Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 września 2019 r., imieniny Mateusza, Miry

Cieszą się życiem

(Zam: 20.04.2016 r., godz. 12.36)

Po raz drugi ulicami Wyszkowa przeszli uczestnicy marszu pragnący zwrócić uwagę na obecność w społeczeństwie osób niepełnosprawnych. Symbolami wydarzenia były niebieskie koszulki i kolorowe skarpetki.

Marsz zorganizowało Stowarzyszenie Rodzin Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju „Bądźmy w kontakcie”. Odbył się on pod hasłem „Niepełnosprawność + integracja = godnego życia gwarancja”. Uczestnicy zebrali się 7 kwietnia o godz. 11.00 przy ul. Sowińskiego (plac przy fontannie), gdzie witali ich organizatorzy, a także otwierająca wydarzenie wiceburmistrz Aneta Kowalewska. Stamtąd przeszli ul. Prostą, I Armii Wojska Polskiego, Strumykową na Skwer Jana Pawła II.
Wydarzenie ma walor edukacyjny i integracyjny. Skupia zarówno niepełnosprawnych i ich opiekunów, rodziców, ale także szerokie grono przedszkolaków, młodzieży szkolnej. Przyświeca im idea wyrażania radości z życia i obecności osób niepełnosprawnych pośród nas.
Stowarzyszenie zorganizowało marsz z dwóch okazji. Pierwszą jest Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony co roku 21 marca z inicjatywy Europejskiego Zrzeszenia Zespołu Downa pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Data nawiązuje do trisomii 21 chromosomu (obecność dodatkowego chromosomu), której przejawem jest zaburzenie zwane Zespołem Downa. Symbolem solidarności z chorymi są kolorowe skarpetki – niepasujące do reszty stroju, jak dodatkowy chromosom.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, drugi z powodów czwartkowego marszu, obchodzony jest 2 kwietnia i ma na celu podnoszenie społecznej świadomości na temat dziecięcego autyzmu. Został on ustanowiony z inicjatywy państwa Katar i poparty przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Według prowadzącej ogólnopolskie akcje na rzecz osób z autyzmem Fundacji Synapsis „Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Oznacza to, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Nieleczony może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i głębokości zaburzeń. Dlatego obecnie w literaturze światowej używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych”.
Mimo że choroba dziecka jest trudnym doświadczeniem dla rodziców, opiekunów, organizatorzy uczynili marsz radosnym wydarzeniem przekonując, że mimo trudnych doświadczeń można i trzeba cieszyć się z każdego dnia. Uczestnicy nieśli balony, transparenty, niektórzy założyli kolorowe skarpetki, niebieskie koszulki, chusty (kolor ten jest symbolem solidarności z osobami z autyzmem) itp.
– Naszą ideą było, by Wyszków zaświecił się na niebiesko i dzięki temu, że przybyliście, to się udało – mówiła na zakończenie prowadząca marsz Ewa Redel. – Naszym zadaniem jest przekonywać, że życie z autyzmem i Zespołem Downa to nie jest wyrok, że można cieszyć się życiem. Dzięki wam to udowodniliśmy – dodała wyrażając nadzieję, że marsz stanie się cykliczną imprezą w Wyszkowie.
Stowarzyszenie Rodzin Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju „Bądźmy w kontakcie” jest laureatem tegorocznej nagrody starosty powiatu wyszkowskiego „Za czyn” w kategorii działalność społeczna. Organizacja udziela pomocy rodzinom i dzieciom z zaburzeniami: zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, zaburzenia zachowania, zaburzenia lękowe, depresja, zaburzenia odżywiania i in. Powstało ono z inicjatywy rodziców, którzy od kilku lub kilkunastu lat po diagnozie dziecka walczą o stworzenie szansy na niezależne funkcjonowanie swojego dziecka w przyszłości poprzez różne formy terapii. Zainteresowani mogą się kontaktować z członkami stowarzyszenia pod numerami telefonów 730 074 083, 730 074 377, 730 074 089.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl