Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 września 2019 r., imieniny Mateusza, Miry

Odśnieżajmy swoje samochody

(Zam: 20.01.2016 r., godz. 14.42)

Zimą na ulicach można spotkać samochody całe pokryte śniegiem lub z oszronionymi szybami. Kierujący pozbawiają się w ten sposób zupełnie widoczności i kontroli nad tym, co dzieje się na drodze. Za takie zachowanie policjanci mają prawo wystawić mandat

Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, z przednią włącznie, a w niej jest jedynie wydrapana szczelina, dzięki której kierujący cokolwiek widzi przed sobą. Taka sytuacja i złe warunki atmosferyczne mogą prowadzić do tragicznych skutków. Kierowca takiego pojazdu nie ma możliwości zobaczyć pieszego, nawet w pełnym świetle, nie widzi nawet innych pojazdów. Porusza się na wyczucie, zagrażając wszystkim na drodze. Często też podczas jazdy z takiego samochodu odpadają kawałki lodu czy śniegu upadając potem na jadące za nim pojazdy uszkadzając szyby i zmuszając kierujących do hamowania.
Spadający lód z pojazdów to też częsty problem pojawiający się poza miastem. Zdarzają się przypadki, kiedy z jadącego tira, z naczepy spadają duże kawałki lodu. Przy większych prędkościach są one śmiertelnym zagrożeniem. Kierujący świadomie narażają na niebezpieczeństwo wszystkich innych uczestników ruchu drogowego.
Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, (art. 66 ust.1 pkt 1 i 5) pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca musi mieć też zapewnione dostateczne pole widzenia oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.
Jeśli więc patrol policji zauważy pojazd oszroniony, zaśnieżony to zostanie on zatrzymany. Kierujący musi się w tej sytuacji liczyć z mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Zdarzają się też sytuacje, gdy funkcjonariusze kierują wniosek o ukaranie do sądu.
Policja apeluje więc, by wyjeżdżając samochodem zadbać o jego odśnieżenie i odlodzenie. Czasem wystarczy poświęcić kilka minut, by zadbać o innych, a sobie zapewnić komfort i bezpieczeństwo jazdy.
Oprac. J.P.
Źródło: Zespół Prasowy KWP
zs. w Radomiu/A.L.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl