Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, TeodoraOkiem rzuciłam

(Zam: 02.03.2016 r., godz. 14.15)

Kiedy wywieszać flagi narodowe? - W „Głosie Wyszkowa” ukazał się artykuł „Kiedy wywieszać flagi narodowe?”. Tydzień temu pan Marek Głowacki skierował apel do burmistrza, by 1 marca w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Wyszkowie zostały wywieszone flagi narodowe.

Z artykułu dowiedziałam się, że burmistrz postanowił „(…) zbadać sprawę pod względem formalno-prawnym, czy możemy wywieszać flagi państwowe przy każdej okoliczności. Ale chodzi też o wypracowanie pewnej praktyki w gminie, bo tak naprawdę co miesiąc obchodzimy jakieś ważne święto państwowe czy uroczystość i jest pytanie, czy za każdym razem wywieszać na ulicach miasta flagi narodowe? Do tej pory urząd miejski wywieszał flagi 3 maja, 15 sierpnia oraz 11 listopada”. Troszkę zdziwiłam się, że wniosek pana Marka musi zostać poddany tak szczegółowej analizie. Uważam, że flagi narodowe powinny być znacznie częściej wywieszone na ulicach mojego miasta. Dlatego też pogrzebałam w Internecie, by dowiedzieć się, czy istnieją przepisy, które uszczegółowiają w jakie dni flagę należy wywieszać, a kiedy nie należy tego robić. Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 31 sierpnia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz pieczęciach państwowych, każdy ma prawo używać barw Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń z zastrzeżeniem, by symbole te otaczane były czcią i szacunkiem. Na którejś ze stron przeczytałam „Swoją polskość manifestować flagą masz prawo każdego dnia. Nie ma dni nieodpowiednich!”. Nie potrzeba więc badania pod względem formalno-prawnym apelu pana Marka Głowackiego, by 1 marca w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Wyszkowie zostały wywieszone flagi narodowe. Moim zdaniem, potrzeba jedynie odrobiny dobrej woli, by jak najczęściej, w rocznicę ważnych wydarzeń w Wyszkowie pojawiały się flagi narodowe.
Moim zdaniem urząd miejski mógłby wywieszać flagę narodową na ulicach Wyszkowa:
1) 14 II w rocznicę powstania Armii Krajowej
2) 1 III w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
3) 10 IV w rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem
4) 13 IV w Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia
5) 2 V w Święto Polskiej Flagi
6) 3 V w rocznicę uchwalenia Konstytucja 3 Maja
7) 8 V w rocznicę zakończenia II wojny światowej
8) 1 VIII w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
9) 15 VIII 1920 r. w rocznicę Bitwy o Warszawę
10) 1 IX w rocznicę wybuchu II wojny światowej
11) 17 IX w rocznicę napadu ZSRR na Polskę
12) 11 XI z okazji Święta Niepodległości
13) 13 XII w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Mieszkańcy Wyszkowa również mogliby wówczas wywiesić polską flagę na swoich balkonach i oknach. Szkoda, że tak niewielu z nas w taki sposób chce manifestować swój patriotyzm.

Wyszków nowoczesnym miastem?
W „Wyszkowiaku” ukazała się relacja z otwartego spotkania poświęconego tworzenia „Programu Rozwoju Gminy Wyszków na lata 2016-2020” (artykuł „Wyszków nowoczesny, ale w symbiozie z Warszawą”). W trakcie spotkania skarbnik gminy pan Dariusz Korczakowski powiedział „Chcemy być miastem nowoczesnym, ale nie uciekamy od faktu, że jesteśmy satelitą Warszawy – wielu mieszkańców tam pracuje, wielu się tam przeprowadza”. W związku z tym w programie określono wizję rozwoju „Wyszków nowoczesnym ośrodkiem Obszaru Metropolitalnego Warszawy”, w którym mowa jest o unikalnej symbiozie aglomeracji warszawskiej z nowoczesnymi i rozwiniętymi obszarami wiejskimi i podmiejskimi. Do tego zapisu odniósł się pan Gerard Składanowski „Minister Morawiecki mówi, że należy unikać metropolitalnych miejscowości, a w tym programie jest odwrotnie. (…) Jeśli chcecie, by Wyszków był metropolitarny to komunikacja z Warszawą powinna się odbywać koleją. 6 tys. ludzi codziennie dojeżdża z Wyszkowa do stolicy, a Koleje Mazowieckie odwróciły się od Wyszkowa zupełnie” i zaproponował korektę programu w tym obszarze. Jednocześnie pan Gerard przypomniał o pomyśle Komitetu „Masz Wybór”, który podczas kampanii wyborczej w 2014 r. proponował, by ciepło dla miasta pozyskiwać z geotermalnych źródeł znajdujących się pod Wyszkowem. Burmistrz pan Grzegorz Nowosielski odpowiedział na to „Mam dane, że nasze źródła nie nadają się do eksploatacji. To nie gmina ma prowadzić np. SPA, tylko prywatni przedsiębiorcy”. Szkoda, że pan Grzegorz nie podał źródła swoich informacji dotyczących źródeł geotermalnych. Nie przypominam sobie również, by kiedykolwiek ktokolwiek namawiał gminę na prowadzenie SPA wraz z basenem geotermalnym. Mam wrażenie, że pomysł Komitetu „Masz Wybór” nie spodobał się burmistrzowi tylko dlatego, że był nie jego pomysłem.
Judyta
judyta@wyszkowiak.pl

Komentarze

Dodane przez MM, w dniu 02.03.2016 r., godz. 14.51
"Nie potrzeba więc badania pod względem formalno-prawnym(...)" napisała autorka zaraz po tym.... jak zbadała sprawę... Ech...
Dodane przez Anonim, w dniu 02.03.2016 r., godz. 17.19
Domyślamy się, że przy najbliższej ważnej okazji, tj 10 IV, autorka wywiesi flagę na swym balkonie...
Dodane przez AntyBox, w dniu 03.03.2016 r., godz. 17.34
Źródłem informacji burmistrza są "gorącego źródła".
dlaczego brak było flag w Wyszkowie w narodowe święto ?
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 04.03.2016 r., godz. 19.56
Dziękuję pani Judycie za zwrócenie uwagi na temat braku flag w Wyszkowie w święto Żołnierzy Wyklętych. Wystąpiłem w imieniu środowiska Klubu Gazety Polskiej w Wyszkowie z prośbą do pana burmistrza Nowosielskiego o wywieszenie po raz pierwszy flag w to święto, które istnieje od 1 marca 2011 roku, a więc już od dawna. Jest to narodowe święto, ustanowione przez sejm. Nie jest to dla mnie zrozumiałe, dlaczego nasza prośba została zlekceważona. To jednak nie jest takie ważne. Dlaczego po raz kolejny zostali jednak zlekceważeni nasi bohaterowie - Żołnierze Wyklęci ziemi wyszkowskiej ? Czy Państwo macie jakieś hipotezy ?
Hipoteza nr 1,
Dodane przez Dobromir, w dniu 05.03.2016 r., godz. 14.26
Mentalność a co się z tym wiąże też kultura podstawą! W innych miastach flagi były widoczne bez żadnych badań. Oburzający brak szacunku, podobnie jak wyrzucenie kości ludzkich na śmietnik odnalezionych w trakcie robót przy wykopie pod Kościołem św. Wojciecha o czym dokładnie mówi inny artykuł.
Dodane przez wyszkowiak, w dniu 06.03.2016 r., godz. 10.18
Po ostatnim wypadku, pęknięciu opony w samochodzie, w którym jechał Prezydent Andrzej Duda, pojawiło się wiele komentarzy w sieci ze strony środowiska KOD bardzo agresywnych w stosunku do prezydenta Polski. Życzono mu śmierci w męczarniach, przyrównywano wypadek z katastrofą smoleńską i wymyślano najpodlejsze żarty. To świadczy o podłości tych ludzi, o ich braku klasy. Sami na przykładzie Marka Eychlera przekonywujemy się jacy to ludzie.Dlatego dalsze pobłażanie temu środowisku KOD, PO czy Nowoczesnej, może doprowadzić do wojny domowej w Polsce bo Prezydent Duda i PiS nie do zaakceptowania dla establishmentu w Polsce. Coś jest w stanowisku doradcy Prezydenta, Andrzeja Zybertowicza, że KOD może być elementem wojny hybrydowej Rosji, służącej osłabieniu Polski poprzez wszczęcie ostrego konfliktu wewnętrznego. Dlatego obsceniczne komentarze Eychlera, przekraczające granice publicznej dyskusji i nawoływujące do niepokojów, powinny być traktowane w sposób naruszający dobrostan. Nie chcę zamachu na naszego Prezydenta, przez nieznanego, nawiedzonego sympatyka pozostawienia starego postkomunistycznego systemu w Polsce. Pomódlmy się za Prezydenta Dudę ale i praktycznie, w białych rękawiczkach, zwalczajmy tą patologię zwaną ogólnie środowiskiem KODowskim.
Do Marek Głowacki
Dodane przez Jasio małolat, w dniu 06.03.2016 r., godz. 16.06
Pan się nie pyta o hipotezy, ale niech powie: co konkretnie odpowiedział burmistrz?
gorszy sort
Dodane przez żołnierz nie wyklęty, w dniu 07.03.2016 r., godz. 06.32
Wam parowki pękają i sztuczną mgłę widzicie, to jak poważnie was traktować?
Dodane przez mieszkaniec., w dniu 07.03.2016 r., godz. 08.59
Ja mam inne pytanie do burmistrza Nowosielskiego lub jego rzecznika pijarowego - panie Grzegorzu czy jako bogaty mieszkaniec Wyszkowa, złoży pan wniosek o 500+ ?
Dodane przez Norma, w dniu 07.03.2016 r., godz. 12.03
"Mam wrażenie, że pomysł Komitetu „Masz Wybór” nie spodobał się burmistrzowi tylko dlatego, że był nie jego pomysłem". To w gminie norma!
czarna seria
Dodane przez Bąk, w dniu 07.03.2016 r., godz. 18.30
Dla Głowackiego to musi być stresujące tak ciągle przegrywać. A to z Nowosielskim, a to z Mrozem, bo z Sobczakiem to już seryjnie. Nie masz Pan fartu
Dodane przez Grzegorz Gajewski, w dniu 07.03.2016 r., godz. 23.13
Czarna seria?! Rok 2015 był bardzo dobry dla Marka Głowackiego i klubu GP. Zwycięstwo prezydenta Andrzeja Dudy, zwycięstwo bezapelacyjne Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych. Pierwszy raz w sposób ta wyraźny doceniono kluby Gazety Polskiej i ich rolę w zwycięstwie. Początek 2016 roku to zwycięstwo naszego kolegi, Roberta, w wyborach na burmistrza Łochowa. To aktywny udział w uroczystościach ku pamięci Żołnierzy Wyklętych, to zorganizowane spotkanie z dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, to udział w biegu "Tropem Wilczym", udział w III Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych i bardzo ciekawa wypowiedź. Wiele inicjatyw, przed nami wyjazd do Warszawy na 6 rocznicę katastrofy w Smoleńsku. Ten rok będzie poświęcony sprawom samorządowym i aktywniejsza rola komitetu Masz Wybór. To, że kluby GP, a przewodniczącym naszego jest Marek Głowacki, są coraz bardziej doceniane i odnoszą sukcesy jest informacja od konkurencji, że Schetyna z PO chce tworzyć kluby obywatelskie w każdym powiecie. Zobaczymy czy takie odgórne dyrektywy, w partii bezideowej, przyniosą efekt.
seria sukcesów
Dodane przez Bąk, w dniu 08.03.2016 r., godz. 06.53
Tak mi tłumacz....
Dodane przez ola, w dniu 08.03.2016 r., godz. 08.45
Został Głowacki również radnym w powiecie.
Dodane przez Anonim, w dniu 08.03.2016 r., godz. 11.15
Głowacki przegrywa w honorowym stylu. Nie układa się ze sprzedawczykami, kombinatorami i cwaniakami. Nikt go nie promował, nie sponsorował jego kampanii.
Dodane przez mieszkaniec, w dniu 08.03.2016 r., godz. 12.43
do Anonima prawda ,też prawda i gówno prawda
Dodane przez Lupa, w dniu 08.03.2016 r., godz. 13.27
Nie zgodzę się ze słowami: nikt go nie promował. Gdyby tak było nie zostałby radnym w powiecie. Wszyscy z jego komitetu go promowali. Nie układa się... bo może nie jest zdolny do kompromisu?
Dodane przez Anonim, w dniu 08.03.2016 r., godz. 13.44
Każdy polityk się układa. Tyle, że w swoich konstelacjach. Kto temu zaprzecza ma dyktatorski charakter.
czystość absolutna
Dodane przez KODes, w dniu 08.03.2016 r., godz. 14.54
To dlatego ekipa KGP nie złożyła przed biegiem Wyklętych kwiatów, albo świeczki, bo byłby to układ z burmistrzem... Z tego samego powodu Głowacki nie chodzi pewnie na miejskie festyny.
Dodane przez Grzegorz Gajewski, w dniu 08.03.2016 r., godz. 19.18
Nie bądźmy małostkowi. mieliśmy zamiar od początku złożyć wiązankę i zapalić znicze 1 marca po Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W niedzielę upamiętnieniem miał być bieg "Tropem Wilczym" i w nim uczestniczyliśmy.Nie było problemem dla nas uczestniczenie w apelu poległych i innych uroczystościach towarzyszących. Najważniejsza jest cześć oddana Żołnierzom Wyklętym, w każdej postaci.
Dodane przez Na Prawo, w dniu 08.03.2016 r., godz. 19.35
I Tak trzymać Panie Gajewski.
seria sukcesów
Dodane przez Bąk, w dniu 08.03.2016 r., godz. 20.58
Tak mi tłumacz dalej Grzegorzu, pasmo tych sukcesów prezesa Głowackiego...Bo jeśli On odnosił sukcesy to przegrywali tacy jak Nowosielski, Mróz czy Sobczak. Ciekawa interpretacja rzeczywistości
Dodane przez Grzegorz Gajewski, w dniu 09.03.2016 r., godz. 00.11
Nie zawsze najważniejszym celem jest zwycięstwo, sukces, ważniejszym jest np. uczestnictwo w "dobrych zawodach". To buduje lepszą perspektywę na przyszłość.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta