Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Teodora



To samo niebo mamy nad głowami

(Zam: 11.05.2016 r., godz. 13.27)

Tak zatytułowany festyn odbył się 5 maja w centrum Wyszkowa. Wyszkowskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym zorganizowało go wraz z innymi instytucjami, by uczcić Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.



Był to festyn integracyjny, podczas którego podopieczni z różnych placówek zajmujących się pomocą niepełnosprawnym spotkali się z pełnosprawnymi dziećmi, młodzieżą, dorosłymi. Wspólna zabawa i uczestnictwo w konkursach były najlepszą okazją, żeby się nawzajem poznać, zyskać nowe doświadczenia itp.
Jak czytamy na stronie internetowej ogólnopolskiej organizacji PSOUU (www.psouu.org.pl): „Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, ustanowionego w 1999 r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU), jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności i pokazanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności, a także zwrócenie uwagi na bariery (edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp.), które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia. Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną przypada oficjalnie na 5 maja. Data ta nie została wybrana przypadkowo. 5 maja w całej Europie obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych”.
Podczas czwartkowej imprezy swoje stoiska miały nie tylko instytucje bezpośrednio zajmujące się niepełnosprawnymi intelektualnie. Byli to m.in. Środowiskowy Dom Samopomocy „Soteria”, Powiatowe Centrum Pomocy w Rodzinie, Komenda Powiatowa Policji w Wyszkowie, komenda powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Byli też przedstawiciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie, Przedszkola Integracyjnego nr 4, Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych „Życzliwi Poszkodowanym”, Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie, Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyk i in. Koło PSOUU także prezentowało formy swojej działalności: Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy „Drogowskaz”, Warsztaty Terapii Zajęciowej. Organizację wsparli członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie.
Podczas wspólnej zabawy odbywającej się na tzw. placu pod przyszły ratusz (między ul. 11 Listopada a ul. Sowińskiego) można było wysłuchać minikoncertu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej, a także występów przedstawicieli innych placówek. Chętni mogli uczestniczyć w zajęciach plastycznych, zumby, dogoterapii, konkursach wiedzy, zabawach sportowo-rekreacyjnych, pokazach strażackich i policyjnych i in.
Uczestnicy odpowiedzieli na prośbę PSOUU, by uczestnicząc w imprezie nie zapomnieli o przyniesieniu ze sobą pomarańczowych akcentów. Kolor ten, kojarzony z PSOUU, miały balony i ubrania uczestników.
J.P.










Komentarze

Dodane przez Mama Joasi, w dniu 12.05.2016 r., godz. 09.37
Bardzo fajne są te wyszkowskie parady integracyjne, mądre i pożyteczne. Wszystkiego dobrego życzę uczestnikom. Wspaniale.
Sympatyczna a przedewszystkim Symboliczna
Dodane przez Wiktoria, w dniu 12.05.2016 r., godz. 11.46
jest intencja tego rodzaju imprez. Łączy kilka pokoleń.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta