Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 marca 2024 r., imieniny Eustachego, Wiktora



Kanalizacja niemile widziana

(Zam: 06.04.2016 r., godz. 13.33)

Samorząd znalazł zbyt mało chętnych na podłączenie się do kanalizacji sanitarnej, która miałaby zostać wybudowana przy ul. I Armii Wojska Polskiego i okolicznych uliczkach, nie może się więc ubiegać o preferencyjną pożyczkę na realizację inwestycji.



Na początku lutego władze zorganizowały spotkanie informacyjne w Urzędzie Miejskim dla mieszkańców i przedstawiły plany dotyczące budowy kanalizacji. Sieć miałaby powstać wzdłuż ul. I Armii Wojska Polskiego (na odcinku od ul. Komunalnej do torów kolejowych) oraz ulic przyległych (m.in.: ul. Bławatkowej, Sasankowej, Modrej, Chabrowej, Ruczajowej). By skorzystać z preferencyjnej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (umarzalnej niemal w połowie), co najmniej 55 mieszkańców musiałoby przyłączyć się do instalacji w ciągu trzech miesięcy od chwili oddania jej do użytku. Urząd Miejski zbierał od zainteresowanych deklaracje dotyczące woli wybudowania przyłącza. Niestety, jest ich zbyt mało.
– Czy wiemy, dlaczego mieszkańcy tak niechętnie chcą się przyłączać? – dyskusję na ten temat na sesji Rady Miejskiej 31 marca rozpoczął radny Jan Abramczyk. – Mają nieszczelne szamba, opróżniają je raz na rok i to ich zadowala. Czy jest możliwość kontroli takich szamb?
Burmistrz Grzegorz Nowosielski potwierdził, że z powodu braku chętnych na podłączenie się do kanalizacji gmina nie złoży wniosku o pożyczkę.
– Nie kończymy jednak pracy nad projektem, chcemy go aktualizować, bo powstały nowe budynki, inne są w planach. Chcemy też wyciąć drzewa, które wyrosły na gruntach przeznaczonych pod drogi gminne – poinformował. – Chcemy zorganizować spotkanie z mieszkańcami i uświadomić im konieczność budowy kanalizacji, bo jeśli jej nie będzie, nie wybudujemy tam dróg – dodał.
Jednocześnie poinformował, że radna Danuta Kukwa planuje zorganizowanie spotkania z mieszkańcami osiedla Zakręzie na temat ewentualnej budowy kanalizacji sanitarnej w tym rejonie miasta.
– Jeśli Zakręzie wyrazi zainteresowanie kanalizacją, zaproponuję radnym przygotowanie projektu i budowę. Kanalizacja przy I AWP byłaby wtedy w kolejce – podkreślił G. Nowosielski.
Rafał Salwin dociekał, czy już złożone przez mieszkańców deklaracje będą nadal ważne w przypadku ewentualnego przystąpienia do realizacji inwestycji przy I AWP w przyszłości.
– Będziemy z tymi mieszkańcami w kontakcie. Myślę, że ci, którzy podpisali, nadal będą zainteresowani kanalizacją. Będziemy przekonywać do niej kolejne osoby – podkreślił burmistrz. J.P.

Komentarze

Dodane przez Warte utrwalenia, w dniu 06.04.2016 r., godz. 13.48
Dodane przez Grzegorz Gajewski, w dniu 01.04.2016 r., godz. 23.45 Władza lokalna nie przygotowała się do inwestycji, Kościuszki i Pułtuska zakorkowane w coraz większym stopniu. Mimo nowych rozwiązań-nowy wiadukt czy ulica nie ma dodatkowych pasów jezdni. Sowińskiego powinna być arterią a jest wąska i źle skomunikowana, brak ulicy Chopina i łącznika między Sowińskiego i 11 Listopada. Jeśli do tego dodamy brak poprawy na terenach wiejskich. Popieram budowę Dobrej Wróżki na moim osiedlu Bajkowym ale powinna być w standardzie ul. Handlowej czyli koszt pewnie ok. 1 mln zł. Zapomniano o dokończeniu zabudowanej ulicy Dobrej gdzie koszt powinien być dużo mniejszy, gdyż jest z kostki i bez zbytnich luksusów, jedynie kanalizacja deszczowa. Władza popełnia dużo błędów i przerzuca się odpowiedzialnością. Oto fragment dyskusji: ........Radni dziwili się, że na etapie przetargów inwestycje okazują się mocno niedoszacowane. – Mamy w urzędzie fachowców, którzy przed uchwaleniem budżetu powinni je oszacować. Przekroczenia wynoszą ponad 100% – zauważył Jan Abramczyk. - To jest wasza wina, że inwestycje z szacunkami z sufitu są w budżecie – do radnych zwrócił się burmistrz Nowosielski. – To wy wrzucacie do budżetu inwestycje bez projektów, nieprzygotowane. Ustalmy, że wpisujemy tylko inwestycje przygotowane. Jan Abramczyk zauważył, że akurat te inwestycje były w projekcie budżetu przedstawionym przez burmistrza. – Zdarza się, że wrzucamy coś nowego i wtedy nie mam pretensji – przyznał. Z kolei burmistrz podkreślił, że projekt powstaje również na podstawie wniosków i rozmów z radnymi....... Paranoja.
Gdzie tkwi problem?
Dodane przez Pies, w dniu 06.04.2016 r., godz. 15.55
Jakie warunki podłączenia zaproponowano mieszkańcom w/w osiedla?
MiŚię tu średnio mieszka
Dodane przez Sąsiad, w dniu 06.04.2016 r., godz. 16.45
Ciekawe pytanie. Uważam, że warunki są zależne od tego czy na danym osiedlu mieszkają znajomi królika
Dodane przez Józef S., w dniu 06.04.2016 r., godz. 20.24
Córka na modernizowanej uliczce musiała zrobić sobie wjazd na posesję za własne pieniądze. Inni dostali je w prezencie od burmistrza. O co chodzi?
Dodane przez Jesteśmy połączeni w bulu i nadzieji., w dniu 06.04.2016 r., godz. 22.14
Myślę, że to ustawka. Nowosiel zrobił nadzieję na I AWP ale i tak miał w zamiarach zrobić kanalizę na Zakręziu. Swoje trzy grosze dorzucił Abramczyk i Kukwa. A co z drogą w Sitnie pani Jadzi, robi się czy znowu oszukali ?
Burmistrz kłamie czy nie zna prawa
Dodane przez Observator, w dniu 07.04.2016 r., godz. 16.34
Tłumaczenie burmistrza i radnych ,ze nie będą budowali kanalizacji bo jest za mało chętnych ,którzy mają ochotę na przyłączenie swoich posesji do miejskiej sieci jest kłamstwem lub brakiem znajomości obowiązującego w Polsce prawa.Jeśli burmistrz wybuduje sieć kanalizacyjną w ulicy to mieszkańcy mają obowiązek do przyłączenia się czy im się to podoba czy nie.Nie ma tu żadnego wyboru . Burmistrz z jakiegoś powodu nie chce budować kanalizacji na ulicy I AWP -tłumaczenie ,ze nie wybuduje bo mieszkańcy nie chcą jest totalną bzdurą.To nie mieszkańcy decydują czy chcą się przyłączyć do wybudowanej sieci tylko prawo Przyłączenie się do istniejącej sieci kanalizacyjnej jest obowiązkowe zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2013 roku poz. 1399 ze zm.). Przytoczony przepis mówi, iż właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku poprzez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Wyjątek stanowią nieruchomości, które są wyposażone w przydomowe oczyszczalnie ścieków spełniające wymagania określone w przepisach prawa. W związku z powyższym jeżeli sieć kanalizacyjna istnieje, to posiadanie zbiornika bezodpływowego, nawet spełniającego wszelkie wymagania, nie zwalnia z obowiązku podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. W przypadku niezastosowania się do przepisów art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, na podstawie z art. 5 ust. 7 Burmistrz nakazuje decyzją administracyjną przyłączenie danej nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. W decyzji określony jest również czas, w jakim właściciel nieruchomości musi wykonać przyłącze. Wykonywanie decyzji nakazującej przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, o której mowa w art. 5 ust. 7 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, podlega egzekucji w trybie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1015 ze zm.). Ostatecznie gmina może również skierować wniosek o ukaranie do sądu przeciwko właścicielowi posesji nie wykonującemu obowiązków wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Z przepisów wyżej wymienionej ustawy wynika jasno, że po wybudowaniu przez gminę sieci kanalizacji sanitarnej na właścicielach nieruchomości spoczywa obowiązek wykonania przyłącza kanalizacyjnego i przyłączenia się do sieci.
Dodane przez Jacek, w dniu 07.04.2016 r., godz. 18.10
Dziękuję za informacje. Są bardzo interesujące.
Dodane przez ..., w dniu 07.04.2016 r., godz. 19.57
Łun nie wie, bo nie ma łobowiązku...
Dodane przez Jątek, w dniu 08.04.2016 r., godz. 00.26
Fakt, że gdyby we wszystkich cywilizacyjnych inwestycjach pytać o zainteresowanie ludzi, to niewiele byśmy osiągnęli jako miasto. Dawniej ludzie bali się kolei - żelaznego potwora i elektryczności.
Dodane przez Szambonurek, w dniu 08.04.2016 r., godz. 08.48
To tak, jakby co drugi, co trzeci sąsiad nie był zainteresowany podpisać umowy na odbiór śmieci. Kanalizacja musi być, bo jest gwarantem ochrony środowiska.
Dodane przez AWP, w dniu 10.04.2016 r., godz. 21.45
Osiedle przy AWP stoi, a kanalizacji nie ma. Na osiedlu "na skarpie" domów kilka, a na ul. Kameralnej kanalizacja, ledowe lampy, infrastruktura czeka na osiedle.
Dodane przez Kaliope, w dniu 11.04.2016 r., godz. 19.32
Kameralna, to typowo przedwyborcza inwestycja.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta