Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, TeodoraOkiem rzuciłam

(Zam: 27.01.2016 r., godz. 14.44)

Sezon studniówkowy w pełni. Na stronach internetowych lokalnych gazet pooglądać można, jak wyglądają tegoroczni maturzyści. Delikatnie zazdroszczę im młodości i jednocześnie cieszę się, że nikt nie siedzi mi nad głową mówiąc „Uczysz się? Ucz się, bo matury nie zdasz”.

Maturalny koszmar dawno mam za sobą. Tym, którzy czekają na swoją studniówkę można życzyć dobrej zabawy, a do reszty tegorocznych maturzystów należy mówić aż do znudzenia „Uczysz się? Ucz się, bo matury nie zdasz” …

***

W Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2016 przeprowadzonym przez portal edukacyjny „Perspektywy” nasze wyszkowskie I Liceum Ogólnokształcącego (Norwid) zajęło 292 miejsce na 500 sklasyfikowanych tego typu szkół („Wyszkowiak” artykuł „292 miejsce ogólniaka”). Szkoły oceniano według trzech kryteriów: sukces szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W 2015 r. I LO miało 463 lokatę, zaś w roku 2014 zajmowało 396 miejsce. Oznacza to, że w ciągu roku liceum skoczyło o 171 pozycji do góry. Od dzisiaj, przez cały 2016 rok szkoła ma prawo używać tytułu honorowego „Srebrnej Szkoły 2016”. W rankingu obejmującym Mazowsze, wyszkowski Norwid zajął 62 miejsce (na 150 placówek). Cieszy mnie niezmiernie każdy sukces tej szkoły, a za duży sukces uważam zajęcie 292 miejsca w rankingu, w którym brane są pod uwagę wyniki nauczania młodzieży. Moim zdaniem, szkoła ma prawo szczycić się mianem najlepszej szkoły w mieście.

***

„Wyszkowiak” poinformował nas, że dzięki Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, która skorzystała z dofinansowania unijnego, na Mazowszu powstały trzy nowe szlaki turystyczne. Jeden z nich poświęcony jest historii Bitwy Warszawskiej 1920 r. i wiedzie m. in. przez Wyszków oraz historyczną plebanię, gdzie w 1920 r. zatrzymali się członkowie Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski – Marchlewski, Dzierżyński i Kon. Projekt powstał przy udziale samorządu województwa mazowieckiego, Mazowieckiego Forum Oddziałów Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Zielonkowskiego Forum Samorządowego i Fundacji Dziedzictwo Nadbużańskie. Szkoda, że wśród partnerów projektu zabrakło gminy Wyszków. Być może wówczas znalazłyby się pieniądze na utworzenie na plebanii muzeum wojny 1920 roku. Już w 2008 r. na sesji rady miejskiej o projekcie utworzenia Muzeum 1920 roku mówił pan Marek Głowacki: „Projekt muzeum 1920 roku nabiera rozpędu, ale nie ma go w budżecie” („Wyszkowiak” nr 49/2008 artykuł „To nie jest lista potrzeb gminy Wyszków”). O Muzeum wojny 1920 roku była również mowa dwa lata później, na sesji miejskiej w 2010 r. Wówczas to pan Marek Głowacki zauważył, że „Z wydatków na kulturę została wydzielona kwota 48,7 tys. zł – na muzeum wojny 1920 r.” („Wyszkowiak” nr 1/2010 „Budżet gminy Wyszków na 2010: mimo ułomności, odpowiedzialny”). Niestety, nie potrafiłam odszukać, co stało się ze środkami, dzięki którym miała ruszyć do przodu sprawa utworzenia muzeum. Dziesięć miesięcy później w „Nowym Wyszkowiaku” (nr 38/2010) ukazał się artykuł pana Marka Głowackiego „Burmistrz na trójkę z plusem”, w którym czytaliśmy „Muzeum 1920 roku jest projektem, który po realizacji mógłby być świetną promocją Wyszkowa. Radni, którzy promowali ten projekt, zakładali, że po włożeniu określonego wkładu własnego pozyska się środki zewnętrzne i wówczas stworzona zostanie instytucja kultury pod patronatem np. sejmiku województwa mazowieckiego, która będzie wizytówką Wyszkowa. Mógłbym na ten temat wiele pisać, jednak w tym miejscu najistotniejsze jest, o jakie to pieniądze z budżetu miasta chodziłoby przy „odpaleniu” projektu. Oceniam to na jakieś 400-500 tys. zł, ponieważ, jak zaznaczyłem, chodziłoby o projekt, w wyniku którego doszłoby do pozyskania funduszy zewnętrznych, a tu generalna zasada jest taka, że są one znacznie większe niż wkład własny, a sądzę, że suma rzędu półtora miliona wystarczyłaby na początek na uruchomienie muzeum”. Dzięki utworzeniu nowego szlaku turystycznego nastąpi delikatna promocja Wyszkowa. Niestety, ani burmistrz, ani miejska rada do tej promocji ręki nie przyłożyli i „ktoś inny” postarał się o promocję naszego miasta.

***

Z radością przeczytałam informację, że Wyszkowski Teatr Tańca na Międzynarodowym Turnieju Tańca „Time For Dance” zdobył brązowy medal („Nowy Wyszkowiak” artykuł „Brąz dla Teatru Tańca”). Od dawna kibicuję pani Joli Wiśniewskiej (prezesowi Fundacji), jej córce oraz tancerkom Wyszkowskiego Teatru Tańca. Mam nadzieję, że o takich sukcesach Teatru będziemy czytać coraz częściej.

Judyta
judyta@wyszkowiak.pl

Komentarze

Dodane przez Pani, w dniu 27.01.2016 r., godz. 17.10
Awans LO Wyszków duży, ale nadal uważam, że stać nas na jeszcze lepszy wynik.
A ja jestem pewny
Dodane przez Anonim, w dniu 27.01.2016 r., godz. 17.31
,że i proboszcz też stanie na wysokości zadania i Muzeum na Plebanii w dłuższej czy krótszej perspektywie powstanie. Wyszkowiacy powodzenia, dopominajcie się o swoje !To jest godna wizytówka MIASTA. Budynek plebanii z roku na rok niszczeje , wymaga większych nakładów.Na początek może Komitet Renowacji , Fundacja, taca oraz fundusze z Urzędu Miasta. Historia to uwieczni.
Dodane przez ..., w dniu 28.01.2016 r., godz. 11.10
Powinien być zorganizowany przez Różowego Balona i jego mocodawców DZIEŃ BURAKA PASTEWNEGO. Właściwie żadne atrakcje nie musiały by być dodatkowo załatwiane, wystarczy gala boksu i festiwal disco polo.
Dodane przez Mieszko, w dniu 28.01.2016 r., godz. 13.50
Co do starej plebanii, jestem za. Należy jednak zwrócić uwagę na sprawę zasadniczą, otóż tej parafii potrzebny jest proboszcz- manager, z odpowiednim podejściem do ludzi, a nie administrator, jakiego teraz mamy. Środki należy pozyskiwać z różnych źródeł. "Co łaska", niczego nie załatwi. Fundusze z Urzędu Miasta - jestem za ale bez przesady. Fakt powołania na bazie Parafii pw. św. Idziego, Sanktuarium, niczego nie zmienił i nie zmieni, jeżeli nie będzie tym zarządzała "obrotna" osoba. Pozdrawiam!
Dodane przez A!, w dniu 28.01.2016 r., godz. 16.21
Kto taki Mieszko? W PO mają rzesze kadr, chętnych od zaraz na przyjęcie każdej POsady
Zamienił stryjek siekierkę na leniwy kijek
Dodane przez Zaorać, w dniu 28.01.2016 r., godz. 19.32
"Projekt powstał przy udziale samorządu województwa mazowieckiego, Mazowieckiego Forum Oddziałów Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Zielonkowskiego Forum Samorządowego i Fundacji Dziedzictwo Nadbużańskie. Szkoda, że wśród partnerów projektu zabrakło gminy Wyszków." Od chwili rezygnacji z pracy w PiT redaktor Justyny, nad punktem ciąży klątwa. Ciąży i ciąży.
Wszyscy są za remontem plebanii
Dodane przez Anonim, w dniu 29.01.2016 r., godz. 16.59
tylko trzeba się za to wziąść. Może stworzyć projekt w ramach dofinansowania z UE . Plebania jest obiektem zabytkowym . XIX - wieczne kolumny w stylu neoklasycystycznym już przy pierwszym spojrzeniu bardzo przyciągają mieszkańców a i z pewnością dla turystów będzie to obiekt muzealny godny poświęcenia uwagi. Historia Kościoła św. Idziego sięga XVI w.Bardzo ciekawe byłoby jej zobrazowanie w Muzeum na plebanii. Wszyscy pamiętamy prałata Frydryszewskiego. Obrazki z Pierwszej Komunii św. z podpisem prałata ma większość z naszego pokolenia. Są fotografie z , których można stworzyć wystawy dotyczące historii parafii. Tym tematem należy się zająć jak najszybciej , dopóki są możliwości pozyskania funduszy.
Do Mieszka
Dodane przez Czytelniczka, w dniu 29.01.2016 r., godz. 18.02
A od kiedy Proboszcz ma być i menagerem? Albo się jest jednym albo drugim! Proboszcz na dbać o parafian, ale bez przesady, ze będzie biegał i pozyskiwal środki. Co niektorym myli się chyba parafia z urzędem. Jakby zabiegał i srodki, to powiedziałbys, ze materialista i ze jeszcze mu malo.nie dogodzi wszystkim
do Mieszka
Dodane przez Anonim, w dniu 30.01.2016 r., godz. 10.52
moją intencją nie było zrzucenie nawału pracy na księży. Wielu parafian, mieszkańców okolicy pracuje w Urzędzie Miasta, Ministerstwach i placówkach podległych a nawet w UE. Powinni znać temat. Przy odrobinie dobrej woli można napisać projekt o dofinansowanie i złożyć go do odpowiedniego Ministerstwa, który go akceptuje i pozyskuje fundusze na ten cel z UE.
Dodane przez Anonim, w dniu 31.01.2016 r., godz. 13.51
W urzędzie pozyskuje się, ale tylko obiecane i pewne środki.
No i co na to poradzisz?
Dodane przez Pager, w dniu 01.02.2016 r., godz. 10.16
nic nie poradzisz bo nie umisz!
Dodane przez Anonim, w dniu 02.02.2016 r., godz. 14.58
Ile wniosków nie trafiło do celu?
szczał w 10 to to nie jest
Dodane przez do 1458, w dniu 03.02.2016 r., godz. 12.41
Dziwne, publicznie nikt na to pytanie nie odpowie bo i skąd ma mieć taką wiedzę i nie wniosków a projektów na poziomie do analizy w ministerstwie, kolejno do dalszej akceptacji w UE . Chodzi o to ,żeby ktoś kompetentny, związany z miastem, z jego historią podjął inicjatywę napisania projektu dofinansowania renowacji zabytkowej plebanii lub polecił ekonomistę , który uwzględni w projekcie aspekty historycznego budyneku. A nie z góry załamywać ręce.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta