Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 13 kwietnia 2024 r., imieniny Hermenegildy, PrzemysławaOkiem rzuciłam

(Zam: 05.05.2016 r., godz. 13.48)

Dzisiaj tylko o tym, co znalazłam w niebieskiej gazecie. W 2014 r. portal architektoniczny Bryła.pl przyznał ulicy Sowińskiego wyjątkowe wyróżnienie „ArKITekczer tygodnia”. Portal swój wybór uzasadnił tak: „Nowoczesna zabudowa nie zawsze jest synonimem minimalizmu.

W Wyszkowie wzdłuż jednej z ulic wyrosły budynki przypominające roboty transformers. Ulicę Sowińskiego w Wyszkowie przebito w latach 80. Wcześniej znajdowały się tutaj ogródki. Przez wiele lat w tej części miasta niewiele się działo. Dopiero na początku XXI wieku ulicę zaczęto zabudowywać. Najbardziej „wystrzałowe” budynki powstały w latach 2005-2009. Wyszkowskie transformersy zajęły kilkaset metrów wzdłuż ulicy. Futurystyczne obiekty to hybryda budynków mieszkalnych, handlowych i usługowych. Znajdują się tam między innymi: salon meblowy, szewc, bank oraz sklep z tapetami, firanami i zasłonami. Wszystko ozdobiono barwnymi reklamami i afiszami. Jeśli więc ktoś wybiera się turystycznie do Wyszkowa, to ulicę Sowińskiego powinien zobaczyć obowiązkowo. Ku przestrodze” („Wyszkowiak” nr 41/2014 artykuł „Chrońmy ład przestrzenny w Wyszkowie”). Od tego czasu mieszkańcy Wyszkowa ulicę Sowińskiego nazywają ulicą transformersów. Na forach internetowych lokalnych gazet wielokrotnie odbywały się dyskusje dotyczące tej wyjątkowo mało urokliwej części naszego miasta. O tym, w jaki sposób można upiększyć, a może raczej w jaki sposób należy zasłonić kiczowate budynki na Sowińskiego rozmawiali również miejscy radni na wspólnej komisji poświęconej architekturze miasta. Gazeta napisała: „W centrum nie brakuje miejsc, gdzie trudno mówić o ładzie – jak choćby właśnie na ul. Sowińskiego. Zdaniem urzędników, poprawić wizerunek ulicy może już tylko zieleń”. Władze gminy Wyszków słuchając głosu ludu, może słuchając głosu radnych, a może kierując się zwykłym rozsądkiem postanowiły upiększyć odcinek ulicy Sowińskiego. Z początkiem wiosny tuż obok transformersów pojawiło się dziewiętnaście 20-letnich lip. O tym wyjątkowym wydarzeniu poinformował nas „Nowy Wyszkowiak” w artykule „Pomóc może tylko zieleń”. Nie sądzę, aby posadzenie kilku dorodnych drzewek poprawiło wizerunek ulicy ale cieszę się, że na betonie pojawiło się odrobinę zieleni. Mam jednak obawy, że za parę lat znajdą się tacy, którym drzewa zaczną przeszkadzać. Być może będą to właściciele okolicznych budynków, być może przechodnie, być może zmotoryzowani mieszkańcy Wyszkowa, którzy stwierdzą, że nawet drzewa potrafią być złośliwe i bałaganią gubiąc liście, plują sokami i dają schronienie kupkającym ptasim lokatorom.

***

Również w „Nowym Wyszkowiaku” ukazał się artykuł „Nie jest niebezpiecznie”. W Zabrodziu odbyła się debata dotycząca bezpieczeństwa na terenie gminy Zabrodzie. Przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji przedstawili raport o stanie bezpieczeństwa w gminie oraz poinformowali o opracowywanej mapie zagrożeń. Z policyjnego raportu wynika, że w gminie Zabrodzie w 2015 r. zanotowano 133 przestępstwa, w tym 117 przestępstw kryminalnych takich jak kradzieże, kradzieże z włamaniem, kradzieże i wymuszenia, kradzieże samochodów oraz uszkodzenia rzeczy. Tym samym gmina Zabrodzie znalazła się na drugim miejscu w powiecie pod względem liczby przestępstw kryminalnych (w mieście Wyszków było ich ponad 400, w gminie Wyszków 104, w gminie Brańszczyk 92, w gminie Długosiodło 78, w gminie Rząśnik 42, zaś w gminie Somianka 35). Opracowywana mapa stanowiła będzie zestawienie informacji o zagrożeniach oraz miejscach ich występowania. Uczestnicy debaty stwierdzili, że mapa daje nieprawdziwy obraz gminy, zaś mieszkańcy gminy stwierdzili, że na co dzień czują się bezpieczni, a uciążliwości związane z kradzieżami dotyczą głównie drobnych kradzieży w domkach letniskowych. Pan Zdzisław Bocian sekretarz gminy stwierdził, że mapa będzie antypromocją gminy gdyż „Dane na mapie będą zniechęcać potencjalnych inwestorów czy mieszkańców. To zła reklama. Tu nie jest niebezpiecznie”. Przeczytałam artykuł i pomyślałam, że skoro gmina Zabrodzie jest jedną z najmniejszych gmin powiatu wyszkowskiego, to drugie miejsce w powiecie pod względem przestępstw kryminalnych nie przynosi jej zaszczytu. To, że włamania i kradzieże dotyczą głównie przyjezdnych – posiadaczy domków letniskowych, nie powoduje, że każdy w gminie może czuć się bezpiecznie. Moim zdaniem, opracowanie mapy zagrożeń ma sens, gdyż jako potencjalny inwestor, całoroczny lub sezonowy mieszkaniec chciałabym wiedzieć, czy w gminie Zabrodzie (lub w każdym innym miejscu) żyje się bezpiecznie, a na jakie ewentualne zagrożenia powinnam zwrócić uwagę.
Judyta
Judyta@wyszkowiak.pl

Komentarze

O co chodzi?
Dodane przez Anonim, w dniu 05.05.2016 r., godz. 15.15
Te nowo posadzone drzewka na Sowińskiego są niby 20 letnie, czy ich łączna żywotność przewidziana jest na 20 lat?
Dodane przez mogą mieć, w dniu 05.05.2016 r., godz. 16.34
Mam lipę osiemnastoletnią, ma podobną koronę, ale chyba cieńszy pień. Mogą mieć ok 20 lat. Ładne...
Do anonima 1515
Dodane przez Ciapek, w dniu 05.05.2016 r., godz. 17.18
Czyżby wizualnie już źle rokowały? Z punktu widzenia ogrodnika, te które się nie przyjmą się lub uschną ustąpią miejsca innym. Nie ma sprawy.
Dodane przez Garden, w dniu 05.05.2016 r., godz. 21.55
Mnie na dwudziestoletnie to one nie wyglądają. Ale ciemnocie można wcisnąć wszystko.
Dodane przez Anonim, w dniu 06.05.2016 r., godz. 07.56
Niby tak z ta mapą, ale czy warto panie sekretarzu oszukiwać samego siebie?
Dodane przez Sąsiad, w dniu 06.05.2016 r., godz. 08.53
Man na osiedlu 8-9 letnie lipy posadzone jako małe chlubki. Dzisiaj sa to całkiem spore drzewka. Te rzekomo 20 letnie patyki chyba przeleżały w hibernacji ze 12 lat.
Dodane przez one maja ze 2 góra 2.5 roku, w dniu 06.05.2016 r., godz. 11.02
Trzech lat raczej nie mają... Ale przy odpowiedniej pielegnacji za klika lat beda rewelacyjne! Ile tamnlat by nie mialy - to bardzo dobry krok w strone zieleni :)
Dodane przez zabrodzie, w dniu 06.05.2016 r., godz. 11.14
Chcemy mape z sgrozen! Nie informowanie nas i przyszlych mieszkancow o lamaniu prawa to zwykle wkrecanie w błąd!
Architektoniczne fantazy.
Dodane przez Anonim, w dniu 06.05.2016 r., godz. 16.14
Ten odcinek ulicy Sowińskiego dla mnie, swe motywy architektoniczne czerpie z chińskiego bazaru w Szanghaju. Może przewodniki turystyczne znajdą inną interpretację tych domów, sklepów. Mieszkańcy dopatrzą się innych inspiracji a jest nad czym pofantazjować. Z całą pewnością jest to brzydkie, mało polskie. Wymyślny eksperyment architekta bo tak to można określić nie przyjął się . Z biegiem lat wówczas jak budynki zaczną niszczeć będzie jeszcze gorzej.Urząd po latach chce , ten chiński wynalazek zaowalować bujną zielenią a po przez to chociaż trochę przystosować do miasta. Mieszkańcy są zadziwieni kosztowną metodą sadzenia 20 letnimi sadzonkami lip. Nie można, by tak jak się należy, jak przykazała natura? Sadzonka nie przyjmie się , wsadzi się następną? W większości jesteśmy przeciętnymi Wyszkowiakami z tradycyjnymi poglądami . W przyszłości dziękujemy za takie architektoniczne kwiatki. A ogrody były swojskie i ładne. Było dużo terenu.W Szanghaju, czy w Nowym Jorku dworku staropolskiego ze świecą szukać i nie ma co się dziwić. Czy szaleństwo architektoniczne na dłuższą metę popłaca? Podatnikom z pewnością nie!
Najciemniej jest pod latarnią.
Dodane przez Mateusz Borowik, w dniu 06.05.2016 r., godz. 16.33
Porządny, miejscowy dzielnicowy na komisariacie z pewnością rozwiąże sprawę. Wójt nic na to nie poradzi.Sam przecież musi uważać, że by nie paść ofiarą potencjalnego przestępstwa. A obywatele, którzy mają tam domki i tak już wiedzą co w trawie piszczy. Dwie , trzy spektakularne akcje na działkach z psami i po strachu. Miejscowi wiedzą gdzie jest niebezpiecznie. Mapa zagrożeń świadczy o nieporadności władzy ! Z całą pewnością ludzie szerokim łukiem będą omijali tą okolicę a szkoda przecież w okolicy jest piękny kościół i wiele innych ciekawych obiektów.
DO SĄSIADA
Dodane przez Rozrzutny, w dniu 06.05.2016 r., godz. 17.28
Mówiąc o kilkuletniej hibernacji masz na myśli lodówkę, zamrażarkę. To jest naprawdę ciekawe również z punktu widzenia biologii, wegetacji jeśli w ogóle się przyjmą. Jak je przywieźli korzenie miały przyschnięte jeśli nie suche. Ciekawe co będzie jak się do końca rozmrożą. Trzeba to na bieżąco obserwować. Kwiaty ale cięte przecież leżakują w chłodniach. Mam nadzieję , że Urząd nie zafundował w tym miejscu kolejnego, drogiego eksperymentu. Ci co podjęli decyzję odnośnie zakupu tych drogich z pewnością lip powinni znać technologię ich produkcji i znać zasady gwarancji przyjęcia zakupionego drzewostanu. Skąd te lipy przyjechały?
bystrzaki
Dodane przez Znowu oszukali?, w dniu 06.05.2016 r., godz. 19.43
Ale tu jest dużo bystrzaków! Nie daliście się złapać że te drzewka mają po 20 lat. Wy to musicie być z klubu gazety polskiej...
Dodane przez Socjalny, w dniu 06.05.2016 r., godz. 22.48
Raczej dali się oszukać. Polega to na tym, że drzewko 20 niby letnie kosztuje 4 razy więcej od drzewka 5 letniego. Cóż, naczelnik jest budowlańcem. Można mu wcisnąć chyba wszystko. Same drzewka są ok.
nie lodówkę tylko Hibernarkę
Dodane przez Anonim, w dniu 06.05.2016 r., godz. 23.23
Hej Ruzrzutny! Do drzew nie stosuje się lodówek ani zamrażarek tylko zwykłe Hibernarki. Drzewo może tam być Hibernowane do 12 czy tam 20 lat!! Co do pochodzenia, podejrzewam, że te lipy przyjechały z zagranicy, bo na moje oko zachowywały się trochę dziwnie (jakby się - rozglądały...) Ale. Rozmrażanie czy dehibernacja też mogła im zrobić z korzeni wodę. Co za czasy...
KPW
Dodane przez G, w dniu 07.05.2016 r., godz. 00.40
Wyjdzie z tego lipa?
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 07.05.2016 r., godz. 07.34
Trzeba przede wszystkim powiedzieć jasno, że kwestia "ulicy transfrmersów" to kompletny blamaż cudownego dziecka wyszkowskiej demokracji. To za rządów burmistrza Nowosielskiego doszło do przekształcenia tej części ulicy Sowińskiego w kuriozalny potworek architektoniczny. Jest to konsekwencją kompletnego braku wizji miasta u pana burmistrza i braku zainteresowania sprawami jego estetyki.
Hibernacja czyli spowalnainie procesów życia
Dodane przez Baśka, w dniu 07.05.2016 r., godz. 10.13
Nie pochodzę z Wyszkowa. Nie znam przytoczonych w artykule ogrodów. Ale drodzy mieszkańcy tego miasta, rodowici , czy przybyli z okolic później , procesy życiowe w każdej kwestii zawsze bardzo proszę mieć na uwadze, tak by nikt nie żalu.
Kontynuowana metodologia typu - nie daliście sie złapać
Dodane przez Anonim, w dniu 07.05.2016 r., godz. 10.36
zamieszczona w komentarzu ,,Znowu oszukali '' jest po raz kolejny w chamsko prostacki sposób nieuczciwa ,
Dodane przez LipaLi, w dniu 07.05.2016 r., godz. 10.54
Tu skoszenie kawałka plaży kosztuje 6 tysięcy złotych!!! To i za 3 letnie drzewka można płacić jak za 20 letnie. Chapią póki mogą.
Jeśli te transformery miały być przykryte drzewostanem
Dodane przez Anonim, w dniu 07.05.2016 r., godz. 13.25
najkorzystniej tą rolę spełniły by po prostu nasze , zielone świerki. Tanie i stonowały by nieswojski klimat .
...
Dodane przez Klin, w dniu 07.05.2016 r., godz. 18.04
Anonim, ty to już zawsze bedziesz "znów oszukany". Po pomysłach sadzenia świerków w centrum miasta, wnoszę żeś prominentnym działaczem klubu😂😂
Dodane przez Olszak, w dniu 07.05.2016 r., godz. 21.09
KPW ORMO pod przewodnictwem TW Mroza z Ostrowi :) Maz, to już jego pytać:)
Jest sposób na sprawdzenie.
Dodane przez ola, w dniu 08.05.2016 r., godz. 09.10
Specjaliści od drzew liczą słoje. Wystarczy ściąć jedną chlubę i policzyć na pniu słoje. Jeśli okaże się, ze drzewka nie są aż tak leciwe zbadać przyczyny urzędowej manipulacji. Być może chodzi o celowe zawyżenie kosztów.
Dodane przez Jątek, w dniu 08.05.2016 r., godz. 13.49
Po co podawano taka wiadomość, gdyby jej nie było,nie byłoby sprawy. Ale gdy nie wiadomo o co chodzi, to przeważnie chodzi o pieniądze.
drzewka
Dodane przez Emeryt, w dniu 08.05.2016 r., godz. 17.25
Ola robisz sobie jaja, a aktyw gotów zaraz ścinać biedne drzewka by słoje liczyć. Czy to ważne ile mają lat? Ważne że są bardzo ładne
Dodane przez Koń Polski, w dniu 10.05.2016 r., godz. 09.31
Po co pisać głupoty o 20 letniej LIPIE
Zielona Gęś
Dodane przez Anonim, w dniu 10.05.2016 r., godz. 09.42
bo niektóre tylko przyjmą.
(:) ! czyżby starość nie radość ?
Dodane przez Anonim, w dniu 10.05.2016 r., godz. 09.53
a kto pyta nie błądzi to znane, utarte ślogany
Dodane przez Działkowicz, w dniu 10.05.2016 r., godz. 09.57
to się narobiło no, no.
Dodane przez Anonim, w dniu 10.05.2016 r., godz. 10.08
Zawsze problem. Wycinają stare, sadzą nowe. Ładne, to w czym problem? Wycinają stare szpetne rosomaki, to dobrze, bo były szpetne i niebezpieczne dla ludzi.
Rosomaki?
Dodane przez !, w dniu 10.05.2016 r., godz. 13.48
Rosomak to ssak z rodziny łasicowatych. Też bardzo niebezpieczny.
Wycinają ale rosochote krzaki
Dodane przez Anonim, w dniu 10.05.2016 r., godz. 18.18
żeby mogły przeżyć kolejne. Anonim co ty za brednie wypisujesz, idź przynajmniej do szkoły.
DEZINFORMACJA, TO CELOWE NARAŻANIE NA NIEBEZPIECZEŃSTWO I POWINNA BYĆ KARALNA
Dodane przez Am, w dniu 19.09.2016 r., godz. 22.42
Żebym wiedział, że tak w gminie Zabrodzie jest niebezpiecznie, to bym się tu nie wprowadzał. Czuję się oszukany. Jedyne o czym teraz marzę, to jak najszybciej sprzedać, to co tu kupiłem i wyprowadzić się stąd. Dopiero teraz wszyscy naokoło mi mówią co się tu dzieje Nie wolno prowadzić takiej dezinformacji, powinno być to karalne. To zwykłe "wkręcanie" ludzi w kłopoty i celowe narażanie ich na niebezpieczeństwo. Nie chcę już tu mieszkać. Napady, kradzieże, wymuszenia... co jeszcze? Mamy żyć w lęku? Bać się każdego dnia i każdej nocy? Nie chcę już tu mieszkać. Dziękuję za dezinformacje..............

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta