Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, LeonaOkiem rzuciłam

(Zam: 13.01.2016 r., godz. 16.17)

Dzisiaj tylko o radnych - „Nowy Wyszkowiak” poinformował nas o odważnej decyzji miejskich radnych, którzy postanowili obniżyć swoje diety o… 50 złotych (artykuł „Diety w dół”). Przewodnicząca Rady Miejskiej dostanie więc dietę w wysokości 1 937 zł, jej zastępcy oraz przewodniczący komisji zarobią po 1 700 zł, szeregowi radni dostaną po 1 175 zł, zaś sołtysi i przewodniczący osiedli po 262,50 zł.

Odważni radni poszli krok dalej i postanowili również, że za każdą nieobecność na komisji lub sesji ich dieta zostanie okrojona o 10%, bez względu na to, czy obecność zostanie usprawiedliwiona, czy też nie. Pomysł obniżenia diet pojawił się na posiedzeniu komisji finansów, gdy radni rozmawiali o planach inwestycyjnych na 2016 r. i dużych oczekiwaniach mieszkańców. Śmiało można powiedzieć, że miejscy radni wykazali się niezwykłą wręcz oszczędnością i w 2016 r. na swoich dietach zaoszczędzą całe 12 600 zł. Od lat radni twierdzą, że ich działalność jest działalnością społeczną. My zaś wiemy, że działalność społeczna charakteryzuje się bezinteresownością materialną. Trudno wierzyć w działalność społeczną radnych, jeśli jest ona opłacana za pomocą niemałej diety.

***

Również radni powiatowi postanowili pochylić się nad swoimi dietami i na ostatniej sesji członkowie klubu PiS zaproponowali podjęcie uchwały dotyczącej obniżenia diet („Wyszkowiak” artykuł „Wzorem miejskich radnych…”). Pomysł garstki radnych nie znalazł, niestety, uznania wśród kolegów, którzy stwierdzili, że nie mogą podjąć uchwały, z którą nie zapoznali się wcześniej. Pan Jan Getka zauważył „Nie jesteśmy przeciwni, by w tej sprawie rozmawiać, ale nie chcemy, bez przygotowania i dyskusji w komisjach rozmawiać na temat tak bardzo poważny”. Panu Janowi można by przyznać rację, gdyby nie to, że radni powiatowi podejmują czasami uchwały, które otrzymują tuż przed sesją, nad którymi nie dyskutowali wcześniej na komisjach. Czy tamte uchwały były mniej ważne od tej dotyczącej obniżenia diet?

***

I jeszcze raz o radnych powiatowych, którzy na ostatniej sesji uchwalili budżet powiatu na 2016 r. („Wyszkowiak” artykuł „Stagnacja czy rozwój”). Według radnych koalicyjnych, budżet jest ambitny, zaś radni opozycyjni twierdzą, że jest to budżet stagnacyjny, budżet administracji nie rozwoju, zaś wydatki w dużej części są wirtualne. Jeśli ktoś sam chce dokonać oceny tegorocznego budżetu musi sobie budżet poczytać, chociaż, moim zdaniem, zwykły śmiertelnik niewiele zrozumie z gmatwaniny paragrafów, działów, rozdziałów. Jednak moją uwagę przykuła barwna wypowiedź pana Jana Getki „Kolego Waldku, więcej wiary, bo strasznym pesymistą jesteś. W moim odczuciu jest to budżet ambitny i się z tego faktu cieszę. Nie chciałbym uczestniczyć w sesji budżetowej, w której trakcie pan starosta w imieniu zarządu zwróciłby się do rady „niestety, nic nie planujemy, bo nie wiemy, czy coś otrzymamy”. Oczywiście wiele inwestycji jest podpartych pozyskaniem środków zewnętrznych, ale na nie liczymy. Od zarządu będziemy wymagać, by prowadził takie działania, aby te środki pozyskać. Ten budżet i jego realizacja pozwoli na dalszy rozwój powiatu. Dziś każdy radny ma dwie możliwości, aby pomóc w realizacji tego budżetu. Pierwsza, to zagłosowanie za tym budżetem, druga – w miarę możliwości pomaganie w jego wykonaniu. Waldku, ty masz największe możliwości, możesz być wykonawcą tego budżetu. To wy jesteście przy władzy, a ty jesteś bardzo wysoko postawiony w strukturach PiS-u. Życzyłbym sobie, by od stycznia na każdej sesji były dwa sprawozdania – pana starosty z działalności zarządu, a następnie mojego sympatycznego kolegi Waldka, który by stwierdził „udało mi się załatwić milion dla szpitala, milion dla oświaty, milion na drogi dla gminy Zabrodzie” itd.”. W wypowiedź pana Jana wkradło się troszkę sarkazmu. Bardzo bym chciała, by w 2016 r. zadziały się cuda i do powiatu szerokim strumieniem przypłynęły tak bardzo potrzebne miliony na oświatę (w szczególności dla I LO), dla szpitala i na drogi.

Judyta
judyta@wyszkowiak.pl

Komentarze

Uważam ,że bardzo na miejscu
Dodane przez Anonim, w dniu 13.01.2016 r., godz. 17.21
są artkuły dotyczaczące posiedzeń radnych. Wówczas może bedzie jak się należy!
Dodane przez Kasztanka Piłsudskiego, w dniu 13.01.2016 r., godz. 17.21
Nie, są tacy którzy wykazują się dobroczynnością. W tamtym roku dwóch radnych przeznaczyło na to po 300 zł.
Dodane przez UA, w dniu 13.01.2016 r., godz. 22.36
Przeznaczyli przez rok 300 zł i ogłosili we wszystkich gazetach. Bohaterzy.
Poważnie to się wy zachowujcie
Dodane przez Cam, w dniu 15.01.2016 r., godz. 08.44
„Nie jesteśmy przeciwni, by w tej sprawie rozmawiać, ale nie chcemy, bez przygotowania i dyskusji w komisjach rozmawiać na temat tak bardzo poważny”
Dodane przez W, w dniu 17.01.2016 r., godz. 14.52
Załatwię milion dla szpitala, ale jak pani dyrektor z PSL zrezygnuje z pracy. Bo w dziurę bez dna inwestować nie warto.
Dodane przez Rudy, w dniu 17.01.2016 r., godz. 15.05
Tymczasem pojawiły się pogłoski, że jej mąż miałby przenieść swój program z TVP do któregoś z serwisów internetowych. Ostatni odcinek programu „Tomasz Lis na żywo” nadany zostanie 25 stycznia. Jak poinformował press.pl, pracownicy Grupy Onet-RASP przekonują, że to właśnie w jednym z serwisów Onetu może pojawić się nowy program Lisa.
Dodane przez Widz, w dniu 17.01.2016 r., godz. 22.02
I oczywiście Onet będzie płacił panu Lisowi za odcinek 80 tysięcy złotych!
Dodane przez Asia, w dniu 18.01.2016 r., godz. 15.09
Może Pan starosta doinwestuje wreszcie przegląd piosenki opozycyjnej Bardowie Solidarności w LO.
ad Asia
Dodane przez Fan, w dniu 18.01.2016 r., godz. 20.35
To może wice starosta Mróz to zrobi. Jako np. absolwent.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta