2012 r.
– Wyznaczenie święta na 27 października wiąże się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Wtedy to, 98 lat temu, Rada Regencyjna wydała dekret o przystąpieniu do promowania narodowej armii regularnej na podstawie tymczasowej ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej, którą ogłoszono równocześnie – zabrał głos witając gości wojskowy komendant uzupełnień w Wyszkowie ppłk Leszek Wieczorek. – W ustawie m.in. podzielono państwo polskie na okręgi wojskowe oraz określono władzę administracyjno-wojskową, którą na obszarze okręgu została okręgowa komenda uzupełnień wraz z podległymi powiatowymi komendami uzupełnień. Już miesiąc po ogłoszeniu ustawy przystąpiono do tworzenia zasadniczych elementów administracji wojskowej.
Jak zaznaczył, w 1920 r. na terenie Polski działało 88 powiatowych komend uzupełnień (dziś jest ich 86).
– Z takim potencjałem administracja wojskowa przeprowadziła mobilizację w 1920 r. i realizowała uzupełnienie jednostek wojskowych w czasie zwycięskiej wojny polsko-bolszewickiej. Mimo upływu 98 lat zadania i funkcje wojskowych komend uzupełnień są niezmienne – uzupełnianie jednostek wojskowych na terenie naszego kraju – zaznaczył komendant.
Gośćmi uroczystości byli m.in. szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie płk dr Dariusz Kuleta, burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski, dyrektor departamentu – szef służby zdrowia Wojska Polskiego gen. bryg. Stanisław Żmuda, komendant główny Żandarmerii Wojskowej płk Wiesław Chrzanowski.
Zebrani w sali widowiskowej obejrzeli krótki film o pracy administracji wojskowej. Podczas uroczystości wręczono liczne wyróżnienia osobom szczególnie wyróżniającym się w służbie wojskowej, a także szczególnie zaangażowanym we współpracę i pomoc w codziennej działalności wojskowych instytucji.
Burmistrz Grzegorz Nowosielski przemówił w imieniu samorządowców obecnych podczas uroczystości.
– Wieloletnia, rzetelna służba, pełna zaangażowania oraz poświęcenia postawa kadry, gotowość do podejmowania niełatwych wyzwań, wola działania dla dobra kraju wojska polskiego zapewniła uznanie przełożonych oraz niekwestionowany szacunek w społeczności wojskowej i cywilnej – zwrócił się do żołnierzy. – Z tej okazji składamy osobiście komendantom i wszystkim podkomendnym serdeczne i gorące życzenia, aby żołnierska powinność pozostawała niezmiennie źródłem zasłużonej satysfakcji. Swoje wyrazy podziękowania kierujemy w szczególności do wojskowego komendanta uzupełnień w Wyszkowie za dobrą i efektywną współpracę z władzami samorządowymi.
Burmistrz podkreślił, że wynikiem tej współpracy są coroczne organizowane w hali WOSiR Wiosenne Spotkania z Wojskiem, zawody strzeleckie, w których biorą udział samorządowcy, służby mundurowe, uczniowie, organizacje pozarządowe.
– Równie ważne jest wspólne czczenie pamięci wydarzeń i ich uczestników oraz świętowanie historycznych rocznic, tak istotne dla tożsamości narodowej – dodał G. Nowosielski.
Płk dr Dariusz Kuleta podkreślił, że Wyszków jest kolejnym po Warszawie, Radomiu, Ostrołęce miejscem, gdzie organizowane jest Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej.
– Postanowiliśmy wyprowadzić to święto ze stolicy, by pokazać, czym zajmuje się administracja wojskowa na co dzień – zaznaczył.
Dziękował za przychylność i współpracę burmistrzowi Grzegorzowi Nowosielskiemu, a także komendantowi ppłk. Leszkowi Wieczorkowi za dobrą organizację uroczystości.
Po przemówieniach zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Wyszkowa pod batutą Franciszka Józefa Bieganowskiego. Jako solista zaśpiewał Robert Dymowski (bas/baryton).
J.P.









Komentarze

Chrzanu
Dodane przez Sto, w dniu 26.10.2016 r., godz. 22.27
płk Chrzanowski to były komendant MOŻW

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta