Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Sykstusa



Jubileusz „Przepióreczki”

(Zam: 08.06.2016 r., godz. 17.41)

W Jackowie Górnym 26 maja odbył się XX Koncert Galowy Zespołu Ludowego „Przepióreczka”.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Jackowie Górnym i Społeczne Stowarzyszenie Oświatowe „Szkoła z Tradycjami” zorganizowali koncert będący podsumowaniem przeszło dwóch dekad działalności grupy, która pielęgnuje tradycje ludowe pod kierunkiem Aleksandry Kalinowskiej.

Na koncert galowy „Przepióreczka” przygotowała krakowiaka z wiązanką pieśni, suitę lubelską, „Z kogucikiem” – tańce i zabawy śląskie, występ „Od Opoczna…” oraz widowisko „Wesele w Puszczy Białej”. Wśród widzów była lokalna społeczność Jackowa, rodzice występujących dzieci, byli tancerze „Przepióreczki” wraz z rodzinami, europoseł Jarosław Kalinowski, wójt gminy Somianka Andrzej Żołyński oraz inni przedstawiciele samorządu. Grupa zadedykowała koncert matkom z okazji ich święta przypadającego 26 maja.
Początki zespołu sięgają 1993 r. – do szkoły w Jackowie Górnym przybył wtedy pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Somiance Wacław Główczyk, który zainicjował stworzenie ludowego koła śpiewaczego. Od kwietnia 1994 r. odbywały się zajęcia taneczne, które prowadziła Aleksandra Kalinowska. Miała doświadczenie sceniczne – przez pięć lat występowała w Ludowym Zespole Artystycznym „Promni” działającym przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wiosną 1995 r. zespół przyjął nazwę „Przepióreczka”. Od 1996 roku tradycją stało się organizowanie koncertu galowego, który jest podsumowaniem całorocznej pracy i podziękowaniem dla przyjaciół i sympatyków zespołu, a który od 1997 r. odbywa się w Boże Ciało. Od 2000 r. prócz uczniów Szkoły Podstawowej w Jackowie Górnym, w „Przepióreczce” występują także absolwenci placówki. Przez wszystkie lata przez zespół przewinęło się 280 tancerzy. Czwartkowy koncert był debiutem scenicznym dla 12 najmłodszych adeptów taki tańca ludowego. W obecności Aleksandry Kalinowskiej złożyli ślubowanie, otrzymali dyplomy i upominki. Podczas koncertu z grupą uroczyście rozstali się także najstarsi członkowie.
Występ był esencją umiejętności grupy, a zarazem pokazem barwnych strojów regionalnych.
„Przepióreczka” koncertuje nie tylko co roku w Boże Ciało. Uświetnia takie uroczystości jak dożynki, jej członkowie biorą udział w przeglądach kolęd i pastorałek na poziomie gminnym i powiatowym. Zespół występował też m.in. na Litwie i Ukrainie, Święcie Chleba w Jaworze. Pięć lat temu zespół uzyskał grant, dzięki któremu opracował obrzęd weselny w Puszczy Białej, zbierając jego zapomniane elementy. Widowisko można było obejrzeć 26 maja – 27 wykonawców zaprezentowało obrzęd, w którym wystąpili także Aleksandra i Jarosław Kalinowscy.
J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta