Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, LeonaOkiem rzuciłam

(Zam: 09.03.2016 r., godz. 12.01)

Ciąg dalszy powiatowego kabaretu - W lokalnych gazetach ukazała się relacja z sesji Rady Powiatu. Zdominowała ją dyskusja nad postulatem radnych PiS dotyczącym obniżenia wynagrodzenia starosty o 1 010 zł.

Miesiąc wcześniej powiatowi radni po burzliwej dyskusji średnio o 5 proc. obcięli swoje diety. Radni postanowili szukać większych oszczędności w powiatowym budżecie i postanowili uszczuplić wynagrodzenie starosty oraz wicestarosty. Pan Waldemar Sobczak stwierdził „Najłatwiej odejmować diety radnym. Starosta i wicestarosta są też radnymi. Mówi się, że budżet jest napięty, kredyt duży. Jeśli wszyscy oszczędzamy, to panowie też powinniście”. Z tego, co sobie przypominam, radni nie poczynili dużych oszczędności na swoich dietach. Po dokonaniu kilku działań arytmetycznych wyszło mi, że miesięczne oszczędności wyniosą około 2 200 zł, co w skali roku daje nam około 26 400 zł. Jakieś tam oszczędności są, ale drogi za to się nie wybuduje i zadłużonego szpitala nie uratuje. Napiętą atmosferę niechcący rozładował pan Sobczak mówiąc „Wynagrodzenie burmistrza jest o ponad 300 zł niższe niż starosty, który ma zarząd i jego odpowiedzialność jest mniejsza niż działającego jednoosobowo burmistrza”, co wywołało niemałe rozbawienie publiczności. Nie trzeba być jasnowidzem, ba, nie trzeba nawet czytać doniesień prasowych na ten temat, by wiedzieć, że propozycja opozycji nie spotkała się ze zrozumieniem ze strony powiatowej koalicji i pensja starosty została przez nią obroniona.

Potrzebny jest umiar
W papierowym wydaniu „Nowego Wyszkowiaka” przy artykule „Wygląd miasta: potrzebny jest umiar” redakcja zamieściła dwa zdjęcia budynków znajdujących się na ulicy Sowińskiego, znanej wszystkim jako ulica Transformersów. Jedno zdjęcie jest prawdziwe, czyli przedstawia budowlane straszydła. Na drugim, ulica została upiększona drzewkami, różowymi krzaczkami i rabatkami. Z zaciekawieniem przeczytałam więc artykuł i dowiedziałam się, że na komisji poświęconej miejskiej architekturze radni dyskutowali o budkach z jedzeniem, dużych reklamach oraz o tym, jak ukryć bałaganiarską zabudowę w centrum miasta. Samorządowcy zaapelowali o umiar nie tylko do architektów, lecz także do mieszkańców Wyszkowa, którzy np. wybierają kolor swojego bloku. Mam niemałe wątpliwości, czy mieszkańcy bloku mają wpływ na jego barwy. Być może mieszkańcy niewielkich wspólnot mieszkaniowych razem decydują, jak umalować elewację. Niestety, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przyszłość” nie raz zaskoczyła nas przedziwnymi barwami na blokach. Czy na pewno to mieszkańcy wybrali takie kolorki? Wpływu na to nie mamy. Możemy jednak decydować, jak wyglądają nasze balkony, czy mamy tam kwiatki, czy wieszamy tam pranie. Pani Lucyna Sosnowska powiedziała tak: „Ja też dbam, chcę mieć piękny balkon. Ale jeśli sąsiadka z góry kalesony mi wywiesi, to co z moich starań? Wszyscy powinniśmy dbać o estetykę, wygląd tego miasta”. Święte słowa pani Lucyno, święte słowa. Gacie, staniki, kalesony suszące się na balkonikach wołają o pomstę do nieba. Moim zdaniem, trzeba troszkę pomyśleć co można, a czego nie wypada wieszać na balkonowych suszarkach. „W centrum miasta nie brakuje miejsc – jak choćby ul. Sowińskiego – gdzie trudno mówić o ładzie. Winne są przepisy, które unieważniły plany zagospodarowania przestrzennego uchwalone przed 2000 r. Zapanowała wolna amerykanka” – powiedziała pani Iwona Kozon, naczelnik wydziału zagospodarowania przestrzennego Urzędu Miejskiego. Zaś pan Włodzimierz Gryz dodał „Widzimy, jak wygląda zabudowa centrum, już tego nie zmienimy. Ale są fragmenty czekające na modernizację, np. Prosta. Żeby tam znowu coś takiego nie powstało”. Pomyślałam, że być może dlatego „Nowy Wyszkowiak” pokusił się o przedstawienie upiększonej ulicy Transformersów, chociaż moim zdaniem, ani kawałek trawki, ani drzewko czy krzaczek nie zmienią budowlanych koszmarków w coś bardziej przyjaznego dla oka. Oby to była ostatnia budowlana wolna amerykanka.

Na 1 marca flag nie było
W „Głosie Wyszkowa” ukazał się artykuł „Flagi będą, ale nie wszędzie”. Po przeanalizowaniu, a raczej po zbadaniu pod względem formalno-prawnym wniosku Klubu Gazety Polskiej, by na 1 marca w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych na ulicach naszego miasta pojawiły się narodowe flagi, burmistrz nie zdecydował się na jego realizację. „Chodzi o to, by flagi państwowe pojawiały się przy okazji najważniejszych wydarzeń, jak właśnie rocznica 3 Maja, 15 Sierpnia i 11 Listopada” wyjaśnił pan Grzegorz Nowosielski. Trochę to dziwne i przykre, że tak mało ważnych wydarzeń zasługuje na to, by na ulicach Wyszkowa pojawiały się biało-czerwone flagi. Odnoszę wrażenie, że wniosek Klubu Gazety Polskiej spotkał się z nieprzychylnością pana Grzegorza tylko dlatego, że był wnioskiem... Klubu Gazety Polskiej.
Judyta
judyta@wyszkowiak.pl

Komentarze

Dodane przez Jacek, w dniu 09.03.2016 r., godz. 13.11
Odnoszę wrażenie, że wniosek Klubu Gazety Polskiej spotkał się z nieprzychylnością pana Grzegorza tylko dlatego, że był wnioskiem... Klubu Gazety Polskiej. - no i to, że takie wywieszenie flag 1 marca to dla gminy dodatkowy koszt.
?
Dodane przez Ewa, w dniu 09.03.2016 r., godz. 16.07
To w końcu kroczył Grzegorz od sukcesu do sukcesu wspólnie z M. Glowackim, czy nie?
Oszczędności tytułu braku flag
Dodane przez Anonim, w dniu 09.03.2016 r., godz. 16.37
podsumują kolejne wybory samorządowe!
Dodane przez Z, w dniu 09.03.2016 r., godz. 19.06
Może wystarczy, że w te mniej popularne święta państwowe, dekorować będziemy jakiś reprezentacyjny kawałek miasta.
o wyższości świąt
Dodane przez fred, w dniu 09.03.2016 r., godz. 20.09
A jakeż to święto w porównaniu z 3 maja, 15 sierpnia, 1 września czy 11 listopada? Od nowa chcecie napisać historie?
Dodane przez Anonim, w dniu 09.03.2016 r., godz. 22.15
1 sierpnia ci coś mówi?
do freda
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 10.03.2016 r., godz. 07.28
Święto jest bardzo ważne, ponieważ oddaje cześć ludziom, którzy walczyli i ginęli za Polskę. Tak, czasem trzeba od nowa pisać historię. W sprawach Żołnierzy Wyklętych do tej pory pisali ją komunistyczni oszuści, a III RP chciała te kłamstwa i manipulacje zamaskować błoną obojętności. Na szczęście wielu ludzi już przejrzało na oczy. Pokazuje to wielka ilość oddolnych inicjatyw w związku z tym świętem. Mam nadzieję, że to będzie postępować. "Archipelagów polskości", jak to określił pan profesor Zybertowicz mamy bowiem coraz więcej.
Dodane przez Krzysztof Sol, w dniu 10.03.2016 r., godz. 08.21
Święto Żołnierzy, którzy walczyli po zakończeniu II wojny światowej z sowieckim Okupantem. Jak widać, szczególnie po zdjęciach z obchodów, święto coraz bardziej popularne również wśród elit. Tego trędu nie odwróci już bankrutująca Gazeta Wyborcza. Historia nie pisze się na nowo, tylko się ona zaczęła przebijać do szerszej świadomości. Czerwonym to nie w smak, bo napisana przez nich historia o przyjaźni Polsko-Radzieckiej, legła w gruzach.
W sprawie uszczuplenia uposażeń i diet -
Dodane przez Anonim, w dniu 10.03.2016 r., godz. 09.20
ręka rękę myje!
Dodane przez Lupa, w dniu 10.03.2016 r., godz. 18.56
Jaka więc była odpowiedź burmistrza na apel KGP?
do Lupy
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 10.03.2016 r., godz. 20.00
Odpowiedź było widać na ulicach Wyszkowa - ani jednej flagi. Do tego mętnawy bełkot w lokalnych mediach o potrzebie analizy problemu i konsultacjach społecznych.
lud
Dodane przez lud, w dniu 10.03.2016 r., godz. 20.09
A za ofiary też płacimy? I to nie ja chcecie wśód ubeków, ale wśód tych których skrzywdzili?
Co odpowiedział burmistrz?
Dodane przez AntyBox, w dniu 10.03.2016 r., godz. 22.29
Nie można by tego opublikować, bo od czasu słychać jedynie mętnawe, że nie wiadomo co? Widać było Panie Głowacki, ale ciekawi uzasadnienie. W czym problem?
Dodane przez Grzegorz Gajewski, w dniu 11.03.2016 r., godz. 00.02
Bardzo się cieszę, że w żywym tygodniku opinii, Wyszkowiaku, coraz więcej reklam, nawet buszują na stronach gremliny z banku BPH. Tak trzymać.
Do freda i Krzysztofa Sola
Dodane przez lud, w dniu 11.03.2016 r., godz. 09.45
Zapoznajcie się najpierw z ocenami IPN w zakresie wymordowań Polaków,Białorusinów i innych tzw.furmanów a ilu sowietów i od czego powstała nazwa żołnierzy wyklętych.Dopiero wtedy zabierajcie głos.
Dodane przez :), w dniu 11.03.2016 r., godz. 09.58
Gremlinki przykłuwają uwagę. Są sympatyczne.
Gremlinki
Dodane przez Anonim, w dniu 11.03.2016 r., godz. 17.01
zawsze były na poziomie, nie podlizuj się!
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 11.03.2016 r., godz. 19.14
Pan burmistrz w swojej odpowiedzi stwierdził po prostu, że flagi zawisną na urzędzie i w okolicy pomnika. Nasze oczekiwanie było takie, żeby zostały zawieszone analogicznie do tego, jak jest to robione w Święto Niepodległości. Nie było żadnego uzasadnienia takiej decyzji.
Dodane przez Qest, w dniu 12.03.2016 r., godz. 11.37
To się w końcu czegoś konkretnego dowiedzieliśmy.
Dodane przez Lupa, w dniu 12.03.2016 r., godz. 17.04
Wniosek o wywieszenie flag dla wyklętych, to bardzo ważna sprawa. Porównałabym ją do papierka lakmusowego i powiedzeniem burmistrzowi - sprawdzam.
święta
Dodane przez Wincentowo wdzięczne, w dniu 13.03.2016 r., godz. 06.06
Tylko jeszcze trzeba wyjaśnić sprawy zabójstw, rabunków, pobić i terroryzowania ludności i możemy świętować
Dodane przez Anonim, w dniu 13.03.2016 r., godz. 08.38
Wincentowo Volksdoiczów?
pamiętamy
Dodane przez as, w dniu 13.03.2016 r., godz. 18.03
Ale krowy były tutejsze - narodowe
Krowa zawsze wiedziała
Dodane przez Anonim, w dniu 14.03.2016 r., godz. 16.06
,że ostu się nie żre!
Bielino
Dodane przez Dorota, w dniu 14.03.2016 r., godz. 17.37
To automatycznie się u was zostaje volksduetschem jak "bohaterowie" mu rodzinę okradli?
Dodane przez 3K, w dniu 15.03.2016 r., godz. 10.38
A w Bielinie złapano bohaterów za rękę? A może stryjek wszystko przepuścił na dziwki w Pułtusku, a później jak został goły zwalił na bandytów z lasu? Już my znamy tych miejscowych "bohaterów" z Bielina. Na Cyganach zresztą też.
pulwy
Dodane przez Janek, w dniu 15.03.2016 r., godz. 17.35
Może by tak przywołać szlak "bojowy" bohaterów, od stodoły do chlewika? I te bitwy ze sklepami
Puszcz Biała
Dodane przez Marusia, w dniu 15.03.2016 r., godz. 18.11
Są już mapy, są już szlaki i po nich rajdy. Nie zatrzymasz tego.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta