Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, LeonaOkiem rzuciłam

(Zam: 16.03.2016 r., godz. 14.10)

O „Srebrnym Laurze”. „Wyszkowiak” poinformował nas, że podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich gmina Wyszków otrzymała wyróżnienie „Srebrny Laur”. Wyróżnienie to zostało przyznane 25 miastom za wybitne rozwiązania i osiągnięcia w rozwoju miasta oraz zarządzaniu nim w ostatnim 25-leciu.

Moje miasto otrzymało wyróżnienie za „niezwykłą konsekwencję w prowadzeniu aktywnej gospodarki nieruchomościami, która przyczyniła się zwiększenia dochodów własnych i powstania 1000 nowych miejsc pracy”. Niby się ucieszyłam, że żyję w tak wspaniale rozwijającym się mieście, chociaż jednocześnie nasunęły mi się dwa pytania:
1. Na czym polega niezwykła konsekwencja w prowadzeniu aktywnej gospodarki nieruchomościami w Wyszkowie?
2. Gdzie jest tych 1000 nowych miejsc pracy?
Na pierwsze pytanie nie potrafię odpowiedzieć, więc chętnie usłyszę wyjaśnienia dotyczące aktywnej gospodarki nieruchomościami. Na drugie pytanie szybko odpowiedziałam sobie sama dokonując prostego działania matematycznego. Wyszło mi, że na przestrzeni 25 lat średnio co rok powstało 40 nowych miejsc pracy. Być może się czepiam, być może jestem ślepa na starania władz gminnych i dlatego nie dostrzegam wyjątkowego rozwoju swojego miasta, ale czy naprawdę mamy się czym chwalić? Moim zdaniem, nie.

Oszczędności w szkołach
W „Nowym Wyszkowiaku” ukazał się artykuł „Oszczędności szukają w szkołach specjalnych”, z którego dowiedziałam się, że wydział edukacji Starostwa przygotowuje nowy regulamin wynagradzania nauczycieli. W przedstawiony do konsultacji projekcie szykują się duże cięcia dodatków, m.in. dla nauczycieli szkół specjalnych. Naczelnik wydziału edukacji pan Krzysztof Arbaszewski, zmiany w regulaminie wynagradzania nauczycieli tłumaczy tak „Szukamy oszczędności. W skali powiatu na oświatę brakuje pieniędzy. Jak w każdym samorządzie. Ale powiat ma dużo mniejsze możliwości, biorąc pod uwagę dochody własne, nie mamy z czego dokładać”. Jednocześnie wicestarosta pan Adam Mróz zapewnia „To jest pierwotny projekt, przedstawiony do konsultacji. To rozpoczęcie rozmów, pokazanie danych, które generują koszty. Nie było naszym zamiarem przedstawianie projektu radzie powiatu ani w lutym, ani w marcu. Przyznaję, że to propozycja drastycznej obniżki dodatków, dlatego chcemy dyskutować i znaleźć kompromis”. Trochę to przykre, że powiat szuka oszczędności w oświacie, w nauczycielskich poborach. Jestem ciekawa jaką ostateczną formę przyjmie regulamin wynagradzania nauczycieli. Czy powiat wycofa się z drastycznych cięć dodatków, czy też pomimo zapewnień o dyskusji, kompromisie i szerokich konsultacjach nauczyciele będą musieli pogodzić się z obniżeniem swoich poborów?

Pierwsza Dama w Wyszkowie
„Wyszkowiak” poinformował nas, że do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie przyjechała Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda (artykuł „Odwiedziny Pierwszej Damy”). Prezydentowa uczestniczyła m. in. w zajęciach z dogoterapii, w lekcjach nauczania zintegrowanego u dzieci z autyzmem oraz lekcjach fizyki i historii z wykorzystaniem tablic interaktywnych. Pierwsza Dama otrzymała od społeczności szkolnej zaszczytny tytuł „Przyjaciel Ośrodka”. Na forum „Wyszkowiaka”, pod artykułem, pojawiły takie wpisy: „To wielkie wyróżnienie dla Wyszkowa. Uznanie dla Pani dyrektor Edyty Jarosz”, „Pięknie się zaprezentował Ośrodek, to nasza duma”, „Niesamowitą robotę robi pani Edyta. Jak ona to robi?”. Prezydentową można lubić np. za to, że ma klasę lub można jej nie lubić tylko za to, że jest żoną prezydenta pana Andrzeja Dudy. Ja prezydentową lubię i dlatego się cieszę, że zaszczyciła swą obecnością naszą szkołę. Pani Edycie Jarosz gratuluję wytrwałości w tym, co robi.

Piesi też muszą uważać
Radni miejscy i powiatowi rozmawiali z komendantem powiatowym policji w Wyszkowie o mandatach, grafficiarzach, kierowcach ciężarówek i narkotykach („Nowy Wyszkowiak” artykuł „Musimy być represyjni”). Według oficjalnych policyjnych statystyk, na terenie powiatu wyszkowskiego przestępczość spadła. Niestety, mniej optymistycznie przedstawia się sytuacja wypadków z udziałem pieszych „Jest bardzo dużo wypadków z udziałem pieszych z powodu nagłego, nieostrożnego wtargnięcia na jezdnię. Musimy być represyjni wobec pieszych” (inspektor Michał Toporkiewicz). Policja apeluje, by piesi zakładali po zmroku elementy odblaskowe, zwłaszcza poza terenem zabudowanym. Moim zdaniem, piesi są coraz mniej ostrożni. Coraz częściej wchodzą na przejście nagle, nie zwracając uwagi na to, czy kierujący autem będzie miał możliwość zatrzymania się. Pod apelem policji podpisuję się więc obiema rękami. Kawałek odblasku naprawdę bardzo by się przydało.
Judyta
judyta@wyszkowiak.pl

Komentarze

dO JUDYTY
Dodane przez Anonim, w dniu 16.03.2016 r., godz. 14.56
czy i jeżeli są to jakie wnioski radnych odnośnie malowideł w niechcianych przez mieszkańców miejscach?!
Dodane przez Socjalny, w dniu 17.03.2016 r., godz. 08.20
Jeszcze raz gratulacje dla Pani Edyty.
"nie mamy z czego dokładać". Jednocześnie wicestarosta pan Adam Mróz zapewnia "To jest pierwotny projekt, przedstawiony do konsultacji"
Dodane przez Aga, w dniu 17.03.2016 r., godz. 11.48
Proste pytanie. Czy dopuszczenie pana Mroza do aż tylu budżetowych koryt też było poddane społecznym konsultacjom?
Dodane przez Lechu, w dniu 17.03.2016 r., godz. 15.02
Aga,nie było żadnych społecznych konsultacji.przyklad pana Mroza to jeden z ogromu przykladow rzadow PO i PSL. Poobsadzali swoimi .Pomysl,ze zaden z nich nie miał najmniejszych skrupułów pchajac sie na wiele budżetowych stanowisk,bo dla nich liczy sie koryto i kasa,a w rządzeniu są cieniutcy i nie udolni. Przez takich jak oni Wyszkow ,,tonie"
Dodane przez Nauka POszła w las?, w dniu 18.03.2016 r., godz. 13.46
Niech tylko nauczyciele, tak chętnie popierający Mroza w wyborach nie płaczą. W końcu Mróz wziął się za realizację obietnic wyborczych. Przewodniczący związku, zdaje się, że nawet kandydował z tej samej listy. Albo nauka, albo polityka drodzy wychowawcy przyszłych PO-koleń.
Mrozu i inni.
Dodane przez Jarek, w dniu 20.03.2016 r., godz. 10.03
Były strażnik miejski a dziś wicestarosta Mróz powinien od siebie zacząć oszczędności. Z szefem nauczycielskich związków stanowią tę samą klikę, ręka rękę myje. Jednego i drugiego powinno się wywieść na taczce za miasto. To lenie co nic nie robią tylko udają że czymś się zajmują, zajmują swoimi interesami w godzinach pracy. Mroza żona jest dyrektorką Pomocy Społecznej , a on sam był i chyba jest w zarządach spółek miasta, a może i powiatu też. Kręcą pełowskie lody. A oszczędności w stylu Tuska, zabierają najsłabszym i najbiedniejszym.
To się nazywa
Dodane przez Do Jarka, w dniu 23.03.2016 r., godz. 09.45
piąć po szczeblach drabiny!
Dodane przez Anonim, w dniu 23.03.2016 r., godz. 15.57
Nie ilość lat decyduje o poziomie wykształcenia człowieka, to jakość kadry nauczycielskiej. Ktoś wymyślił żeby dzieci poszły wcześniej do szkoły, a dorosli dłużej pracowali. Ktoś miał w tym jakiś interes, ale jaki chyba się tego nie dowiemy.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta